Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Isshuukan Friends

Isshuukan friends TV series anime 2014 slice of life

  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 13 April 2014 - 23:54

Isshuukan Friends

一週間フレンズ

 

58227l.jpg

 

Type: TV series

Genres: Slice of life, Comedy, School, Romance

Producers: Sentai FIlmworks, Brains Base, TOHO animation

Premiere date: 7 April

 

Το Isshuukan friends, ή αλλιώς one week friends ξεκίνησε να προβάλεται την προηγούμενη εβδομάδα (7 Απριλίου) και ίσως είναι από τα αρκετά promissing anime της season. To σχέδιο, με μια πρώτη ματιά μου θύμισε αρκετά Kimi to Boku, όπως και η όλη ατμόσφαιρα βασικά, γλυκό και ανάλαφρο. Την μεταφορά την έχει αναλάβει η Sentai filmworks από το ομόνυμο manga της Hozuki Maccha. Την σκηνοθεσία την έχει αναλάβει ο Iwasaki Tarou.

 

Το concept θυμίζει αρκετά τα ef:tales of... έχουμε την πρωταγωνίστριά μας, την Kaori Fujimiya, όπου βρήσκεται μονήμος στο περιθώριο επειδή η μνήμη της μαζί με όλες τις στιγμές που περνάει με τους φιλούς της διαγράφονται κάθε Δευτέρα.

Παρόλα αυτά, ο Yuuki Hase προσπαθεί να την πλησιάσει κάθε εβδομάδα (hi stalker-kun), εβελπιστώντας πως μια μέρα θα τον αποκαλέσει ως "φίλο" της.

 

317156684_orig.jpg

 

Το cast μας:

 

Amamiya Sora as Fujimiya Kaori

 

Yamaya Yoshitaka as Hase Yuuki

 

Nakahara Mai as Fujimiya Shiho

 

Majima Junji as Inoue Jun

 

Hosoya Yoshimasa as Kiryuu Shougo

 

Ookubo Rumi as Yamagishi Saki

 

 AniDB -- MAL

 

Enjoy ;)

 

 

 

 


フカフカ

#2 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 14 April 2014 - 00:37

Σκέτη ζάχαρη, από τα πιο όμορφα άνιμε της σεζόν.

Spoiler:


Τέτοια ζεστασιά είχα να νιώσω από εποχές Usagi Drop.


tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#3 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 14 April 2014 - 10:47

Δεν έχω δει ακόμα το δεύτερο αλλά το πρώτο αν και βαρέθηκα σε ένα-δύο σημεία ήταν αρκετά γλυκό σαν επεισόδιο και σίγουρα καλύτερο από το manga το οποίο έχει ένα από τα πιο άτσαλα paneling που έχει δει και δεν είχα αντέξει να το διαβάσω. Ελπίζω να μπουν σύντομα μέσα στην ιστορία και οι άλλοι δύο χαρακτήρες, οι διάλογοι με τον φίλο του ήταν από τα πιο καλά κομμάτια.


ySss0UF.jpg


#4 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 14 April 2014 - 19:23

Αν και έχει υπερβολικά πολλές ομοιότητες με το arc της Chihiro από το ef ~ A Tale of Memories, το Isshuukan φαίνεται να εστιάζει περισσότερο στα heartwarming feels παρά στο drama.

Spoiler: Ep. 2


Posted Image
Posted Image

#5 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 15 April 2014 - 20:49

Πολύ όμορφη και heartwarming σειρά! Τα πρώτα δυο επεισόδια με αφήσανε με πολύ καλές εντυπώσεις και σίγουρα θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα. Κάτι το σενάριο, κάτι το σχέδιο και οι αντιδράσεις των δυο παιδιών τελειώνεις πάντα το επεισόδιο με μια όμορφη αίσθηση.

 

Spoiler: 1,2


#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 April 2014 - 01:54

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για την απουσία δράματος αλλά εγώ δάκρυσα.

Είναι τόσο γούτσου που πραγματικά δεν μπορείς να σταματησεις να βλέπεις. Σαν ιδέα έχει ξαναγίνει μεν και σε ταινίες και γενικότερα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η εκτέλεση δεν είναι καλή.

Θα ήθελα όμως καποιες παραπανω λεπτομερειες πανω στο reset.



#7 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 16 April 2014 - 03:41

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για την απουσία δράματος αλλά εγώ δάκρυσα.

Είναι τόσο γούτσου που πραγματικά δεν μπορείς να σταματησεις να βλέπεις. Σαν ιδέα έχει ξαναγίνει μεν και σε ταινίες και γενικότερα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η εκτέλεση δεν είναι καλή.

Θα ήθελα όμως καποιες παραπανω λεπτομερειες πανω στο reset.

 

Spoiler: 2


Posted Image
Posted Image

#8 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 21 April 2014 - 10:23

Πολύ όμορφη/ γλυκιά σειρά, αν και θα ήθελα να μην ήταν τόσο επιλεκτική η αμνησία της Fujimiya.


Posted Image

#9 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 22 April 2014 - 17:50

Εμένα μου αρέσει χωρίς ντοραμα, μου θυμίζει πολύ έντονα το συναίσθημα που μου έβγαζε το manga Land of the Blindfolded οπότε νιώθω ότι είναι οκ ως έχει. Ειδικά όταν ξεπερνάς τη γελοιότητα του πρεμις της πλοκής, η ώρα περνά πολύ ευχάριστα. Αναρωτιέμαι βέβαια πως συνεχίζει μια τέτοια ιστορία διατηρώντας το οποίο ενδιαφέρον έχει.

Αν και δε συγκινήθηκα πουθενά, και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να το συσχετισω καν με το usagi drop, μου άρεσε κ εμένα πολύ αυτή η χαλαρή και γλυκιά αίσθηση που αφήνει.

Φαντάζομαι ότι τον τρίτο της παρέας τον γνωρίσαμε, και αναρωτιέμαι ποιος να είναι ο τέταρτος που είπατε. Ποντάρω σε κάποιο κορίτσι μάλλον.

Posted Image


#10 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 22 April 2014 - 18:25

Μια από τα ίδια και εγώ το αγάπησα από το πρώτο λεπτό.Ο Hase είναι αρκετά honest και λίγο airhead αλλά δεν εκνευρίζει,πολύ ωραίο το combo με τον κολλητό του που μοιάζει να είναι η φωνή της λογικής στο anime.Τώρα το reset δεν είναι εντελώς fictional ... θα μπορούσε να εξηγηθεί με λίγη φαντασία και μια καλή θεωρεία ...αλλά νομίζω ότι χρειάζεται να δείξει λίγες λεπτομέρειες ακόμα.Πάντως ήταν αρκετά ωραίες και η αντιδράσεις της Fuzimiya απέναντι σε αυτά που έγραφε το diary και στο πως αντιμετώπισε .Εν τέλη έχουμε ένα πολύ ωραίο anime να μας συντροφεύει αυτήν την season.(Ελπίζω τουλάχιστον)

Οσο για το drama κάτι μου λέει πως θα έχουμε και από αυτό αργότερα.(Υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες για δημιουργία άγχους και απελπισίας και στους δύο στην πλοκή)


Posted Image


#11 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 28 April 2014 - 00:14

Ακόμα δεν μου κάθεται καλά πόσο εύκολα και γρήγορα έχουμε resolution στα προβλήματα της σχέσης τους...

 

Spoiler: 4


Posted Image
Posted Image

#12 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 28 April 2014 - 01:43

Ακόμα δεν μου κάθεται καλά πόσο εύκολα και γρήγορα έχουμε resolution στα προβλήματα της σχέσης τους...

 

Spoiler: 4

Spoiler:


Edited by zennith666, 28 April 2014 - 01:43.

Posted Image


#13 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 08 May 2014 - 09:06

+1 στα του Έρεβου

 

Όσο πάει αυτή η σειρά με κάνει και αισθάνομαι όλο και πιο άβολα γιατί νιώθω ότι κάπως το endgame είναι να βρει αυτή τη μνήμη της ώστε να θυμάται και να τα φτιάξει με τον πρωταγωνιστή. Αυτό με κριπάρει.

 

Στα δύο τελευταία επεισόδια (4-5) αν και συνεχίζουν να είναι χαριτωμένα, έχει χαθεί αυτή η γλυκάδα και αθωότητα που είχαν, και πλέον μου γράφει ως αφέλεια και βαρεμάρα. Τυχαίνει να βγαίνει και την ίδια μέρα με τα άλλα δύο της σεζόν που βλέπω, και είναι το μοναδικό που το καθυστερώ τόσο. Δεν ξέρω πώς θα το πάει πιο μετά, αλλά αν συνεχίσει έτσι δεν ξέρω αν θα αντέξω μέχρι το τέλος της σεζόν.

 

Spoiler: 5


Posted Image


#14 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 08 May 2014 - 09:41

+1 στα του Έρεβου

 

Όσο πάει αυτή η σειρά με κάνει και αισθάνομαι όλο και πιο άβολα γιατί νιώθω ότι κάπως το endgame είναι να βρει αυτή τη μνήμη της ώστε να θυμάται και να τα φτιάξει με τον πρωταγωνιστή. Αυτό με κριπάρει.

 

Στα δύο τελευταία επεισόδια (4-5) αν και συνεχίζουν να είναι χαριτωμένα, έχει χαθεί αυτή η γλυκάδα και αθωότητα που είχαν, και πλέον μου γράφει ως αφέλεια και βαρεμάρα. Τυχαίνει να βγαίνει και την ίδια μέρα με τα άλλα δύο της σεζόν που βλέπω, και είναι το μοναδικό που το καθυστερώ τόσο. Δεν ξέρω πώς θα το πάει πιο μετά, αλλά αν συνεχίσει έτσι δεν ξέρω αν θα αντέξω μέχρι το τέλος της σεζόν.

 

Spoiler: 5

Spoiler:


Posted Image


#15 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 08 May 2014 - 09:48

Spoiler: 5ο


Posted Image




Also tagged with one or more of these keywords: Isshuukan friends, TV series, anime 2014, slice of life