Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Πιστεύετε ότι το Bleach έχει δυνατές δραματικές/συγκινητικές σκηνές?


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 Wild Monkey

Wild Monkey

    Going Bananas

  • Members
  • 184 posts

Posted 21 March 2011 - 20:14

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι το Bleach μας έχει δείξει μέχρι τώρα εντυπωσιακές μάχες, έντονη δράση, όμορφα σχεδιασμένους και badass χαρακτήρες, cool soundtracks κλπ. Ωστόσο νομίζω ότι υστερεί πάρα πολύ σε δράμα/συναίσθημα και δεν καταφέρνει να συγκινήσει αυτόν που το παρακολουθεί. Αν πάρουμε τα άλλα δημοφιλή action manga για παράδειγμα, το Naruto μας έχει δείξει πολλούς τραγικούς θανάτους χαρακτήρων, ενώ το One Piece μας έχει δείξει το θλιβερό παρελθόν επίσης πολλών χαρακτήρων. Το Bleach νομίζω απλά δεν τα καταφέρνει σε αυτόν τον τομέα και το θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα της σειράς. Εσείς τι λέτε; Αν διαφωνείτε σας προκαλώ να με διαψεύσετε και να μου πείτε ποιες θεωρείτε τις πιο ''φορτισμένες'' στιγμές του Bleach μέχρι τώρα.:ureshii:

#2 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 23 March 2011 - 23:30

Βασικά όπως το πάρει κανείς αυτό...Έχει αλλά δεν είναι τόσο ''δυνατές'' (γνώμη μου)
"Love the Life you Live, Live the Life you Love"

#3 WillOfTheD

WillOfTheD

    α ου α

  • Members
  • 731 posts

Posted 23 March 2011 - 23:40

να γιατι ποτε δεν εχω αισθανθει κατι στο bleach.....οντως στο συγκεκριμενο τομεα υστερει υπερβολικα το bleach.....μολις συνειδητοποιησα οτι ειναι το μοναδικο απ'τα τρια μεγαλα shounen που οταν το γυρναει σε δραμα κρατιεμαι να μη γελασω.....ποσο μαλλον οταν οι συγκεκριμενες drama wannabe σκηνες περιλαμβανουν την orihime:Crying2::puke::puke::puke:

#4 DeLGaDo

DeLGaDo

    Apapapa

  • Members
  • 420 posts

Posted 23 March 2011 - 23:59

να γιατι ποτε δεν εχω αισθανθει κατι στο bleach.....οντως στο συγκεκριμενο τομεα υστερει υπερβολικα το bleach.....μολις συνειδητοποιησα οτι ειναι το μοναδικο απ'τα τρια μεγαλα shounen που οταν το γυρναει σε δραμα κρατιεμαι να μη γελασω.....ποσο μαλλον οταν οι συγκεκριμενες drama wannabe σκηνες περιλαμβανουν την orihime:Crying2::puke::puke::puke:


3 μεγάλα shounen you mean?

#5 WillOfTheD

WillOfTheD

    α ου α

  • Members
  • 731 posts

Posted 24 March 2011 - 00:00

3 μεγάλα shounen you mean?

one piece,naruto,bleach

#6 DeLGaDo

DeLGaDo

    Apapapa

  • Members
  • 420 posts

Posted 24 March 2011 - 00:00

one piece,naruto,bleach


Gintama? :(
Τέσπα ας μην είμαι off topic απλά είχα την περιέργεια :P

#7 WillOfTheD

WillOfTheD

    α ου α

  • Members
  • 731 posts

Posted 24 March 2011 - 00:03

Gintama? :(

αυτα ειναι τα big 3....οχι μονο λογω πωλησεων αλλα και λογω εκτασης(meaning who knows αν μεχρι να τελειωσουν θα'χουμε γερασει).....ασφαλως αυτο δεν παει να πει οτι ολα τα αλλα animes/mangas υστερουν ποιοτικα σε κατι σε σχεση μ'αυτα τα 3.....oh and sorry for being off topic!!!:ureshii:

#8 Flameking1

Flameking1

    Ikkaku Rapeface

  • Members
  • 181 posts

Posted 24 March 2011 - 22:04

δεν με χαλάει καθόλου και τα τρία shounen παρουσιάζουν διαφορετικές καταστάσεις.
Το bleach έχει κυρίως συμβολισμούς που έχουν να κάνουν με την θεολογία ίσως για αυτό δεν έχουμε τόσο δράμα, ενώ τα άλλα παρουσιάζουν περισσότερο ανθρώπινες καταστάσεις όπου οι ζωές δευτερευόντων χαρακτήρων κυρίως επηρεάζονται άμεσα.

#9 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 25 March 2011 - 02:21

Bleach και δραμα ειναι αντωνυμα.


2bbd14fc.jpg


#10 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 25 March 2011 - 12:04

Bleach και δραμα ειναι αντωνυμα.


Μα τι λες;!

Μεγαλύτερο δράμα από το bleach δεν υπάρχει :hihi2:


Anyway, εγώ η μόνη σκηνή που θυμάμαι να είχα συγκινηθεί είναι όταν ο Byakuya, μαζί με τον Renji, πήρε την Rukia, αφού είχε νικήσει τον Ichigo.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#11 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 25 March 2011 - 12:22

αν το Bleach θεωρείται συγινιτικό, τότε όλα τα άλλα άνιμε που σπαράζουμε στο κλάμμα τι είναι;;; Μπορεί να έχει μερικές ωραίες σκηνές, αλλά δραματικές και συγκινιτικές δεν τις λες... :P

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#12 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 26 March 2011 - 05:45

Το Bleach ειχε ενα συγκινητικο στοιχειο στα πρωτα arcs αλλα απο κει και περα επικεντρωθηκε στις μαχες.

Καποιες δυνατες στιγμες ηταν η "Διασωση" της Rukia ή το παρελθον του Ichigo (και καλα). Ακομα και τα σκηνικα με την Hinamori ειχαν ενα δραματικο στυλακι.

Τωρα τελευταια μαλιστα
Spoiler:
επιδιωξε να "επιτεθει" ο author στο κοινο με μια συγκινητικη σκηνη αλλα οχι τοσο δυνατη.
Spoiler: Γιατι


Ναι, στο Naruto ειχαμε το θανατο περισσοτερων main character (Jiraya, Nagato/Pain και αλλων κομπαρσων που παρα το μικρο ρολο τους, προσεθεταν ενα δραματικο τονο στην ατμοσφαιρα). Και μετα ανεστησε ολους τους νεκρους απο τη μαχη με τον Pain/Nagato και τη χαλασε. Αλλα δοξα το θεο εχουμε εναν αιμοδιψη Sasuke και ενα βουνο δραματικων παρελθοντων σε ολους τους χαρακτηρες που (κατα τη γνωμη μου) επισκιαζει τους θανατους των διαφορων χαρακτηρων.

Το One Piece απο την αλλη, μονο προσφατα
Spoiler:
εκανε κατι. Απο κει και περα κανεις αλλος δεν πεθανε ποτε μα ποτε στη σειρα (εκτος απο εναν του πληρωματος του Shanks νομιζω. Ακομα και οι κομπαρσοι marines που εστελνε πετωντας ο luffy κατα εκατονταδες στο Enies Lobby δεν πεθαναν.

Συγκριτικα με αυτα το Bleach δεν παρεχει στον αναγνωστη/τηλεθεατη αυτη τη συγκινηση, αλλα επικεντρωνεται στη "λυτρωση" οταν εμφανιζεται ο Deus Ex Machina aka Kurosaki Ichigo και τους σωνει ολους. Αν και μεχρι αυτο εχει αρχισει να ξεθωριαζει πλεον. Θυμαμαι τις παλιες καλες μερες που εκοβε βολτες στο Sereitei πολεμωντας τους Captains και "μεγαλωνοντας" συναισθηματικα αλλα και σε επιπεδο δυναμης. Και φυσικα εμφανιζοταν μπροστα στον Byakuya για να του πουλησει τρελα :D . Εχουμε καιρο να δουμε κατι τετοιο στο Bleach.

Σε γενικες γραμμες, το Bleach δεν παρεχει (πλεον) αρκετη συγκινηση σε επιπεδο δραματος οπως τα αλλα μεγαλα ονοματα που ανεφερα, αλλα περναει πιο ηπια μηνυματα που σε κανουν να νιωθεις μια συγκινιση γενικοτερη και οχι μονο στη συγκεκριμενη σκηνη.

Τα ειπα λιγο μπερδεμενα αλλα ελπιζω να με καταλαβατε:hot:.

#13 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 26 March 2011 - 10:45

Dunno, το bleach είχε καταφέρει να με συγκινήσει κάπως μόνο σε ορισμένα σημεία με την Orihime. Γενικά δεν νομίζω ότι τα καταφέρνει τόσο καλά σε αυτόν τον τομέα, αλλά δεν είναι και τέτοιος ο σκοπός του οπότε who cares

on another note

Αλλα δοξα το θεο εχουμε εναν αιμοδιψη Sasuke

Να μας λείπει ο κύριος XD

#14 Johnyman

Johnyman

    Clear Eyes,Full Hearts

  • Members
  • 142 posts

Posted 26 March 2011 - 13:00

εδώ ιστορία δεν έχει,θα έχει συγκινητικές σκηνές?

Posted Image


#15 HelenGreece4ever

HelenGreece4ever

    Girisha

  • Members
  • 183 posts

Posted 30 March 2011 - 16:53

Δεν έχει πολλές βέβαια, αλλά αυτές οι λίγες που έχει για' μένα είναι αρκετά δυνατές. Επίσης αν έχει να κάνει με τον θάνατο κάποιου, το να συγκινηθεί κάποιος πάει συνήθως με το αν του αρέσει ο συγκεκριμένος χαρακτήρας (ίσως πολλοί να λυπήθηκαν με τον Ulquiorra). Σίγουρα δεν συγκινείτε κάνεις με τις πρισσότερες δραματικές σκηνές των fillers. Ίσως να μην τα λέω τόσο σωστα, γιατί από τα υπόλοιπα "μεγάλα" anime δεν έχω δει κανένα.
る  ギ

Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews