Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 6 votes

Ιδέες, πληροφορίες και προτάσεις για δώρα!

δώρα gifts recommendations

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 20 December 2012 - 14:38

Posted Image

Δώρα! :P

Μέσα στον χρόνο όλοι μας ερχόμαστε αντιμέτωποι (και πολλές φορές μάλιστα παραπάνω από μία φόρα) με το τι δώρο να κάνουμε στα αγαπημένα μας πρόσωπα! Χριστούγεννα, γιορτές, Βαλεντίνοι, γενέθλια, επέτειοι δεν είναι και λίγες οι περιπτώσεις που πρέπει να σπαζοκεφαλίασουμε για να βρούμε το "σωστό" δώρο!

Σκοπός αυτού του thread λοιπόν είναι να αλληλοβοηθηθούμε μεταξύ μας με ιδέες, συμβουλές, πληροφορίες και προτάσεις ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό δώρο στους δικούς μας! :D

Οι ερωτήσεις εδώ πέρα θα χωρίζονται κατά βάση σε 2 κατηγορίες:
  • Δεν ξέρουμε καθόλου τι δώρο θέλουμε να κάνουμε, οπότε και ψάχνουμε σχετικές ιδέες
  • Έχουμε αποφασίσει τι δώρο θέλουμε να κάνουμε, αλλά αναζητούμε βοήθεια σχετικά με καταστήματα που μπορούμε να το προμηθευτούμε, πληροφορίες για τιμές κ.τ.λ
Στην πρώτη περίπτωση προσπαθούμε να δώσουμε όσο γίνετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον παραλήπτη του δώρου έτσι ώστε όλοι οι υπόλοιποι που (προφανώς) δεν γνωρίζουν το συγκεκριμένο άτομο να μπορέσουν να προτείνουν μια καλή ιδέα!
Για παράδειγμα
  • Είναι άντρας ή γυναίκα?
  • Ποια είναι η ηλικία του?
  • Χόμπι και ασχολίες που πιθανόν να έχει
  • Κάποιο άλλο δώρο που μπορεί να του είχαμε κάνει παλαιότερα και να του άρεσε πολύ. Έτσι ώστε να καταλάβουν και οι άλλοι περίπου να γούστα του.
  • Για πια περίσταση προορίζετε το δώρο. Γενέθλια, γιορτή, επέτειος?
Ξερές ερωτήσεις λοιπόν του στιλ "Τι δώρο να πάρω στον αδελφό μου?" χωρίς περαιτέρω πληροφορίες δεν έχουν και μεγάλο νόημα ύπαρξης! :)

Στην δεύτερη περίπτωση τώρα, προσπαθούμε να εξηγήσουμε όσο καλύτερα γίνετε τι δώρο είναι αυτό που έχουμε επιλέξει να κάνουμε και τι ακριβός πληροφορίες/βοήθεια θέλουμε.
Για παράδειγμα
  • Μαγαζιά που μπορούμε να αγοράσουμε το συγκεκριμένο δώρο.
  • Μαγαζιά που μπορούμε να αγοράσουμε ή βρούμε υλικά για την κατασκευή/ δημιουργία του συγκεκριμένο δώρο. (αν είναι κάτι που θέλουμε να φτιάξουμε μόνοι μας)
  • Το ποσό των χρημάτων που μπορούμε να διαθέσουμε για την αγορά του συγκεκριμένου δώρου.
  • Σε ποια περιοχή θα θέλαμε να είναι τα καταστήματα που ψάχνουμε (Αθήνα, Θεσσαλονίκη κ.τ.λ)
Τέλος θα ήταν ωραίο να προτείνονται και γενικός έξυπνες ή πρωτότυπες ιδέες για δώρα, οι οποίες θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμες σε όλους κάποια στιγμή στο μέλλον! :thatsit:

Let's help each other and make the best gifts for our friends! :ureshii:

Posted Image

#2 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 20 December 2012 - 15:16

Ο καθένας κρατάει τα λεφτά του και αγοράζει πράγματα για τον εαυτό του που του αρέσουν και μόνο, problem solved

#3 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 20 December 2012 - 18:48

Ας ζητήσω λοιπόν την βοήθεια σας πάνω στο εξής! :D
Θέλω να πάρω σε μία φίλη μου για δώρο ένα μουσικό κουτί! Το πρόβλημα που έχω όμως είναι, πως επειδή τα μουσικά κουτιά δεν είναι και κάτι πολύ συνηθισμένο δεν μπορώ να βρω πολλά καταστήματα που να πουλάνε. :bahhh:
Κάνοντας μια έρευνα στο internet η ποιο αξιόλογη περίπτωση που βρήκα είναι αυτή. Παρόλα αυτά όμως δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος..

Γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί που να πουλάει μουσικά κουτιά?? Μιλάμε πάντα για Αθήνα (όχι απαραίτητα κέντρο). Γενικά θα ήθελα να είναι μιας κάποιας ποιότητας. Για παράδειγμα θα ήταν πολύ καλύτερο άμα ήταν ξύλινο αντί για πλαστικό. Επίσης να μην είναι πολύ "παιδικό" (π.χ.) μίας και δεν προορίζετε για παιδάκι :P
Τώρα για το μέγεθος δεν βάζω κάποιο περιορισμό. Επίσης δεν χρειάζεται κατά ανάγκη να ανοίγει για να μπορεί να βάζει πράγματα μέσα. Αυτό θα ήταν απλός ένα συν. Μπορεί απλά να παίζει μόνο μουσική. Ποιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι κάτι καλόγουστο, που θα μπορούσε να διακοσμήσει ωραία ένα γραφείο/βιβλιοθήκη και να έχει όσο γίνετε μια ποιότητα. :)
Από τιμή τώρα θα μπορούσα να διαθέσω περίπου μέχρι ένα 50αρικο. Ίσος και παραπάνω άμα βρω κάτι πολύ αξιόλογο!

Έχει κάνεις υπόψιν κάποιο κατάστημα που να μπορώ να βρω αυτό που ψάχνω? Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν στα αλήθεια πάρα πολύ χρήσιμη! :blingeye2:

(site με μόνο online αγορές δεν μου κάνουν, γιατί θέλω να έχω την δυνατότητα να το δω από κοντά πριν το αγοράσω)

#4 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 20 December 2012 - 20:22

Το καλυτερο δωρο για φετος:
Spoiler:

" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 December 2012 - 12:47

Ο καθένας κρατάει τα λεφτά του και αγοράζει πράγματα για τον εαυτό του που του αρέσουν και μόνο, problem solved


No fun allowed, huh?

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 21 December 2012 - 12:52

Όπως το fun όταν η θεία μου μου αγόρασε κολόνια, πόσο καλά με ξέρει η άτιμη

#7 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 21 December 2012 - 12:58

Ναι αλλά εμένα η δικιά μου θεία όλο μου αγοράζει κάτι τέλοια φορέματα και τσάντες και παπούτσια στο νούμερο μου ακριβώς και στο γούστο μου! Επομένως τα δώρα τα σπάνε και η θεία μου βεβαίως βεβαίως.

Btw ωραίο thread πάντα έχω δυσκολία να διαλέγω δώρα αν και το κύριο πρόβλημα είναι να βρεις τα λεφτά να τα πληρώσεις :P


Μία ωραία ιδέα για δώρο είναι να φτιάξεις σε κάποιον ένα site. Πέρυσι φτιάξαμε σε 2 φίλους μας ένα site με το όνομα τους και αστείες φωτογραφίες μέσα και μουσικούλα και πιστεύω τους φάνηκε αστείο και πρωτότυπο!

xbJ3b2w.jpeg


#8 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 21 December 2012 - 13:02

Ή ένα καλό τραγούδι

#9 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 21 December 2012 - 15:56

Ναι, γιατί στο τέλος θα καταλήξεις να ακούσεις σχόλιο σε δώρο που έκαναν στην αδερφή μου, μια γνωστή μας, ένα δαχτυλίδι με τεράστια πέτρα "Μπορεί να λειτουργήσει και σαν σιδερογροθιά" (βλ thread με την σιδερογροθιά) "Δίνεις μία στον άλλον και πέφτει ξερός." Και τώρα που το έφερε το θέμα τι δώρο να πάρω στην αδερφή μου;

Seriously, μεν είναι καλή σαν σκέψη, αλλά πιστεύω ότι όταν ξέρεις πραγματικά το άτομο ξέρεις τι ακριβώς θα του αρέσει ακόμη και αν έχεις ενδοιασμούς εκείνη την στιγμή. Όταν δεν έχεις πολύ επαφή με τον άλλον, ναι θα του πάρεις ένα κλασσικό δώρο.

Αλλά, πραγματικά το καλύτερο είναι να κάνεις δώρο στον εαυτό σου, αυτό που έγραψε ο Warchief πιο πάνω. Ξέρεις ακριβώς τι θέλεις και δεν μετανιώνεις τα λεφτά σου, ξέρεις ότι θα σου αρέσει.

Edited by Kamen Tantei Zura, 21 December 2012 - 15:57.


#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 21 December 2012 - 16:34

Δεν συζητάμε ποιό είναι το καλύτερο όμως και αν πρέπει να κάνουμε δώρο σε κάποιον ή οχι. Συζητάμε για το τι θα πάρουμε από την στιγμή που αποφασίσαμε να προσφέρουμε κάτι και δεν ξέρουμε τι.

Όσοι είστε κατά της ιδέας του δώρου και πιστεύετε ότι τα καλύτερα δώρα είναι από τον εαυτό μας προς τον εαυτό μας, ή πρέπει να ξέρεις πολύ καλά τον άλλο (πράγμα σεβαστό και κατανοητό) δεν έχετε κάτι να αποκομίσετε από το thread. Η συζήτηση απευθύνεται ως επί το πλείστον σε άτομα που είτε θέλουν βοήθεια είτε έχουν μία καλή ιδέα που πιστεύουν ότι μπορεί να βρει εφαρμογή και σε κάποιον άλλο. Ας μην χαλάσουμε το thread με άσχετα πράγματα. Από εδώ και στο εξής αυστηρά ontopic. :gotit:

@ plotolp τσέκαρε λίγο εδώ. Ξέρω ότι είπες ότι θες Αθήνα και όχι μέσω net αλλά φαίνεται να έχει ωραία πράγματα και αν πεις να στα στείλει ταχυδρομικά νομίζω θα τα βρείτε.

#11 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 21 December 2012 - 17:24

Το καλυτερα δωρα ειναι αυτα που ειναι χρησημα και πρακτικα. Σε μια φιλη μου ειχα κανει δωρο μια μπατονετα. Ενθουσιαστικε.

#12 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 21 December 2012 - 17:37

Χμμ ένα-δύο από αυτά που έχει είναι αρκετά ωραία. Για κάποιο λόγο όμως δεν γράφει τιμές... Κάποια από τα σχέδια πάντως, νομίζω πως τα έχω πετύχει να τα πουλάνε και σε άλλο site!
Ο βασικός λόγος που δεν θα ήθελα να παραγγείλω μέσο net, είναι επειδή θα ήθελα να δω από κοντά πρώτα αυτό που θα πάρω για να είμαι σίγουρος. Να δω το μέγεθος δηλαδή, τι μουσικούλα παίζει, τι σόι ποιότητα είναι κ.τ.λ Οι φωτογραφίες δυστυχώς πολλές φορές είναι παραπλανητικές :bahhh: Γιαυτό είπα πως θα ήθελα να είναι κάποιο μαγαζί στην Αθήνα. Ώστε να μπορέσω να πάω ο ίδιος από κοντά και να δω αν είναι πραγματικά αυτό που θέλω να αγοράσω!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου πάντως! :) Και οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να βοηθήσει κάπως θα το εκτιμήσω πολύ!

#13 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 07 June 2014 - 11:55

 

:arrow: Απαγορεύεται το spamming και η αποστολή μηνυμάτων με μόνο σκοπό τη διαφήμιση προϊόντων, υπηρεσιών, κλπ. Τέτοια posts ή θέματα θα διαγράφονται και λογαριασμοί χρηστών που δημιουργούνται με αποκλειστικό σκοπό τη διαφήμιση θα αποκλείονται από το forum (ban).

Τα διαφημιστικά posts διαγράφτηκαν. Cary on!


Posted Image


#14 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 07 June 2014 - 14:24

Πιστεύω πως ωραία δώρα είναι και αυτά που φτιάχνεις από μόνος σου. Οι φίλοι σου πάντα το εκτιμάνε και ξέρουν πώς τους σκέφτεσαι, γιατί έκατσες και ασχολήθηκες για εκείνους.

 

Π.χ. για όσους ζωγραφίζουν, είναι μία πολύ καλή ιδέα, να κάνετε ένα πίνακα για τον/την φίλο/η σας. Δε χρειάζεται να είναι τεράστιος. Αν ξέρεται απλά τι χρώματα του αρέσουν και αν του αρέσουν τοπία, μπορείτε να του κάνετε ένα σκίτσο ή πίνακα, να διακοσμίσει το δωμάτιο του.

Το ίδιο είναι και η ζωγραφική σε πιάτα, ποτήρια, γυαλικά. Ή η χαρακτική.

 

Επίσης στο ίδιο πνεύμα, συγκαταλέγεται και το Decoupage (Nτεκουπάζ). Μπορείτε να προμηθευτείτε, ένα απλό ξύλινο κουτί και να το μεταμορφώσετε σε ένα όμορφο δώρο.

 

Επίσης μπορείτε να συλλέξετε τις φωτογραφίες που έχετε μαζί με τη/τον φίλη/ο σας και να του/της φτιάξατε σαν έναν μεγάλο πίνακα, με κάδρο, με έναν πρωτότυπο τίτλο και να τις κρεμασει στον τοιχο του.


30w46c0.jpg


#15 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 09 September 2014 - 14:19

Χαίρομαι πολύ για αυτό το θρεντ plotolp....

Θα απαντήσω όσον αφορά το τελευταίο κομμάτι..<<προταση δωρου>>

Μια από τις καλύτερές μου φίλες είχε γενέθλια στις 21 αυγούστου...το δώρο της το έκανα ένα μήνα μετά μάλλον ή και περισσότερο,δεν θυμάμαι.

 

Αγόρασα ένα μπολ κεραμικό από τα Ικεα σκούρου χρώματος

0.jpg

Με ένα ακρυλικό χρώμα άσπρο έγραψα με περίτεχνα γράμματα το παρανόμι της φίλης μου,το δικό μου και μια αττάκα,όλα αυτά σε διαφορετικά σημεία..

AMSTERDAM.jpg

Έβαλα γυαλιστική κόλλα uhu  για να αποφευχθει ο ξεθωριασμός του χρωματος

kolla-berniki-uhu.jpg

Έβαλα μέσα χάντρες,σακουλάκι από αρωματική ύλη με σκοινιά για κατασκευές μέσα, μια μινιατούρα εξωγήινου και κάτι τέτοια μικροπράματα....

images?q=tbn:ANd9GcQRzFq_nfaPFLif7pYpdfG

Εν τέλει, όλα αυτά ήταν απλά στην προετοιμασία, μα το αποτέλεσμα βγήκε πολύ όμορφο και ιδιαίτερο, κάτι που έκανε την φίλη μου να πέσει από τα σύννεφα..Ένα δώρο που κοσμεί το δωμάτιό της μέχρι και σήμερα..Το παραπάνω ήταν απλώς ένα παράδειγμα απλής κατασκευής,θελω να πω πως ο καθένας συνδυάζοντας απλά πράματα έχει την ευκαιρία να φτιάξει ένα συναισθηματικότατο ξεχωριστό δώρο.... είναι μια τετριμμένη συμβουλή με διαχρονικό αποτέλεσμα όμως

  • Μια πολύ καλή συμβουλή από εμένα είναι αν κάποιος έχει γενέθλια ή γιορτή, αποτελεσματικός είναι και ο Αιφνιδιασμός,δηλαδή με μια δικαιολογία του τύπου "δεν είχα καθόλου χρόνο για αγορά δώρου κλπ" , μπορειτε μετα απο λίγο ή αρκετό καιρό να του δώσετε all of a sudden το δώρο σε μια άκυρη στιγμή κάνοντάς του έκπληξη...  :riiight:

Edited by SpeedFreak, 09 September 2014 - 14:20.

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ




Also tagged with one or more of these keywords: δώρα, gifts, recommendations