Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Mahjong Players


  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#151 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 20 February 2012 - 22:59

ναι γουσταρω να γινει ταυτοχρονο παιχνιδι
αλλα οπως και αν ειναι αν μαζευτουμε θα βρουμε τροπο!

δεν ειπες ομως, πως το βλεπεις για τουρνουα Αθηνα-Θεσσαλονικη?

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#152 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 20 February 2012 - 23:07

Κοίτα, σκέψου ότι εκτός από 4 sets, χρειάζεστε και 4 τετράγωνα τραπέζια κατάλληλων διαστάσεων για να γίνει το ταυτόχρονο παιχνίδι. Εκτός κι αν έχεις ήδη υπόψην σου κάποιο μαγαζί για tabletop games που να πληροί αυτήν την προϋπόθεση (πολλά τετράγωνα τραπέζια, ούτως ώστε τουλάχιστον 4 να είναι πάντα ελεύθερα), κάτι μου λέει ότι θα δυσκολευτείτε να το οργανώσετε. :P

Αλλά πέραν όλων των τεχνικών δυσκολιών... προσωπικά θα το διασκέδαζα περισσότερο αν έπαιζα σε ένα τραπέζι αλλά μπορούσα και να είμαι spectator στα άλλα 3. Με ταυτόχρονο παιχνίδι αυτό είναι αδύνατο.

Όσο για μάχη μεταξύ αθηναίων και σαλονικιών... με ψήνεις... αλλά είναι πολλά τα χιλιόμετρα. Άμα έχετε εμπειρία από tenhou.net πάντως, το οργανώνω ευχαρίστως.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#153 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 20 February 2012 - 23:15

με online mahjong δεν εχω ασχοληθει
αν και εχω κανει λογαριασμο στο mahjongtime
αλλα το βαριεμαι και δεν παιζω καθολου,
αρα δεν ξερω απο tenhou.net!

οσο για τις τεχνικες δυσκολιες οτι μπορουμε θα κανουμε
μαλιστα δεν ειναι απαραιτητο να ειμαστε 16 αν μαζευτουμε
λιγοτεροι θα παμε με οσους εχουμε!
(εχω παντως την εντυπωση πως στο πανδοχειο του δρακοφοινικα
εχει 4 τραπεζια που κανουν για mahjong)

εγω παντως απο το να παρακολουθω μονο επι 6 εως 8 ωρες ενα παιχνιδι
η και περισσοτερα προτιμω να παιζω :P

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#154 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 21 February 2012 - 11:51

Μμμμμ, πιστεύω δε θα θέλατε κάτι τέτοιο. Έχουμε εξασκηθεί στα κόλπα Tetsuya :P

Έχω τόσο καιρό να παίξω live Mahjong. Πρέπει να μάθουμε άλλα 3-4 άτομα που βρήκαμε.

Tiger-stock-blog-header.jpg


#155 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 21 February 2012 - 12:12

Έχουμε δηλαδή 4 σετ ? Υπάρχουν 16 άτομα διαθέσιμα ? Συνήθως τις Παρασκευές παίζουμε στο Πανδοχείο οπότε μπορώ να μιλήσω με το αφεντικό για να κανονίσουμε. Νομίζω ότι έχει τρία τετράγωνα τραπέζια στο ισόγειο και ένα μικρό παραλληλόγραμμο. Πάντως και εγώ προτιμώ το ζωντανό πράγμα. Όσο αναφορά το Αθήνα - Θεσσαλονίκη έχουμε δρόμο μπροστά μας. Περιμένετε να αρχίσουμε το παιχνίδι εδώ και μετά μπορεί να πάμε εκτός έδρας.

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#156 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 21 February 2012 - 12:16

16 άτομα δε νομίζω , το πολύ πολύ 8 όπως ήμασταν την άλλη φορά .

#157 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 21 February 2012 - 12:33

alrighty then,
παμε αυτη την παρασκευη η την επομενη
στον δρακοφοινικα?

kleidokrator,εγω,xaos,κωστας,δημητρης,fandom,kamui,namida
ποιον ξεχναω?

Μμμμμ, πιστεύω δε θα θέλατε κάτι τέτοιο. Έχουμε εξασκηθεί στα κόλπα Tetsuya :P

Έχω τόσο καιρό να παίξω live Mahjong. Πρέπει να μάθουμε άλλα 3-4 άτομα που βρήκαμε.


πως δεν θελουμε,
οσο μεγαλυτερος ο ανταγωνισμος τοσο καλυτερα :P

Edited by acid black cherry, 21 February 2012 - 12:40.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#158 Xa0s

Xa0s

    Gambate o kudasai !!!

  • Members
  • 341 posts

Posted 21 February 2012 - 13:53

καλητερα να το διοργανοσουμε απο τον επομενο μηνα γιατι μεχρι το τελοσ αυτου υαρχουν εξεταστικες στη σχολεσ κλπ κλπ
Κατα τησ 10 μαρτιου??? Αν μηλισουμε με τον παδοχεα θα μας βαλει κ αφισουλα στη εισοδο....μηπως κ μαζεψουμε κ κανενα ξεμπαρκο....????

I would likePosted Image for a pet...


#159 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 February 2012 - 14:00

Τώρα μου θυμίζετε εκείνη τη φορά που είχαμε πάει 4 καμμένοι από .aNiMe//GR σε μια χαρτοπαικτική λέσχη εδώ στη Θεσσαλονίκη, και μάλιστα είχαμε πάρει μαζί μας το Washizu set... τα γεμάτα απορία και ενθουσιασμό βλέμματα απ' όλα τα παππούδια-θαμώνες τριγύρω μας ("Μα τι παίζουν αυτοί εκεί πέρα;" "Καλό φαίνεται!" κτλ) δεν θα τα ξεχάσω ποτέ. :hahaha:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#160 ambient

ambient

    sSsSs

  • Members
  • 131 posts

Posted 21 February 2012 - 14:45

Νομίζω ότι ο Δρακοφοίνικας έχει δύο τετράγωνα τραπέζια.

Φυσικά είμαι μέσα για το τουρνουά.

#161 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 21 February 2012 - 21:24

Ρε σεις το κανουμε κυριακη να ναι κι ο Αγγελος; αφου δευτερα κανεις δε δουλευει.
Να προλαβω να μαθω και τα σςετ που κερδιζουν γιατι μπορει να τον έχω ξεσκισει τον υπολογιστη, αλλά δεν εχω καταλαβει ακομα πως το κανω, ή γιατι κερδιζω :hahaha:

stasou%2520mygdala.jpg


#162 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 22 February 2012 - 18:02

Άνοιξα ένα νέο topic για το Τουρνουά.

Μια τελευταία διόρθωση στο έγγραφο.

Attached Files


Edited by kleidokrator, 23 February 2012 - 00:36.
Τελικό Έγγραφο Yaku....

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#163 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 25 February 2012 - 18:28

Έχω μια απορία. Πρόσφατα σε μια παρτίδα μας βγήκε ένα χέρι με 1 Yaku αλλά μόνο 20 Fu !!! Θα σας εξηγήσω πως έγινε αυτό. Το χέρι αυτό είχε αρχίσει να σχηματίζεται σαν Pinfu. Η παρτίδα όμως πλησίαζε στο τέλος της και το Pinfu δεν είχε σχηματιστεί ακόμα οπότε για να κάνει το χέρι του Tenpai άρχισε τα Chi. Τελικά κατάφερε να βγει σε Tenpai αλλά δεν είχε κανένα Yaku. Με το τελευταίο Discard όμως να σου το Yaku και κάνει Ron. Το όλο θέμα είναι ότι οι πίνακες λένε ότι για 20 Fu η πληρωμή είναι 0. Σύμφωνα με τους κανόνες για το σκοράρισμα είναι Fu*2^(2+Han), δηλαδή 20*2^(2+2) [1 Han το Yaku & 1 Dora] = 20*2^4 = 20*16=320 -> 400. Αφού λοιπόν βγαίνει αποτέλεσμα στα 20 Fu γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στους πίνακες και αν τελικά βγαίνει κάποιος με 20 Fu πρέπει να τον πληρώσουμε ή όχι ?

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#164 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 25 February 2012 - 18:35

Determine Points

Exceptions:


1. When Flat Hand is combined with Closed Tsumo, the 2 points normally counted for Tsumo goes to 0. As a result, when Flat Hand and Closed Tsumo are combined, the total points are by definition 20.

2. When a hand is Open, has all Runs, and finishes Ron on an Open Wait, the total points are 30.

Ό,τι ισχύει και για το ron με σκέτο open tanyao δηλαδή.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#165 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 27 February 2012 - 18:36

Posted Image
διαβαστε οσοι θελετε εδω την ορολογια του mahjong που βρηκα σε ενα μπλογκ

και τωρα ενα τραγουδακι για τις μοναχικες καρδιες
που παιζουν mahjong στο πανδοχειο του δρακοφοινικα

αχ Riichi μου,
σε εχασα με ενα pon που εκλεψα
το ura-dora εχασα και εκλαψα
και χαλασα και το chitoitsuuuu!

αχ Riichi μου,
στους χτυπους μου απο τα pai χορεψε
και εστω με ενα toi-toi μπορεσε
και δωσε και ανεμο του τραπεζιουουου!

(ανεβαινει ενα ημιτονιο η μουσικη)

αχ Riichi μου,
στο πλαι το pai αχ εγω το αφησα
και point stick χιλιων ποντων πεταξα
αλλα μου καναν ron στο discard μουουουου

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg