Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ψάχνοντας για ένα kool λάπτοπ


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#16 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 June 2015 - 11:15

Έχει ένας φίλος μου το MSI GE70. Δυνατό laptop, ειδικά όταν έβαλε και SSD, παίζει να ανέβασε κατά 30%-40% την ταχύτητα του laptop. Πλέον παίζει τα τελευταία games στα high settings, μερικά ακόμα και στα max χωρίς fps drops.

 

Κλασσικά, έχει mode για dust removal άμα θυμάμαι καλά (όχι τόσο αποτελεσματικό όσο όταν το ανοίγεις εσύ και καθαρίζεις τις σκόνες).

Δε κάνει πολύ θόρυβο. Μόνο όταν ενεργοποιείς το 'gaming mode' για να ανεβάσεις τις επιδόσεις, δουλεύουν και πιο γρήγορα οι ανεμιστήρες για τις θερμοκρασίες. Τότε ναι, είναι σαν να έχεις ένα τρακτέρ δίπλα σου.

 

Υ.Γ. Τα gaming laptops ΔΕΝ πεθαίνουν πιο γρήγορα απο τα κανονικά, don't worry.


Edited by Napster, 08 June 2015 - 11:17.


#17 Maffy

Maffy

    Maffcaekz

  • Members
  • 291 posts

Posted 10 June 2015 - 13:52

-snip-

Το θέμα είναι ότι τέτοιες αλλαγές κάνουν void τις εγγυήσεις συνήθως (right?) και αν βγει προβληματικό από τον πρώτο χρόνο ένα πράγμα (*χτυπάει ξύλο*), αυτό ήταν :P Άσε που δε γνωρίζω να αλλάζω, οπότε ακόμα και για τη δουλειά θα έπρεπε να δώσω λεφτά (ή να διακινδυνέψω να χαλάσω κάτι άλλο στην πορεία :P). Και γενικά, πάνω κάτω, ένα λάπτοπ που είναι αρκετά καλό, θα βγει περίπου στην ίδια τιμή με την αλλαγή με ένα χωρίς.

 

Αυτό με το hybrid ssd και hdd δεν το ήξερα, αλλά ευτυχώς το μοντέλο που έχω βάλει στο μάτι, το ξεκαθαρίζει ότι έχει 2 δίσκους. Πάλι καλά γιατί είχα δει και κάτι μοντέλα με hybrid και δεν το σκέφτηκα παραπάνω. Όσο για ram, 8 νομίζω είναι αρκετή. Δε θα κάνω και τίποτα extreme. Δέχεται και αναβάθμιση εάν ποτέ χρειαστώ, μακριάααα στο μέλλον. Και η οθόνη ειναι 17' και στα ίδια κιλά με το τωρινό μου λάπτοπ, οπότε δε θα έχω εκεί πρόβλημα. Τhanks αι για τα benchmarks, δεν τα είχα κοιτάξει να πω την αλήθεια, γιατι μου έλεγαν πάνω κάτω αν είναι καλό, χαχαχα.

 

Όσο για το Fijitsu, κρίμα D: Αυτό είναι το κακό, είναι τόσο θέμα τύχης σε κάθε λάπτοπ ~.~

 

LOL αν περιμένεις σωστές συμβουλές από τους χρήστες του Insomnia καληνύχτα! Για να πάρεις μαζί με το Laptop ssd θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι. Κάνεις αυτό που λέει ο matassos και σου βγαίνει φτηνότερα. Τώρα για την κάρτα δεν ξέρω αλλά δεν βρίσκω το λόγο να πάρεις laptop με την καλύτερη κάρτα γραφικών. Εξ αρχής το ξέρεις ότι δεν μπορείς να φτάσεις desktop επιδόσεις, οπότε αν έχει κάποια που δεν embedded σαν τις Intel HD είναι αρκετό. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν και πολλές προτάσεις σε λογικά επίπεδα.

Με άτομο από εδώ μιλούσα σε pm και απλά ρωτούσα και στο thread του insomnia. Τα περισσότερα ενδιαφέροντα λάπτοπ που βρήκα χωρίς ssd και κάνοντας αλλαγή, βγαίνουν πάνω κάτω ίδια τιμή μαζί με αυτά που είχαν. Φυσικά εξαρτάται, αλλά μικρές διαφορές έβρισκα στην τιμή και κυρίως γιατί προτιμώ να έχω αρκετό χώρο μέσα μαζί με τη σιντιέρα xD

 

Indeed, το λάπτοπ δε θα συγκριθεί με ντέσκτοπ (τουλάχιστον για τα άτομα που δε θέλουν να δώσουν 2.000+ ευρώ) κι ούτε με νοιάζει μιας και δε με νοιάζουν τα τέρμα απαιτητικά παιχνίδια, αλλά όπως είπα, θέλω να το κρατήσω για χρόνια και να μην ξαναπεράσω αυτό που περνάω τώρα με το λάπτοπ, δηλαδή, μετά από 5 χρόνια να μην παίζει τα περισσότερα παιχνίδια σε decent ταχύτητα/γραφικά. Το καλό τώρα γίνεται οκ για το μέλλον και όχι το οκ τώρα γίνεται μέτριο προς κακό στο μέλλον. Δεν είναι ντέσκτοπ που απλά αγοράζω νέα κάρτα και τελείωσα :P

 

Napster, danke για τις παραπάνω πληροφορίες περί του μοντέλου, φοβάμαι πως θα μου βγει το ανεμιστηράκι γιατι ήδη ζω με τρακτέρ ολημερίς, αλλά νομίζω θα το ρισκάρω, μιας και δε βλέπω εξίσου ελκυστικές επιλογές σε σχετικά λογικές τιμές. (Αν και το Prestige του msi είναι ακόμα πιο όμορφο -και πολύ πιο ακριβό με ό,τι προσφέρει- αλλά μόνο σε 1-2 μέρη το βρήκα και σε ελάχιστα λογική τιμή αλλά είχαν βγάλει τα πάντα απο εκεί μέσα.) Thanks zennith, επίσης, μιας κι ήσουν από τα πρώτα άτομα που βοήθησες :D

 

Και γενικά, ευχαριστώ όλους. Δεν τελειώσα το ψάξιμο, μιας και σκέφτομαι τα λεφτά και απλά καθυστερώ να αγοράσω αυτό που έβαλα στο μάτι, οπότε αν ενδιαφέρεται κι άλλος για αγορά, συνεχίζουμε τη συζήτηση 8D



#18 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 10 June 2015 - 13:59


Indeed, το λάπτοπ δε θα συγκριθεί με ντέσκτοπ (τουλάχιστον για τα άτομα που δε θέλουν να δώσουν 2.000+ ευρώ) κι ούτε με νοιάζει μιας και δε με νοιάζουν τα τέρμα απαιτητικά παιχνίδια, αλλά όπως είπα, θέλω να το κρατήσω για χρόνια και να μην ξαναπεράσω αυτό που περνάω τώρα με το λάπτοπ, δηλαδή, μετά από 5 χρόνια να μην παίζει τα περισσότερα παιχνίδια σε decent ταχύτητα/γραφικά.

Όσο καλά και να παίζει τα παιχνίδια τώρα να ξέρεις ότι σε κάτι περισσότερο από 3 χρόνια θα αρχίσεις να βλέπεις δυσκολίες.Όχι ότι φταίει το laptop.Αλλά ο ρυθμός εξέλιξης αυτήν την στιγμή είναι υπερταχυτατός.Οπότε κάποια στιγμή σε κάποιο ορίσμένο game ίσως και να χρειαστείς να βάλεις τα γραφικά πιο κάτω.Βέβαια αυτό να το περιμένεις σε 4-5 χρόνια όχι νωρίτερα.

Και υπάρχουν μετά και τα κακά παιχνίδια που σε ότι και να τα τρέξεις σκατά θα είναι γιατί φταίνε τα ίδια και όχι το PC .(Βλέπε ff13 και ff13-2 για pc)


Edited by zennith666, 10 June 2015 - 14:01.

Posted Image


#19 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 10 June 2015 - 14:28

Όσο καλά και να παίζει τα παιχνίδια τώρα να ξέρεις ότι σε κάτι περισσότερο από 3 χρόνια θα αρχίσεις να βλέπεις δυσκολίες.Όχι ότι φταίει το laptop.Αλλά ο ρυθμός εξέλιξης αυτήν την στιγμή είναι υπερταχυτατός.Οπότε κάποια στιγμή σε κάποιο ορίσμένο game ίσως και να χρειαστείς να βάλεις τα γραφικά πιο κάτω.Βέβαια αυτό να το περιμένεις σε 4-5 χρόνια όχι νωρίτερα.

Και υπάρχουν μετά και τα κακά παιχνίδια που σε ότι και να τα τρέξεις σκατά θα είναι γιατί φταίνε τα ίδια και όχι το PC .(Βλέπε ff13 και ff13-2 για pc)

 

 

x2

 

Λέγεται και νόμος του Moore, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αργά η γρήγορα pc starts failing!


rsrGbGx.gif

#20 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 10 June 2015 - 16:13

φαντασου τι θα μπορουσες να παρεις με 1300 ευρω



#21 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 10 June 2015 - 18:36

Πήρα σχεδόν καλύτερα από αυτα (εξερείτε η GPU) με 900 πριν από δύο χρόνια .Αλλά ναι για desktop εχεις απειρες επιλογές.


Posted Image


#22 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 10 June 2015 - 23:20

Πήρα σχεδόν καλύτερα από αυτα (εξερείτε η GPU) με 900 πριν από δύο χρόνια .Αλλά ναι για desktop εχεις απειρες επιλογές.

τα 400 ευρω διαφορας ειναι η gpu



#23 Maffy

Maffy

    Maffcaekz

  • Members
  • 291 posts

Posted 10 June 2015 - 23:58

Για 3353534η φορά, δε με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή το ντέσκτοπ, οπότε δε με ενδιαφέρει και να φανταστώ. To mobility του λάπτοπ ειναι αυτό που θέλω και το ντέσκτοπ δεν το παρέχει αυτό, capisce? Ζητάω κάτι συγκεκριμένο και όχι ό,τι άλλο :P

 

Όσο για τα γραφικά, εννοείται ότι δεν περιμένω να είναι top notch για πάντα, αλλά να δουλεύει οκ, μετά από κάποια χρόνια. Όπως είπα, δεν πιέζω το μηχάνημα <:

 

Να ρωτήσω, γιατί πάει καιρός και δεν είχα ασχοληθεί κιόλας. Εάν έχω θέμα και θέλω να χρησιμοποιήσω την εγγύηση, μπορώ να απευθυνθώ στο e-shop (από όπου σκοπεύω να το πάρω, μιας κι είναι στην πόλη μου) ή πρέπει μόνη μου να μιλήσω στην αντιπροσωπεία; Note ότι το e-shop παρέχει κάποιες ειδικές εγγυήσεις για μερικές μάρκες (που στον πρώτο χρόνο παίρνεις νέο και στο 2ο στον επισκευάζουν), αλλά η msi δεν είναι μία απο αυτές. Να ξέρω που πάω να μπλέξω!



#24 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 11 June 2015 - 00:08

Το θέμα είναι ότι τέτοιες αλλαγές κάνουν void τις εγγυήσεις συνήθως (right?) και αν βγει προβληματικό από τον πρώτο χρόνο ένα πράγμα (*χτυπάει ξύλο*), αυτό ήταν :P Άσε που δε γνωρίζω να αλλάζω, οπότε ακόμα και για τη δουλειά θα έπρεπε να δώσω λεφτά (ή να διακινδυνέψω να χαλάσω κάτι άλλο στην πορεία :P). Και γενικά, πάνω κάτω, ένα λάπτοπ που είναι αρκετά καλό, θα βγει περίπου στην ίδια τιμή με την αλλαγή με ένα χωρίς.

αυτο που λες δεν πολυισχυει με την εγγυηση, το να αλλαξεις σκληρο ειναι πολυ απλο επιτιδες (συνηθως εχει και ξεχωριστο καπακι), και στην τελικη και να βγαλει προβλημα σε hardware που να την χρειαστει την εγγυηση βαζεις τον αρχικο φορμαρισμενο και τους δινεις το λαπτοπ σαν αθωο αγγελουδι (που εισαι ουτος η αλλος, απλα για να γλιτωσουν την εγγυηση ψαχνουν δικαιωλογιες οποτε γιατι να τους δωσεις πατημα)

αυτο με το συρταρακι στο cd driver επισις στα περισοτερα λαπτοπ ειναι απλο, 2 βιδες, οποτε παλι δεν επηρεαζει εγγυηση.

γενικα η εμπειρια η δικια μου λεει οτι ενα λαπτοπ θα πεθανει απο υπερθερμανση, και πολες φορες οσο και αν το προσεχεις... (και φτασεις ακομη και σε σημειο να αλλαζεις παστες σε ψυχτρες και οχι απλα να φισας το ανεμιστιρακι). γι αυτο παιζει ρολο καθαρα η ποιοτητα της κατασκευης. αν αντεχει υπερθερμανση και δεν ζεστενετε μετα απο χρονια (εφοσον το συντηρεις) το αν αργει λιγο για καποια καινουρια προγραμματα δεν θα σε ενοχλει. το αν δεν θα παιζει τα καινουρια παιχνιδια φουλ παλι κλαϊν αφου πλεον οι περισοτεροι παιζουμε παιχνιδια που επιτιδες τα σηκωνουν ολα τα λαπτοπ (και αν ξερεις να limitarεις και τα fps μπορεις να τα παιζεις και ακομη πιο φουλ ποιοτητα), dotes, lol, hearthstone, προγραμματα τυπου photoshop ενα λαπτοπ 5 χρονων τα σηκωνει ακομη, το θεμα ειναι να μην το εχει πεθανει ο χρηστης :P

γενικα το hardware πλεον ειναι τρομερα καλο σε σχεση με τις απετησεις του software και αντεχει καμποσα χρονια με σωστη διαχειρηση και των 2...

 

το MSI με εψησε και μενα παντος ενω στην προηγουμενη αναζητηση που εκανα το σνομπαρα, διαβασα οτι εχει φοβερη ποιοτητα εικονας, και η μαρκα ειναι μαρκα, λογικα θα εχει τελεια κατασκευη

 

επισις προτινω να γραφτεις στα newsletter του mediamarket και λοιπων καταστηματων (e-shop πχ) για ευκαιριες και προσφορες λιγων ημερων αφου το καθυστερεις μπας και προκυψει κατι αναπαντεχα καλο

 

edit: γενικα e-shop οποτε εμπλεξα με επιστροφη ειχα τερμα αρνητικη εμπειρια, και γενικα για εγγυηση, οτι και να παρεις θα το στηλουν στα κεντρικα (Αθηνα ) να το τσεκαρουν πρωτα και μπλα μπλα μπλα, και γενικα οι εγγυησεις των καταστηματων τις αναλαμβανουν οι κατασκευαστικες εταιριες, πχ λαπτοπ DELL θα μιλισεις με την DELL (οι οποιοι ειναι παρα πολυ εξυπηρετικοι πχ) και αν ειναι τοσο σοβαρο την αντικατασταση την αναλαμβανει το eshop πχ


Edited by matassos, 11 June 2015 - 01:12.


#25 Maffy

Maffy

    Maffcaekz

  • Members
  • 291 posts

Posted 11 June 2015 - 02:05

Το άλλο ξαφνικό θέμα είναι ότι σήμερα έμαθα ότι το ΦΠΑ θα αυξηθεί στο 23% εκτός από τα βασικά τροφής (πέτυχα και καβγά στο mega όπου η Συριζιώτισσα σηκώθηκε κι έφυγε εν τέλει lol) και δεν έχω χρόνο να περιμένω εάν είναι να πάρω αυτό, γιατί το βλέπω να αυξάνει τιμή αντί να πέφτει... Απλά στο e-shop το έχει 50 ευρώ πιο πάνω κι έλεγα χαλάλι εάν είναι να με βοηθήσουν με την εγγύηση (του στυλ, το χειρίζονται αυτοί κι όχι εγώ), αλλά αν είναι να το κάνω απευθείας με την αντιπροσωπεία χωρίς αυτοί να έχουν σχέση... τότε ποια η διαφορά να το πάρω από μαγαζί Αθήνας; Μόνο το DOA είναι βολικό κι εντάξει, πρέπει να είμαι καταραμένη για να πάρω κακό μοντέλο από την αρχή.



#26 zoro77

zoro77

    Anime Master

  • Members
  • 1,600 posts

Posted 11 June 2015 - 03:45

Οποιο λαπτοπ και να παρεις (και το καλυτερο να ειναι) για να θες να το διατηρησεις ΠΟΤΕ πανω στο κρεβατι και φυσικα το γραφειο που θα το εχεις να μην εχει απο κατω υφασμα. Για μενα το α και το ω το ανεμιστηρακι να μην παθει ποτε ζημια.

 

Ακυρο το ποστ μου :P αλλα πιστευω οτι δε θα σου εγγυηθει καποιος 6 χρονια ζωης σε λαπτοπ αν αυτο δεν το προσεχεις.


2po6sfa_jpg.gif


#27 Slayer_13

Slayer_13

    Όμορφο αγόρι

  • Members
  • 215 posts
  • LocationSuncity

Posted 11 June 2015 - 05:13

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g50-80-80e5024fpb-156-intel-core-i5-5200u-8gb-1tb-amd-radeon-r5-m330-2gb-no-os-p-PER.910460 500ευρώ ΤΕΛΟΣ.

Δε χρειάζεισαι κάτι πιο ακριβό γιατί δε θα κρατήσει όσο νομίζεις και θα κλαις τα λεφτά σου. Το μόνο που προτείνω επιπλέον είναι ένας ssd για να πετάς. Χαρακτηριστικά: i5 5ης γενιάς (τουμπανο), 8gb ram υπεραρκετα, και αξιοπρεπέστατη κάρτα γραφικών.

Το λαπτοπ θα κρατήσει, είναι για χαλαρό gaming,photoshop και video 60fps youtube σηκωνει χωρίς να ιδρώσει καν Τώρα αν θες κάτι για πιο εξτριμ gaming προτείνω να μην μπλέξεις με gaming laptop μιας και δε θα σου κρατήσουν για κανένα λόγο.Υπερθερμανση, ανεμιστηράκια να βουίζουν, μη αναβαθμίσημα( και αν ναι, πανάκριβα) και λόγω της γρήγορης εξέλιξης της τεχνολογίας παίζει και στον χρόνο να μην σηκώνει καλα μερικά παιχνίδια. Οπότε, προτείνω μια κονσολίτσα αν θες τόσο πολύ να παίζεις παιχνίδια(350 ευρώ) και δε χρειάζεσαι μετά ούτε desktop, ούτε τίποτα. Ορίστε και ο ssd http://www.skroutz.gr/s/5944830/Samsung-850-Evo-120GB.html

Στο σύνολο βγαίνουν πολύ πιο κάτω απο 1000 οπότε στα προτείνώ!

 



#28 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 11 June 2015 - 05:14

τα 400 ευρω διαφορας ειναι η gpu

400 την είχα πάρει που σημαίνει 200 ευρό κέρδος.Αλλά τώρα που στο σκέφτομαι βάλε ότι δεν άλλαξα και τροφοδοτικό+κουτί γιατί έχω καλά κομμάτια.Οπότε κομπλέ.

Επίσης ναι πήγαμε offtopic


Edited by zennith666, 11 June 2015 - 05:17.

Posted Image


#29 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 June 2015 - 08:50

Για 3353534η φορά, δε με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή το ντέσκτοπ, οπότε δε με ενδιαφέρει και να φανταστώ. To mobility του λάπτοπ ειναι αυτό που θέλω και το ντέσκτοπ δεν το παρέχει αυτό, capisce? Ζητάω κάτι συγκεκριμένο και όχι ό,τι άλλο :P

 

Όσο για τα γραφικά, εννοείται ότι δεν περιμένω να είναι top notch για πάντα, αλλά να δουλεύει οκ, μετά από κάποια χρόνια. Όπως είπα, δεν πιέζω το μηχάνημα <:

 

Να ρωτήσω, γιατί πάει καιρός και δεν είχα ασχοληθεί κιόλας. Εάν έχω θέμα και θέλω να χρησιμοποιήσω την εγγύηση, μπορώ να απευθυνθώ στο e-shop (από όπου σκοπεύω να το πάρω, μιας κι είναι στην πόλη μου) ή πρέπει μόνη μου να μιλήσω στην αντιπροσωπεία; Note ότι το e-shop παρέχει κάποιες ειδικές εγγυήσεις για μερικές μάρκες (που στον πρώτο χρόνο παίρνεις νέο και στο 2ο στον επισκευάζουν), αλλά η msi δεν είναι μία απο αυτές. Να ξέρω που πάω να μπλέξω!

 

Δεν ξέρω για το eshop αλλά υποθέτω όλα τα καταστήματα κάπως έτσι δουλεύουν, δηλαδή, τους στέλνεις το laptop, το στέλνουν στον προμηθευτή τους που αν είναι κάποιος στην Ελλάδα και είναι αρκετά μεγάλος έχει service εδώ αλλιώς το στέλνουν έξω.

 

Το θέμα είναι ότι για να έχουν μειωμένα κόστη συνήθως μαζεύουν τα πράγματα που τους φέρνουν στο τέλος κάθε εβδομάδας και τα στέλνουν όλα μαζί. Οπότε μπορεί εσύ να τους έδωσες το laptop Παρασκευή απόγευμα αλλά αυτοί να έχουν αποστολή χαλασμένων κάθε Παρασκευή πρωί με αποτέλεσμα extra καθυστέρηση. Γλυτώνεις τα μεταφορικά για Αθήνα, όπως και να χει καλύτερα πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα.

 

BTW τα παραπάνω ισχύουν στο Mediamarkt.


rsrGbGx.gif

#30 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 11 June 2015 - 14:58

Αν θες να το πάρεις από το eshop, μόνο και μόνο για την εγγύηση και να πληρώσεις και ένα 50άρι παραπάνω, θα σου έλεγα να μην το κάνεις. Μια φορά μου είχε χαλάσει μια οθόνη και έκαναν κοντά στο 2μηνο να μου φέρουν άλλη. Καλύτερα κατευθείαν στην αντιπροσωπεία μιας και κατά 90% εκεί καταλήγουν έτσι κι αλλιώς.

 

Επίσης, εγώ είμαι της άποψης Hazuki. Αν ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα πάρεις ένα καλό desktop (ναι, ναι, έχω διαβάσει που λες ότι δεν ψάχνεις desktop τώρα, αλλά λέω για κάποια στιγμή), πάρε ένα φτηνό laptop για την ώρα.

 

Αφού λες κιόλας ότι δεν παίζεις συχνά παιχνίδια, δε βλέπω το λόγο να δώσεις τόσα λεφτά. Άλλο να πάρεις κάτι καλό και άλλο να πάρεις κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που χρειάζεσαι μόνο και μόνο επειδή δείχνει καλύτερο σε σχέση με τα πιο απλά.

 

Αυτό το msi που έδειξες κάνει 1250. Εγώ με 200 παραπάνω είχα πάρει desktop+laptop+οθόνη που με υπερκαλύπτουν.

 

Για όλα τα υπόλοιπα που λες ότι θες να κάνεις, ένα απλό 15άρι laptop αρκεί. Εγώ θα έδινα γύρω στα 400-500 και θα κοιτούσα μόνο να έχει ένα καλό i3 ή i5, ξεχωριστή gpu (όχι της Intel με shared memory) κατά προτίμηση nvidia και μια 4-8άρα μνήμη. Καθαρά για web και multimedia και για ήπιο gaming, που είναι και ο κύριος λόγος που το θες.

Αν θες για gaming με full γραφικά, να κάνει παπάδες κλπ κάτι τέτοιο δεν κάνει, αλλά και το να παίζεις μια φορά στους 2 μήνες δε θεωρείται gaming.

 

Και αν φτάσεις στο σημείο να θες κάτι που να παίζει τα πάντα ή πας για καλό desktop ή για μια κονσόλα που λέει και ο slayer.

 

 

 

Φύλα τη διαφορά και πάρε πιο μετά ένα καλό desktop.