Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Makai Ouji: Devils and Realist

comedy demons fantasy shoujo supernatural summer 2013 bishounens

  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 13 July 2013 - 16:37

Makai Ouji: Devils and Realist

(魔界王子 devils and realist)


Δημοσιευμένη  εικόνα


Type: TV series

Episodes: 12

Aired: Jul 8, 2013

Producers: Dogakobo

Director: Chiaki Kon (Higurashi No Naku Koro Ni, Junjou Romantica)


Έτοιμοι για ένα anime μίξη των Pandora Hearts/Kuroshitsuji/Karneval(maybe)? Eγώ πάντως είμαι. :P Πρόκειται για ένα απ' τα καινούργια anime της φετινής καλοκαιρινής season που πιστεύω αξίζει μια ματιά απ' τους fan του είδους. Aν δηλαδή τρελαίνεστε για δαιμονικά bishounens που πολεμάνε μεταξύ τους με συνοδεία φαντασμαγορικών χρωμάτων και καθώς πρέπει animation μαζί με την υπόσχεση μιας βαθύτερης πλοκής that is.

Υπόθεση: Η ιστορία εκτυλίσσεται γύρω από τον William, γόνο αριστοκρατικής οικογενείας με σπάνια ευφυία. Μια μέρα, ο θείος του όμως χρεοκοπεί, χάνοντας όλα του τα υπάρχοντα. Ο William, φοβούμενος πως η φήμη της οικογένειάς του θα αμαυρωθεί, επιστρέφει κακήν κακώς σπίτι απ' το σχολείο που φοιτεί, και μαζί με τον πιστό του μπάτλερ Kevin ψάχνει μανιωδώς για οτιδήποτε μπορεί να τους φέρει χρήματα. Η έρευνα τους οδηγεί σ' ένα παλιό δωμάτιο στο υπόγειο του σπιτιού μέσα στο οποίο υπάρχει μια μαγική σφραγίδα, μέσω της οποίας ο William κατά λάθος καλεί ένα δαίμονα. Ο δαίμονας αυτός συστήνεται ως Dantalion και ισχυρίζεται πως ο William είναι ο μόνος κριτής που μπορεί να επιλέξει τον Κυρίαρχο του κόσμου των δαιμόνων. Έλα όμως που ο William είναι ένας σκληροπυρηνικός ρεαλιστής: Αρνείται πεισματικά την ύπαρξη οποιουδήποτε πράγματος δεν μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη, επομένως και την ύπαρξη των δαιμόνων.

Χωρίς να έχω διαβάσει το manga, το πρώτο επεισόδιο είχε κάτι που με τράβηξε απ' την πρώτη στιγμή. Θες το setting για το οποίο είμαι τελείως sucker (demons and butlers and European aristocracy), θες τα shounen ai innuendos (δε θα πω ψέμματα, υπήρχαν) θες τα comedy hints που με έκαναν και γέλασα αβίαστα, έχω ελπίδες γι' αυτό το anime. Βέβαια ο μικρός αριθμός επεισοδίων με τρομάζει, γιατί δείχνει πως μπορεί να έχει αρκετά ενδιαφέρουσα πλοκή, αλλά αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να ολοκληρώσει κάτι σημαντικό σε τόσα λίγα επεισόδια. Όπως και να έχει πάντως, πιστεύω πως αξίζει μια ευκαιρία. :)

Cast:


Dantalion: Terashima Takuma (Ittoki Otoya from UtaPri)

William Twining: Eguchi Takuya (Hokaze Kon from Ixion Saga DT)

Kevin Cecil: Fukuyama Jun (Lelouch from Code Geass)

Sitori: Matsuoka Yoshitsugu (Kirigaya Kazuto from Sword Art Online)

Camio: Kakihara Tetsuya (Natsu from Fairy Tail)



#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 July 2013 - 19:44

Μeanwhile beyond the wall.....


Δημοσιευμένη  εικόνα


Guilty pleasure σειρα με ολα τα χαρακτηριστικα τα οποια περιμενει κανεις απο τετοιου ειδους σειρες. TL:DR ολα οσα για τα οποία κατηγορειται το Free και δεν ειναι. XD
Προς το παρον την διασκεδαζω αλλα οκ δεν θα τρεξω να το βγαλω AOTY.



#3 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 14 July 2013 - 00:36

Aν δεν αντέχετε το woman objectification του blood lad, αν το gifuu doudou σας πέφτει υπεραντρίκειο και σας προκαλεί ανεπιθύμητη τριχοφυΐα από την τεράστια ποσότητα τεστοστερόνης που αναβλύζει, αν κουραστήκατε με τα άγαρμπα σχεδιασμένα χαρεμόβυζα του *inserts random ecchi of the season* και παρόλα αυτά ψάχνετε για μια καινούργια -ποιοτική πάντοτε- σειρά, τότε το makai ouji είναι η καλύτερη επιλογή για εσάς!

Βέβαια ο μικρός αριθμός επεισοδίων με τρομάζει, γιατί δείχνει πως μπορεί να έχει αρκετά ενδιαφέρουσα πλοκή,

Δημοσιευμένη  εικόνα

Συγγνώμη DoB, μου βγήκε φυσικά XD.

Το makai Ouji είναι μάκραν το αγαπημένο μου από τα trashy fap materials της σεζόν. Στο πρώτο επεισόδιο χτυπούσα τον εαυτό μου από το confusion που μου προκαλούσε το combo ονομάτων δαιμόνων με την εικόνα των bishies, αλλά στο τέλος κατέληξα να παρακαλάω και για άλλο γελώντας δυνατά.
Spoiler:
Aν θέλετε να το δείτε όμως, να ξέρετε ότι δεν θα το δείτε για το action part, αλλά γι΄αυτά τα ωραία που ανέφεραν η Iri και η DoB :3

Τέλος, αν και λίγο εκτός, μερικές πληροφορίες για το original διαόλι από το πόκεντεξ του Σολομώντα.
Spoiler:

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#4 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 14 July 2013 - 12:04

Εκει που απλα βαζεις κατι το οποιο κατεβασες τυχαια κι στο πρωτο λεπτο .....
Δημοσιευμένη  εικόνα

Επ,επ,επ ενδιαφερον will see :kill4u: γτ ειμαι κι πολυ ποιοτικος ανθρωπος xD . Oh well ενα τετοιο τη σεαζον δν θα μας πειραξει κι ας αποδεχτει οτι δν εχει ιχνος υποθεσης αργοτερα .... Μου αρεσει το θεμα του master -servant- demons κι υπαρχει kι fabulousness του Gilles de Rais που ειναι σαν μετα το F/Z εκανε πολυ παρεα με το Gil :P

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#5 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 14 July 2013 - 12:06

Όχι, ε; :P Καλά ντε! :hot: Εντάξει δε μου φτάνει ένα επεισόδιο για να το βαφτίσω κατευθείαν trashιά, απλά πίστεψα πως το setting θα επέτρεπε κάτι παραπάνω από τα γνωστά κλισέ... όχι; Με τίποτα; Υπερβολική αισιοδοξία; Μπορεί, δεν αντιλέγω... αλλά όπως και έχει, είτε trashia είναι, είτε βγάλει κάνα plot twist στη συνέχεια, ένα πράγμα δεν είναι - δεν είναι βαρετό. Μάλλον συμφωνώ με το χαρακτηρισμό guilty pleasure - επιτέλους το fanservice θα μας έρθει όπως πρέπει!

edit: μόλις είδα την εικόνα της redqueen, αχ αυτά τα screen caps σου... :nbleed: Ok ειλικρινά, δε μ' ενδιαφέρει η πλοκή. Ίσως λίγο. Αλλά όχι και τόσο πολύ. :P

Edited by DoB, 14 July 2013 - 12:08.


#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 15 July 2013 - 06:44

Στο τριτο επεισοδιο παιζει να σκασει μυτη ο Φλωρινιωτης. Θα τον μαγνητισει η παγιετα ειμαι σιγουρη.

#7 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 16 July 2013 - 14:37

Σε παρακαλώ, ο Φλωρινιώτης θα νιώσει πολύ μειονεκτικά μπροστά σ' αυτή την πανδαισία mahou shounen... :P
Spoiler: 2


#8 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 16 July 2013 - 23:24

Αh no worries dear, no plot needed for this epic shit *shares her doritos with DoB*
Ήμουν λίγο απότομη, αλλά όταν μια σειρά δείχνει τόσο ακραίο σεξισμό ή άλλες μορφές μισανθρωπιάς που δεν μπορώ να αποδεχτώ, παίρνει άμεσα άκυρο από ΄μένα σε ότι αφορά σεβασμό και σοβαρότητα. Γι΄αυτό και το no μου ήταν τέτοιο.

2:
Spoiler:


Πάντως ακόμα και να μην εμφανιστεί ο Φλωρινιώτης, εγώ θα μείνω ικανοποιημένη αν κρατήσει το ίδιο επίπεδο σουργελισμού XD

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#9 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 July 2013 - 23:28

Spoiler:


wait wasnt that gilgamesh? :P

#10 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 16 July 2013 - 23:51

Α όλοι οι μεσσοποτάμιοι ίδιοι μου φαίνονται, ελπίζω να μην το μπερδεύω το παιδί.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#11 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 17 July 2013 - 15:27

*παίρνει την κόκα-κόλα με χαρά και δίνει gummy bears*

Έχει δίκιο η Vagelio, o Solomon ήταν αυτός με το τρισμέγιστο χαρέμι! Κι εγώ νόμιζα ότι ήταν ο Gilgamesh, το έψαξα στη wikipedia, αν και δεν νομίζω πως και ο Gilgamesh ήταν το καλύτερο παιδί, ακόμα κι αν δεν λάβουμε το Fate/Zero υπόψη (αν το λάβουμε, να ρίξουμε μια ματιά και στον Gill De Rais....). Πάντως ο απόγονος του Solomon μια χαρά δαιμονοχαρέμι βλέπω ότι θα έχει, αν και ομορφόπαιδο μέχρι τώρα μόνο τον Dantalion μπορείς να πεις.

2:

Spoiler:


Sebastian is sad.

Spoiler:

Edited by DoB, 17 July 2013 - 15:27.


#12 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 17 July 2013 - 16:46

Παιδια καθε ποτε βγαινει επ?

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#13 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 18 July 2013 - 10:12

Κάθε Δευτέρα γνωρίζουμε τη λύτρωση. :P

#14 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 18 July 2013 - 10:30

Κάθε Δευτέρα γνωρίζουμε τη λύτρωση. :P

Οκει θενκς :D
Ειδα το 1ο επ, καλο ητανε ρε γαμοτο αλλα εγινε αυτο που περιμενα (δηλαδη να ερθει στο σχολειο ο Dantalion)...Φτου, ειλπιζα τα γεγονοτα να λαμβανουν χωρα στον "κατω" κοσμο...
Θα δουμε μακαρι να μην το γυρισει σε αρκετα slice of lige κλπ...Βασικα ελπιζω να μην γινει σαν το Maou-sama...

Edited by Itachi Akatsuki, 18 July 2013 - 10:31.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#15 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 18 July 2013 - 11:00

Θα δουμε μακαρι να μην το γυρισει σε αρκετα slice of lige κλπ...Βασικα ελπιζω να μην γινει σαν το Maou-sama...


Όχι, γι' αυτό νομίζω η εμπειρία μου μου επιτρέπει να στοιχηματίσω νεφρό ότι δεν πρόκειται να γίνει σαν το Maou-sama, μην ανησυχείς. Εμένα προσωπικά το Maou-sama μου άρεσε, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το Makai Ouji. ;)



Also tagged with one or more of these keywords: comedy, demons, fantasy, shoujo, supernatural, summer 2013, bishounens