Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Kakumeiki Valvrave | Valvrave the Liberator

mecha sunrise sci-fi Spring 2013 space vampires suffering

  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#16 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 18 April 2013 - 17:54

Δεν υπαρχει "αντικειμενικα" στον τομεα fun :P. Ουτε σε εμποδιζει σε κατι το γεγονος οτι τονισα οτι οι αποψεις μας διαφερουν. Δεν οχυρωθηκα πισω απο την ταμπελιτσα "γουστα" η οποία ειναι της μοδας οταν καποιος αναλυει κατι και δεν εχουμε κατι να απαντησουμε σε επιπεδο επιχειρηματων. Αντιθετα εχοντας δωσει καποιους λογους για τους οποίους δεν το θεωρω καλο, σου λέω οτι διαφωνω με σενα παρακινωντας σε να πεις εσυ την αποψη σου και να ξεκινησει απο εκει ο διαλογος. Πιθανοτατα δεν θα συμφωνησουμε, αλλα θα γινει ωραια συζητηση.

Περα απο το οτι το καλο story μπορει να μπει παντου - το οποιο ειναι ξεχωριστη συζητηση-, οφειλω να ξεκαθαρισω οτι δεν περιμενα κάτι το τρομερα επιδεξιο στον τομεα σεναριο ευθυς εξαρχης. Φαινοταν οτι η σειρα δεν παει να ανοιξει νεους δρομους στην αφηγηση και στο σεναριο. Περιμενα όμως κατι το οποιο θα ηταν διασκεδαστικο και το οποιο δεν θα φωναζε ξεδιαντροπα " ολες οι ενδιαμεσες εξελιξεις ειναι filler για το οταν θα αρχισει το pew pew". Aυτο που εισεπραξα ομως ηταν κατι το τοσο βεβιασμενο και χλιαρο που σταματουσε να ειναι εστω και απλό mindless fun. Τωρα αν εσυ μπορεις να δειξεις μεγαλυτερη επιεικια, good for you. ^_^


Κατάλαβα την πρόθεσή σου, και δεν είναι το ότι δεν είχα επιχειρήματα, απλά ο κύριος λόγος ήταν το ότι είμαι πιο ανεκτικός σε αυτά τα θέματα. Τώρα από εκεί και πέρα ναι φαινόταν βιαστικό, αλλά είναι 12 επεισόδια και μου φαίνεται πως θα ήταν αρκετά καλύτερο πιο κοντά στα 20. Αλλά μπορείς να το κατηγορήσεις για αυτό; είμαι λίγο σκεπτικός σε αυτό το θέμα. Τώρα αν πιο μετά δω 2 επεισόδια που είναι τελείως filler, τότε ok θα είναι fail.

Επίσης, όπως λες έχει κάποια inconsistencies (space mecha είναι δεν περιμένω το κάθε πράγμα να είναι λογικό) και οι περισσότεροι από τους χαρακτήρες είναι αδύναμοι. Αλλά και πάλι δεν νομίζω όλα αυτά φέρνουν τη σειρά σε τόσο χαμηλό επίπεδο, ειδικά όταν μιλάμε για το πρώτο επεισόδιο.

#17 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 April 2013 - 18:14

Κατάλαβα την πρόθεσή σου, και δεν είναι το ότι δεν είχα επιχειρήματα, απλά ο κύριος λόγος ήταν το ότι είμαι πιο ανεκτικός σε αυτά τα θέματα. Τώρα από εκεί και πέρα ναι φαινόταν βιαστικό, αλλά είναι 12 επεισόδια και μου φαίνεται πως θα ήταν αρκετά καλύτερο πιο κοντά στα 20. Αλλά μπορείς να το κατηγορήσεις για αυτό; είμαι λίγο σκεπτικός σε αυτό το θέμα. Τώρα αν πιο μετά δω 2 επεισόδια που είναι τελείως filler, τότε ok θα είναι fail.


Βασικά θα έχει 2 σαιζόν. Η δεύτερη θα αρχίσει τον Οκτώβριο.

ySss0UF.jpg


#18 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 19 April 2013 - 00:17

Βασικά θα έχει 2 σαιζόν. Η δεύτερη θα αρχίσει τον Οκτώβριο.


Όντως, και το είχα παρατηρήσει πριν από μέρες ότι είχε και 2η σαιζόν στα σχέδια. Παράλειψή μου.

#19 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 19 April 2013 - 12:08

Spoiler: Επεισόδιο 2 - Εδώ ο κόσμος χάνεται, βαρκούλες αρμενίζουν

ySss0UF.jpg


#20 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 20 April 2013 - 08:44

Spoiler:


#21 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 22 April 2013 - 20:55

Ο άλλος είναι στο διάστημα και η άλλη underground και μιλάνε μέσω κινητού ξέρω γω εκτός αν έχασα κάτι.
Τι ήταν αυτό που είδα i don't even

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#22 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 26 April 2013 - 00:05

Episode 2

Posted Image

Έχω μείνει άφωνος....ευτυχώς που ο Νίκος και η Kai με κάλυψαν πάνω κάτω.

Βαμπίρ δαγκώματα? Αλλαγή σωμάτων? Ερωτικό τρίγωνο? "Religious References"? Gratuitous Power-Up OST? Serious Business Προβληματισμοί αφού ο πρωταγωνιστής έχει καθαρίσει εν ψυχρό το μισό αντίπαλο στράτευμα? Real Robot σκηνικό με Super Robot cheesiness (πρωτοποριακό δε λέω)?

Opening TM revolution σε απομίμηση JAM project??

..Ending απομίμηση Chiaki Ishikawa?!

and...

Posted Image

Yzak Joule?!?

Τα είδα όλα.

Τουλάχιστον θα έχουμε ένα decent unit να περιμένουμε στο επόμενο super robot wars.

#23 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 26 April 2013 - 10:01

Spoiler: 3


#24 Fenrir

Fenrir

    非対応 怪物-君

  • Members
  • 172 posts
  • LocationNibelheim

Posted 26 April 2013 - 13:30

Spoiler: 3


Αν και συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, τσατίζομαι να βλέπω τόσες βλακείες μαζεμένες... Ειδικά το θέμα του Ράμπο και το 15 δευτερολέπτων prev του επόμενου έφταναν για να καταλήξω.... DROP.-

ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΓΚΑΝΤΑΜ! :burningbe3:

Ό,τι σ΄ ελευθερώνει, σε κλειδώνει κι ό,τι σε φανερώνει είναι που δεν το διάλεξες εσύ... και τότε λες "ουπς".

Posted Image


#25 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 08 May 2013 - 13:30

Γιατί δε μιλάτε γι' αυτό το αριστούργημα

#26 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 08 May 2013 - 13:43

Είναι δύσοκλο να πατήσιες τα σωστά πλήκρτα μετά τα έντονα συνιασθήματα πυ σου πορκαλεί το κάθε επεισόδιο, ακόαμ κι όταν ανακαλείς τις σκηνές.

Haruto is λαβ. Προσέξτε λεπτομέρεια εκεί που πρέπει να δαγκώσει δέρμα.
Shoko for president.

ySss0UF.jpg


#27 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 08 May 2013 - 14:16

Λατρεύω αυτό το anime. Ψιλοφοβόμουν να το δω διαβάζοντας τα πράγματα εδώ (I like spoilers so I read them) αλλά τελικά αν και συμφωνώ σε όλα, ο αχταρμάς από όλα αυτά που γίνονται, somehow είναι πολύ διασκεδαστικός. Κάθε επισόδειο μου φτιάχνει ιδιαίτερα το κέφι μιας και δεν απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή και γίνεται το ένα wtf μετά το άλλο σα να είναι όλα απολύτως φυσιολογικά. But ti's fun, will continue. Γελάω πολύ με τον ασπρομάλλη που έχει ύφος ότι παίζει σε σοβαρό anime.

Posted Image


#28 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 08 May 2013 - 14:38

Αυτό το anime με βοήθησε να εξερευνήσω τον εαυτό μου.

Μου έδειξε πως θα κάτσω να δω οτιδήποτε, αρκεί να έχει αρκετά καλό opening και ending και να είναι mecha

Αυτό που η ΣΟΚΟ πιάνει την 0.5 cm κάτω από τον καβάλο φούστα της πρέπει να αποτελεί deep συμβολισμό

Αναμένω να δω την παιδική χαρά κράτος, και ελπίζω το μέκκα να τους εφοδιάσει με τρόφιμα, καύσιμα, οξυγόνο, εργασία και κοινοβουλευτική δημοκρατία :P

#29 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 14 May 2013 - 16:39

Καλά αυτή η σειρά ξεκίνησε μέτρια και αντί να ανέβει έπεσε. Με τα μούτρα. Σπάνια αφήνω σειρές μετέωρες στη μέση καθώς πάντα χρειάζομαι μια σειρά να βλέπω καθώς τρώω, αλλά για αυτή μου κόβει και την όρεξη.

Για κάποιο λόγο μου θυμίζει το Guilty Crown.

#30 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 17 May 2013 - 08:39

Spoiler: 6




Also tagged with one or more of these keywords: mecha, sunrise, sci-fi, Spring 2013, space vampires, suffering