Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 4 votes

American Horror Story


  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1 ...xXx...

...xXx...

    – - – - – - – - ░ ▒▓▓█D

  • Members
  • 134 posts

Posted 11 December 2012 - 23:18

Eιναι δυνατών να μην υπάρχει θέμα για αυτή τη σειρά ? ακούω εντυπώσεις εγω την άρχισα πριν λυγώ καιρώ αυτήν την περίοδο προβάλετε και η δεύτερη σεζόν

Posted Image

Δημιουργοί της οι Ryan Murphy και Brad Falchuck που έγραψαν τηλεοπτική ιστορία με το πρωτοποριακό στυλάτο δράμα Nip/Tuck και συνεχίζουν να τη γράφουν το ίδιο επιτυχημένα με το αρκετά γλυκανάλατο αλλά διασκεδαστικό μιούζικαλ Glee.

Όσο και να μην είναι του γούστου σας τα παραπάνω σίριαλ δεν μπορείτε να μην παραδεχτείτε το ταλέντο, την τολμηρότητα και την ευστροφία των επιλογών τους.


Δεν είναι και το πιο εύκολο να κάνεις μεγάλη επιτυχία σε τόσο διαφορετικά είδη πιάνοντας τον παλμό του κοινού και μάλιστα χωρίς να στερούνται ποιότητας και ψυχαγωγίας.

Αυτή τη φορά οι δύο δημιουργοί καταπιάστηκαν με το είδος του τρόμου που τόσο έχει παραμεληθεί τηλεοπτικά (με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις).

Χρησιμοποιώντας όλα τα γνωστά κλισέ του είδους (στοιχειωμένα σπίτια, φαντάσματα, περίεργοι γείτονες) καταφέρνουν να φτιάξουν κάτι εντελώς φρέσκο και πρωτοποριακό.
Κάτι που έκανε τα πληκτικά βράδια μας ενδιαφέροντα και απολαυστικά σκοτεινά.
Από το 1ο μέχρι το τελευταίο 12ο επεισόδιο το ενδιαφέρον παραμένει αμείωτο και οι horror fans αποκτούν επιτέλους τη σειρά που χρόνια φαντασιώνονταν!

Spoiler:

Από τους τίτλους αρχής μέχρι τα τρομακτικά πρώτα λεπτά με τα δίδυμα αγοράκια ο θεατής μπαίνει στο κλίμα και μπορεί εύκολα να καταλάβει τι πρόκειται να παρακολουθήσει.

Μια ακόμη κλασική ιστορία τρόμου με στοιχειωμένα σπίτια, αστικούς μύθους και ανεξήγητα φαινόμενα που έχουμε δει πολλάκις σε διάφορες ταινίες τρόμου του Hollywood.
H συνέχεια όμως, όσο κι αν ακούγεται δύσκολο, θα το διαφοροποιήσει από όλα όσα έχουμε δει μέχρι τώρα.

Όλα ξεκινούν όταν ο ψυχίατρος Ben Harmon (Dylan McDermot) με τη σύζυγο του Vivien (Connie Britton) και την καταθλιπτική κόρη τους Violet (την υποδύεται η μικρότερη αδερφή τηςVera Farmiga, Taissa) μετακομίζουν από το σπίτι τους στη Βοστώνη σε μια έπαυλη που βρήκαν σε προνομιακή τιμή κάπου στο Λος Άντζελες.


American Horror Story είναι από τις σειρές που βλέπονται απνευστί. Προκαλεί ένα είδος εθισμού και δεν μπορείς να σταματήσεις την προβολή της για κανέναν λόγο.

horrorant.com
Posted Image

#2 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 11 December 2012 - 23:44

Η πρώτη σεζόν ολοκληρώνει την ιστορία με τον ψυχίατρο και την οικογένειά του και η 2η ασχολείται με μια διαφορετική ιστορία, σε άλλο τόπο και χρόνο. Το μόνο που παραμένει ίδιο στην 1 και τη 2η σεζόν (πέρα από τους παραγωγούς και την τρομερή ατμόσφαιρα τρόμου) είναι κάποιοι από τους ηθοποιούς της 1ης που όμως παίζουν εντελώς διαφορετικούς ρόλους, οι οποίοι δεν έχουν (τουλάχιστον μέχρι τώρα) κάποια σχέση με αυτούς που είχαν στην προηγούμενη σεζόν.

Άρα, όσοι δεν έχετε δει την 1η σεζόν μπορείτε κάλλιστα να ξεκινήσετε από τη 2η.

Το κύριο κακό αυτής της σειράς είναι η επιληπτική, σε μερικά σημεία, σκηνοθεσία της. Όλσο, έχει τον χειρότερο πιλότο που έχω δει.

Posted Image


#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 December 2012 - 12:59

Η πρώτη season αν και για μένα είχε ξεκινήσει με προβλήματα μεν αλλά αρκετά ατμοσφαιρικά δε κάπου στην πορεία ξεφούσκωσε. Είχε ένα εντυπωσιακό φινάλε μεν αλλά από την άλλη πάρα πολλα κενά.

Από την άλλη η δεύτερη είναι πραγματικά creepy από την αρχη μέχρι το σημείο που έχει φτάσει. Σε κάποια φάση το έβλεπα και μόνη μου βράδυ και μου είχε σηκωθεί η τρίχα κάγκελο. Δεν ξέρω μπορεί να είναι το setting που μου φαινεται πιό ενδιαφέρον και το ότι έχει περισσότερες παράλληλες ιστορίες.

#4 DforDonald

DforDonald

    Starting...

  • Members
  • 27 posts
  • LocationΠατρίδα είναι όπου αγαπάς και οπου σ' αρέσει...

Posted 11 January 2013 - 16:50

Νομίζω ότι πρόκειται για μια υπερεκτιμημένμη σειρά σε γενικές γραμμές, όφειλω όμως να παραδεχτώ ότι παρόλο που βάζει στο μπλέντερ τα πάντα και σερβίρει σφηνάκια μ...ς (που λέει και μια ψυχή) στο τέλος είναι τόσο υπερβολική που καταληγεί να είναι πολύ διασκεδαστική.

Spoiler:

Να διευκρινήσω ότι μιλάω για το Asylum (2η σεζόν) καθώς δεν έχω δεί την πρώτη.
Posted Image

#5 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 January 2013 - 12:15

Πώς είναι υπερεκτιμημένη σειρά; Δεν έχω δει κριτικούς ή "τις μάζες" να λένε και τόσο καλά λόγια. Μόνο εμείς οι καμμένοι horror fans που μας ήρθε μάνα εκ...κολάσεως αυτό το διαμάντι έχουμε τρελαθεί από τη χαρά μας.

Από τη 2η σεζόν και μετά την έχω αγαπήσει παθιασμένα και με κάθε επεισόδιο γουστάρω ακόμα παραπάνω. Θέλω να βγάλει άπειρες σεζόν γιατί αυτό μου έλειπε από την Αμερικάνικη τηλεόραση. Ναι μεν έχουμε σειρές που ασχολούνται με το υπερφυσικό και έχουν μυστήρια και πού και πού λίγο τρόμο, αλλά άλλη σειρά καθαρού τρόμου δε νομίζω ότι υπάρχει αυτή τη στιγμή (τα ζόμπια είναι...ζόμπια με δραματικοκοινωνικό στοιχείο). Πλέον είμαι δηλωμένο φάνγλερλ, ιτς τρου!

Posted Image


#6 DforDonald

DforDonald

    Starting...

  • Members
  • 27 posts
  • LocationΠατρίδα είναι όπου αγαπάς και οπου σ' αρέσει...

Posted 14 January 2013 - 21:23

Πώς είναι υπερεκτιμημένη σειρά; Δεν έχω δει κριτικούς ή "τις μάζες" να λένε και τόσο καλά λόγια. Μόνο εμείς οι καμμένοι horror fans που μας ήρθε μάνα εκ...κολάσεως αυτό το διαμάντι έχουμε τρελαθεί από τη χαρά μας.

Από τη 2η σεζόν και μετά την έχω αγαπήσει παθιασμένα και με κάθε επεισόδιο γουστάρω ακόμα παραπάνω. Θέλω να βγάλει άπειρες σεζόν γιατί αυτό μου έλειπε από την Αμερικάνικη τηλεόραση. Ναι μεν έχουμε σειρές που ασχολούνται με το υπερφυσικό και έχουν μυστήρια και πού και πού λίγο τρόμο, αλλά άλλη σειρά καθαρού τρόμου δε νομίζω ότι υπάρχει αυτή τη στιγμή (τα ζόμπια είναι...ζόμπια με δραματικοκοινωνικό στοιχείο). Πλέον είμαι δηλωμένο φάνγλερλ, ιτς τρου!


Αν δείς βαθμολογίες στα tv.com και imdb και διαβάσεις κάποια reviews θα δείς πως η ανταπόκριση των περισσοτέρων είναι αρκετά θετική, δεδομένου μάλιστα ότι μιλάμε για ένα είδος που απευθύνεται σε συγκεκριμενο κοινό.

Μην παρεξηγηθώ η σειρά δεν είναι άσχημη, το υπερεκτιμημένη πήγαινε στο ότι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη αν πρόσεγαν λίγο κάποια πράγματα.

Μου αρέσει το concept κρατάμε τους ηθοποιούς αλλάζουμε την ιστορία αλλά δεν θα την χαρακτήριζα καθαρά σειρά τρόμου αφού έχει πολλά κωμικά στοιχεία , το οποία όμως δένουν ωραία.

Νομίζω πάει πολύ καλά σε τηλεθέαση κάτι που σημείνει ότι θα δούμε και άλλες σεζόν στο μέλον οπότε stay tuned! :gotit:
Posted Image

#7 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 15 January 2013 - 20:39

Χαχα, κοίτα να δεις, 8,4 στο imbd. Μπράβο στο imbd. Δεν το περίμενα.

Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι δύσκολο να τη λες υπερεκτιμημένη. Δηλαδή θα το καταλάβαινα αν ήταν συνεχόμενα στις τοπ 10 σειρές της χρονιάς ~όπου τη βλέπω σπάνια~ ή αν δε σου άρεσε.

Για τα κωμικά στοιχεία διαφωνώ μαζί σου όσο δεν πάει ~μέχρι το άπειρο~ γιατί είναι τόσο λίγα, που επ' ουδενί δεν μπορείς να πεις ότι αλλοιώνουν το ύφος της σειράς. Το comedy δεν βρίσκεται καν στα στοιχεία της σειράς ~μπορώ να σκεφτώ μόνο 2 σκηνές στα τελευταία 3 επεισόδια που ίσως να έφερναν γέλιο αν και στην πραγματικότητα ήταν τραγικές. Το dead set ~που ούτε αυτό ήταν κωμικό~ είχε άπλετες σκηνές καθαρού γέλιου. Αντίθετα, αυτό εδώ είναι καθαρόαιμος τρόμος ~δε συγκρίνεται με horrorcoms όπως τα Feast, Shaun of the Dead, Botched, Evil Dead, Cabin in the Woods, που είχαν φανερά κωμικά μέρη.
Ίσως να σου φάνηκαν γελοία κάποια κομμάτια και να το μπέρδεψες. Και εγώ έχω γελάσει με τον Εξορκιστή περισσότερο απ' ότι γελάω σε καθαρές κωμωδίες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα μπορούσα να πω ότι δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω ''καθαρά ταινία τρόμου αφού έχει πολλά κωμικά στοιχεία΄΄.

Spoiler: Επίσης

Posted Image


#8 DforDonald

DforDonald

    Starting...

  • Members
  • 27 posts
  • LocationΠατρίδα είναι όπου αγαπάς και οπου σ' αρέσει...

Posted 16 January 2013 - 17:21

Οκ I get it darling you love those kind of things! :gotit: . Ίσως κάποιες σκηνές που σε μένα μοιάζουν κωμικές να είναι απλά γελοίες νομίζω όμως ότι μάλλον πρόκειται για black χιούμορ.

Spoiler:


Επαναλάμβανω όμως ότι εμένα μου αρέσουν αυτά τα κωμικά στοιχεία !

Edited by DforDonald, 16 January 2013 - 17:21.

Posted Image

#9 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 January 2013 - 17:27

Οκ I get it darling you love those kind of things! :gotit:


Αχέμ καταρχάς όχι darling αλλά Anelis. Ο λόγος είναι γραπτός και η οικειότητα δεν υπάρχει οπότε τέτοιες εκφράσεις μου χτυπάνε πατροναριστικά καμπανάκια και τουλάχιστον σε σχέση με εμένα θα σε παρακαλέσω να μην τις ξαναχρησιμοποιήσεις.

Κατά δεύτερον δεν είμαι ξεκάρφωτο φάνγκερλ που απλά γουστάρω τα πάντα στη σειρά, σου εξήγησα γιατί η σειρά δεν είναι κωμωδία.

Δεν αρνήθηκα ότι έχει κάποιες σκηνές μαύρου χιούμορ, διαφώνησα στο ότι αυτό είναι το σύνηθες και στο ότι αλλοιώνει το χαρακτήρα της ως σειρά τρόμου. Μου δίνεις την εντύπωση ότι με παρερμήνευσες σε κάποια σημεία.

Γιατί είναι αστείο το να ζυμώνεις το ψωμί και τα κουλουράκια με γυμνά χέρια; Αφού έτσι γίνεται κανονικά. Επίσης οι ξυλιές ήταν πραγματική τιμωρία. Το ότι συνδέθηκαν με κίνκυ ερωτικά παιχνίδια μετέπειτα δε σημαίνει ότι δεν είναι επίπονο πράγμα που ιστορικά συνέβαινε εκείνη την εποχή.

Posted Image


#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 January 2013 - 17:28

Spoiler:


#11 DforDonald

DforDonald

    Starting...

  • Members
  • 27 posts
  • LocationΠατρίδα είναι όπου αγαπάς και οπου σ' αρέσει...

Posted 17 January 2013 - 12:01

Με συγχωρεις για το darling ηταν απλως μια εκφραση και οχι στοιχειο υπερβολικης οικοτητας. Παρεξηγησες το υφος μου οπως και να εχει ομως το παιρνω πισω δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου. Γενικοτερα νομιζω οτι υπαρχει μια επιθετικοτητα στα thread των τηλεοπτικων σειρων, δειγμα οτι εχουν φανατικους θαυμαστες! Δεν ειμαι εδω για να σφαχτω με κανεναν αλλα για να πω τη γνωμη μου.
Εθεσες το επιχειρηματα σου τα οποια ειναι κατανοητα, σου ειπα και εγω τη γνωμη και ολα καλα.
Το σημαντικο ειναι οτι συμφωνουμε οτι προκειται για μια ενδιαφερουσα σειρα που αξιζει να τη δει οποιος δεν το εχει κανει ηδη και αρεσκεται σε αυτο το υφος. Αυτα τα λιγα και το κλεινω εδω μην βγαινουμε off topic.
Posted Image

#12 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 17 January 2013 - 12:16

Είναι καλύτερα να προσέχεις διπλά τι γράφεις γιατί ο γραπτός λόγος χάνει πολλά από τα στοιχεία που ίσως να είχε ο αντίστοιχος προφορικός. Εφόσον το παίρνεις πίσω και συνεννοηθήκαμε όλα καλά.

Όσο για την επιθετικότητα με βρίσκεις να διαφωνώ πάλι κάθετα. Εδώ δεν είδα επιθετικότητα παρά μόνο διαφωνία απόψεων κάτι που συνήθως είναι έναυσμα διαλόγου και όχι αξιόλογο θέμα για ειδική παρατήρηση. Το ότι με προσέβαλε αυτό που είπες δεν έχει να κάνει με τη διαφωνία μας για τη σειρά, ή την όποια σειρά, αλλά με το τι θεωρώ εγώ στοιχειώδη ευγένεια απέναντι σε έναν άγνωστο συνομιλητή και το πώς επιθυμώ ~ή όχι~ να με χαρακτηρίζουν κατά τη διάρκεια μιας ενδιαφέρουσας συζήτησης. Δεν έχει να κάνει με υπερβολικό φανγκερλισμό ή λανθάνουσα επιθετικότητα, κάτι τέτοιο μάλιστα θα υπονόμευε κατά πολύ το χαρακτήρα μου.
Τώρα, στο άλλο θρεντ στο οποίο προφανώς αναφέρεσαι ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό που προκλήθηκε από πολλές παρεξηγήσεις και ανάρμοστες συμπεριφορές από πολλά μέλη. Κάτι που ειδικά στο συγκεκριμένο τομέα του φόρουμ έχει να γίνει πολύ καιρό και δεν είναι και το πιο συχνό φαινόμενο. Οπότε όχι, επ' ουδενί δεν μπορώ να συμφωνήσω με αυτή τη γενικολογία.

Όπως έχω ξαναπεί, όλες οι γνώμες είναι δεκτές εφόσον στηρίζονται από επιχειρηματολογία και διάθεση για συζήτηση ~από τη στιγμή που είμαστε σε ένα φόρουμ που υπάρχει ακριβώς για να γίνονται συζητήσεις. Το ζήτημα δεν είναι να γίνει μια ξερή παράθεση επιχειρημάτων και αποκομμένων απόψεων, αλλά η δημιουργία ενός διαλόγου από τον οποίο οι όσοι συμμετέχοντες του θα αποκομίσουν νέες πληροφορίες και γιατί όχι, ίσως και νέες τοποθετήσεις στα θέματα της συζήτησης.

Επομένως δε χρειάζεται ούτε να μιλάς για επιθετικότητα ούτε και να φοβάσαι ότι το έδαφος δεν είναι πρόσφορο για εποικοδομητικό διάλογο, και τέλος ούτε να πιστεύεις ότι μια τέτοια συζήτηση είναι εκτός θέματος. :)

Posted Image


#13 DforDonald

DforDonald

    Starting...

  • Members
  • 27 posts
  • LocationΠατρίδα είναι όπου αγαπάς και οπου σ' αρέσει...

Posted 17 January 2013 - 12:48

Δυστυχως γραφω απο το κινητο μου σημερα το οποιο δεν φημιζεται για τις δυνατοτητες του στον τομεα browsing οποτε αφενος δεν μπορω να απαντησω με ενα μακροσκελες κειμενο και αφετερου δεν εχω μεγαλες δυνατοτητες μορφοποιησης των μηνυματων,οποτε αν βλεπεις ενα δυσαναγνωστο και μονοκοματο κειμενο ζητω προκαταβολικα συγγνωμη.

Δεν μπορω επισης να απαντησω στη επισημανση της Iristella αφου κουμπακι σποιλερ δεν βλεπω, ομως δεν εχει σημασια.

Δεν διαφωνω σε τιποτα απο οσα λες σχετικα με το διαλογο και τη δημιουργικη δυναμη της διαφωνιας , εχω καποιες ενστασεις για το ποσο τοις μετρητοις πρεπει να παιρνουμε καποια πραγματα αλλα αυτο ειναι θεμα χαρακτηρα και ο καθενας εχει το δικαιωμα να θεσει τα προσωπικα του ορια.

Για να επανελθουμε στα θεματα της σειρας θα πω πως ενα στοιχειο που ξεχωριζει ειναι οι πολυ καλες ερμηνεις απο τους βασικους πρωταγωνιστες κατι που λειτουργει ως αντιβαρο στο μετριο (κατα τη γνωμη μου ) σεναρια. Εξου και οι πολυ καλες βαθμολογιες.

Δυστυχως γραφω απο το κινητο μου σημερα το οποιο δεν φημιζεται για τις δυνατοτητες του στον τομεα browsing οποτε αφενος δεν μπορω να απαντησω με ενα μακροσκελες κειμενο και αφετερου δεν εχω μεγαλες δυνατοτητες μορφοποιησης των μηνυματων,οποτε αν βλεπεις ενα δυσαναγνωστο και μονοκοματο κειμενο ζητω προκαταβολικα συγγνωμη.

Δεν μπορω επισης να απαντησω στη επισημανση της Iristella αφου κουμπακι σποιλερ δεν βλεπω, ομως δεν εχει σημασια.

Δεν διαφωνω σε τιποτα απο οσα λες σχετικα με το διαλογο και τη δημιουργικη δυναμη της διαφωνιας , εχω καποιες ενστασεις για το ποσο τοις μετρητοις πρεπει να παιρνουμε καποια πραγματα αλλα αυτο ειναι θεμα χαρακτηρα και ο καθενας εχει το δικαιωμα να θεσει τα προσωπικα του ορια.

Για να επανελθουμε στα θεματα της σειρας θα πω πως ενα στοιχειο που ξεχωριζει ειναι οι πολυ καλες ερμηνεις απο τους βασικους πρωταγωνιστες κατι που λειτουργει ως αντιβαρο στο μετριο (κατα τη γνωμη μου ) σεναρια. Εξου και οι πολυ καλες βαθμολογιες.
Posted Image

#14 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 17 January 2013 - 12:59

Δεν πειράζει κ εμένα τα μισά πλήκτρα δε λειτουργούν ~δεν αρέσει στο keyboard μου ο καφές απ' ότι έμαθα~ οπότε και οι δύο ''σακάτιδες'' είμαστε.

Μην αγχώνεσαι όμως, έχεις τουλάχιστον το προτέρημα ενός πλήρως λειτουργικού πληκτρολογίου ~έστω και αν είναι μακρυά σου αυτή τη στιγμή~ και θα σε περιμένουμε μέχρι να μπορέσεις ~αν θέλεις βεβαίως~ να απαντήσεις από εκεί και με την άνεσή σου και ίσως στα λεγόμενα της Iristellas αλλά και στο τι βρίσκεις τόσο κωμικό σε αυτή τη σειρά.

Συμφωνώ για την ηθοποιία αν και όχι για τα σενάρια. Να σημειώσω βέβαια ότι ~αν και δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο αυτό είναι 'σωστό' ή όχι~ όχι ξεχωρίζω πλήρως την 1η από τη 2η σεζόν , σα να μιλάμε για διαφορετικές σειρές.

Posted Image


#15 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 19 January 2013 - 18:59

είδα σήμερα το πρώτο επεισόδιο [τον πιλότο] και εχάθη λίγο η μπάλα...
θα συνεχιστεί η θέαση πάντως για να αποκτήσω μία καλύτερη άποψη...