Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Διάφανα Κρίνα η γνώμη σας?


  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 January 2007 - 22:24

[FONT="]Υπάρχει ελληνικό Low bap όμως :P
.. σήμερα ο συνάδελφός μου είπε την εξής ατάκα γι'αυτόυς.
Προσποιητή Μιζέρια..[/FONT]

#32 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 February 2007 - 13:03

14/02/07 live at mylos

#33 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 12 April 2007 - 17:31

Πάντως εμένα μου αρέσουν πολύ ως συγκρότημα και ειδικότερα οι στίχοι τους! Πλέον έχω όλη τους τη δισκογραφία η έτσι νομίζω τουλάχιστον! Από τα αγαπημένα μου rock συγκροτήματα...:
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#34 Rubedo

Rubedo

    Cloud walker

  • Members
  • 18 posts

Posted 26 April 2007 - 17:21

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είχα την ευκαιρία να τους δω live ακόμη. Από πλευράς μουσικής κυρίως σε μερικά τραγούδια τους κατά τη γνώμη μου είναι φοβεροί, εκφραστικότατοι...Στιχουργικά μου φαίνεται ότι μερικές φορές μεγαλουργούν και άλλες υπερβάλλουν. Τους ακούς εδώ και τρία χρόνια κι όντως δεν είναι για όλες τις ώρες. Τα Διάφανα Κρίνα είναι σαν να διαβάζεις Καρυωτάκη... :P συνηθως όταν έχεις μελαγχολική διαθεση, θες να αφεθεις στη μιζέρια κτλ. Έχω ακούσει κάποια πράγματα για "κωλοπαιδίστικες" συμπεριφορες σε live αλλά δεν το έχω ζήσει για να λέμε την αλήθεια...
Posted Image

"The closer you get to the meaning, the sooner you know that you 're dreaming..."


#35 zolitas

zolitas

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 24 November 2007 - 11:43

σήμερα, σαλονίκη, στην υδρόγειο, 15 ευρω.

#36 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 24 November 2007 - 16:15

ψήνομαι να πάω αφού δεν θα πάω στους puressence

#37 etellen

etellen

    Anime Newbie

  • Members
  • 56 posts

Posted 24 November 2007 - 18:40

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είχα την ευκαιρία να τους δω live ακόμη. Από πλευράς μουσικής κυρίως σε μερικά τραγούδια τους κατά τη γνώμη μου είναι φοβεροί, εκφραστικότατοι...Στιχουργικά μου φαίνεται ότι μερικές φορές μεγαλουργούν και άλλες υπερβάλλουν. Τους ακούς εδώ και τρία χρόνια κι όντως δεν είναι για όλες τις ώρες. Τα Διάφανα Κρίνα είναι σαν να διαβάζεις Καρυωτάκη... :P συνηθως όταν έχεις μελαγχολική διαθεση, θες να αφεθεις στη μιζέρια κτλ. Έχω ακούσει κάποια πράγματα για "κωλοπαιδίστικες" συμπεριφορες σε live αλλά δεν το έχω ζήσει για να λέμε την αλήθεια...


Αν ακους Διαφανα διαβαζοντας Καρυωτακη, οδευεις με τα χιλια στην αυτοκτονια.
Παντως είναι απο τα καλυτερα ελληνικα συγκροτήματα μακράν. Βγαζουν λιγο μιζέρια αλλα είναι όμορφη μιζέρια...:gotit:

Το βιβλίο που λετε το εγραψε ο τραγουδιστης του συγκροτήματος. Προκειται για μια ιστορια που είχε ξεκινησει πολλα χρονια πριν, και τωρα αποφασισε να τελειωσει. Δεν το εχω διαβασει ακομη, αλλα αν εχει την ιδια ατμόσφιαρα με τα τραγούδια του τυπα, τότε μιλάμε για πολλά χάπια.
"I'm the Law"
The Judge

#38 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 July 2008 - 21:15

Πρώτα απ' όλα να πώ ότι η συζήτηση στις 2 πρώτες σελίδες είναι απλά priceless...α ρε πάστορα, που είσαι? μας λείπεις :(

Διάφανα Κρίνα είναι απλά εξαιρετικό συγκρότημα, απο τα πλέον ειλικρινή που έχω ακούσει. Το πρόβλημα που έχουν στο θέμα στίχοι είναι περρισσότερο ότι αν πάς να γράψεις κάτι λυπηρό στην ελληνική γλώσσα, με το είδος μουσικής που παίζουν, πρέπει αυτό που γράφεις να είναι πραγματικά εξαιρετικό γιατί αν είναι απλά καλό και πιο κάτω τότε καταλήγεις πράγματι να ακούγεσαι μελό. Το έχουμε δεί να συμβαίνει και σε άλλα συγκροτήματα (Μπλέ, Μάσκες, βασικά το 99% της ελληνικής σκηνής). Πιστεύω όμως ότι τις πιο πολλές φορές αποφεύγουν αυτή τη παγίδα και έχουν πολύ καλούς στοίχους.

Αγαπημένο κομμάτι: Βάλτε να πιούμε.
Posted Image

#39 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 21 July 2008 - 03:11

Reverse: Πιστευω οτι τα ΔΚ βασιζονται σε ενα ευκολο και πιασιαρικο mood για να προβαλλουν "βαθος" και "μελαγχολια". Ποτε δεν καταφεραν να μου τραβηξουν την προσοχη... Νομιζω οτι πατανε αποκλειστικα στην καταθλιψολαγνεια τους, οπως και πολλοι αλλοι ελληνες "ροκαδες"(:puke::puke:)

ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΘΛΙΜΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ!
Γιατι υπαρχει και μια μπαντα που ηταν τοσο μοναδικη, που εκανε Rock 'n' Roll και στη loser χωρα μας, και να μην αναφερθουμε στους στιχους, καλυτερα, γιατι θα γραψω κανα post-τερας. Οποιος ακουει, καταλαβαινει.... Τρυπες. Και τελος.

Edited by somnium, 21 July 2008 - 03:21.

Posted Image


#40 Shikamaru

Shikamaru

    So Troublesome

  • Members
  • 912 posts

Posted 08 August 2008 - 18:31

αυτο το τραγουδι δεν ειναι για σενα,αυτο το τραγουδι δεν ειναι για σενα...πολυ καλο το καλυτερο απο το συγκεκριμενο συγκροτημα και somnium δεν υπηρχε μονο μια μπαντα αλλα δυο ξυλινα σπαθια και μην σεφτειτε μονο το λυωμενο παγωτο
Posted Image
Posted Image

#41 GorgiGR

GorgiGR

    Gillian

  • Members
  • 67 posts

Posted 08 August 2008 - 18:40

Υπερβολικά Κλαψομού**δες.-
Posted Image
Eye for an eye, and the whole world goes blind...


#42 Nosferatu

Nosferatu

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 0 posts

Posted 08 August 2008 - 18:45

ψευτοκουλτουρίαρηδες
δηθενιές

#43 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 11 August 2008 - 20:38

όταν αποκτήσεις ζωή έλα να μας τα ξαναπείς...

#44 Dark_Venus

Dark_Venus

    Error 404

  • Members
  • 161 posts

Posted 18 August 2008 - 19:15

Είναι κατα την γνώμη μου απο τα πιο ποιοτικά συγκροτηματα της χώρας μας πράγμα τερααααααααστιας σημασίας αν ρίξουμε μια ματιά στη σύγχρονη δισκογραφία.Προσωπικά τόυς βρίσκω λίγο καταθλιπτικούς.......προτιμώ τα υπόγεια ρευματα και τα ξυλινα σπαθιά....

#45 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 02 June 2009 - 00:47

Αντίο Διάφανα Κρίνα, θα μας λείψετε πολύ (στις φλέβες μας πάλι, όχι και τόσο).

"Καταρχήν, ένα μεγάλο ευχαριστώ κι ένα τεράστιο συγνώμη.

Το ευχαριστώ είναι για την αμέριστη συμπαράστασή σας - ηθική και υλική - ολα αυτά τα χρόνια.
Ανεξάρτητα από τις όποιες ικανότητες μπορεί να είχαμε είτε ως μεμονωμένες οντότητες είτε ως δημιουργικό σύνολο, η αλήθεια είναι ότι χωρίς εσάς δεν θα ήμασταν τίποτα.
Η συγνώμη είναι γιατί το τέλος μας δεν ήταν αντάξιο της μέχρι τώρα πορείας μας κι ...
αυτό μας αφήνει μια πίκρα.
Ομως, ξέρετε, καμμιά φορά ο ηθικός ξεπεσμός, η βία και η μοχθηρότητα δεν αφήνουν χώρο για διαπραγματεύσεις. Κι έτσι ξαφνικά,πέφτει η αυλαία. Και αυτό είναι oλο.

Εσείς κοιτάξτε να διαφυλάξετε στο μυαλό και στην καρδιά σας το μικρό μας κληροδότημα - τιποτε άλλο δεν έχουμε - τη μουσική και τους στίχους μας, που τώρα πια σας ανήκει ολοκληρωτικά.
Και να μη στεναχωριέστε γιατί ό,τι εκτινάχθηκε με τέτοιο πάθος δε μπορεί να σβήσει εύκολα κι ας χάθηκε.
Τέλος της ιστορίας.

Τώρα τα παιδάκια θα αποσυρθούν στον παιδότοπό τους για να παίξουν με τα λέγκο τους και σε λίγο καιρό, όταν θα βγουν απο εκει, να είστε σίγουροι ότι θα έχουν καινούργιες ιστορίες να διηγηθούν και όμορφα οικοδομήματα να επιδείξουν.
Να προσέχετε τους εαυτούς σας και να θυμάστε καλά στην πορεία της ζωής σας τούτη τη φράση του Μάρκου Αυρήλιου ”ο καθένας αξίζει όσο αξίζουν αυτά για τα οποία φροντίζει”.

Η ομορφιά θα θριαμβεύσει. Μας προσμένουν οι μεγάλοι, οι απέραντοι δρόμοι.
Θα τα πούμε στη σκηνή.

Οι ταπεινοί σας σύντροφοι
ΤΑΣΟΣ ΜΑΧΑΣ, ΝΙΚΟΣ ΜΠΑΡΔΗΣ, ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΡΟΔΟΣΤΟΓΛΟΥ, ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ"


http://www.diafanakrina.info/sitegr/?p=92
Posted Image