Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ξεχωριστά τμήματα για ταινίες και σειρές


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#16 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 June 2012 - 14:38

Εχέμ. Τα posts μου τα διαβάζει κανείς? Δεν χρειάζεται ούτε να κάνουμε τίτλους θηρία ούτε τίποτα. Το πρόβλημα λύνεται με την τοποθέτηση των σωστών tags κάτι που θεωρούμε το πιο λειτουργικό και εύκολο. Δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς συζητάτε ακόμα...

xbJ3b2w.jpeg


#17 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 08 June 2012 - 14:38

Στο advanced search επίσης υπάρχει και η "FInd Tags" επιλογή.

Τα tags για όσους δεν έχουν προσέξει είναι τα τζιτζιφρίγκια (γλωσσοπλάστης mode) τα οποία μοιάζουν με ετικετούλες και ενίοτε βρίσκονται κάτω από τον τίτλο του εκαστοτε θέματος. Πατώντας πάνω σε ένα η κάνοντας αναζήτηση με βάση αυτό θα σας εμφανίζονται αυτόματα όλα τα thread στο forum τα οποία έχουν το αντίστοιχο. Πχ αν πατάτε το tag movie θα σας βγαινουν όλες οι ταινίες, αν πατάτε το tag comedy οι κωμωδίες κ.ο.κ

Πιστεύω γίνεται κατανοητό ότι γνώμες για κατηγοριοποίηση του anime/manga τμήματος υπάρχουν πολλές οι οποίες είναι εξίσου βάσιμες. Για πολύ πρακτικούς λόγους (aka δεν μπορούμε να σπάμε το forum σε εκατό κομμάτια καθώς κάτι τέτοιο θα το καταστήσει πιο δύσχρηστο αντί για πιο εύχρηστο) δεν γίνεται να πραγματοποιηθούν όλες.

Τα tags αν και είναι η υπερτριπλάσια δουλειά , εντούτοις είναι κάτι το οποίο θα έχει αποτελέσματα για τα οποία αξίζει ο κόπος και τα οποία πιστεύω θα ικανοποιήσουν την πλειοψηφία των χρηστών εφόσον εξοικειωθεί μαζί τους. Το μόνο το οποίο μας εμποδίζει σε αυτήν την φάση, πέρα από το ότι υπάρχουν και άλλα θέματα τα οποία χρήζουν παρέμβασης και προσοχής, είναι ότι το ipboard μας "κλωτσάει" λίγο. Θα μπει όμως μπρος πάρα πολύ σύντομα και θα βγει και οδηγός για τα tags. :)

#18 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 08 June 2012 - 14:41

Το διάβασα αυτό με τα tags, απλώς πιστεύω θα γίνει πάλι μπέρδεμα, γιατί τότε θα βγάζει ΟΛΑ τα θέματα που έχουν το tag movie πχ, που δεν κάνουν παρουσίαση μιας ταινίας..
(εκτός πια και αν γίνεται σωστή χρησιμοποίηση των tags από όλους)

Edited by filmmusic, 08 June 2012 - 14:44.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#19 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 08 June 2012 - 14:44

Το διάβασα αυτό με τα tags, απλώς πιστεύω θα γίνει πάλι μπέρδεμα, γιατί τότε θα βγάζει ΟΛΑ τα θέματα που έχουν το tag movie πχ, που δεν κάνουν παρουσίαση μιας ταινίας..


Αν δεν είναι παρουσίαση μιας ταινίας τότε πολύ απλά δεν υπάρχει το tag movie. Δεν θα βάλει κάποιος tag ταινίας σε μια σειρά η οποία δεν έχει βγάλει ταινία.

Υ.Γ. Δηλαδή από εδώ και μπρός να βάζουμε στα θρεντς τάγκ και ταινίας ή και σειράς όταν τα φτιάχνουμε?

#20 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 08 June 2012 - 14:44

Γιατί να βάλει κανείς το tag movie αν δεν μιλάει για ταινία; Αν εννοείς ότι θα γίνει μπέρδεμα με τις live action του Tv και κινηματογράφος και του J-Doramas αυτό είναι το λιγότερο γιατί μπορούμε κάλλιστα να βρούμε ειδικά tags γι αυτές.

Για τα tags αν και είναι καλό να βάζετε μην αγχώνεστε. Θα τα φροντίζουμε εμείς αυτά.

#21 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 08 June 2012 - 15:45

Γιατί να βάλει κανείς το tag movie αν δεν μιλάει για ταινία; Αν εννοείς ότι θα γίνει μπέρδεμα με τις live action του Tv και κινηματογράφος και του J-Doramas αυτό είναι το λιγότερο γιατί μπορούμε κάλλιστα να βρούμε ειδικά tags γι αυτές.


Εννοώ:
Βάζει πχ κάποιος κάποια θέματα:
-Αγαπημένες ταινίες anime
ή
-Από ποιά ταινία είναι ο αγαπημένος σας χαρακτήρας;
κτλ

και στα tags μπορεί να βάλει movie.

Όμως έτσι γίνεται μπέρδεμα, αφού πάλι στο search θα μου βγάλει και αυτά τα θέματα, και δε θα μου βγάλει μόνο αυτά που γίνεται παρουσίαση μιας ταινίας ή συζήτηση για μια συγκεκριμένη ταινία.

Edited by filmmusic, 08 June 2012 - 15:46.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#22 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 June 2012 - 16:17

Μόνο που τα tags τα έχουμε αναλάβει η ομάδα των moderators και θα φροντίσουμε να είναι κατατοπιστικά. Νομίζω να σε κάλυψα τώρα ;)

xbJ3b2w.jpeg


#23 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 08 June 2012 - 16:17

Εννοώ:
Βάζει πχ κάποιος κάποια θέματα:
-Αγαπημένες ταινίες anime
ή
-Από ποιά ταινία είναι ο αγαπημένος σας χαρακτήρας;
κτλ

και στα tags μπορεί να βάλει movie.

Όμως έτσι γίνεται μπέρδεμα, αφού πάλι στο search θα μου βγάλει και αυτά τα θέματα, και δε θα μου βγάλει μόνο αυτά που γίνεται παρουσίαση μιας ταινίας ή συζήτηση για μια συγκεκριμένη ταινία.


Μα το λέει και ο τίτλος ότι δεν απευθήνεται σε anime movie το ταγκ. Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να ξεχωρίσουν οι ταινίες από τα πολλ, τρια αποτελέσματα πάνω, τρία αποτελέσματα κάτω δεν νομίζω να πειράζουν τόσο πολύ.

Εκτός αφτού συνήθως σε τέτοια θρεντ δεν μπαίνουν ταγκ όπως "movie" αλλά όπως "αγαπημένη ταινία"."favourite anime movie" κουτουλου κουτουλου (συνήθως δεν μπαίνουν καν τακγ στα πολλ).

EDIT: τώρα είδα το ποστ της mono. Δηλαδή εμείς όταν φτιάχνουμε ένα θρεντ να μην βάζουμε ταγκ?

Edited by Keito, 08 June 2012 - 16:18.


#24 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 June 2012 - 16:22

Μπορείτε να βάζετε για να μας διευκολύνετε αλλά έτσι κι αλλιώς πάντα τα τσεκάρουμε ^^

xbJ3b2w.jpeg


#25 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 08 June 2012 - 16:30

Καλη ιδεα ειναι να χωριστει σε 2 κατηγοριες εγω μια χαρα λογικο το βρισκω! :P

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#26 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 03 August 2012 - 16:03

Εννοώ:
Βάζει πχ κάποιος κάποια θέματα:
-Αγαπημένες ταινίες anime
ή
-Από ποιά ταινία είναι ο αγαπημένος σας χαρακτήρας;
κτλ

και στα tags μπορεί να βάλει movie.

Όμως έτσι γίνεται μπέρδεμα, αφού πάλι στο search θα μου βγάλει και αυτά τα θέματα, και δε θα μου βγάλει μόνο αυτά που γίνεται παρουσίαση μιας ταινίας ή συζήτηση για μια συγκεκριμένη ταινία.


Αυτό δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα imo. Αν θέλεις να εξειδικεύσεις την αναζήτηση έτσι ώστε να ψάξεις μόνο για ταινίες και μόνο για νήματα παρουσίασης / θεματικής συζήτησης ανά ταινία, τότε απλά στο advanced search ψάχνεις χρησιμοποιώντας το tag "movie", και ορίζοντας ως εύρος για την έρευνα τα "anime series" και "review" subforums. Με αυτόν τον τρόπο βλέπεις μόνο ταινίες, και ακόμα και αν ένα poll, ένα thread στο "anime γενικά", ένα thread στο "TV & Κινηματογράφος" κτλ περιέχει το συγκεκριμένο tag, τότε απλά δεν βγαίνει στην αναζήτηση. win-win.

Hope that helps, cheers...^^

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.