Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Tsukihime


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#31 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 29 June 2008 - 21:24

Το είδα και μου άρεσε αρκετά. Κατά τα άλλα είμαι σίγουρος ότι δεν συγκρίνεται με το πρωτότυπο (visual novel) όπως έγινε και με το Fate/Stay Night. Πέρα από κανα 2 αναπάντητα ερωτήματα που ίσως καλύτερο θα ήταν να μην τα είχαν θίξει καν, έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος, χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο, must-see κλπ. Αλλά ήταν ωραίο:drink:

Posted Image


#32 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 29 June 2008 - 21:28

Mπορεί μήπως κανείς να μου απαντήσει και εμένα αν έχει αίμα ή όχι ;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#33 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 29 June 2008 - 21:58

Mπορεί μήπως κανείς να μου απαντήσει και εμένα αν έχει αίμα ή όχι ;


Δείχνει αίμα αλλά μη περιμένεις καμιά splatterια τύπου Elfen Lied.

Posted Image


#34 GorgiGR

GorgiGR

    Gillian

  • Members
  • 67 posts

Posted 29 June 2008 - 23:01

Εν πάσει περιπτώσει δεν είναι Anime που το βλέπεις για το αίμα που δείχνει... Το OST απλά καταπληκτικό (Toshiyuki O'mori) και η όλη ατμόσφαιρα ψιλομελαγχολίας που το διέπει είναι όλα τα $$ .. Thumbs Up!
Posted Image
Eye for an eye, and the whole world goes blind...


#35 HICARU

HICARU

    SKULL SQUADRON PILOT

  • Members
  • 41 posts

Posted 03 July 2008 - 15:59

Το Tsukihime το αρχισα χθες απο τα σχολια που διαβασα σ'αυτο το thread και οτι ειναι μικρο σε περιπτωσει που θα ηταν φολα. Βρισκομαι σημερα στο 6ο επεισοδιο και μπορω να πω οτι ειναι ενα παρα πολυ καλα σχεδιασμενο anime με πολυ ωραιο σεναριο και πλοκη. Αξιζει και με το παραπανω ο χρονος που θα του αφιερωσει κανεις!
DON'T LOSE THE PROTOCULTURE

#36 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 03 July 2008 - 19:30

Το τελείωσα προχθές και.....είναι πάρα πολύ καλό. Ciel-senpa:lovulovu:i!!!!!!!

Βέβαια σου αφήνει αρκετά πράγματα χωρίς να στα απαντήσει
π.χ.
Spoiler:
αλλά τώρα που άρχισα και το visual novel ελπίζω να απαντηθο'υν εκεί....

Posted Image


#37 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 July 2008 - 08:35

Το τελείωσα προχθές και.....είναι πάρα πολύ καλό. Ciel-senpa:lovulovu:i!!!!!!!

Βέβαια σου αφήνει αρκετά πράγματα χωρίς να στα απαντήσει
π.χ.

Spoiler:
αλλά τώρα που άρχισα και το visual novel ελπίζω να απαντηθο'υν εκεί....


Spoiler:


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#38 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 04 July 2008 - 12:58

Spoiler:

Spoiler:

Αλλά εντάξει αυτό ένα παράδειγμα ήταν. Είναι πολλά ακόμα. Όπως
Spoiler:

Posted Image


#39 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 July 2008 - 13:58

Και εγώ κάποια στιγμή θα παίξω και το παιχνίδι για να δω την μεγαλοπρέπεια του και ολόκληρη την ιστορία.
Spoiler:


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#40 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 04 July 2008 - 14:04

Ααααα δεν το ξερα αυτό. Tnx for the info
*left for dl*:joyful:

Posted Image


#41 etellen

etellen

    Anime Newbie

  • Members
  • 56 posts

Posted 04 July 2008 - 16:55

Οντως αφηνει πολλα ερωτηματα το ανιμε.Αν το ανελυαν περισσότερο θα ηταν καλυτερο. Ειχαν επεισόδια να βαλουν. Ελπιζω όταν διαβασω το manga να μου λυθούν οι απορίες
"I'm the Law"
The Judge

#42 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 04 July 2008 - 18:41

Tώρα που παίζω το visual novel καταλαβαίνω γιατί στο anime άφησε όσα ερωτήματα άφησε. Ουσιαστικά τα visual novels έχουν paths και ανάλογα με το ποιο ακολουθείς έχεις και διαφορετική ιστορία (και διαφορετικό σύντροφο:P). Το anime προσπάθησε να ακολουθήσει mainly το Arcueid (<<) path ενώ παράλληλα πήγε να βάλει και κομμάτια από τα υπόλοιπα paths. Ε αυτό οδήγησε στο να μην είναι καμία από τις ιστορίες απόλυτα ολοκληρωμένες με αποτέλεσμα να μας αφήσει μερικά ερωτήματα. (Πάντως η επιλογή για Arcueid path είναι λίγο fail. Mέχρι στιγμής, όλα τα άλλα είναι πιο ενδιαφέρον. Και ο τελικός κακός είναι πολύ καλύτερα σχεδιασμένος στο novel παρόλο που το anime έχει σαν σύνολο καλύτερο animation. Αναρωτιέμαι γιατί τον άλλαξαν τόσο...)

Posted Image


#43 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 05 July 2008 - 17:24

Ααααα δεν το ξερα αυτό. Tnx for the info
*left for dl*:joyful:


Αν δεν το βρεις πάντως, πες μου να σου το ανεβάσω κάπου:thatsit:


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#44 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 07 December 2008 - 21:53

Το είδα σχετικά πρόσφατα, δε μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα κιόλας. Μέτριο σαν σύνολο μου φάνηκε.
Αν και τουλάχιστον είχε καλή ατμόσφαιρα, και πάρα πολύ καλή background μουσική.
Ομολογώ πάντως πως λόγω σκηνοθεσίας δεν είχε ιδιαίτερα βαρετά επεισόδια, βλεπόταν άνετα.

Πέρα από αυτό όμως, οι χαρακτήρες και το σενάριο δε με έπεισαν. Κάτι έλειπε. Κάποια πράγματα με χάλασαν.
Spoiler:

Και γενικά η μίξη school anime με horror/vampire στοιχεία, πάντα με χάλαγε δε ξέρω γιατί, πολύ άσχημος συνδυασμός, πάντα αποτυχαίνει στα μάτια μου.
Για vampires, vampire hunter d bloodlust και ξερό ψωμί έχω να πω και μετά το χάος.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#45 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 08 December 2008 - 01:03

Το είδα σχετικά πρόσφατα, δε μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα κιόλας. Μέτριο σαν σύνολο μου φάνηκε.
Αν και τουλάχιστον είχε καλή ατμόσφαιρα, και πάρα πολύ καλή background μουσική.
Ομολογώ πάντως πως λόγω σκηνοθεσίας δεν είχε ιδιαίτερα βαρετά επεισόδια, βλεπόταν άνετα.

Πέρα από αυτό όμως, οι χαρακτήρες και το σενάριο δε με έπεισαν. Κάτι έλειπε. Κάποια πράγματα με χάλασαν.

Spoiler:

Και γενικά η μίξη school anime με horror/vampire στοιχεία, πάντα με χάλαγε δε ξέρω γιατί, πολύ άσχημος συνδυασμός, πάντα αποτυχαίνει στα μάτια μου.
Για vampires, vampire hunter d bloodlust και ξερό ψωμί έχω να πω και μετά το χάος.


Επιτέλους, μια λογική και ξηγημένη άποψη. Με αφήνεις απολύτος σύμφωνο Radagast. Μια χλιαρή σειρά που την παραγεμίσανε με ερωτικές διαστροφές και αιματοχυσίδια για να πουλήσει είναι.

Spoiler: