Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΓΗ & ΟΥΡΑΝΟΣ


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 13 December 2010 - 02:23

Απορώ πως δεν έχει γίνει ακόμα θρεντ για το πρώτο ελληνικό μάνγκα!!!!!!!
Cover
Posted Image

Inside
Spoiler:

Στην Σκωτία στα τέλη του 19ου αιώνα η ιστορία δύο οικογενειών δεμένες με δυνατή φιλία καί της πεντάχρονης Αγκαθα που έχει το κληρονομικό χάρισμα-όπως η πεθαμένη γιαγιά της-να προβλέπει το μέλλον.Χάρισμα ή κατάρα; Η απάντηση στο νέο Ελληνικό μάνγκα των εκδόσεων Ψ.τ.Λ<<Ουρανός και γη>>σε σενάριο και σχέδιο της ΜARU.
Η υπόθεση είναι εμπνευσμένη από μία αρχαία Κέλτικη παράδοση όπου θέλει μία μέρα τού χρόνου-την ημέρα των νεκρών- να ανοίγη η πύλη ανάμεσα στις δύο διαστάσεις,του κόσμου των νεκρών καί του κόσμου των ζωντανών ώστε με αυτό τον τρόπο να μπορούν να συναντηθούν τα γαπημένα πρόσωπα που τους χώρισε ο θάνατος.
(from greekcomics)

Η ιστορία θα ολοκληρωθεί σε 5 απολαυστικούς τόμους!!!

Spoiler:

Attached Files


Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#2 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 13 December 2010 - 02:26

Spoiler:



That's MY line!

LfNX0dh.png


#3 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 13 December 2010 - 02:32

Posted Image


Ποια είναι η MARU;

Posted Image


#4 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 December 2010 - 02:44

To σχέδιο θυμίζει manga των 70's. Μοιάζει χαριτωμένο και σίγουρα οι ελληνικές προσπάθειες πρέπει να στηρίζονται.

Ξέρουμε πότε με το καλό ο δεύτερος τόμος και σε τι τιμούλες κυμαίνεται ο πρώτος?

#5 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 13 December 2010 - 03:47

Πάντως είναι πολύ Candy-candy like το σχέδιο :P.
Γι'αυτό και θυμίζει 70's
Posted Image

#6 Geutella

Geutella

    Anime-Greek

  • Members
  • 337 posts

Posted 13 December 2010 - 04:03

Πάντως είναι πολύ Candy-candy like το σχέδιο :P.
Γι'αυτό και θυμίζει 70's


Από το στόμα μου το πήρες. Το artwork μοιάζει αρκετά στο Candy Candy, WTF, την Igarashi αντιγράψανε; xD
Posted Image

#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 December 2010 - 23:09

Καντυ και Λουνα, μαζι κυκλοφορουσαν τα δυο μανγκα

αργησε 20 χρονια να γινει κατι τετοιο/

αλλα το εξωφυλλο μου φαινεται απαισιο.

στοχευει στις νεοτερες ηλικιες (Patty generation) ή στις κυριες που μεγαλωσαν με την Καντυ;

κριμα να μην προβαλλεται ενα shoujo anime στην τηλεοραση για να το βοηθησει

#8 Maru-san Hakuden

Maru-san Hakuden

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 13 January 2011 - 13:48

Ναι, είναι αλήθεια, μεγάλωσα με την Κάντυ Κάντυ, τη Λούνα και το Ρόδο των Βερσαλλιών και έφτασα 33 χρονών μέχρι να καταφέρω να δω το όνειρό μου να γίνεται πραγματικότητα. Η χρήση του συγκεκριμένου σκίτσου δεν είναι αντιγραφή, αλλά ο τρόπος με τον οποίο έμαθα να ζωγραφίζω μάνγκα όπως ακριβώς κάνουν τα σημερινά παιδιά αντιγράφοντας το σκίτσο του Ναρούτο και του Μπλιτς. Το σούτζο μάνγκα Ουρανός και Γη είναι πάνω από όλα μία ιστορία αγάπης και αυτοθυσίας, με πολλά υπερφυσικά στοιχεία και πολλά μυστικά που θα βρουν απαντήσεις μέχρι το τέλος της. Ευχαριστώ πολύ όσους έγραψαν καλά λόγια για το έργο μου γιατί πραγματικά βγήκε κάτω από πολύ αντίξοες και δύσκολες συνθήκες.

#9 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 January 2011 - 17:05

Βασικά Seraphimon είναι το πρώτο μάνγκα στα Ελληνικά γιατί έχει ξαναβγεί μάνγκα από Ελληνίδα, και μάλιστα από την Tokyopop.

Τώρα τι να πω για το συγκεκριμένο, σόρι Maru-san, δεν θέλω να σε προσβάλω ή να γίνω κακιά, αλλά δεν το έχω διαβάσει και δεν πρόκειται γιατί απ΄ότι βλέπω δεν μου αρέσει καθόλου.

Γουστάρω όμως που γίνεται προσπάθεια, και ελπίζω να συνεχιστεί αυτό!!!

Posted Image


#10 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 14 January 2011 - 10:48

Θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου για την προσπάθεια και ευχές για την καλύτερη δυνατή συνέχεια ^^

(p.s. το Tenjou Tenge δεν πάει να πει και αυτό Γη και Ουρανός? )

#11 Kisara

Kisara

    the keikbender

  • Members
  • 122 posts

Posted 14 January 2011 - 11:13

Νομίζω ότι είναι ένα αξιέπαινο βήμα! Θα το αγοράσω σίγουρα! Συγχαρητήρια και εις ανώτερα!

#12 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 14 January 2011 - 14:18

Βασικά Seraphimon είναι το πρώτο μάνγκα στα Ελληνικά γιατί έχει ξαναβγεί μάνγκα από Ελληνίδα, και μάλιστα από την Tokyopop.


Αυτό πως το εννοείς;Εννοείς ότι έχει βγει στην Ελλάδα ξανά πιο παλιά manga από ελληνίδα στα ελληνικά ή ότι απλά έχει βγει στο εξωτερικό manga απο ελληνίδα που ζει στο εξωτερικό από την Tokypop;Γιατί αυτό ξέρω ότι ισχύει στην Γερμανία.Αν ισχύει το πρώτο για την Ελλάδα τότε δεν το γνωρίζω και αν μπορείς πες μου ποιο εννοείς.

Πέρα από αυτό θα το αγοράσω και εγώ πάντως ασχέτως τι μου αρέσει και τι όχι από ενδιαφέρον και για να στηρίξω την προσπάθεια.


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#13 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 January 2011 - 16:57

Αυτό πως το εννοείς;Εννοείς ότι έχει βγει στην Ελλάδα ξανά πιο παλιά manga από ελληνίδα στα ελληνικά ή ότι απλά έχει βγει στο εξωτερικό manga απο ελληνίδα που ζει στο εξωτερικό από την Tokypop;Γιατί αυτό ξέρω ότι ισχύει στην Γερμανία.Αν ισχύει το πρώτο για την Ελλάδα τότε δεν το γνωρίζω και αν μπορείς πες μου ποιο εννοείς.


Βασικά Seraphimon είναι το πρώτο μάνγκα στα Ελληνικά γιατί έχει ξαναβγεί μάνγκα από Ελληνίδα, και μάλιστα από την Tokyopop.

Αφού καλέ λέω ότι το Γη και Ουρανός είναι το πρώτο μάνγκα στα Ελληνικά, πώς μπερδεύτηκες;

Όπως καταλαβαίνεις ναι, αναφέρομαι στην κοπέλα που έμενε στην Γερμανία.

Posted Image


#14 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 14 January 2011 - 17:10

το ειδα και η αληθεια ειναι πως δεν ενθουσιαστηκα με το σχεδιο, δεν το αγορασα με την πρωτη ματια, αλλα διαβαζοντας το thread σκοπευω να το αγορασω. Ηταν λαθος μου νομιζω να κρινω σχετικα επιφανειακα, θα επρεπε να στηριζουμε τις προσπαθειες που γινονται στην χωρα μας, οπως λεει και ο cassiel

#15 Aposutorosu

Aposutorosu

    Anime Amateur

  • Members
  • 93 posts

Posted 14 January 2011 - 17:10

ενδοιαφερων... που μπορούμε να το βρούμε?
Archimedes will be remembered when Aeschylus is forgotten, because languages die and mathematical ideas do not.
-G. H. Hardy