Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

10 Καλύτερες Ταινίες


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 19 March 2012 - 11:01

Στο παρον θρεντ μπορειτε να γραψετε ποιες θεωρειτε
πως ειναι οι 10 καλυτερες ταινιες (εκτος ανιμε)
αλλα επειδη για καποιους μπορει να ειναι περιοριστικο
ας γραψουν και περισσοτερες αλλα νομιζω πως 10 ειναι καλα!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#2 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 19 March 2012 - 23:30

Μερικές αγαπημένες μου ταινίες που μπόρεσα να θυμηθώ τώρα είναι...

A day at the races, Stalker, Kwaidan, Miracolo a milano, Z, Yojimbo, le cercle rouge, hana-bi, Yeopgijeogin geunyeo, Sans Soleil, A Clockwork Orange, The matrix (το πρώτο μόνο), Sideways, La Haine, Vanishing point, The Maltese Falcon, Ugetsu monogatari, El angel Exteminador, Star wars (η αρχική τριλογία), Giulietta degli spiriti, Chronique d'un ete, Die Innere Sicherheit, Rocky Horror Picture Show, Le Trou, Paris - texas, A seperation, Chinatown, aliens, annie hall, Il buono - il brutto - il cattivo, De poolse bruid, Czetery noce z Anna, Les parapluies de Cherbourg, A thousand clowns, North by northwest, The Devils, Do the right thing, Indiana jones and the last crusade, After hours, la noire de..., The conversation, Shi aka poetry, Trust, Unagi, El espiritu de la colmena, My winnipeg, Nachalo, Pierrot le fou, Godfather trilogy, L.A. Confidential, The apartment, Kin-dza-dza, Naissance des pieuvres, Sedmikrasky, Black sun, The producers (το παλιό), The Dark Knight, Grey Gardens, Biya el-Khawatim, Always for pleasure, Mulholand drive, Sei donne per l'assassino, fanny och alexander, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, The third man, Raise the red lantern, Head-On, Monty Python and the Holy Grail, Nun va Goldoon, A Scanner Darkly, Das Leben der Anderen, Crossing the bridge: the sound of istanbul, Les quatre cents coups, The world's greatest dad, Chungking Express, Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα, Ο Θίασος, Funny games, Little dieter needs to fly, The Red Shoes, The omen trilogy, Le Feu follet, Petla, School of the holy beast, Before sunrise.

Σίγουρα ξεχνάω πολλές, ιδιαιτέρως με περίεργα ονόματα. Επίσης, δεν έβαλα καθόλου animation, και έβαλα μόνο μια ταινία από κάθε σκηνοθέτη.

Edited by Yojimbo, 20 March 2012 - 02:37.


#3 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 20 March 2012 - 00:22

1) Mulholland Drive
2) Ichi The Killer
3) A Clockwork Orange
4) Dogville
5) The Matrix
6) Goodfellas
7) Blue Velvet
8) Boogie Nights
9) 7 Samurai
10) The good, the bad and the Ugly
11) Taxi Driver
12) Eraserhead
13) Tree of Life
14) American Beauty
15) Inglorious Basterds
16) Eternal Sunshine of the Spotless Mind
17) There will be Blood
18) No Country for Old Men
19) Hana-Bi
20) Lost Highway

Edited by D.Dragon, 11 June 2012 - 10:55.

Posted Image

#4 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 20 March 2012 - 00:43

1)7samurai
2)the matrix
3)lord of the rings(το πρωτο μαλλον)
4)Pirates of the Carimbian
5)Tiger & dragon
6)Blade
7)Ichi the killer
8)star wars
9)Dororo
10)Godfather
フカフカ

#5 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 20 March 2012 - 01:17

Δεν είναι οι 10 καλύτερες αλλά είναι οι 10 αγαπημένες μου ταινίες:

The Godfather
Apocalypse Now
The Godfather: Part II
The Nightmare Before Christmas
The Crow
Star Wars Episode IV
Terminator 2
Blade Runner
Dead Man
2001: A Space Odyssey
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#6 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 20 March 2012 - 12:33

1.Lilja 4 Ever
2.Blade Runner
3.Oldboy
4.Inception
5.The machinist
6.V for Vendetta
7.Watchmen
8.James Cameron's AVATAR
9.Donnie Darko
10.Strange Circus
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#7 reignYOMA

reignYOMA

    Yoma INSIDE

  • Members
  • 168 posts

Posted 02 May 2012 - 16:37

Alien/Aliens
Predator 2
Star Wars (all of em 3logy and prequel 3logy)
the shawshank redemption
the butterfly effect
LOTR (all of em)
Heat
The godfather (all of em)
Pulp Fiction
Fight club

#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 May 2012 - 09:08



#9 Billy Bons

Billy Bons

    Starting...

  • Members
  • 57 posts

Posted 11 June 2012 - 10:36

1.the good the bed and the ugly
2.for a few dollars more
3.mad max 2 : the road warrior
4.shawshank redemption
5.apocalipse now
6.fight club
7.leon
8.papillon
9.vidocq
10.300 spartans (του 1962)

#10 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 11 June 2012 - 10:48

Χωρίς ιδιαίτερη σειρά.

-Ε.Τ.
-Beauty and the Beast (Disney)
-The Thin Red Line
-Titanic
-Fantasia
-Snowwhite and the seven dwarfs (Disney)
-Indiana Jones and the temple of doom
-Star wars original trilogy (ας τα βάλω και εγώ σε ένα, αφού τα παίρνω σα σύνολο, με καλύτερη το Empire Strikes Back)
-Terminator 2
-Amadeus
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#11 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 11 June 2012 - 11:24

Θα μπορούσα να έχω άνετα τοπ100 εδώ μέσα αλλά θα κάνω μια προσπάθεια με ένα ενδεικτικό τοπ20:
(λιγότερο αδύνατον)

Δεν θα βάλω animation γιατί έχουμε άλλα threads για εκείνα...η σειρά είναι τυχαία και μπορεί να γίνει Edit:

1. Old Boy (αγαπημένη ασιατική up-to-date)
2. 7 Samurai (δεν θέλει συστάσεις, ταινία που δεν γερνάει με τπτ)
3. Dersu Uzala (Η καλύτερη ταινία που έχω δει που ασχολείται τόσο ρεαλιστικά με την επιβίωση και την δύναμη της φύσης. Hθελα και Rashomon αλλά περιορισμοί...)
4. Festen (The Celebration) (Αγαπημένη Δανέζικη από τις dogma ταινίες)
5. Fight Club (Γιατί το σενάριο μίλαγε απ΄την αρχή μέχρι το τέλος)
6. Blade Runner (κλασικό sci-fi noir που έθεσε τα standards)
7. Dark City (πραγματικός πρόγονος του Matrix)
8. The Maltese Falcon (χαρακτηριστικό film noir με τον αγαπημένο Boghart)
9. Sin City (best comic feeling και style ever)
10. Schindler's List (all-time classic με τρελό καστ που αγγίζει σε πολλά επίπεδα)
11. Mystic River (γιατί ο Eastwood ξέρει να σκηνοθετεί και σοβαρές ταινίες, με είχε αγγίξει θυμάμαι)
12. Das Boot (αγαπημένη αντιπολεμική ταινία δράσης)
13. Last of the Mohicans (αγαπημένη δραματική περιπέτεια που δεν υπέπεφτε σε εύκολους εντυπωσιασμούς και καταναγκαστική δραματοποίηση καταστάσεων. Αριστουργηματικό OST)
14. A clockwork orange (αγαπημένη Kubrick ταινία μακράν που ποτέ δεν θα βαριέμαι να βλέπω)
15. Hero (απίστευτη παρουσίαση και τρόπος αφήγησης, αξέχαστοι συμβολισμοί)
16. Pan's Labyrinth (γιατί ήταν το τέλειο συνοθύλευμα μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας)
17. Monty Python and the Holy Grail (κλασική κωμωδία που έπιανε κάθε γούστο)
18. The good the bad and the ugly (γιατί δεν ξεχνάμε τα κλασικά spaghetti που μας έμαθαν οι παππούδες μας!)
19. Dracula (Gary Oldman απλά ο καλύτερος vampire ever)
20. Alien1 (για να βάλουμε και ένα horror. Άφταστο και σήμερα σε sci-fi θρίλερ ατμόσφαιρα ειδικά η πρώτη ώρα)

 

ΓΙΑ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ,

δείτε όλες τις λίστες που έχω στο MY IMDB PROFILE που είναι και ανά category.

 

PS : Κρίμα που άφησα άπειρα απέξω όπως Memento, οι ζωές των άλλων, Rec, LOTR1, φωλιά του κούκου, city of god, πολλές ταινίες Jean-Pierre Jeunet, Francis Veber, Kurosawa, Coppola, Fritz Lang, Kubrick, Trier και άλλων καλών σκηνοθετών... τεσπά..


Edited by Radagast, 22 November 2013 - 15:13.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#12 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 11 June 2012 - 11:27

August
Click
Diner
Fight Club
Quick Change
Sin City
Stir of Echoes
The Crow
The Machinist
The Nines

#13 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 June 2012 - 21:50

κατι παρομοιο σα να θυμαμαι πως υπηρχε στο παρελθον. μηπως ηταν για αγαπημενους σκηνοθετες;

Λοιπον, ολες οι ταινιες που παραθετω τις εχω δει στο σινεμα. μονο ετσι μπορεις να απολαυσεις μια ταινια που γυριστηκε για αυτο.



1. La Passion de Jeanne D'Arc
χαιρομαι που μου δοθηκε η ευκαιρια να δω ισως την καλυτερη ταινια που γυριστηκε ποτε στο σινεμα

2. Οι Επτα Σαμουραι


3.Once upon a Time in the West
και εδω ειχα μεινει αναυδος. τι να πω....


4. O Θιασος

Eπος πραγματικα. Η καλυτερη ταινια του Αγγελοπουλου οταν οντως ειχε κατι να πει και δεν το γυρισε στο διανοουμενιστικο οπως αργοτερα.

5. El espíritu de la colmena
απιστευτη ερμηνεια απο το κοριτσακι τοτε Αna Torrent

6. O Γατοπαρδος

και αυτο το εργο επικο

7. Abouna - Our Father

μια απο τις πιο ειληκρινεις ταινιες που εχω δει. για τα δεδομενα του Τσαντ, ηταν θαυμα που εγινε αυτη η ταινια. με υπεροχη μουσικη του κιθαριστα απο το Μαλι Ali Farka Toure. Καταλαβαινεις καλυτερα ετσι τις αφρικανικες ριζες των Blues.

8. Fucking Amal

αν και το Lilya-4-ever ειναι καλυτερο και γνωστοτερο, δεν ξερω αυτη η ταινια μου αφησε ενα διαφορετικα συναισθημα. απο τις καλυτερες ταινιες για την εφηβεια.

9. City of God

αυτην την ταινια δεν την ξεχνας και δεν τη βαριεσε με τιποτα.

10. Texas Chainsaw Massacre

ειχα την τυχη να δω μια μοναδικη προβολη αυτης της ταινιας. μαλιστα ειχαν ερθει και οι ηθοποιοι και το κοινο τους εκανε ερωτησεις. 30 χρονια μετα βεβαια ηταν 50ρηδες. μας ειπαν μαλιστα πως εκεινος ο τυπος στην οικογενεια που ειχε ξεραμενο δερμα, ηταν και στην πραγματικοτητα ετσι! απο τις κλασσικες ταινιες τρομου που η ενταση που μου δημιουργησε λιγες το εχουν καταφερει. και σιγουρα οχι τα χαζοθριλερ τυπου Saw και Hostel. βεβαια το τελος ηταν πολυ αστειο αλλα δεν με πειραξε.

#14 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 June 2012 - 09:28

Λιστοθρέντ, χελζ γιέα!

Εγώ στη λίστα μου με τις 10+ καλύτερες ταινίες...δεν βάζω τις 10+ καλύτερες. Τι εννοώ. Έχω δει πχ την 7η Σφραγίδα και ήταν αριστούργημα, αλλά δε θα τη βάλω. Στις τοπ ταινίες μου είναι αυτές που με διασκέδασαν/ψυχαγώγησαν τόσο, που μπορώ να τις βλέπω συνέχεια ~και έχω δει όλες τους το λιγότερο 3εις φορές.
Χωρίς κάποια συγκεκριμένη σειρά:

1. Whatever Happened to Baby Jane?
2. Mister Smith Goes to Washington
3. Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
4. The Fall
5. Amelie
6. American Beauty
7. Night of the Living Dead
8. Fight Club
9. The Royal Tenenbaums
10. Eternal Sunshine of the Spotless Mind
11. Monty Python And The Holy Grail

Σταματάω εδώ γιατί αλλιώς θα φτάσω στις 50.
Παλιότερα το Donnie Darko ήταν στις τρεις αγαπημένες μου ταινίες, αλλά έχω να το δω 3 χρόνια και όσο το θυμάμαι τόσο αμφιβάλλω για το αν μου αρέσει πιά ή όχι. Αν την ξαναδώ, ενδεχομένως να πέσει edit σε αυτή τη λίστα. :D

Posted Image


#15 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 June 2012 - 10:08

η καλυτερη περιοδος ηταν οταν εμενα στο Λονδινο. Παραδεισος για σινεμα. οχι σαν εδω. εκει λοιπον πηγαινα στο National Film Theater αλλα και αλλου και εβλεπα μερικα διαμαντια. να ειναι καλα το περιοδικο Time Out με τις παρουσιασεις του. ειχα παρει και τον πληρη οδηγο τοτε.

edit: διορθωση. Την Rashomon μαλλον σε βιντεο την ειχα δει. και μετα θυμηθηκα πως ειχα δει το Once Upon a Time in the West, οποτε μπαινει αυτο στη λιστα....