Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Shenmue 3


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 March 2018 - 11:50

Ένα θέμα που καιρό ήθελα να κάνω. Μιας και που πάμε για release εντός του 2018 θα ήθελα να εκφράσω κάποιους φόβους που έχω.

Τα δύο πρώτα παιχνίδια αν και μου άρεσαν αρκετά (από εκεί είναι το nick μου  :ballumad: ) πιστεύω ότι στην πραγματικότητα ήταν ένα mashup από στοιχεία που υπήρχαν ήδη σε άλλα παιχνίδια.

Στην ουσία αυτό που με κράτησε ήταν η προσοχή στην λεπτομέρεια/ατμόσφαιρα κι όχι ιδιαίτερα το gameplay ή η ιστορία.

 

Έχοντας αυτά στο μυαλό τώρα που πάμε για το τρίτο και μάλλον τελευταίο παιχνίδι της σειράς νομίζω ότι τα στοιχεία που είχαν τα αρχικά παιχνίδια, να το θέσω λαϊκά, δεν φτουράνε τώρα.

Επίσης βλέποντας το παρακάτω video (αν και είπαν ότι είχαν κάνει για κάποιο λόγο disable το face animation) νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα δεν θα είναι τόσο καλό.

 

Youtube Video

 

Το animation δεν φαίνεται να είναι και πολύ καλό, ενώ έδειξαν gameplay που βασίζεται μόνο σε qte. Ποιο πολύ έμοιαζε με ένα μέτριο animation film με qte στη μέση παρά για ολοκληρωμένο παιχνίδι.

Ελπίζω να διαψευσθώ, παρόλα αυτά μόλις το βρω σε καλή τιμή θα το πάρω, έτσι για να ολοκληρωθεί η συλλογή! 

 

~Discuss!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#2 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 09 March 2018 - 13:59

 

Έχοντας αυτά στο μυαλό τώρα που πάμε για το τρίτο και μάλλον τελευταίο παιχνίδι της σειράς

 

Χαχαχαχαχα.  :lol:

 

Spoiler:


Θα συμφωνήσω με τις ανησυχίες σου και θα προτιμούσα να το αργήσουν κάνα χρόνο ακόμα από το να μας δώσουν κάτι ημιτελές.
Το Hype σίγουρα του χει κάνει τεράστια ζημιά μιας και οι προσδοκίες είναι τεράστιες, στην εποχή του ήταν επαναστατικό, άλλα πλέον όπως είπες το μόνο που χει να βάλει στο τραπέζι είναι η ιστορία. Κατά κάποιο τρόπο, νομίζω πως τα Yakuza έχουν ήδη τελειοποιήσει την συνταγή του Shenmue πράγμα που πολύ δύσκολα θα μπορέσει να καταφέρει το III λόγο budget/εμπειρίας. Όσο για τα QTEs, το Shenmue τα εφηύρε, λογικό να έχει, μόνο που άργησε 15 χρόνια και πλέον το κοινό τα βλέπει ως κάτι αρνητικό, και πολύ καλά κάνει.
Περιμένω με επιφυλακτικότητα.  :bahhh:

LfNX0dh.png


#3 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 March 2018 - 14:18

LoL δεν είχα δει τις δηλώσεις του Suzuki. Οπότε ο τρελός θέλει να κρατήσει τον αρχικό σχεδιασμό για τα 16 κεφάλαια που έλεγε το 2001. Δεν πάει καλά!

Βασικά ρε συ τα Qte ήταν πατέντα του Dragon Lair (όπως επίσης και του Road Blaster), παρόμοια λογική απλά το shenmue τα έβαζε μέσα στο κανονικό gameplay.

 

Δυστυχώς είναι αλήθεια αυτό που λες για το yakuza. Έχει παρόμοια λογική, ίδιο στήσιμο απλά όχι τόση πολύ λεπτομέρεια (δεν μπορείς να ανοίξεις και το τελευταίο συρταράκι που θα βρεις)!

Αυτό το κάνει και αρκετά ποιο οικονομικό αλλά δίνει και στην ομάδα την δυνατότητα να εστιάσει στο παιχνίδι.

Με αυτά σαν δεδομένα και βλέποντας ότι η sega σπαταλάει ένα κάρο λεφτά για τα γραφικά, το shenmue 3 μοιάζει με κάτι από το παρελθόν. Το budget είναι πολύ μικρό για να βγάλεις ένα yakuza χωρίς τους καβγάδες.

 

Βασικά ναι το hype έχει φτάσει σε άλλα επίπεδα και εν μέρη φταίνε και οι fans. Από την στιγμή που δεν μπορούσε να γίνει με την Sega από πίσω ή έστω με την Sony με full χρηματοδότηση δεν είχε νόημα.

Καλά τα nostalgia goggles αλλά δεν κάνουν καλό. 

 

Αφού λες ότι ο τρελός θέλει να βγάλει κι άλλα παιχνίδια, πιστεύω θα πάει για ένα υπερβολικά μικρότερο Shenmue 3, ίσα ίσα να μπορέσει να πείσει καμιά μεγάλη εταιρεία να τον χρηματοδοτήσει για να βγάλει τα υπόλοιπα.

Ήδη υπάρχουν αναφορές για HD remake των δύο πρώτων από την Sega! To τελειότερο θα ήταν να δώσουν το παιχνίδι στην ομάδα που κάνει τα Yakuza για να βγει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα.


rsrGbGx.gif

#4 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 09 March 2018 - 16:04

Για τα remake δεν γνωρίζω γιατί ήξερα πως υπήρχε κάποιο σοβαρό θέμα με τα δικαιώματα στο παρελθόν. Πιθανώς να το έχουν φτιάξει πλέον;

Για το 3 περιμένω με μεγάλη επιφύλαξη όμως. Προσωπικά πιστεύω πως ούτε το 18 το βλέπω να βγαίνει. Θέλω να κάνουν όσο καιρό χρειαστεί αρκεί να είναι καλό. Από θέμα χρηματοδότησης, αν σκεφτείς πως πριν το gta v, το shenmue ήταν το ακριβότερο παιχνίδι που χρηματοδοτήθηκε ποτέ δεν θα μπορέσει να είναι το ίδιο με τα τωρινά δεδομένα.

#5 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 April 2018 - 07:39

Και το φημολογούμενο re-release των παλιών παιχνιδιών είναι εδώ!

 

https://www.animenewsnetwork.com/news/2018-04-13/sega-reveals-shenmue-i-and-ii-game-collection-for-ps4-xbox-one-pc/.130360

 

:D

 

GLORIOUS WIDESCREEN!

 

Αν και μάλλον το κόβω να τρέχει κάποιος emulator από κάτω παρά να είναι πραγματικά ports. Τέσπα καλοδεχούμενα.


rsrGbGx.gif

#6 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 14 April 2018 - 09:07

Αν κρίνω από τα προηγούμενα reissues Bayoneta και vanguard ίσως και βγει καλό. Θα το αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία.

#7 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 14 April 2018 - 12:27

Καιρός να αγοράσουμε hot dog απο τον Tom σε glorious HD.


LfNX0dh.png


#8 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 14 April 2018 - 13:04

 Θα το αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία.

+1


stasou%2520mygdala.jpg


#9 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 15 April 2018 - 15:18

Τι να το κανεις το Shenmue οταν υπαρχει το Yakuza; Ηταν καλο οταν κυκλοφορησε πλεον ξεπεραστηκε.
 



#10 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 April 2018 - 14:26

Νταξ δεν θα το αγόραζα με τη μία, η τιμή θα είναι στο θεό για να αρμέξουν όσο μπορούν τα nostalgia geeks. Αργότερα σε κανά sale μπορεί, ελπίζω σε φυσικό release, να μας μείνει και τίποτα για το ράφι.  :riiight:


rsrGbGx.gif

#11 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 18 April 2018 - 09:10

+1

 

+2
και θα παρω και τα remake....γιατι εγω δεν τα θυμαμαι πια


                                                                       


#12 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 16 May 2018 - 16:32

Κααααιιι πήγε για 2019. Πράγμα καλό βεβαία γιατί φαινόταν υπερβολικά unpolished για κάτι με τόσο ιστορία στις πλάτες του.


LfNX0dh.png


#13 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 May 2018 - 17:48

MIeh άντε να δούμε γιατί με δικαιολογία ότι τα face animations ήταν disabled στο τελευταίο promo δεν πάμε μπροστά.


rsrGbGx.gif

#14 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 June 2019 - 14:57

Είδα το παρακάτω trailer, μου χε ξεφύγει δυο μήνες τώρα ...

 

Youtube Video

 

Δεν ξέρω αλλά προσωπικά με φαίνεται μάπα το καρπούζι. Πόσο αστείο, είναι το νικ από αυτό το παιχνίδι και δεν μου αρέσει,.

Γενικά βλέπω ότι το έχουν κάνει πιο cartoony και δεν με αρέσει καθόλου. Πιστεύω έπρεπε να το κάνουν λίγο πιο dark. Εν το μεταξύ, όλοι από κάτω στα σχόλια είναι άντε να βγει, το περιμένω τόσο καιρό, ι ροβ γιου σενχουα!

Μιεχ! Με βλέπω να το παίρνω μεταχειρισμένο από τα public!

 

Τέλος delayed για Νοέμβριο.

 

https://www.engadget.com/2019/06/03/shenmue-iii-release-date-delayed-ps4-pc/?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAALUPwHKrZetRwPrNRHfQ3a0N3C0oP-gxvvS7wlxHf7eKasgpsOoTEz6HqgdI1pNh5ltU9l2fVr0Kd1yNNa6kkVvwUsyyLJAW6QjwF7drrMAAXxoeii2MqsPY37w6slm_t0kUyYgZNTmusuJXBj33gTLA1Jkt8wQtK84KAfAF6y-d


rsrGbGx.gif

#15 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 June 2019 - 10:39

Νέο trailer

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif