Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Terra Formars


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#16 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 28 May 2013 - 19:37

Spoiler:

Spoiler:

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#17 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 28 May 2013 - 22:06

To manga αυτό είναι ο ορισμός του seinen και του horror. Επίσης, κανένα plot armor, πολύ gore, σασπένς, ωραία sci-fi στοιχεία, και πολλά άλλα... Χτες διάβασα τον 5ο τόμο σε μισή ώρα... Μακάρι να μην ήταν ongoing!

#18 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 29 May 2013 - 00:05

Posted Image

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#19 jiohnis

jiohnis

    watashi wa ....

  • Members
  • 639 posts

Posted 30 May 2013 - 12:33

Spoiler:


Έχει πολύ φάση το manga και η πλάκα είναι μόλις το τελειώνω χθες το βράδυ πάω τουαλέτα και τσουπ μια κατσαρίδα !!! :colddd:

Edited by jiohnis, 30 May 2013 - 12:37.

we_wont_forget_by_manga_wolf-d4hh3hj.png

Set by Mangawolf
My Animelist | My Mangalist

 


#20 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 30 May 2013 - 14:30

Spoiler:


Έχει πολύ φάση το manga και η πλάκα είναι μόλις το τελειώνω χθες το βράδυ πάω τουαλέτα και τσουπ μια κατσαρίδα !!! :colddd:


Πρώτα το μπάνιο σου και μετά ο κόσμος muhahahahah!!!

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#21 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 03 June 2013 - 10:29

Ωχ, βάι, βάι... ευαίσθητα θέματα εν όψη.

Λοιπόν, ας ξεκαθαρίσουμε κάτιτίς:

Απαγορεύονται post με ρατσιστικό περιεχόμενο στο Anime//Gr.

:arrow: Απαγορεύεται η αποστολή μηνυμάτων που περιέχουν προσβλητικό περιεχόμενο (ειδικότερα για ευαίσθητα προσωπικά ζητήματα όπως η θρησκεία, η σεξουαλικότητα και η πολιτική), θίγοντας και προκαλώντας τους υπόλοιπους χρήστες. Κάθε γνώμη - όσο ακραία και αν είναι - έχει δικαίωμα να ακουστεί, μπορεί όμως να εκφραστεί με πολλούς αποδεκτούς τρόπους και σίγουρα όχι μόνο με χρήση προσβλητικών λέξεων ή φράσεων. Οι mods έχουν κάθε δικαίωμα να τροποποιούν ή και να αφαιρούν τέτοιες φράσεις για την διατήρησης της τάξης στο forum.


Ως εδώ καλά, ναι;


Τώρα, στη συγκεκριμένη περίπτωση του post του Pirate King:

Το Terra Formars δεν είναι και Ο,ΤΙ το καλύτερο σχετικά με αυτόν τον κανόνα του forum, truth to be told και Pirate King, κατανοούμε ότι δεν είχες καμία πρόθεση να χλευάσεις το χρώμα δέρματος κανενός, ούτε να προσβάλλεις κανέναν.

ΑΛΛΑ.

Η εικόνα που έβαλες φώναζε ρατσισμό και την έφαγε η μαρμάγκα και άπαξ και επαναληφθεί, το warning θα πέσει σύννεφο και χωρίς προειδοποίηση.

Τώρα θα μου πεις "Μα το ίδιο το manga έχει τόνος ρατσισμού προς τους μαύρους!"

Εδώ να πω ότι έχω διαβάσει κάμποσο από το manga και δε νομίζω ΚΑΝΕΝΑΣ με εγκέφαλο ανώτερο της μαϊμούς να μην έχει δει τον (όχι και πολύ έξυπνα καλυμμένο) ρατσισμό ενάντια στους μαύρους μέσω τον σούπερ-κατσαρίδων. Ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, είναι ηλίου φαεινότερο και το απέδειξε περίτρανα και η εικόνα που έβαλες ότι ναι, υπάρχει συσχετισμός. Το ερώτημα είναι, πώς, ενώ επιτρέπουμε thread για ένα τέτοιο manga, απαγορεύουμε εικόνες σαν του Pirate King;

Η απάντηση είναι η εξής: όσο thinly-veiled κι αν είναι το θέμα στο manga, o mangaka, αρκετά σοφά (pfft!), έχει μεταφέρει το setting μακρυά από τη κοινωνική πραγματικότητα. In other words, ακόμη κι αν είναι ηλίθιο, έχει αφαιρέσει το τωρινό κοινωνικό γίγνεσθαι από το manga του, πηγαίνοντάς το στον Άρη και στις κατσαρίδες, κι έτσι, βάζοντας αυτό ως δικαιολογία, βγάζει το discrimination. Όχι πως το τρώμε το μασκάρεμα, αλλά όλες οι σειρές έχουν δικαίωμα για thread. Anime/Manga forum είμαστε. Αντίθετα, η εικόνα που postαρες, έφερε αυτό το κοινωνικό θέμα ξανά πίσω, εξού και το σβήσιμό της.

(Και μια επισήμανση: άπαξ μια εικόνα είναι προσβλητική ή/και παραβιάζει τους κανόνες ακόμη κι αν προέρχεται από το manga/τη σειρά, καλό είναι να αποφεύγουμε να τη βάζουμε. π.χ. έχουμε thread για splatter ταινίες. Screencaps με τα άντερα απ'έξω δε θα βάζουμε.)

Γι'αυτό, η εικόνα του pasxaleas είναι OK: περιορίζεται στο σύμπαν του manga. Περιοριστείτε κι εσείς εκεί και είμαστε... ψιλό-ΟΚ.

Προσωπικά σιχαίνομαι αυτό το manga, but hey, whatever rocks your boat.


Go on και προσοχή. Το Terra Formars είναι ναρκοπέδιο για τέτοιες παραβιάσεις. :golgo:

Posted Image


#22 helo

helo

    lonely boy

  • Members
  • 373 posts

Posted 06 June 2013 - 00:49

είμαι στο 4ο κεφάλαίο.... δε ξέρω ΤΙ διάολο έχει παρακάτω αλλά είναι... είναι.... είναι... και είναι....αυτά, θα επανέλθω
Posted Image
the good the bad and the Hiratsuka

#23 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 06 June 2013 - 01:09

Well, tried it. Didn't like it. Προσπαθεί υπερβολικά.

I hate cockroaches anyways.

Edited by Zentsugi, 06 June 2013 - 01:13.


#24 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 06 June 2013 - 01:49

Επειδή το ψάξα λίγο το θέμα γτ μου φαινόταν λίγο περίεργο ένας ιάπωνας mangaka να θέλει να βγάλει ρατσισμό από το manga του και δεν είχα κάνει πολύ την σύνδεση σχετικά με ρατσιστικα υπονοούμενα μέχρι που είδα κάτι παρόμοιες εικόνες το πιο πιθανό είναι το σχέδιο των κατσαρίδων να έχει βασιστεί από τον homo erectus http://en.wikipedia.org/wiki/File:Homo_erectus_new.JPG και αυτό που με κάνει πιο σίγουρο είναι ότι έχει
Spoiler: manga spoiler
άρα και για αυτό οι ομοιότητες.

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#25 Pirate King

Pirate King

    Anime Freak

  • Members
  • 429 posts

Posted 06 June 2013 - 02:25

Η εικόνα που έβαλες φώναζε ρατσισμό και την έφαγε η μαρμάγκα και άπαξ και επαναληφθεί, το warning θα πέσει σύννεφο και χωρίς προειδοποίηση.

Τώρα θα μου πεις "Μα το ίδιο το manga έχει τόνος ρατσισμού προς τους μαύρους!"

Εδώ να πω ότι έχω διαβάσει κάμποσο από το manga και δε νομίζω ΚΑΝΕΝΑΣ με εγκέφαλο ανώτερο της μαϊμούς να μην έχει δει τον (όχι και πολύ έξυπνα καλυμμένο) ρατσισμό ενάντια στους μαύρους μέσω τον σούπερ-κατσαρίδων. Ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, είναι ηλίου φαεινότερο και το απέδειξε περίτρανα και η εικόνα που έβαλες ότι ναι, υπάρχει συσχετισμός. Το ερώτημα είναι, πώς, ενώ επιτρέπουμε thread για ένα τέτοιο manga, απαγορεύουμε εικόνες σαν του Pirate King;


που είδες τον ρατσισμό στην εικόνα προσπαθώ να καταλάβω ακόμα, που? που?
ήτανε χιουμοριστική εικόνα που είχε να κάνει με την στάση του σώματος!
όχι με το χρώμα και πράσινος νατάν θα την έβαζα πάλι αλλα τότε δεν θα την έσβηνες επειδή δεν υπάρχουν πράσινη άνθρωποι
κάποιοι βλέπετε παντού ρατσισμό

#26 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 June 2013 - 03:23

Πρασινοι άνθρωποι οντως δεν υπαρχουν και σιγουρα δεν υπαρχουν ιστορικα γεγονοτα σκλαβιας, καταπιεσης και καταπατησης ακομη και των πιο βασικων ανθρωπινων δικαιωματων. Kαι σιγουρα δεν υπαρχουν προσβλητικες λεξεις και εκφρασεις οι οποιες σχετιζονται με τα συμπαθη (not) εντομα και απευθυνονται σε αυτους τους μη υπαρκτους πρασινους ανθρωπους απο κάποιον που θεωρει οτι αποτελει μέλος μιας superior race. Καταλαβαινεις λοιπον γιατι η περιπτωση που αναφερεις ειναι κατι το εντελως διαφορετικο απο κατι υπαρκτο το οποιο αποτελει και φαινομενο κοινωνικής παθογενειας.

Η εν λογω εικονα ναι σατυριζει την σταση του σωματος. Δεν σημαινει ομως οτι κανει μονο αυτο. Παραπεμπει παραλληλα και σε ενα στερεοτυπο (εγχρωμος basket player) το οποιο ειναι ευρεως διαδεδομενο στο συλλογικο ασυνειδητο και ο συνδυασμος των παραπανω βγαζει πολυ ασχημες υπονοιες. To oτι δεν το εβαλες με αυτην την προθεση ειναι κατι το οποιο αναγνωριστηκε και αναφερθηκε. H καλη σου προθεση δεν αναιρει ομως τα υπονοουμενα της εικονας τα οποια η ομαδα κρινει οτι ερχονται σε αντιθεση με τους κανονισμους.

#27 helo

helo

    lonely boy

  • Members
  • 373 posts

Posted 06 June 2013 - 23:09

up to date....
έπρεπε να το ξεκινήσω σε 2 χρόνια που θα έχει και άλλο υλικο....
μακάρι να κρατήσει , έχει πράγματα να πει
Spoiler:

φέρτε αεροζολ....

Edited by helo, 06 June 2013 - 23:10.

Posted Image
the good the bad and the Hiratsuka

#28 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 September 2013 - 00:45

Eιναι σαν καποιος να εκανε ενα manga για να σπασει τα νευρα ολων των εντομοφοβικων του πλανητη και να δειξει τι μικροσκοπικοι τρομοι παραμονευουν σε καθε γωνια.

Παρολαυτα συγκρινοντας τις απλες κατσαριδες με τις κατσαριδες του manga ξεπερασα τον φοβο μου γι αυτες και τωρα τους χυμαω με περισσοτερο θαρρος. Ιn a sense η αναγνωση του αποδειχτηκε θεραπευτική.

PS: Αν ειχαν παρει ασετον μαζι τους ο Αρης θα ειχε αποικιστει απο το Bugs 1 mission. Δεν ηξεραν τα μυστικα του κατσαριδοεξολοθρευτη. :(



#29 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 September 2013 - 11:14

επαναλαμβανομενη σειρα. πεθαινει ενας, στελνουν τον επομενο. επισης απο ζελε ειναι φτιαγμενοι ολοι τους;

μετρια σε ολα.

 

 

 Τώρα θα μου πεις "Μα το ίδιο το manga έχει τόνος ρατσισμού προς τους μαύρους!"

 

ευτυχως που  οι κατσαριδες δεν ειναι καφε. θα εδειχνε ρατσισμο στους Νοτιοασιατες. παλι καλα δηλαδη που δεν εχουν πληρωμα απο την Καμποτζη. Θα του τρεχαν τα σαλια με το εξαισιο εδεσμα.

 

Eιναι σαν καποιος να εκανε ενα manga για να σπασει τα νευρα ολων των εντομοφοβικων του πλανητη και να δειξει τι μικροσκοπικοι τρομοι παραμονευουν σε καθε γωνια.

Παρολαυτα συγκρινοντας τις απλες κατσαριδες με τις κατσαριδες του manga ξεπερασα τον φοβο μου γι αυτες και τωρα τους χυμαω με περισσοτερο θαρρος. Ιn a sense η αναγνωση του αποδειχτηκε θεραπευτική.

PS: Αν ειχαν παρει ασετον μαζι τους ο Αρης θα ειχε αποικιστει απο το Bugs 1 mission. Δεν ηξεραν τα μυστικα του κατσαριδοεξολοθρευτη. :(

 

φονισσα! εγω απλα τις πιανω με χαρτοπετσετα και τις πεταω απο το μπαλκονι. Οπως και μια σαρανταποδαρουσα οταν τυλιχτηκε στο χερι μου την ωρα που κοιμομουν,,,,,εκει βεβαια απλα τιναξα το χερι μου.

 

καλη σας ορεξη

 

roasted-cockroaches-11052728.jpg



#30 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 03 September 2013 - 14:02

Επίσης βγήκε ο 6ος τομος της σειράς μεταφρασμένος όσοι πιστοί προσέλθτε http://www.batoto.net/read/_/191230/terra-formars_v6_ch42_by_display-none


                                                                                                                                                09pntFA.png?1