Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

Favourite HxH protagonist

HxH protagonist Gon Killua Kurapika Leorio

  • Please log in to reply
25 replies to this topic

Poll: Favourite HxH protagonist (34 member(s) have cast votes)

Favourite HxH protagonist?

  1. Gon (5 votes [14.71%])

    Percentage of vote: 14.71%

  2. Killua (18 votes [52.94%])

    Percentage of vote: 52.94%

  3. Kurapika (6 votes [17.65%])

    Percentage of vote: 17.65%

  4. Leorio (5 votes [14.71%])

    Percentage of vote: 14.71%

Vote Guests cannot vote

#1 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 25 April 2012 - 14:20

Όπως λέει ο τίτλος, ποιός από την πρωταγωνιστική team (Gon, Killua, Kurapika, Leorio) σας αρέσει περισσότερο?
Spoiler tags για manga/παλίο anime, ελεύθερα για το καινούργιο anime.

Η δικιά μου σειρά
4.Kurapika
Ο Kurapika είναι avenger done right. Δεν είναι μονότονος, δεν αφιερώνεται ολοκληρωτικά στο revenge του, έχει χαρακτήρα πέρα από αυτό, ο οποίος αναπτύσεται παράλληλα με αυτό και του δίνει μια ισορροπία.
Το ότι κυνηγά και τους αγαπημένους μου χαρακτήρες όμως σίγουρα δε βοηθά :(

3.Gon
Ο Gon με την πρώτη ματιά φαίνετε your typical shonen protagonist. Not even close. Είναι ένας μανιακός που ψάχνει την περιπέτεια, τον κίνδυνο, το άγνωστο χωρίς ιδεολογικούς φραγμούς και τίγκα στο συναίσθημα. Την αναζήτηση για τον πατέρα του πάντα την έβλεπα περισσότερο ως αναζήτηση για το άπιαστο, για την εύρεση κάτι καλύτερου προτίστως και μετά για να βρει αυτόν που τον έφερε στον κόσμο. Δε θέλει το πατρικό "pat in the head".
Στο manga φαίνετε ακόμα περισσότερο το πόσο άρρωστος είναι.
Spoiler: manga



2.Leorio
Ο Leorio είναι θρύλος. Είναι ο πιο ανθρώπινος χαρακτήρας του manga, με τα άπειρα ελλατώματα του που δίνει έμφαση στη διασκέδαση, το χρήμα και λοιπούς ανθρώπινους πόθους χωρίς να ξεχνά τον στόχο του, που δεν τον κάνει ρηχό. Σαν τον Gon και αυτός είναι τέρμα συναισθηματικός.
Spoiler: manga



1.Killua
Ok, μου ήταν δύσκολο να βάλω no1 μιας και όλλους τους αγαπώ, ειδικά τους 2 από πάνω αλλά τελικά καταλήγω στον killua. Είναι τέρμα απολαυστικό να βλέπεις έναν χαρακτήρα να μένει πιστός στον εαυτό του με τόσο ψυχολογικό πόλεμο που δέχεται και να συνεχίζει να προσπαθεί να αλλάξει τη μοίρα του.
Επίσης έχει στύλ!

qzMHWHd.png


#2 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 25 April 2012 - 14:27

Kurapika για μένα :himitsu:
フカフカ

#3 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 25 April 2012 - 14:42

Ψήφισα τον Leorio τελείως υποκειμενικά. Τον συμπάθησα από τη πρώτη στιγμή. Παρασέρνεται τελείως από τα συναισθήματά, φωνάζει νοιάζεται για τους φίλους του και κυρίως έχει ψεγάδια στον χαρακτήρα του κι ας είναι έξυπνος. Ο στόχος που έχει υπάρχει για συγκεκριμένους λόγους και τέλος. Χωρίς βλακείες και δακρύβρεχτα flashbacks.
Spoiler:


Κανονικά θα έπρεπε να την δώσω στον Killua για την εξέλιξη που είχε μέσα στην ιστορία. Αρχικά τον είχε πάρει με κακό μάτι γιατί νόμιζα πως θα γίνει ο κλασσικός ψυχρός ανταγωνιστής του πρωταγωνιστή με το σκοτεινό παρελθόν ή κάτι παρόμοιο. Ευτυχώς με διέψευσε γρήγορα και από τότε όχι μόνο έχει δείξει χαρακτήρα αλλά είχε και πολύ δυνατές σκηνές. Ο Gon από την άλλη, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Έχει πολλά κοινά σημεία με κλασσικούς πρωταγωνιστές και ας διαφέρει στις λεπτομέρειες.
Spoiler:


Τον Kurapika ίσως να τον έβαζα τέταρτο από το τέλος, μετά από μια τεράστια σειρά χαρακτήρων που έχει η σειρά. Same old story. Και να μην υπήρχε, το ίδιο θα μου έκανε.

ySss0UF.jpg


#4 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 25 April 2012 - 14:51

Kurapika και για μένα. Όχι ότι οι άλλοι δε μου αρέσουν, ίσα-ίσα. Όπως λέει το 1ο post ο Gon όσο πάει και με εκπλήσει, ξεφεύγοντας από το στερεότυπο του τυπικού shonen ήρωα - ούτε ένα protect δεν έχει πει! - που με κάνει και τον συμπαθώ όλο και περισσότερο. Ο Κillua, επίσης θεούλης. Assassin (something that I love reading/watching about in stories) που βλέπει τα πάντα πρακτικά και λογικά. Αν και έχει περάσει δύσκολα, δε μας βγάζει το (βαρετό) στυλάκι του " έχω dark past και λίγη όρεξη για κουβέντα " αλλά είναι μια χαρά κοινωνικό και χαρωπό παιδάκι. Με τις cool στιγμές του που δείχνουν ότι κατα βάθος μόνο σαν παιδάκι δεν είναι. Ο Leorio όταν τον πρωτοείδα, ήθελα να τον τουφεκίσω. Somehow όσο τον εκτιμούσε περισσότερο ο Kurapika, τόσο τον εκτιμούσα και εγώ. Μπορεί να μην είναι ο πιο δυνατός ή ο πιο cool της ιστορίας, αλλά χαίρομαι που υπάρχει.

Τέλος, ο Kurapika ήταν love at first sight. Σοβαρός και λιγομίλητος στην αρχή, και αφοσιωμένος στον σκοπό του, χωρίς όμως αυτό να τον τυφλώνει για τα γεγονότα του παρόντος. Οι επιλογές του στο exam δείχνουν ότι, αν και πάνω από όλα έχει τον σκοπό του οκ, αυτό δε τον εμποδίζει να " ζει στο τώρα" μαζί με τους υπόλοιπους. Μου αρέσει που είναι honorable με τον δικό του τρόπο, αν και διατεθειμένος να καταπατήσει το honor του (μέχρι ένα σημείο) για να καταφέρει αυτό που πρέπει/θέλει. Αυτό τον έκανε favorite.

Posted Image


#5 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 25 April 2012 - 15:05

Ο Killua είναι πολύ γαμιστερός, αλλά η αδυναμία μου είναι ο Λεόριο. Και οι 4 είναι υπέροχοι πάντως...
Posted Image

#6 Frenzy89

Frenzy89

    Moumantai

  • Members
  • 100 posts

Posted 25 April 2012 - 15:15

Η ψήφος μου πάει στον Gon. Καμία σχέση με το σύνολο των shonen characters, χαράζει την δικιά του πορεία. Μπορεί να έχει δηλώσει εξ' αρχής ότι σκοπός του είναι να βρει τον πατέρα του αλλά φανερώνεται στην συνέχεια ότι αυτό που τον συναρπάζει και τον απορροφάει είναι το ταξίδι προς την εύρεση του με ότι και αν περιλαμβάνει αυτό. Το βλέπει σαν μια πρόκληση που θα βελτιώσει τον ίδιο και θα αποκαλύψει νέους κόσμους γι' αυτόν. Το manga δεν το έχω διαβάσει, αλλά μέχρι το Greed Island που είδα μπορώ να πω ότι εκπλήσει όλο και περισσότερο. Και ναι είναι ψυχάκιας :P .

#7 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 25 April 2012 - 16:06

Παίζει να έχει το καλύτερο setάκι σε πρωταγωνιστές το HxH.
Αγαπημένος μου είναι ο Killua.

#8 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 25 April 2012 - 16:18

τη στιγμη που κοιταω το πολλ εχει μοιραστει εξισου στα τεσσερα. λογικά αυτό αργότερα θα αλλάξει, αλλα έτσι κι αλλιώς δεν παυει να ειναι επιτυχία της σειράς από μόνο του. Ειναι φοβεροι και οι 4 και δεν μπορω να διαλεξω. ισως αν εξεταζαμε καθε αρκ ξεχωριστα να το κανα, αλλα συνολικά μου είναι αδυνατο.


Spoiler:

stasou%2520mygdala.jpg


#9 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 25 April 2012 - 17:38

Δν ψήφιζα για τν απλό λόγο να μην χαλάσω εγώ την ισορροπία :P

Από πλεύρας anime που το έχω μόνο εξετάσει είμαι ανάμεσα σε 2.... τν Killua και τν Leorio...
Για να μην το αναλύσω πολύ τν Gon τν θεωρώ ΑΠΕΙΡΑ αψυχολογήτο σε σημείο που με τρελαίνουν οι αντιδράσεις του!!:3
O Κurapika είναι ωραίος έχει και το revenge thing going on αλλά δν είναι σαν τους άλλους!!
Κillua is an assassin .... αυτό είναι αρκετό για μένα !^_^! κάτι τετοιά παιδάκια με τρελές οικογένειες και εσωτερικά καταστραμμένα που έχουν ως μεγαλύτερο εχθρό τν ίδιο τς τν εαυτό τα αγαπάω !!Eίναι να τα αγκαλιασείς γτ δν έχουν νιώσει ποτέ κάποιο συναίσθημα ( θυμιστε μου να παω να κοιταχτω γτ εγινα ευαισθητη.ευχαριστω!)
Leorio is a noble man... πολύ σημαντικό με τόσα κουμάσια έχουμε δει μέχρι τώρα!! Κανονiκ;oς που ρε παιδί μου σε κάνει να τν συμπαθήσεις ,να γελάσεις κτλ..Έχει και ένα καλό στόχο και οκ είναι διαφορετίκος από όλα τα τουμπάνα ... μου αρέσει να τν υποστηρίζω γτ ξέρω ότι αυτός τραβάει τα πιο δυσκόλα (οπως στο exam) ....

Το conclude all 4 of them are pretty good but Killua is my favourite(είναι και η αύρα πιστεύω)..περιμένω πολλά από αυτόν
PS κάντε κι ένα με τς αλλούς γτ εκεί είναι ο πραγματικά αγαπημένος!!Hisoka

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#10 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 25 April 2012 - 19:24

Kurapika και για μένα. Όχι ότι οι άλλοι δε μου αρέσουν, ίσα-ίσα. Όπως λέει το 1ο post ο Gon όσο πάει και με εκπλήσει, ξεφεύγοντας από το στερεότυπο του τυπικού shonen ήρωα - ούτε ένα protect δεν έχει πει! - που με κάνει και τον συμπαθώ όλο και περισσότερο. Ο Κillua, επίσης θεούλης. Assassin (something that I love reading/watching about in stories) που βλέπει τα πάντα πρακτικά και λογικά. Αν και έχει περάσει δύσκολα, δε μας βγάζει το (βαρετό) στυλάκι του " έχω dark past και λίγη όρεξη για κουβέντα " αλλά είναι μια χαρά κοινωνικό και χαρωπό παιδάκι. Με τις cool στιγμές του που δείχνουν ότι κατα βάθος μόνο σαν παιδάκι δεν είναι. Ο Leorio όταν τον πρωτοείδα, ήθελα να τον τουφεκίσω. Somehow όσο τον εκτιμούσε περισσότερο ο Kurapika, τόσο τον εκτιμούσα και εγώ. Μπορεί να μην είναι ο πιο δυνατός ή ο πιο cool της ιστορίας, αλλά χαίρομαι που υπάρχει.

Τέλος, ο Kurapika ήταν love at first sight. Σοβαρός και λιγομίλητος στην αρχή, και αφοσιωμένος στον σκοπό του, χωρίς όμως αυτό να τον τυφλώνει για τα γεγονότα του παρόντος. Οι επιλογές του στο exam δείχνουν ότι, αν και πάνω από όλα έχει τον σκοπό του οκ, αυτό δε τον εμποδίζει να " ζει στο τώρα" μαζί με τους υπόλοιπους. Μου αρέσει που είναι honorable με τον δικό του τρόπο, αν και διατεθειμένος να καταπατήσει το honor του (μέχρι ένα σημείο) για να καταφέρει αυτό που πρέπει/θέλει. Αυτό τον έκανε favorite.


Damn, i so agree with you.

Αλλά και με τον D.Dragon συμφωνώ. Και οι τέσσερις είναι ΥΠΕΡΟΧΟΙ. Ποιο balanced τετράδα δεν έχω ματαδεί και λέω την αλήθεια. Κοι οι τέσσερις απλά ταιριάζουν τέλεια και λες πρέπει αυτοί οι τύποι να είναι μαζί.

Οι διαφορές είναι πάρα πολύ λεπτές, και είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποιον, καθώς προσωπικά μου αρέσουν όλοι. Ο καθένας για το δικό του λόγο.

But, Kurapika is Kurapika. Για τους προαναφερθέντες λόγους του μεσιέ Σπάρντα και για το ότι βρίσκω περισσότερες ομοιότητες σε αυτόν με το δικό μου εαυτό, μου τον κάνει πιο αγαπητό. Έχει και μπάντας δυνάμεις το παιδί μου!

Αλλά και ο Leorio είναι τόσο θεός γιατί κάνει πολύ καλό blend in, ιδίως με τον Kurapika και γιατί(πάλι πραγματικές ομοιότητες) μου θυμίζει τη σχέση που έχω με το φίλο μου, ο οποίος είναι σχεδόν ίδιος με Leorio.

Gon to Killua πάνε μαζί. Αλλά τι να μην πρωτολατρέψεις και στους δύο; O Killua για την ηλικία του έχει το νονιό να μην καταπιεί αμάσητα αυτά που πήγε να του πλασάρει η οικογένειά του και από μικρός ψάχνει το δικό του δρόμο.

Ο Gon πάλι είναι για μένα από τους πιο αξιόλογους πρωταγωνιστές που συνάμα είναι και πολύ μυστήριος χαρακτήρας. Είναι πολύ ιδιαίτερος πρωταγωνιστής που δεν το βρίσκεις συχνά σε τέτοιου είδους σειρές και οι συμπεριφορά του και η στάση του για τα πράγματα τον κάνει πολύ μα πολύ αξιόλογο.

Ισοπαλία με τρεις ψήφους! Χα. Ακόμα και το αποτέλεσμα δείχνει το πόσο ισορροπημένοι είναι! :P

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#11 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 26 April 2012 - 14:29

Δύσκολη επιλογή μιας και όλοι είναι υπέροχοι. Δεν ψηφίζω ακόμα γιατί είναι αρχή και δεν ξέρω πως θα αναπτυχθούν. Mέχρι στιγμής λίγο περισσότερο συμπαθώ τον Gon.
Posted Image

#12 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 26 April 2012 - 15:00

Θα ηθελα πολυ να πω Gon, αλλα δε μου βγαινει.
Η αληθεια ειναι οτι εχω αδυναμια στον Killua.Με κερδισε απο τοτε που τον πρωτοειδαμε στο hunter's exam, και δεν αλλαξα γνωμη ακομα.
Cold-blooded serious muthfcka, αλλα και ψυχαρα ταυτοχρονα.Η ψηφος μου παει σ'αυτον.

" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#13 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 26 April 2012 - 19:39

Spoiler: Manga

Edited by Warchief, 27 April 2012 - 01:07.


#14 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 26 April 2012 - 20:10

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#15 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 26 April 2012 - 20:34

Mα εννοείται ότι έχει κοινά σημεία ο Gon, και δεν είναι ο μόνος. Πολλές φορές ο Togashi κλέβει κανονικότατα από manga, ζωγραφιές, παιχνίδια κτλ. Αυτό είναι το νόημα: το HxH: παίρνει αυτά που έχουμε συνηθίσει να σημαίνουν κάτι συγκεκριμένο από αλλού και τα διαφθείρει. Το HxH λειτουργεί (και) ως deconstruction του είδους. Και η υπερβολική αγάπη που λες, και συμφωνώ ότι έχει, είναι και αυτή διεστραμμένη.
Spoiler: OP+HxH manga

Ομολογώ ότι δεν έχω ασχοληθεί και με πολλά manga του Jump πέραν των γνωστών, αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάτι σαν το Hunter x Hunter. Δηλαδή, αν υπάρχει, σε παρακαλώ να μου το προτείνεις :P

Spoiler:


To ΗxH μου άρεσε μέχρι το Chimera Ant. Μετά το λάτρεψα. Η δουλειά που έχει γίνει στους χαρακτήρες είναι αριστουργηματική. Θα του έβαζα άριστα. Είμαι ανοιχτός πάντως σε συζήτηση για τα αρνητικά του manga εδώ ή σε κάποιο άλλο thread αν θες να γίνει, τώρα που τα έχω φρέσκα κιόλας.



Also tagged with one or more of these keywords: HxH, protagonist, Gon, Killua, Kurapika, Leorio