Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

When Marnie Was There | Omoide no Marnie

Studio Ghibli Summer 2014 Movie

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 22 June 2014 - 19:39

When Marnie Was There

思い出のマーニー

 

147045.jpg

 

Πρόκειται για την νέα ταινία του Studio Ghibli μετά την συνταξιοδότηση του Miyazaki η οποία θα προβληθεί στους κινηματογράφους στις  19 Ιουλίου. Πηγή έμπνευσης αποτελεί το ομώνυμο βιβλίο της Joan G. Robinson το οποίο παράλληλα είναι και ένα από τα πενηντα παιδικά βιβλία τα οποία προτείνει ο Hayao Miyazaki. Την ταινία θα σκηνοθετήσει ο Yonebayashi Hiromasa ο οποίος είχε σκηνοθετήσει και το Κarigurashi no Arrietty το 2010. Ο σκηνοθέτης επέλεξε να μεταφέρει την τοποθεσία της ιστορίας από την Αγγλία σε ένα χωριό στις ακτές του Hokkaido. Toν τομέα της μουσικής έχει αναλάβει ο Muramatsu Takatsugu με το κεντρικό κομμάτι της ταινίας να είναι το πρώτο Ghibli τραγούδι εξ ολοκλήρου στα αγγλικά. Πρόκειται για το "Fine on the Outside" της Priscilla Ahn, ένα τραγούδι το οποίο η δημιουργός έγραψε ενώ βρισκόταν ακόμη στο Λύκειο.

erte.jpg  p2.jpg

Η ιστορία μας ξεκινά με την Anna ένα νεαρό υιοθετημένο και μελαγχολικό κορίτσι το οποίο ταξιδεύει σε ένα παραθαλάσσιο χωριό προκειμένου να μείνει με ένα ζευγάρι ηλικιωμένων. Εκεί η Anna θα συναντήσει την Marnie και για πρώτη φορά η Anna θα γνωρίσει την χαρά της φιλίας.Όλα αυτά ώσπου μία μέρα ξαφνικά η Marnie εξαφανίζεται χωρίς κανένα ίχνος. Μία νέα οικογένεια μετακομίζει στο σπίτι όπου έμενε η Marnie και έχοντας μάθει τόσα πολλά η Anna γύρω από την φιλία σταδιακά αποκτά οικειότητα μαζί τους και μαθαίνει παράξενα πράγματα για την Marnie η οποία δεν ήταν αυτό που φαινόταν.

 

2036396_201404160696123001397588440c.jpg

Είναι η πρώτη ταινία Ghibli η οποία έχει δύο γυναικείους χαρακτήρες στους πρωταγωνιστικούς ρόλους, κάτι που προσωπικά βρίσκω πολύ θετικό καθώς η γυναικεία φιλία είναι ένα theme το οποίο δεν εξερευνάται συχνά στην pop culture πόσο μάλλον σωστά.Είναι πολύ σημαντικό να βλέπουμε ιστορίες που μιλάνε για γυναικεία αλληλεγγύη και καταρρίπτουν τα στερεότυπα που μιλάνε για ζήλια, ανταγωνισμό, και προδοσία. Η διαβολική σύμπτωση είναι η συνωνυμία η οποία υπάρχει ανάμεσα στην μία πρωταγωνίστρια του  "When Marnie Was There" με την Anna του Frozen της animation ταινίας της Disney η οποία επίσης επικεντρώνεται στην θεματική της γυναικείας αλληλεγγύης. Ο Yoshiaki Nishimura ένας από τους παραγωγούς του Marnie αναφέρει χαρακτηριστικά ότι "Υπήρχε μία εποχή στην ιστορία των ταινιών όπου ο αλάθητος ήρωας σώζει την γυναίκα. Ακολούθησε μία εποχή όπου στις ταινίες η γυναίκα υποστηρίζει τον προβληματισμένο ήρωα. Πλέον εν έτη 2014 είναι η στιγμή που ο άντρας δεν χρειάζεται να σώσει την γυναίκα."

Στους ρόλους των Anna και Marnie θα δούμε την 16χρονη Sara Takatsuki και την 21χρονη Κasumi Arimura. Στην ταινία θα συμμετάσχουν επίσης οι Nanako Matsushima, Susumu Terajima,Toshie Negishi, Ryoko Moriyama, Κazuko Yoshiyuki και Hitomi Kuroki.

 

 2036396_201404160695392001397588440c.jpg  2037934_201405280821128001401245775c.jpg

Όπως και με την σειρά του Goro Miyazaki Ronnia The Robber's Daughter η περιέργεια για την κατεύθυνση την οποία θα ακολουθήσει το Studio Ghibli μετά την συνταξιοδότηση του Hayao είναι πάρα πολύ μεγάλη. Θα καταφέρει το Studio να χαράξει μία ανεξάρτητη πορεία και να βρει το δρόμο του ξεχωριστά ή όχι? Σίγουρα θα αργήσουμε να λάβουμε καθοριστική απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα. Προς το παρόν μπορούμε μόνο εικασίες να κάνουμε. Είμαι αισιόδοξη για την συγκεκριμένη ταινία γιατί παρά τις αδυναμίες που βρήκα στο Arrietty είχα δει και πολλά θετικά στοιχεία. Το μόνο το οποίο ελπίζω είναι να έχει το σενάριο τον κατάλληλο χρόνο και να μην στριμωχτεί άτσαλα.

Anidb|ANN|Official Site

tumblr_n6ehtfxvcf1ske259o7_500.jpg



#2 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 23 June 2014 - 11:17

Υπέροχο το τοπίο...

 

Καλά, η ταινία βγαίνει σε λιγότερο από μήνα, και δεν υπάρχει ακόμα τρέηλερ;


Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 23 June 2014 - 12:15

Την φυλάνε για έκπληξη μάλλον. Τι να πω έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι....



#4 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 28 June 2014 - 17:03

Από το 14ο δευτερόλεπτο μπορείτε να δείτε κάποια δευτερόλεπτα από την ταινία:

 

Youtube Video


Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#5 FayFay

FayFay

    all monsters are human

  • Members
  • 53 posts

Posted 29 June 2014 - 10:15

Χαιρομαι απιστευτα για αυτη την ταινια. Ειλικρινα ανυπομωνω να τη δω. Για το μονο που προβληματιζομαι ειναι η συνωνυμια με την Αννα του Frozen και με το παρομοιο θεμα που εχουν(δυο πρωταγωνιστριες,η φιλια αναμεσα στα δυο κοριτσια κτλ), φοβαμαι οτι πολλοι θα συγκρινουν τις ταινιες με αποτελεσμα η  ταινια των studio Chibli να μην παρει τους καταλληλους επαινους..Αυτο θα ειναι πολυ κριμα. Παρ'ολα αυτα φαινεται πολυ ομορφη ταινια  :riiight: :gotit:



#6 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 29 June 2014 - 11:44

Να ρωτήσω κάτι:

Δεν ξέρω την ιστορία, δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά μόνο εμένα μου φαίνεται ότι η υπόθεση έχει σχέση με 

Spoiler:

Μόνο αυτή την εξήγηση μπορώ να δώσω δηλ. για αυτό που λέει ότι η Άννα εξαφανίζεται χωρίς κανένα ίχνος.


Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 June 2014 - 14:10

Θα δούμε όταν δούμε και την ταινία filmusic. Αυτό υποτίθεται ότι είναι και το plot twist.

Συγκρίσεις με Frozen σίγουρα θα γίνουν αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό θα επηρεάσει αρνητικα το When Marnie was there. Αφενός η προσέγγιση είναι τελείως διαφορετική, αφετέρου η μεταφορά και από το original material μπορεί να είναι καλύτερη ή χειρότερη. Για να είμαι ειλικρινής δεν θεωρώ το Frozen αξεπέραστο δείγμα ταινίας που θέτει τον πήχη τόσο ψηλά ούτε ότι είναι απαγορευτικό να δημιουργούνται τίτλοι με ανάλογη θεματολογία - ίσα ίσα είναι κάτι που πρέπει να γίνει-.



#8 FayFay

FayFay

    all monsters are human

  • Members
  • 53 posts

Posted 02 July 2014 - 12:52

Συμφωνω οτι το Frozen δεν ειναι και η εξεπεραστο δειγμα ταινιας αλλα εδω και ενα χρονο εχει γινει απιστευτο θεμα συζητησης και πλεον σχεδον ολοι το εχουν δει, γι'αυτο το λογο σιγουρα θα γινουν συγκρισεις και αναφορες μεταξυ των δυο ταινιων



#9 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 02 July 2014 - 15:05

TRAILER!!!!!

 

Πολλά υποσχόμενο!!! Δε μπορώ να περιμένω....

 

Youtube Video


Edited by filmmusic, 02 July 2014 - 15:08.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#10 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 21 March 2015 - 17:51

Μήπως την έχει δει κανένας ακόμη; Διαβάζω πολύ καλές εντυπώσεις σε ένα ξένο φόρουμ.

Εγώ δε θέλω να τη δω σε rip, θα αγοράσω το Bluray,


Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#11 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 March 2015 - 17:01

παντως οι υποτιτλοι του BD rip ειναι διορθωμενοι με τα καταλληλα honorifics

 

τι να περιμενω τωρα, ας τη δω marnie marnie.....

 

Ικανοποιητικη ταινια θα ελεγα, εστω και αν δεν φτανει στα επιπεδα προγενεστερων ταινιων του στουντιο σε οτι αφορα το μαγικο ρεαλισμο. 

 

Υπεροχες τοποθεσιες και επιτελους υπαρχει μια ποικιλια στους χαρακτηρες. Δεν μοιαζουν ολοι αντιγραφα καρμπον. Αν καποιος μου εδειχνε την ταινια χωρις να ξερω πως προκειται απο το Ghibili, θα νομιζα πως ειναι απο αλλη παραγωγη που ακολουθα στα χναρια του!  Ενδειξη πως τα πραγματα αρχιζουν να αλλαζουν επιτελους, με μια νεα γενια ανιματερ να παιρνει τα ηνια απο την παλια. Κριμα που δεν τα πηγε καλα εμπορικα η Πριγκηπισσα Kaguya. Η Μαρνι βαδιζει σε πιο βατα μονοπατια. Ελπιζω οι μελλοντικες ταινιες να ειναι ακομα καλυτερες. Το συνδρομο της Ναυσικας επιτελους παραμεριστηκε! 

 

Το στουντιο που ξεραμε παει! Τελειωσε! Αυριο σειρα εχει το πολυ καλυτερο φανταζομαι Song of the Sea!



#12 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 23 March 2015 - 00:21

παντως οι υποτιτλοι του BD rip ειναι διορθωμενοι με τα καταλληλα honorifics

 

τι να περιμενω τωρα, ας τη δω marnie marnie.....

 

Ικανοποιητικη ταινια θα ελεγα, εστω και αν δεν φτανει στα επιπεδα προγενεστερων ταινιων του στουντιο σε οτι αφορα το μαγικο ρεαλισμο. 

 

Υπεροχες τοποθεσιες και επιτελους υπαρχει μια ποικιλια στους χαρακτηρες. Δεν μοιαζουν ολοι αντιγραφα καρμπον. Αν καποιος μου εδειχνε την ταινια χωρις να ξερω πως προκειται απο το Ghibili, θα νομιζα πως ειναι απο αλλη παραγωγη που ακολουθα στα χναρια του!  Ενδειξη πως τα πραγματα αρχιζουν να αλλαζουν επιτελους, με μια νεα γενια ανιματερ να παιρνει τα ηνια απο την παλια. Κριμα που δεν τα πηγε καλα εμπορικα η Πριγκηπισσα Kaguya. Η Μαρνι βαδιζει σε πιο βατα μονοπατια. Ελπιζω οι μελλοντικες ταινιες να ειναι ακομα καλυτερες. Το συνδρομο της Ναυσικας επιτελους παραμεριστηκε! 

 

Το στουντιο που ξεραμε παει! Τελειωσε! Αυριο σειρα εχει το πολυ καλυτερο φανταζομαι Song of the Sea!

Ποιές μελλοντικές ταινίες;

Αυτή ήταν η τελευταία!

Δεν έχει άλλο...

 

Όταν λες δε φτάνει στα επίπεδα προηγουμένων στο μαγικό ρεαλισμό τί εννοείς; Στο σχέδιο ή στο σενάριο;

Σε σχέση με την Arrietty που έχουν ίδιο σκηνοθέτη πώς ήταν;


Edited by filmmusic, 23 March 2015 - 00:22.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#13 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 March 2015 - 14:45

καλυτερη απο την arrιety αλλα ισως μετα την ταινια του γκορο μιγιαζακι με τους δρακους, απεχει πολυ απο το πνευμα του γκιμπλι.

Οι σκηνες φαντασιας και ονειρου με τα πνευματα ειχαν εντελως διαφορετικη προσεγγιση. Μαλλον ο 'θειος' θα πρεπει να μην ανακατευτηκε καθολου, οπως ουτε και στην cgι τηλεοπτικη σειρα.

Για αυτο λεω μπας και ειναι η τελευταια ταινια του στουντιο που ξεραμε και επελθει συνεργασια με αλλους μελλοντικα

#14 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 16 May 2015 - 14:35

Την είδα και γω προχθές!!

Δεν περίμενα αυτή την εξέλιξη ομολογώ στην υπόθεση...

Από τις καλύτερες Ghibli των τελευταίων ετών, υπέροχα τοπία και λεπτομέρειες (ερωτεύτηκα το σπιτάκι του θείου και της θείας στην εξοχή! Πολύ θα ήθελα να μένω σ'ένα τέτοιο).

Ούτε με κούρασε, ούτε νομίζω ότι έκανε κοιλιά όπως είδα να λένε κάποια σχόλια..

 

Το μόνο στοιχείο που δε μου άρεσε πολύ και μου κακοφάνηκε λίγο, είναι νομίζω η περισσότερη χρήση CGI απ'ότι περίμενα..

Τουλάχιστον δηλ, κάποια πράγματα μου φαίνονταν CGI όπως τα κύματα και οι αντανακλάσεις στο νερό, τα backgrounds όταν περνούσαν γρήγορα από πίσω κτλ.

Δεν ξέρω τώρα αν ισχύει πράγματι.

 

Περίεργο που δεν υπάρχουν άλλα σχόλια εκτός του Petran.

 

Η μόνη Ghibli που μου έμεινε τώρα να δω είναι η Kaguya αν και δε μου αρέσει το στυλ και πιστεύω θα βαρεθώ.

Τι κρίμα που (εκτός από αυτή) δε θα ξανανιώσω τα συναισθήματα μιας πρώτης προβολής ταινίας Ghibli.

Στη Marnie από την αρχή κιόλας, μου'ρχοταν να δακρύσω από την ομορφιά των τοπίων και από το ότι επιτέλους την έβλεπα!!


Edited by filmmusic, 16 May 2015 - 14:46.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#15 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 May 2015 - 19:48

μην απορεις για τη μικρη ανταποκριση. γενικα στο anime.gr εχει πεσει η κινηση (διαχειριστες περισσοτεροι απο τους ενεργους χρηστες!), οποτα κρατα μικρο καλαθι





Also tagged with one or more of these keywords: Studio Ghibli, Summer 2014, Movie