Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αλλαγές στο Forum


  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 30 September 2006 - 12:03

Αφου ξεμπερδέψαμε με τα προβληματα του σερβερ,εγιναν κάποιες αλλαγες
στο Portal και στο φορουμ.
Μπήκε ενα blog-reviews system,οποιοδήποτε review ποστάρετε θα μπαινει αυτόματα εκει(Υπάρχει και link στο portal) :happy2:
Πλεον μπορείτε να δειτε τους κανόνες και στην πανω ασπρη μπάρα αλλα
και στο portal.
Δημιουργήθηκε section Frontpage polls οπου θα ποστάροντε τα polls της κεντρικης σελίδας.(Εχουμε κάποιο προβληματάκι και δεν ειναι ακομα ετοιμο)
Μπήκε RSS 8)
Φτιαχτηκαν τα color και size κουμπιά οταν γράφουμε στο post box
Με το Reputation System έχουμε κάποια προβληματακια,οποτε περιμένετε λιγο ακόμη.
Για οποιαδήποτε άλλη αλλαγη θα ενημερώσω εδω :bye:

.aNiMe//GR Reviews Team
Θα συνταχθει ομάδα οπου θα παρουσιαζει λεπτομερη reviews τα οποια
θα μπαίνουν και στην μορφη που έδειξα παραπάνω.
Οποιο Μέλος επιθυμει να συμμετάσχει ας ποστάρει εδω ή ας μου στειλει ΠΜ.

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#2 kakarrot

kakarrot

    C&F 24/7

  • Members
  • 442 posts

Posted 30 September 2006 - 13:51

θα με ενδιεφερε κατι τετοιο
αλλα μονο για τον ελευθερο χρονο μου
δηλ η ποσοτητα δεν θα ειναι μεγαλη
αλλα η ποιοτητα καλη
Posted Image
Μην ακολουθείς το μονοπάτι.
Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.

#3 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 30 September 2006 - 13:59

Εγώ ενδιαφέρομαι για το Team
Μονο αν γίνετε πες μας περίπου ποσα Reviews to μηνα αναμένονται ανά reviewer

Αν κατάλαβα οι reviewers πρέπει να γραφουν ένα foul Review+Teaser για κάθε τίτλο που ασχολούνται
Η και τα 2 ανεξάρτητα από το αν είναι ίδιος ο τίτλος?

Αυτό το blog-reviews system είναι η επιλογή που υπάρχει στο portal για βλέπεις τα post στο forum με τα Reviews?

:warn: Πάντως αυτά δεν είναι Reviews από καμια προσέγγιση :warn:
Περισσότερο Ενημερωτικά/διαφημιστικά Teasers είναι.
Ίσος να πρέπει να αλλάξεις το τίτλο
Posted Image


#4 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 30 September 2006 - 14:37

Το ξέρω οτι δεν ειναι reviews ,previews ειναι.
απλως ο κωδικας ειναι έτσι που παίρνει τα topic απο το Reviews Section
Καθε μέλος πρέπει να παρούσιάζει τουλάχιστον 2-3 Reviews το μηνα(πιστευω ειναι αρκετα)
Μόνο που δεν πρέπει να γίνει review 2 φορες για κάποιο Ανίμε(σε αυτο να συνενοηθητε μεταξυ σας)

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#5 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 30 September 2006 - 16:11

Αφού τα full Reviews και τα Teasers θα γίνονται post στον ίδιο χορό τότε για να μην υπάρχει συνχηση (καθώς λογικά θα υπάρξει και review και teaser για το ίδιο anime) μηπος οι Previewers να βάλουν μπροστά στο τίτλο του Teaser μια Σημείωση ότι πρόκειται για teaser και όχι για review?


Όσον αφορά εμενα λογικά μπορώ 2 reviews το μηνα
Για 3 είναι αρκετά πιο δύσκολο αλλα ίσος τα καταφέρνω μερικές φορες

Και μερικές ακόμα διευκρινιστικές ερωτήσεις?
1)Το team θα πρέπει αποφασίσει για τι δομή και την κλίμακα βαθμολογησης τον reviews η θα είναι εντελώς free για κάθε reviewer να γραφει και ναβαθμολογεί όπως του αρέσει?
2)Τα Reviews του Team θα κρίνονται από κάποιον για την ποιότητα τους πριν δημοσιευτούν η το Review team θα έχει κάποια αυτονομία?
3)Το review team θα είναι τα μοναδικά members που θα μπορούν να ποστάρουν reviews η θα είναι απλώς ο πυρήνας για το review project του Forum?
4)Αν όλα τα members έχουν την δυνατότητα δημοσίευσης Reviews το review team θα κρίνει την ποιότητα τον review τον απλών members σύμφωνα με κάποια στάνταρ που θα θεσπιστούν για να εγκριθεί η δημοσίευση τους?
Posted Image


#6 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 30 September 2006 - 16:19

Λοιπόν
Ναι θα μπαινει μια διευκρινηση μπροστά απο το τόπικ.καλη ιδεα
1)Το team θα πρέπει να αποφασίσει για αυτα,για να μην έχουμε συγχιση.
2)Θα σου απαντησω σε κανα 2 μέρες,μολις καταλήξουμε στην δομη του Review Section.
3)Το ιδιο με το 2).
4)Σαφώς

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#7 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 30 September 2006 - 16:36

Παιδιά ενδιαφέρει κι εμένα αυτό το εγχείρημα αλλά κι εμένα δε με βλέπω να μπορώ πάνω από 2 reviews το μήνα... Τα 2 πιστέυω είναι καλά....

You can count me in...

Posted Image



#8 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 30 September 2006 - 19:02

Το σύνολο σχεδόν των παρουσιάσεων που έχουμε τώρα είναι previews...

Aυτό που σκεφτόμαστε είναι η δημιουργία σε πρώτη φάση μιας σταθερής ομάδας στο forum, με άτομα που θέλουν και μπορούν να παρουσιάζουν είτε σε preview είτε ακόμα καλύτερα σε review 2 τίτλους τον μήνα ο καθένας.

Κienzan, όσον αφορά τις ερωτήσεις σου...

1)Το team θα πρέπει αποφασίσει για τι δομή και την κλίμακα βαθμολογησης τον reviews η θα είναι εντελώς free για κάθε reviewer να γραφει και ναβαθμολογεί όπως του αρέσει?
2)Τα Reviews του Team θα κρίνονται από κάποιον για την ποιότητα τους πριν δημοσιευτούν η το Review team θα έχει κάποια αυτονομία?
3)Το review team θα είναι τα μοναδικά members που θα μπορούν να ποστάρουν reviews η θα είναι απλώς ο πυρήνας για το review project του Forum?
4)Αν όλα τα members έχουν την δυνατότητα δημοσίευσης Reviews το review team θα κρίνει την ποιότητα τον review τον απλών members σύμφωνα με κάποια στάνταρ που θα θεσπιστούν για να εγκριθεί η δημοσίευση τους?


1> Σκέφτομαι να φτιάξω μια μήτρα για το format των previews και reviews που θα πρέπει να κάνουμε...αλλά μιλάμε για κάτι χαλαρό, ας πούμε ένα set απο συμβουλές για καλύτερη παρουσίαση, όχι κανόνες περιοριστικούς. Ο κάθε reviewer έχει το στυλ του, το οποίο και αποτελεί σημαντικό κομμάτι στην τελικη δουλεια που θα βγάλει και δεν πρέπει να φιμώνεται...
2> Αυτό που έχουμε στο μυαλό είναι μια ομάδα με ένα συντονιστή για αυτα τα πράματα. Με βλέπω να το συντονίζω εγώ το θέμα μιας και ενδιαφέρομαι αρκετά (αν με θέλετε και σεις βέβαια)...απο εκεί και πέρα το review team θα έχει και το δικό του "κλειστό" (δλδ κρυφο για τα άλλα μέλη) subforum όπου μέσα θα γίνεται ο συντονισμός της δουλειάς και η επικοινωνία των μελών πάνω στα ζητήματα του review section που θα προκύψουν.
3/4> Πυρήνας, δεν μιλάμε για αποκλειστικότητα. Το review team είναι λογικό όμως να αναλάβει και το moderation στο review forum, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Αυτό που κοιτάμε τώρα είναι όπως είπε και ο σύντροφος Gaara αν μπορούμε να ενσωματώσουμε special στοιχεία στο review section, που να το διαφοροποιούν απο το κλασσικό forum posting...

Περιμένουμε συμμετοχές πάντως, θέληση να υπάρχει παιδιά και τα υπόλοιπα...έρχονται... :happy2:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#9 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 30 September 2006 - 20:09

Λοιπόν θα ήθελα και γω να μπω στην ομάδα, αλλά μάλλον δεν γίνεται καθώς δεν έχω δει πολλά anime ώστε να γράψω reviews, απλά ευελπιστώ η πόρτα σας να είναι ανοιχτή για μένα στο μέλλον... :rolleyes:

Επίσης επειδή είμαι λίγο άσχετος στο θέμα RSS, μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος τι είναι, που εξυπηρετεί, κλπ? :happy2:
1

#10 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 30 September 2006 - 20:24

1> Σκέφτομαι να φτιάξω μια μήτρα για το format των previews και reviews που θα πρέπει να κάνουμε...αλλά μιλάμε για κάτι χαλαρό, ας πούμε ένα set απο συμβουλές για καλύτερη παρουσίαση, όχι κανόνες περιοριστικούς. Ο κάθε reviewer έχει το στυλ του, το οποίο και αποτελεί σημαντικό κομμάτι στην τελικη δουλεια που θα βγάλει και δεν πρέπει να φιμώνεται...

Ναι ρε si Dante80 :kakashithumbup:
Δεν μπορείς να φανταστείς ποσο σύμφωνο μαζί σου
Θεωρώ reviewing systems σαν αυτό του animeplanet.gr ας πούμε παντελώς δύσχρηστα.Αδικούν απίστευτα τόσο τον reviewer αλλα ακόμα μεγαλύτερη είναι η ζημια για το anime και τους αναγνώστες.
Και το rating system με τι βαθμολογία να προκύπτει από τι μέση τιμή επιμέρους βαθμολόγησης είναι μεγάλη αδικία για παρα πόλους τίτλους.
Βεβαια με σοφή απιλογή κατηγοριών αυτό το πρόβλημα μειώνεται δραστικά αλλα μια ενιαί κλίμακα είναι πιο χαρακτηριστική.

Μιας και θα είσαι ο leader του team και εγώ είτε γίνω μέλος είτε ως απλό member Reviews θα γράψω σίγουρα μερικές θα παραθέσω προτάσεις για την "Μήτρα":happy2:

1)Ίσος να γίνει υποχρεωτικό η περίληψη(αν υπάρχει) να είναι σαφώς διαχωρισμένη από το κύριο όγκο του Review καθώς είναι λεπτό θέμα και αρκετοί δεν θέλουν να την διαβάζουν
2)Μια υποχρεωτική mini σούμα με μια απλή αναφορά στα θετικά και τα αρνητικά του τίτλου(1-2 αράδες το πολυ).
Ώστε να γίνετε από την αρχή κατανοητή η οπτική του Rviewer αλλα και να
βοηθα το reviewer στη δούλια του.
Ναι το ξερω οτι εχω φάει κόλημα με το animeacademy.com :rolleyes2:


Αν κατάλαβα καλά ο στόχος είναι τα Reviews θα γράφονται στο περιβάλλον του Forum με το BBcode και τα smiles ενεργοποιημένα και με τι δυνατότητα συζητήσης πάνω στο τίτλο μετά το Review?
:respect: Sugoi :respect:
Posted Image


#11 kakarrot

kakarrot

    C&F 24/7

  • Members
  • 442 posts

Posted 01 October 2006 - 01:54

επειδη και εγω εχω δει σχετικα λιγα anime
και επιπλεον δεν μπορω να γραψω review
αν δεν το εχω φρεσκο το anime.
αυτο συνεπαγεται πως μεσα στο μηνα
θα πρεπει να βλεπω κανα 2 anime
παραπανω αποκλειεται
επιπλεον καλο θα ειναι να υπαρχει καποιο
''προτυπο'' review ετσι ωστε να υπαρχει ομοιογενεια
σε ολα τα θεματα

ps. dante συντονιστης FTW (for the win)
Posted Image
Μην ακολουθείς το μονοπάτι.
Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.

#12 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 01 October 2006 - 02:38

Παιδιά ελπίζω όλο και περισσότεροι να θέλετε αλλά και να έχετε τον χρόνο να κάνετε review.Θα βοηθήσω και εγώ βάζωντας το preview του bepop που είχα κάνει για το anime//gr mag//2 το οποίο όμως δεν βγήκε και άμα βρίσκω χρόνο θα κάνω κανα review για κανα αγαπημένο μου anime. ;)

Υ.Γ.Για το περιοδικό είχαν σταλεί πολλά review.¶μα θέλουν οι συντάκτες να προσθεθούν και αυτά στην λίστα. :happy2: ¶μα δεν έχετε αντίγραφο του κειμένου πρέπει να έχω εγώ οπότε ζητήστε το μου. :kakashithumbup:
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#13 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 01 October 2006 - 11:44

Οπότε έχουμε στην ομάδα:

:arrow: Dante80
:arrow: kienzan
:arrow: gohan-the mystic power
:arrow: yata_kai_ksero_psomi ?
:arrow: Lyra

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#14 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 01 October 2006 - 12:14

:arrow: yata_kai_ksero_psomi ?


For the time being όχι, απλά ελπίζω να μπω στο μέλλον... ;)

btw, θα μου απαντήσει κανείς στην ερωτησή μου σχετικά με το RSS? :?
1

#15 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 01 October 2006 - 18:33

:arrow: yata_kai_ksero_psomi ?


For the time being όχι, απλά ελπίζω να μπω στο μέλλον... ;)

btw, θα μου απαντήσει κανείς στην ερωτησή μου σχετικά με το RSS? :?

http://www.anime.gr/forum/viewtopic.php?t=1363


To Reviews Team δημιουργηθηκε,περισσοτερα απο τον dante σύντομα :happy2:

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...