Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

New Evangelion


  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#46 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 01 March 2007 - 10:47

Βασικά το πρώτο μέρος του 5cm βγήκε στο internet από τους ίδιους παραγωγούς ως 'teaser' για την ολοκληρωμένη ταινία που βγαίνει μεθαύριο στην Ιαπωνία (και δε νομίζω να την έχουμε τότε). Δεν είναι πολύ πιθανό να συμβεί κάτι παρόμοιο με το Evangelion, μάλλον είναι αδύνατο.


Ώς 'teaser'; Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί δεν μπορώ να πω ότι ξέρω λεπτομέρειες για το πως ακριβώς βγήκε στην κυκλοφορία. Απλά υπέθεσα ότι κάποιος που είχε πρόσβαση το "έβγαλε στην φόρα". Δηλαδή λες ότι η εταιρία έδωσε συνειδητά (αλλά το έκανε να φανεί ως διαρροή) το 1/3 της ταινίας, για να πάει ο κόσμος να την δει ολόκληρη στους κινηματογράφους; Γιατί όπως και να το κάνουμε δεν συνηθίζεται να δίνει μια εταιρία ένα τόσο μεγάλο μέρος της ταινίας που έφτιαξε, ως teaser. Είναι και σχετικά αυτοτελής φαντάζομαι, οπότε...

#47 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 01 March 2007 - 17:34

Κοντός ψαλμός αλληλούια....:calm:

Καλύτερα για μένα να περνάγανε το Re-Take σε anime, αλλά αυτό δεν θα γίνει ποτέ...για να δούμε τι θα δούμε...



otaku-san, το RETAKE είναι συμπλήρωμα της ιστορία με πραγματικά γεγονότα ή εναλακτικές εκδοχές του τι συνέβει ενδιάμεσα??? το διάβασα εχτές και είμαι σε φάση wtf?:shock:
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#48 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 01 March 2007 - 18:55

A sequel to Neon Genesis Evangelion based in a world that Shinji creates that relives the events of Evangelion. Only this time around, he is aware of what actually happened, but believes those events to be a dark dream of the future. He resolves to make sure that the dream does not become realized. Meanwhile, the Asuka from Shinji's "dream" watches from afar, despising Shinji and the Asuka of his world that he has resolved to protect.


Oυσιαστικά είναι και τα 2. Το πιό διασκεδαστικό Η~Doujinshi που έχω διαβάσει εδώ και καιρό....φυσικά είναι κομμάτι δύσκολο να αρέσει στον μέσο EVA fan, για προφανείς λόγους...Posted Image

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#49 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 01 March 2007 - 20:27

Ώς 'teaser'; Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί δεν μπορώ να πω ότι ξέρω λεπτομέρειες για το πως ακριβώς βγήκε στην κυκλοφορία. Απλά υπέθεσα ότι κάποιος που είχε πρόσβαση το "έβγαλε στην φόρα". Δηλαδή λες ότι η εταιρία έδωσε συνειδητά (αλλά το έκανε να φανεί ως διαρροή) το 1/3 της ταινίας, για να πάει ο κόσμος να την δει ολόκληρη στους κινηματογράφους; Γιατί όπως και να το κάνουμε δεν συνηθίζεται να δίνει μια εταιρία ένα τόσο μεγάλο μέρος της ταινίας που έφτιαξε, ως teaser. Είναι και σχετικά αυτοτελής φαντάζομαι, οπότε...

E εντάξει... Πρώτον για να το δεις θα έπρεπε να ήσουν μέλος του yahoo.co.jp και να πληρώνεις ήδη, και δεύτερον η Comix Wave δεν είναι πια και η μεγαλύτερη εταιρία, δρα κάπως ανεξάρτητα. Και πιστεύω ότι περισσότερο τη συμφέρει παρά τη βλάπτει. Κρίνοντας απ'τη ποιότητα της ταινίας.

#50 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 01 March 2007 - 21:14


Oυσιαστικά είναι και τα 2. Το πιό διασκεδαστικό Η~Doujinshi που έχω διαβάσει εδώ και καιρό....φυσικά είναι κομμάτι δύσκολο να αρέσει στον μέσο EVA fan, για προφανείς λόγους...Posted Image


Προσωπικά το θεωρώ λίγο μπλιάχ,
1) Είναι ANTI-REI
2) Έχει hentai
3) Έχω δει και καλύτερα σχέδια στους χαρακτήρες, αν και νομίζω πως βελτιώνονται.

Το καλό πάντως ήταν το φοβερό σχέδιο στα mecha (σχεδόν σαν original) και
οι εναλακτηκές μάχες και σενάρια
αλλά οι H-scenes και η λάθος απεικόνιση του χαρακτήρα της Rei με ξενέρωσαν πολύ.

Σε μία συνέντευξη, δεν είχε πει ο Anno ότι θα πρέπει να το δεις 3-4 φορές για να καταλάβεις κάτι; Ισχύει αυτό;

#51 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 11 March 2007 - 13:49

δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα, αλλα πως σας φαινεται το σημα της yamaha... δεν ειναι σαν 3 lance of longinus ενωμενες? :

Posted Image

σορυ για το εμεσο σπαμ (ηθελα να το ποσταρω στο κλασικο nge thread αλλα το ποσταρα στο new)
Posted Image

#52 Bellvm Sacrvm

Bellvm Sacrvm

    Bellvm Contra Hvmanitatem

  • Members
  • 47 posts

Posted 11 March 2007 - 18:22

Η παραπάνω διαπίστωση παίζει να είναι ότι πιο κατεστραμμένο έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό... ξαφνικά νιώθω ταπεινός.

#53 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 11 March 2007 - 18:51

ωχ, παει... μου βγηκε το ονομα... :nerd: βασικα καθως εβλεπα nodame cantabile, μετα το opening, που δειχνει τους σπονσορες, ειδα και το σημα της yamaha... και τοτε μου ηρθε...:
Posted Image

#54 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 14 March 2007 - 23:19

Για να μην ανοίξω καινούριο thread (πράγμα που θα ήταν νομίζω υπερβολή) postάρω το παρακάτω link εδώ.


http://www.moetron.com/2007/03/07/puchi-eva-evangelionschool-new-animated-work/


Αν και κάποιους μάλλον θα τους αφήσει αδιάφορους, εγώ πάντα ήθελα να βγει το alternative universe που βλέπουμε στο τέλος του NGE σε anime. (Εντάξει βγαίνει σε manga, αλλά γενικά δεν διαβάζω manga και από όσο ξέρω η ομάδα που το μετέφραζε το σταμάτησε). Περιμένω με ανυπομονησία :clap:

#55 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 15 March 2007 - 08:31

OMG NOOOOOO

Ελπίζω να περιοριστεί μόνο στις φιγούρες :bleh:

#56 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 25 April 2007 - 07:04

Posted Image

Καινούργιο poster (Sadamoto.....yay!!)

μετάφραση

EVANGELION New Theatrical Feature: PREFACE


SHINJI: "...... I have nothing worth protecting."

The FOURTH ANGEL
A.T. FIELD
Private Organization Under the Direct Supervision of the UNITED NATIONS, Special Agency NERV
STRATEGIC OPERATIONS Section, TACTICAL DEPARTMENT Division 1, Section Chief, LT. COL. MISATO KATSURAGI
Surface-to-Surface INTERCEPTION SYSTEM Operating at 7.5%
MARDUK REPORT
The THIRD BOY, SHINJI IKARI
All-Purpose HUMANOID DECISIVE WEAPON, Artificial Human EVANGELION TEST TYPE-01
TECHNOLOGICAL RESEARCH & DEVELOPMENT Section, Technology Department Division One, Managing Director of PROJECT E, DR. RITSUKO AKAGI
L-01 TYPE Interconversion System CORE UNIT
RED CROSS OF LIGHT
HUMAN INSTRUMENTALITY PROJECT, 27th Interim Report
SECOND IMPACT
Fortified City for ANGEL Interception, TOKYO-3
HEDGEHOG'S DILEMMA
DEFENSE SYSTEM 48.6% Complete
UMBILICAL CABLE Disconnected
RAIN OF BLOOD
CHILDREN OF PREORDAINED FATE
The [b[FIRST GIRL[/b], REI AYANAMI
All-Purpose HUMANOID DECISIVE WEAPON, Artificial Human EVANGELION PROTOTYPE-00
ACTIVATION EXPERIMENT No. 1
RAINBOW
FORCED RECOVERY of [Eva] Unit
BLASTING BOLT
Outline for OPERATION YASHIMA
SSDF Technological Research Headquarters' Large-Scale Output Model 2nd Prototype Self-Propelled 460mm POSITRON CANNON
EVANGELION Solo Defense Equipment, ENCHANTED SHIELD OF VIRTUE
G-TYPE EQUIPMENT for EVANGELION Sharp-Shooting
LEVEL EEE
FUTAGOYAMA 2ND FORTIFICATION Expansion Plan
Shiki 880 (B2 Beam) Type DEPRESSED CENTER CAR
Nerv's NEW GOTEMBA 1000kV Ultra High Voltage Large-Scale TRANSFORMER SUBSTATION
Superconducting Magnetic Energy Storage (SMES) ARRAY
COFFIN
DEAD SEA SCROLLS Apocrypha, the WRITTEN COMMANDMENT

LOVE & BONDS
DREAMS & HOPE
SOLITUDE & HAPPINESS


MISATO: "I believe in EVA-01's pilot, too."


EVANGELION:1.0
YOU ARE (NOT) ALONE.
OUT ON SEPTEMBER 1ST, 2007

Image/Yoshiyuki Sadamoto



#57 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 25 April 2007 - 15:19

Asuka DoKo?
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#58 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 25 April 2007 - 16:48

Παίζει να την αντικατέστησαν με τον Kaoru και να εμφανιστεί στο τέλος :(

#59 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 25 April 2007 - 20:35

Ίσως να δείχνει την ιστορία του Kaoru παράλληλα (new character), η Asuka φυσικό είναι να μην είναι μιας και απευθύνεται γύρω στο επ. 6 (και Rei rules έτσι και αλλιώς xD)

#60 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 25 April 2007 - 22:57

Δεν ξέρω αν είμαι κακός και δε θέλω να φανώ απαισιόδοξος αλλά επιτρέψτε μου να έχω τις επιφυλάξεις μου γύρω από αυτό το εγχείρημα...
Τεσπα,ίδωμεν βέβαια αλλά δε θα ήθελα να αλλάξει το feeling που σου άφηνε το πρωτότυπο (ίσως να τολμήσουν να το κάνουν πιο...politically correct).
Go figure...
Posted Image