Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Microsoft Office vs Open Office

microsoftέκδοση office open office open product key

  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 27 March 2015 - 19:46

Καλησπέρα και από εμένα λοιπόν σε όλους. Έψαξα αρκετά, μα δεν βρήκα παρόμοιο θέμα, για αυτό και φτιάχνω καινούργιο, το οποίο πιστεύω πως θα εξυπηρετήσει κι άλλους αν στο μέλλον έχουν παρόμοιου είδους κωλύματα με διάδορα πακέτα του word, power point, excel, access,one note και ούτω καθεξής. 

   Έχω windows 8 και (είχα) microsoft office  325 (τελευταια εκδοση). Έληξε ο δοκιμαστικός μήνας, το λεγόμενο free trial και επειδή δε γούσταρα να πληρώνω αποφάσισα να απεγκαταστήσω το παραπάνω και να εγκαταστήσω μια άλλη έκδοση, του 2013, πιστεύοντας ότι έτσι θα το έχω πάλι κάποιο δοκιμαστικό καιρό χωρίς να πληρώνω κλπ. Έλα όμως που μετά από μία εβδομάδα μου ζητούσε είσοδο στο λογαριασμό office για να (επαν)ενεργοποιηθούν οι δυνατότητες του πακέτου, ενναλακτικά να βάλω ένα product key. Παρόλο που βάζω τα σωστά στοιχεία, το όφις δεν μου έβρισκε ποτέ τον λογαριασμό και ακόμα δεν ξέρω τον λόγο. Product key δεν μου επιτρέπεται να βάλω όπως έμαθα στη συνέχεια, οπότε και τσαντίστηκα που δεν μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου και εγκατέστησα το open office, όπως μου προτάθηκε. 

Όσον αφορά το εύρος των εργαλείων (το λέω γιατί το open το έχω αδούλευτο ακόμη),υπάρχει καμία αισθητή διαφορά μεταξύ microsoft και office ή διαφορές σε κάποιο άλλο επίπεδο

Επίσης,πόσο έμπειρος οφείλει να είναι κάποιος για να κατεβάσει σπασμένο το microsoft office, γιατί από ότι κατάλαβα, ακόμα και το κατέβασμα παλιών εκδόσεων είναι πέδεμα και επιφέρουν "ποινή" ?

 


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 March 2015 - 20:53

Βάλε Libre Office είναι η opensource έκδοση του OpenOffice. Τώρα από άποψη χρήση έχει κάποιες διαφορές αλλά όχι τραγικά πράγματα, σαν interface μοιάζει πολύ οπότε δεν θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα. Τέλος ανοίγει όλα τα ms office αρχεία.


rsrGbGx.gif

#3 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 27 March 2015 - 22:35

Βάλε Libre Office είναι η opensource έκδοση του OpenOffice. Τώρα από άποψη χρήση έχει κάποιες διαφορές αλλά όχι τραγικά πράγματα, σαν interface μοιάζει πολύ οπότε δεν θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα. Τέλος ανοίγει όλα τα ms office αρχεία.

όταν λες open source ?


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#4 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 March 2015 - 09:28

Άκυρο, και το Open Office είναι opensource, απλά το Libre είναι και free. Τέσπα το ίδιο πράμα είναι τελικά, γενικά δεν θα έχεις προβλήματα.


rsrGbGx.gif

#5 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 March 2015 - 13:55

οι κινεζοι βγαλαν δικη τους σουιτα που αντιγραφει επακριβως το οφις 2013. Για το λινουξ νομιζω. Δωρεαν