Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Horimiya

magna Comedy Romance School Life Shounen Slice of Life cute

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 12 June 2017 - 16:14

Horimiya (ホリミヤ)

 

Type: manga (Adapted from web comic)

Genre: Comedy  Romance  School Life  Shounen  Slice of Life

 Author: HERO

Artist: Hagiwara Daisuke

Year: 2011 (On going)

 

e5e5938f55f12dfbe8f0ce426993306c-d7gt6sp

 

Ο τίτλος του manga, προέρχεται από τα ονόματα των 2 κύριων χαρακτήρων:

Πρωταγωνίστριά μας είναι η Hori. Παρά την ανέμελη εικόνα που θέλει να δείχνει στο σχολείο, οι υποχρεώσεις της είναι πολύ περισσότερες, καθώς έχει αναλάβει την καθημερινή φροντίδα του σπιτιού και του μικρού της αδερφού.

 

tumblr_n4fzp1G5zk1tvhev7o1_500.png

 

Όμοια, ο πρωταγωνιστής μας ο Miyamura, θέλοντας να κρύψει τα πολλαπλά piercings και τατουάζ του, εμφανίζεται με μια εικόνα που εύκολα παραπέμπει σε αυτή ενός ήσυχου και απόμακρου μαθητή.

 

izumi_morimiya_by_postylon-d5rul6e.png

 

Με λίγα λόγια, μιλάμε για κλασική περίπτωση βλάβης ενός switch girl και ενός switch boy!

Τι θα συμβεί, λοιπόν, όταν τυχαία ανακαλύψουν ο ένας το μυστικό του άλλου; Και εδώ είναι που ξεκινάει η ιστορία μας…

 

Μπορεί το concept να μην είναι αυτό που λέμε «πρωτότυπο», όμως αυτό που σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή είναι το γεγονός ότι ακολουθεί πολύ φυσικά την εξέλιξη της σχέσης ανάμεσα σε ένα αγόρι και ένα κορίτσι, χωρίς περιττά μελοδράματα. Καμία σχέση με τις παρόμοιες σειρές με την αδύναμη ηρωίδα και τον αψεγάδιαστο πρωταγωνιστή.

 

Ιδανικό manga για όσους αναζητούν κάτι ανάλαφρο, με όμορφο σχέδιο, χιούμορ και ενδιαφέρουσα εξέλιξη χαρακτήρων, όχι μόνο των πρωταγωνιστών.

Το αγαπημένο αυτό δίδυμο, μπορείτε να απολαύσετε, επίσης, σε 3 OVA.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος μετά από αυτό το manga να καταλήξετε με ζάχαρο, λόγω cuteness overdose. Και δεν υπερβάλω!! :awww:

 

 

 

YΓ: Αν κάποιος γνωρίζει τι έχω κάνει και ο τίτλος επιμένει να βρίσκεται στα αριστερά, ας με βοηθήσει. :bahhh:  

 


tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 June 2017 - 18:24

Και εδώ σαν κάφρος έρχομαι και ρωτώ, από το 2011 που βγαίνει το manga έχουν ρίξει έστω ένα φιλάκι! Ρωτώ διότι αυτό το υπερβολικό teen frustration μέχρι το kissu μπορεί να τρελάνει άνθρωπο (βλέπε kimi no todoke)!  :wet2:


rsrGbGx.gif

#3 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 12 June 2017 - 18:28

Το διάβαζα ένα φεγγάρι αλλά από όταν άρχισα λίγο να χάνω επαφή με όλες τις σειρές που είχα ξεκινήσει κρατώντας μόνο μερικές που μου άρεσαν πολύ ήταν από αυτές που έμειναν πίσω. Παρόλα αυτά ήταν συμπαθητικό ως εκεί που είχα διαβάσει, αν και προτιμούσα την κοπέλα από το αγόρι σαν χαρακτήρα από ό,τι θυμάμαι. Επίσης το σχέδιο του anime μου άρεσε πολύ περισσότερο όταν το τσέκαρα αν και δεν κάθισα ποτέ να δω τα OVA, είναι βασισμένο στο σχέδιο του πρωτότυπου αν δεν κάνω λάθος;


ySss0UF.jpg


#4 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 12 June 2017 - 19:13

Και εδώ σαν κάφρος έρχομαι και ρωτώ, από το 2011 που βγαίνει το manga έχουν ρίξει έστω ένα φιλάκι! Ρωτώ διότι αυτό το υπερβολικό teen frustration μέχρι το kissu μπορεί να τρελάνει άνθρωπο (βλέπε kimi no todoke)!  :wet2:

 

Η αλήθεια είναι ότι σε νιώθω απόλυτα, έχω φοβερά ψυχολογικά με αυτό το θέμα που εντελώς συμπτωματικά έχουν αρχίσει απο το Kimi ni Todoke, όταν είχα πρωτοξεκινήσει τα άνιμε.   Οπότε σου ζητώ να με εμπιστευτείς και δε λέω τίποτα άλλο αν και είμαι στο τσακ, γιατί κρίμα είναι να κάνω σποιλερ αν είναι να το διαβάσεις

 

Το διάβαζα ένα φεγγάρι αλλά από όταν άρχισα λίγο να χάνω επαφή με όλες τις σειρές που είχα ξεκινήσει κρατώντας μόνο μερικές που μου άρεσαν πολύ ήταν από αυτές που έμειναν πίσω. Παρόλα αυτά ήταν συμπαθητικό ως εκεί που είχα διαβάσει, αν και προτιμούσα την κοπέλα από το αγόρι σαν χαρακτήρα από ό,τι θυμάμαι. Επίσης το σχέδιο του anime μου άρεσε πολύ περισσότερο όταν το τσέκαρα αν και δεν κάθισα ποτέ να δω τα OVA, είναι βασισμένο στο σχέδιο του πρωτότυπου αν δεν κάνω λάθος;

Ούτε εγώ έχω δει τα OVA, γιατί από κάτι τρειλερς που είχαν βγει, δε συμπάθησα και πολύ το σχέδιο. Οπότε τώρα που το λες και το παρατηρώ, όντως πρέπει να 'ναι βασισμένο στο πρωτότυπο.


tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#5 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 13 June 2017 - 12:02

You piqued my interest...! Πάω να το τσεκάρω as we speak, will come back with first impressions.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#6 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 13 June 2017 - 12:27

Okay, okay, I'm back.

 

Δεν το προχώρησα και πολύ μέσα σε τόση λίγη ώρα αλλά έφτασα στο 3ο κεφάλαιο. Είναι γλυκούλη, δε μπορώ να πω. Επίσης, αυτό που παρατήρησα είναι ότι η Hori είναι αρκετά ειλικρινής και ο Miya είναι καλούλης μωρέ. Ο Sota κλέβει την παράσταση όμως.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#7 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 13 June 2017 - 15:39

I'm such trash but είμαι ήδη στο 29 αλλά πρέπει να πάω δουλειά και δε θέλω να το αφήσω αλλά αγάπησα τον πατέρα της και είναι τόσο cute <3

 

Είναι καλούλη μωρέ, καλό για να περνάς την ώρα σου.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#8 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 13 June 2017 - 15:59

xtOAzou.png


LfNX0dh.png


#9 Utaku

Utaku

    Tuturuu!!!

  • Members
  • 166 posts

Posted 13 June 2017 - 18:59

I'm such trash but είμαι ήδη στο 29 αλλά πρέπει να πάω δουλειά και δε θέλω να το αφήσω αλλά αγάπησα τον πατέρα της και είναι τόσο cute <3

 

Είναι καλούλη μωρέ, καλό για να περνάς την ώρα σου.

Σε αγάπησα με τα 3 posts :lovulovu:

 

Χαίρομαι που παρακίνησα κάποιον να το ξεκινήσει!!! Και πόσο μάλλον που σου αρέσει!!! Κι εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι πολύ ανάλαφρο manga για να περάσει ευχάριστα η ώρα.

 

Επίσης, όντως, όταν είπες για τον Sota, λέω που να εμφανιστεί και ο πατέρας! Και να που επανήλθες για τον πατέρα!!! :blingeye2:


tumblr-static-1ngsil503zesk8s48o480gsg0-
...My anime, manga and dorama lists!!!


#10 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 14 June 2017 - 11:50

I'm a sucker for dads, Ι swear xD

 

Ναι είναι αρκετά ανάλαφρο και οι πρωταγωνιστές αν και συνήθως θεωρώ ότι χάνουν αρκετά από το supportive cast, εδώ δεν ισχύει. Δηλαδή, οκ, τον Shindou πχ τον αγάπησα με το που εμφανίστηκε αλλά κατά τ'άλλα δεν έχω κάτσε να πει, ε τι μας βάλανε αυτούς πρωταγωνιστές οι τάδε θα ήταν πολύ καλύτεροι.

 

Πάντως και οι φίλοι τους, γλυκήτατοι! Ο καημένος ο Tooru, την πήρε πολύ καλά την απόρριψη. Sengoku best pres also Sakura x Tooru OTP xD


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#11 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 14 June 2017 - 12:23

Μπορώ να πω ότι είναι από τα αγαπημένα μου.Up to date πάντα με χαλαρώνει να το διαβάζω κρίμα που είναι μηνιαίο...


Posted Image


#12 Prepeinamazepswtotbhk

Prepeinamazepswtotbhk

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 09 November 2022 - 21:18

Apla otk to teleiwsa se 1 mera btw psaxnw na agorasw volumes 2+ 





Also tagged with one or more of these keywords: magna, Comedy, Romance, School Life, Shounen, Slice of Life, cute