Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

3 ταινίες άνιμε στο δρόμο για τα Oscar 2014!


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 06 November 2013 - 14:40

Ανακοινώθηκε η shortlist των ταινιών κιν. σχεδίων που θα διαγωνιστούν για μια θέση στην 5δα των  υποψηφιοτήτων.

(κάποια από αυτά, δεν πληρούν ακόμα έναν όρο που θέλει την προβολή τους σε αίθουσες του LA)

http://www.indiewire.com/article/19-films-make-cut-for-2014-animated-feature-oscar

 

Μέσα στη λίστα βρίσκουμε 3 ταινίες anime:

-The Wind Rises (όπως ήταν αναμενόμενο)

-Α Letter to Momo (ευχάριστη έκπληξη)

-Puella Magi Madoka Magica the Movie – Rebellion

 

 

Ελπίζω να προταθεί (και να το πάρει) το Wind Rises και όχι οι χαζομαρίτσες της Disney τώρα με τα Frozen κτλ..

 

 

movies-the-wind-rises-poster.jpg

 

A-Letter-to-Momo-2011-Movie-Poster.jpg

 

300px-The_Rebellion_Story_Key_Visual_02.


Edited by filmmusic, 06 November 2013 - 14:45.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 November 2013 - 14:52

Nτάξει δεν είναι ακριβώς όλα χαζουμαρούλες της Disney. :P Mου κάνει εντύπωση όμως η σύσταση των υποψηφιοτήτων. Νομίζω η Ευρώπη είχε δώσει κάποια αρκετά δυνατά δείγματα φέτος.

Χάρηκα που βλέπω το Ernest and Celestine αλλά ήθελα και άλλα. 


Ακόμη και η Ιαπωνία είχε και άλλες υποψηφιότητες να στείλει. Υπάρχει κάποιο όριο πριν διαλεχτούν οι πέντε;



#3 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 06 November 2013 - 15:11

Nτάξει δεν είναι ακριβώς όλα χαζουμαρούλες τις Disney. :P Mου κάνει εντύπωση όμως η σύσταση των υποψηφιοτήτων. Νομίζω η Ευρώπη είχε δώσει κάποια αρκετά δυνατά δείγματα φέτος.

Χάρηκα που βλέπω το Ernest and Celestine αλλά ήθελα και άλλα. 


Ακόμη και η Ιαπωνία είχε και άλλες υποψηφιότητες να στείλει. Υπάρχει κάποιο όριο πριν διαλεχτούν οι πέντε;

Ναι, δεν λέω όλα της Disney, αλλά τα τελευταία κυρίως.

Αν γινόταν καμιά ταινία σαν τις παλιές ή τη νέα αναγέννηση με τη Μικρή Γοργόνα, πεντάμορφη, lion king κτλ σαφώς και θα άξιζαν σαν έργα τέχνης που είναι.

Αλλά τα τελευταία κάθε άλλο παρά τέχνη είναι και περισσότερο ένα quick cash in στα ταμεία.

Τελοσπάντων, είμαι και off topic.

 

Υπάρχουν κάποιοι κανόνες και κριτήρια που πρέπει να πληρούν οι ταινίες για να μπουν στο shortlist σε όλες τις κατηγορίες.

Τώρα, δεν γνωρίζω ακριβώς ποιοί είναι για το animation.

Βέβαια μην ξεχνάμε, ότι πρέπει να κατατεθεί και από τον ενδιαφερόμενο.

Δηλ. αυτές που λες ότι θα μπορούσε να στείλει η Ιαπωνία (αλήθεια ποιές έχεις υπόψη σου?) , μπορεί να μην τις κατέθεσαν καν οι δημιουργοί.

Η ταινία του Shinkai πχ. δε νομίζω να μπορούσε να κατατεθεί (ακόμη και να  το'θελε), λόγω μικρής διάρκειας.


Edited by filmmusic, 06 November 2013 - 15:13.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#4 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 November 2013 - 15:28

Well με μία πρώτη ματιά δεν βλέπω το Harlock, αλλά πέρα από αυτό λείπει το Kaguya Hime του Takahata, το Sakasama no Patema το Short Peace ακόμη και το Kotonoha no Niwa του Shinkai.

 

Kαι προφανώς έχω άλλα τόσα να πώ από δυτικές παραγωγές. :S I mean Epic was cute and stuff αλλά όχι να πάει και για Όσκαρ.



#5 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 06 November 2013 - 15:29

Μάλιστα ενδιαφέρον.

 

Όσο αφορά την λίστα με τα 19 που βλέπω πολύ καλά θεωρώ ότι ήταν τα the Croods και Ernest and Celestine, με λίγο πίσω το letter to momo, ενώ τα άλλα μου φάνηκαν σαφέστατα κατώτερα (όσα έχουν βγει δηλαδή).

 

Από κει και πέρα αναμένω να βγουν για να δω τα:

  • O Apóstolo (οπωσδήποτε αυτό)
  • The Fake
  • Madoka (είναι το 3rd film μιας και τα πρώτα 2 ήταν compilations)
  • Wind Rises (φυσικά)

Ενώ μου κάνει τρελή εντύπωση που λείπει το day of the crows, εκτός κι αν θεωρείται ότι έπαιξε άλλη χρονιά.

 

PS : Προκειμένου να χωρέσουν κάθε αμερικάνικη που μπορούσαν (οπότε με το ζόρι πάρε και τις πατάτες μαζί) βάλαν ελάχιστα non-American animation εν τέλει.


Edited by Radagast, 06 November 2013 - 16:13.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 November 2013 - 15:31

+1 για το the crows και υπάρχει και το Suicide Shop και το Le Tableau. *sighs*



#7 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 06 November 2013 - 15:35

Σωστά, είχα ξεχάσει πως ήταν τόσο πρόσφατο το le tableau..

To suicide shop δεν πρόλαβα να το δω ακόμα αλλά μου το πρότειναν και το 'χω έτοιμο.

 

Συμπέρασμα:

Πολύ αδικημένη η Ευρώπη ως συνήθως.


Edited by Radagast, 06 November 2013 - 16:14.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#8 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 06 November 2013 - 19:28

Μου κανει και μενα εντυπωση παντως που λειπει το Kotonoha no Niwa.

Κατα τα αλλα, νομιζω τα φαβορι ειναι ηδη γνωστα.

 

Βλεπε: Kaze tachinu, despicable me 2, monsters university κτλ

Ελπιζω μονο να δουμε καμια εκπληξη στα nominations, και οχι τιποτα croods και turbo.


" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#9 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 06 November 2013 - 19:43

Well με μία πρώτη ματιά δεν βλέπω το Harlock, αλλά πέρα από αυτό λείπει το Kaguya Hime του Takahata, το Sakasama no Patema το Short Peace ακόμη και το Kotonoha no Niwa του Shinkai.

 

Kαι προφανώς έχω άλλα τόσα να πώ από δυτικές παραγωγές. :S I mean Epic was cute and stuff αλλά όχι να πάει και για Όσκαρ.

 

 

Μα αυτά δε βγήκαν ακόμη..

 

Αυτό δε θα μπορούσε να είναι υποψήφιο όπως είπα γιατί έχει μικρή διάρκεια. Είμαι σίγουρος ότι στους κανονισμούς θα έχει μια ελάχιστη διάρκεια που θα πρέπει να είναι η ταινία (πχ. 60 λεπτά) (συνηθως κάτω από 60 λεπτά θεωρούνται shorts)

 

Ποιό είναι αυτό;

Βλέπω είναι πολλά shorts μαζί. Πάλι δεν είναι eligible.

 

 

@Radagast

τα βραβεία Όσκαρ είναι κατεξοχήν Αμερικάνικα. Δεν είναι παγκόσμια.

Γι'αυτό υπάρχει κατηγορία ξενόγλωσσης ταινίας. Διαφορετικά δε θα υπήρχε και θα είχαν όλες οι ταινίες από παντού την ίδια ευκαιρία.

Τώρα αν κάποια ξενόγλωσση εισχωρεί και σε άλλες κατηγορίες, αυτό είναι κατόρθωμα.

 

Επίσης το Crows που λέτε και το Le Tableau, είναι περυσινής φουρνιάς!

Αν θα διαγωνίζονταν για Όσκαρ,θα ήταν πέρυσι.

A, ορίστε, είναι στην περσινή λίστα το Le Tableau.

http://www.premiere.fr/Cinema/News-Cinema/Oscars-2013-Trois-films-d-animation-francais-ont-leur-chance-3554946


Edited by filmmusic, 06 November 2013 - 19:57.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#10 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 06 November 2013 - 19:44

Μου κανει και μενα εντυπωση παντως που λειπει το Kotonoha no Niwa.

Κατα τα αλλα, νομιζω τα φαβορι ειναι ηδη γνωστα.

 

Βλεπε: Kaze tachinu, despicable me 2, monsters university κτλ

Ελπιζω μονο να δουμε καμια εκπληξη στα nominations, και οχι τιποτα croods και turbo.

 

Ελπίζω τουλάχιστον να το έχεις δει το the croods για να το λες αυτό.

Maybe it's just me αλλά το βρήκα κλάσεις ανώτερο από τα αναμασημένα monster/despicable sequels, που σε τελική δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο να δώσουν ούτε πλησίαζαν τους προκατόχους τους σε σενάριο και συναίσθημα. Συμπαθητικά ναι αλλά θα ήταν αποτυχία να πάει όσκαρ εκεί, βέβαια έχουμε δει και χειρότερα άλλες χρονιές.. όλα είναι να τα περιμένεις απ' τα academy awards...

 

Κατά τα άλλα είναι προφανές ότι η λίστα έχει μόνο full feature animation films. Λογικά τα κάτω της 1 ώρας των 40 λεπτών (τόσο είναι τελικά το τσέκαρα) γίναν αυτόματα ban.

Tα shorts πάντα για άλλο όσκαρ πήγαιναν. Σε αντίστοιχη κατηγορία.

 

 

 

@Radagast

τα βραβεία Όσκαρ είναι κατεξοχήν Αμερικάνικα. Δεν είναι παγκόσμια.

Γι'αυτό υπάρχει κατηγορία ξενόγλωσσης ταινίας. Διαφορετικά δε θα υπήρχε και θα είχαν όλες οι ταινίες από παντού την ίδια ευκαιρία.

Τώρα αν κάποια ξενόγλωσση εισχωρεί και σε άλλες κατηγορίες, αυτό είναι κατόρθωμα.

 

 

Δυστυχώς το γνωρίζω. Παρόλα αυτά δεν με εμποδίζει απ' το να ωρύωμαι για τις αδικίες. :P


Edited by Radagast, 06 November 2013 - 20:28.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#11 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 06 November 2013 - 20:01


Κατά τα άλλα είναι προφανές ότι η λίστα έχει μόνο full feature animation films. Λογικά τα κάτω της 1 ώρας γίναν αυτόματα ban.

Tα shorts πάντα για άλλο όσκαρ πήγαιναν. Σε αντίστοιχη κατηγορία.

ναι παιδιά..

Η κατηγορία είναι animated feature!

μη μου μπερδεύετε μέσα OVAS και shorts. :huh:


Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#12 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 06 November 2013 - 20:15

Ποιος ειπε οτι κατω απο 60 λεπτα=  short?

Το οριο γενικα αν θυμαμαι καλα ειναι 45 λεπτα, και η ακαδημια συγκεκριμενα αναγνωριζει ως shorts αυτα που ειναι 40 λεπτα και κατω.

 

@Radagast Φυσικα και την ειδα και το λεω.

Οχι βεβαια οτι δε βλεπεται, απλα δε τη θεωρω "oscar worthy".

 

Οι αλλες που ανεφερα ως φαβορι, τις επελεξα βαση του ποσο επιτυχημενες ηταν (aka ποσο κερδοφορες) σε συγκριση με τις υπολοιπες, και το wind rises λογω Miyazaki./studio ghibli.

 

Αν και τις ιδιες θα διαλεγα αν με ρωτουσες ποιες μου αρεσαν περισσοτερο, επισης.

Μεταξυ των depsicable/monsters εναντυ croods/turbo, εννοω.


" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#13 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 November 2013 - 20:36

filmusic το Short peace έχει βγει από το καλοκαίρι το Sakasama no Patema και το Kaguya Hime βγαίνουν όπου να ναι και πολλά από τα films από την αμερική επίσης δεν έχουν προβληθεί. Τώρα δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει. Μπορεί όντως να μην τα έστειλαν.



#14 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 06 November 2013 - 20:39

Nτάξει δεν είναι ακριβώς όλα χαζουμαρούλες της Disney. :P Mου κάνει εντύπωση όμως η σύσταση των υποψηφιοτήτων. Νομίζω η Ευρώπη είχε δώσει κάποια αρκετά δυνατά δείγματα φέτος.

Χάρηκα που βλέπω το Ernest and Celestine αλλά ήθελα και άλλα. 


Ακόμη και η Ιαπωνία είχε και άλλες υποψηφιότητες να στείλει. Υπάρχει κάποιο όριο πριν διαλεχτούν οι πέντε;

 

Πρεπει οι ταινιες να εχουν παιξει σινεμα στην αμερικη μεχρι καποια προθεσμια.

Ετσι το να δεις ταινιες υποψηφιες που δεν εχουν κυκλοφορησει στην αμερικη ειναι αδυνατο.



#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 November 2013 - 20:42

Aπό την ανακοίνωση του ANN


The other 16 films submitted for nomination include:

  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • The Croods
  • Despicable Me 2
  • Epic
  • Ernest and Celestine
  • The Fake
  • Free Birds
  • Frozen
  • Khumba
  • The Legend of Sarila
  • Monsters University
  • O Apóstolo
  • Planes
  • Rio: 2096 A Story of Love and Fury
  • The Smurfs 2
  • Turbo

The list includes films that have not yet held their Oscar-qualifying run in Los Angeles.

 

Δεν ξέρω. Μπερδεύτηκα. XD