Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προτασεις για PC.


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 posts
  • LocationNew World

Posted 21 October 2012 - 00:15

Καλησπερα , προκαταβολικα ευχαριστω σε οποιον ενδιαφερθει να με βοηθησει.


Θελω λοιπον , να παρω εναν καινουριο Η/Υ (Desktop) και θελω να εχει specs τα οποια θα μου καλυψουνε καπως τις αναγκες μου για παιχνιδια.
Κυριως παιχνιδια τυπου League of Legends , Pro , Nba 2k , FIFA 13

αλλα και να με κρατησει λιγο καιρο.


Δεν ζηταω τιποτα τρομερο , απλα να δοσουμε το βαρος σε Ram,Επεξεργαστη και καρτα γραφικων καθως απο οτι γνωριζω γενικα αυτα παιζουνε ρολο.(αν ειμαι λαθος διορθοστε με).


Τωρα ειτε ειναι ετοιμο το pc ητε σε κομματια δεκτη καθε προταση.

Μεχρι 550 ευρω και οσο λιγοτερα γινεται , καθος ειμαι πολυ στενος οικονομικα τελευταια.

Ευχαριστω.
Posted Image
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#2 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 21 October 2012 - 13:05

Χωρις πλακα τωρα.Εχω δοκιμασει να παιξω League of Legends με netbook και ετρεχα κανονικα.
Και τα παιχνιδια που ζητας δεν εχουν υψηλα system requirements.Μπορεις να βρεις desktop με πολυ λιγοτερα απο 550 για αυτη την χρηση ;)
Ενας γνωστος μου αγορασε πυργο με 350-400 ευρο αν δεν κανω λαθος και τρεχει τελεια μεχρι και πολυ καινουργια παιχνιδια.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#3 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 posts
  • LocationNew World

Posted 21 October 2012 - 17:51

Χωρις πλακα τωρα.Εχω δοκιμασει να παιξω League of Legends με netbook και ετρεχα κανονικα.
Και τα παιχνιδια που ζητας δεν εχουν υψηλα system requirements.Μπορεις να βρεις desktop με πολυ λιγοτερα απο 550 για αυτη την χρηση ;)
Ενας γνωστος μου αγορασε πυργο με 350-400 ευρο αν δεν κανω λαθος και τρεχει τελεια μεχρι και πολυ καινουργια παιχνιδια.

Καποια συγκεκριμενη προταση ;
Posted Image
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#4 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 22 October 2012 - 03:06

Γραψου στο insomnia.gr που εχει φορουμ που ασχολειται αποκλειστικα με τεχνολογια.Λογικα θα σε κατατοπισουν μια χαρα.

#5 MimisMan

MimisMan

    PKMN Trainer RED wants to battle!

  • Members
  • 288 posts

Posted 22 October 2012 - 11:34

ψάχνεις για πακέτο με οθόνη-πληκτρολόγιο ή έχεις από αυτά?
αν δε χρειάζεσαι έχω κάποια πισιά στο νου μου...
Posted Image

#6 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 22 October 2012 - 12:49

Καποια συγκεκριμενη προταση ;

Θα ρωτησω ενα παιδι και θα σου πω αυριο για σιγουρα...μην σου λεω και βλακειες :P

Edited by Itachi Akatsuki, 22 October 2012 - 12:50.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#7 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 posts
  • LocationNew World

Posted 22 October 2012 - 12:59

ψάχνεις για πακέτο με οθόνη-πληκτρολόγιο ή έχεις από αυτά?
αν δε χρειάζεσαι έχω κάποια πισιά στο νου μου...

Εχω οθονη - keyboard - mouse

ακουω και ευχαριστω πολυ.
Posted Image
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#8 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 22 October 2012 - 13:40

Eγω με 475 ευρο πηρα τετοιο pc. Εννοειται πως μπορει να σηκωσει τα παραπανω παιχνιδια που ανεφερες. Bεβαια εγω το πηρα με χονδρικη τιμη. Κοστιζει πανω απο 700 κανονικα. Αμα μπορεις να βρεις καποιον γνωστο, να παρεις κι εσυ ετσι, καλα θα'ταν :D
Spoiler:


2bbd14fc.jpg


#9 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 posts
  • LocationNew World

Posted 22 October 2012 - 13:47

Eγω με 475 ευρο πηρα τετοιο pc. Εννοειται πως μπορει να σηκωσει τα παραπανω παιχνιδια που ανεφερες. Bεβαια εγω το πηρα με χονδρικη τιμη. Κοστιζει πανω απο 700 κανονικα. Αμα μπορεις να βρεις καποιον γνωστο, να παρεις κι εσυ ετσι, καλα θα'ταν :D

Spoiler:

Δυσκολα αδερφε..Δεν νομιζω να μπορω.
Posted Image
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#10 MimisMan

MimisMan

    PKMN Trainer RED wants to battle!

  • Members
  • 288 posts

Posted 23 October 2012 - 18:45

turbox από plaisio...
δεν είναι οι καλύτεροι σε θέματα εμπιστοσύνης αλλά είναι φθηνοί και έχουν καλό service
check thsese out...

ο καλύτερος της κατηγορίας του και μέσα στα λεφτά που θες.
επεξεργαστής i5 3.20 GHz
Ram 2GB
αλλά μέτρια κάρτα γραφικών

http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/PC/Turbo-X-Multimedia-M100.htm


και ένας HP
με λίγα λιγότερα χρήματα και λίγο χειρότερο επεξεργαστή i3 (ο οποίος είναι και πάλι αρκετός), αλλά:
Ram 4GB
Καλύτερη κάρτα γραφικών

http://www.public.gr/prod/computers-and-software/desktop-pc/hp-pro-3500-microtower-b5h11es-vga-nvidia-1gb-4gb-ram/prod4570049pp/#.UIbHsG8xqao


δές και πες μου

Edited by MimisMan, 23 October 2012 - 18:45.

Posted Image

#11 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 October 2012 - 23:24

Αν είναι να πάρεις έτοιμη σύνθεση μακριά από Πλαίσιο και turbox. Πάρε αυτό τις HP για τα παιχνίδια που θες είναι υπερ αρκετό! Επίσης σκέψου ότι άμα θες αναβαθμίζεις σε καινούργιο επεξεργαστή, οπότε πάρε κάτι να ξεχαρμανιάσεις και βλέπεις μετά τι κάνεις.
rsrGbGx.gif

#12 MimisMan

MimisMan

    PKMN Trainer RED wants to battle!

  • Members
  • 288 posts

Posted 23 October 2012 - 23:36

ναι, και εγώ από τα 2 που πρότεινα θα προτιμούσα το HP...
Posted Image

#13 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 24 October 2012 - 00:24

Παντα ερχεται πιο φθηνα να αγορασεις κουτι κοματι-κομματι.Γενικα πρεπει να δωσεις βαση σε CPU και motherboard.Μνημη RAM μπορεις να παρεις 4-6 Gb και μετα απο 1 χρονο να της ριξεις αναβαθμιση.Επισης μπορεις να παρεις εναν απο τους σκληρους νεας τεχνολογιας(δεν θυμαμαι πως τους λενε) που πανε σφαιρα σε σχεση με τους παλιους.Παντως και με σκληρο Sata3 μια χαρα θα κανεις τη δουλεια σου.Δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα λεφτα σε καρτα γραφικων γιατι αν πχ. δωσεις τωρα 70-80 ευρω και δωσεις και αλλα 70 μετα απο 2 χρονια θα εχεις καλυτερη καρτα απο το να σκασεις τωρα 150 ευρω για καρτα γραφικων.

Συγκεκριμενη προταση δεν μπορω να κανω παντως γιατι δεν ειμαι πολυ σχετικος με hardware.Παντως μακρια απο ετοιμους υπολογιστες θα σου ερθει 20-30% πανω σε θεμα τιμης.

#14 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 October 2012 - 08:47

Αν έχεις κουτί, οθόνη, keyboard/mouse τότε δες αυτά σύνολο βγαίνουν 408,67

http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/anabathmisi/epeksergastes/intel-core-i3-2120-lga-1155-33-ghz/prod1040528pp/ [cpu]
http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/anabathmisi/mitrikes-kartes/gigabyte-ga-z68p-ds3-mitriki-karta-atx-iz68/prod1360021pp/ [mobo]
http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/anabathmisi/mnimes-ram/kingston-hyperx-genesis-khx1600c9d3-4gb/prod1230026pp/ [ram]
http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/anabathmisi/esoterikoi-skliroi-diskoi/wd-caviar-black-wd1002faex-1tb/prod340048pp/ [HDD]
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=8562C0208D931E4EAF6436A213E826D3&pa=E21C0409916F834B9F2D8CDD65838F2D [GFX]

Ram ξεκινάς με 4 giga και αν έχεις θέμα βάζεις αλλά για αρχή θα σου είναι αρκετά.
rsrGbGx.gif

#15 MimisMan

MimisMan

    PKMN Trainer RED wants to battle!

  • Members
  • 288 posts

Posted 24 October 2012 - 17:29

Αν έχεις κουτί, οθόνη, keyboard/mouse τότε δες αυτά σύνολο βγαίνουν 408,67


ναι αλλά δεν ξέρει αν το κουτί του είναι συμβατό με τη motherboard που θα βάλει, απ οτι θυμάμαι υπάρχουν 2-3 διαφορετικές μορφολογίες Motherboard (ATX, AT....)
Posted Image