Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

O mozillas μου είναι σχιζοφρενής


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 June 2011 - 08:53

Λοιπόν τις τελευταίες 2 εβδομάδες ο mozillas μου έκλεινε ξαφνικά (αλλά αρκετά σπάνια, 2 φορές την εβδομάδα το πολύ), και μου έβγαζε αυτό το μήνυμα:

Posted Image\


Από χτες όμως έχει αποτρελαθεί και μου σβήνει συνέχεια όποτε του καπνίσει. (Για να ανοίξω αυτό το θρεντ χρειάστηκε να τον κάνω restart 5 φορές).
Έχω σβήσει τα tabs, καθάρισα το ιστορικό, έκανα 2 φορές restart το pc, τσέκαρα μπας και μου λείπουν updates, και scannnara 2 φορές με το avg (@@ δηλαδή), και πάλι το ίδιο.
Και ξαφνικά εκεί που ανοιγόκλεινε, οι τίτλοι των εικονιδίων του desktop έγιναν bold, και πλέον γίνονται με το που ανοίγω το pc. Ένας φίλος μου είπε ότι είναι σαν το safe mode αλλά δεν έχω ιδέα τι πάει να πει αυτό. :S

Ξέρω ότι θα χρειαστεί να κάνω format, αλλά θα πρέπει να περιμένω μέχρι 7 Ιούλη,και ως τότε χρειάζομαι το pc. Chrome-Opera δεν μπορώ να εγκαταστήσω (ναι, θέλει επειγόντως format), οπότε μην το προτείνετε.

Θέλω μια προσωρινή λύση για τις επόμενες 2 εβδομάδες. Can anyone help? :blingeye2:

Edited by Anelis, 14 June 2011 - 09:07.

Posted Image


#2 twin

twin

    follow the white rabbit.

  • Members
  • 89 posts

Posted 14 June 2011 - 09:44

Chrome-Opera δεν μπορώ να εγκαταστήσω (ναι, θέλει επειγόντως format), οπότε μην το προτείνετε.


δηλαδή απεγκατάσταση του firefox και ξανάεγκατάσταση is not an option ?
Posted Image

#3 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 14 June 2011 - 10:06

Έλεγξε μήπως έχει τίποτα add ons που προκαλούν τα crashαρίσματα.

#4 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 14 June 2011 - 14:05

Δοκιμασε να κατεβασεις το CCleaner και τρεξτο. Μπορει να βοηθησει ^^

Υ.Γ. Ελαφρυ προγραμματακι που καθαριζει περιττα πραγματα στους browsers.


2bbd14fc.jpg


#5 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 14 June 2011 - 14:23

cookies έβγαλες?

#6 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 14 June 2011 - 14:24

αυτο που λεει ο Didimakia ειναι μια λυση, επισης γιατι δεν μπορεις να κανεις φορματ ποιο πριν ??

#7 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 14 June 2011 - 14:40

Απο που και ως που ο CCleaner είναι λύση; To πρόγραμμα έχει, απλούστατα, εγκατασταθεί λανθασμένα, είτε επειδή δεν διέγραψε/αντικατέστησε κάποια αρχεία απο προηγούμενη έκδοση σε update είτε επειδή υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα config files/addons. Στο μόνο που θα μπορούσε να βοηθήσει το παραπάνω πρόγραμμα είναι στο registry scan το οποίο μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απο ότι να φτιάξει - το λέω με μία επιφύλαξη ωστόσο.

#8 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 14 June 2011 - 15:24

Απο που και ως που ο CCleaner είναι λύση;...

απο τοτε που κανεις registry clean

#9 KamenoC

KamenoC

    Σοου Φακινγκ Μποουρντ

  • Members
  • 140 posts

Posted 14 June 2011 - 16:20

Βαλε Chrome :hero:

#10 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 June 2011 - 18:26

Ευχαριστώ πολύ καμένε, πραγματικά δεν το είχα σκευτεί, μου λύνεις τα χέρια :P

Θα δοκιμάσω αυτό που λέει ο twin και το CCleaner και ο Cthulhu βοηθός.
Δυστυχώς νομίζω ότι το πρόβλημα μάλλον δεν είναι του mozilla αλλά γενικότερα του pc~ιού... >_<

Posted Image


#11 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 14 June 2011 - 18:39

αν συνεχίζει να αρνείται πεισματικά να απεγκαταστήσει το πρόγραμμα, δοκίμασε το Revo Uninstaller, σε advanced mode (you will know when you see the pop-up).

#12 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 14 June 2011 - 18:40

Γιατί δε δοκιμαζεις να το απεγκαταστήσεις και να το ξαναβαλεις, όπως προαναφέρθηκε; Είναι απλό. Αν και πρώτα θα πρέπει να σωσεις καπου τους σελιδοδείκτες και τυχόν passwords.

--Το google chrome δεν το χωνεύω.:stubborn: Γενικά ότι περιεχει την λέξη google αρχισε να μου δημιουργεί μια απέχθεια τελευταία.--

Posted Image

Posted Image


#13 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 14 June 2011 - 18:53

απεγκατασταση του μοζιλλα, τρεξιμο καποιου "καθαριστικου" προγραμματος σαν και αυτο που ειπαν τα παιδια (προτιμω tune up tbh), για να φυγουν τυχον "υπολειματα" και μετα εγκατασταση του μοζιλα, με απενεργοποιημενο το autoupdate μεχρι να κανεις φορματ.

στα συν: πιο ευκολο και γρηγορο απο το φορματ. Η καλυτερη για εμενα προσωρινη λυση, εκτος αν εχεις την τεχνογνωσια να βρεις ακριβως ποιο update/plugin/whatevah σου φυστικωσε την αλεπουδιτσα, και να το στειλεις για βρουβες. Εγω δεν την έχω.

Στα πλην, θα σου ξηλωσει τα bookmarks και διαφορες ρυθμισεις που εχεις κανει πανω του, προφανως. Νομιζω υπαρχουν προγραμματα που στα κρατανε, αλλα υπαρχει ο φοβος να κρατησουν και πραγματα που δεν θες, οπως το προβλημα, και εξαλλου εγω δεν ξερω ποια ειναι.

Εγω αυτο κανω οσες φορες μου ετυχε, και ημουν κομπλε, μεχρι το επομενο φορματ. Αμα ξερεις κανεις καλυτερα, ας πει.

stasou%2520mygdala.jpg


#14 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 14 June 2011 - 20:36

τοσες ωρες που το συζηταμε, εγω στη θεση σου θα ειχα κατεβασει τα γουίντοουζ και θα ειχα κανει φορματ. βαλε λινουξ στην τελικη(οπως λενε μερικοι) για να μην εχεις τετοιες σκοτουρες.

#15 twin

twin

    follow the white rabbit.

  • Members
  • 89 posts

Posted 14 June 2011 - 22:47

βαλε λινουξ στην τελικη(οπως λενε μερικοι) για να μην εχεις τετοιες σκοτουρες.


:thatsit:

Posted Image
Posted Image