Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

It's tea time!


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 23 September 2010 - 08:11

Αυτό είναι ένα thread στο οποίο συζητάμε τα πάντα γύρω από τα ιαπωνικά τσάγια και τα σκεύη.

Θα αρχίσω με μια μικρή παρουσίαση των πιο συνηθισμένων τύπων Ιαπωνικών τσαγιών.
Και μια διευκρίνηση όλα τα είδη τσαγιών (μαύρο,πράσινο,λευκό,σέντσα κ.α) είναι από το ίδιο φυτό,[URL="[URL="http://en.wikipedia.org/wiki/Camellia_sinensis"]Camellia sinensis[/URL], το λέω διότι έχω ακούσει πολλά... η διαφορά τους είναι στην επεξεργασία του φύλλου του τσαγιού πριν και μετά την συγκομιδή, οι διάφορες τεχνικές αποξήρανσης, αν ακολουθεί οξείδωση σε πιο βαθμό γίνεται αυτή κ.α.

Όλα τα Ιαπωνικά τσάγια είναι κατά βάση τύπου πράσινου, δηλαδή έχουν υποστεί ελάχιστη οξείδωση. Οι πιο γνωστοί και διαδεδομένοι τύποι είναι οι εξής:


Gyokuro
Πρόκειται, συνήθως, για τον πιο ακριβό Ιαπωνικό τύπο τσαγιού. Είναι από τα λίγα τσάγια που έχουν μια αρκετά δυνατή φυσική γλύκα, και ελάχιστη υπόπικρη αίσθηση σε σχέση με τα υπόλοιπα. Αυτή την γλύκα την οφείλει στο ότι καλύπτουν τους θάμνος από τον ήλιο τουλάχιστον για μια εβδομάδα, έτσι ώστε να αυξηθούν τα επίπεδα αμινικών οξέων, η πυγή την γλυκεία γεύσης, και να μειωθούν τα επίπεδα της κατεχίνης, η πυγή της πικρής γεύσης, στα φύλλα.Θεωρείται ο καλύτερος τύπος που παράγει η Ιαπωνία, και όχι άδικα, γιαυτό είναι και συνηθισμένο να δίνεται και ως δώρο.

Sencha
Είναι ο πιο δημοφιλής τύπος στην Ιαπωνία και από τους πιο γνωστούς διεθνώς. Χαρακτηριστικά το 80% όλης της Ιαπωνικής παραγωγής γινεται σέντσα. Θεωρείται από τα καθημερινά τσάγια, έχει αρκετά φρέσκια γεύση, που σε μερικές περιπτώσεις θυμίζει χόρτου. Βέβαια υπάρχουν και περιορισμένες παράγωγες, που ανάλογα με το έδαφος που καλλιεργούνται παίρνουν μια ξεχωριστή γεύση από το υπόλοιπα τσάγια τύπου σέντσα. Το καλοκαίρι συνηθίζεται να πίνεται και κρύο.

Kukicha
Αρκετά ασυνήθιστο είδος τσαγιού, αποτελείται όχι μόνο από τα φύλλα του φυτού αλλά και από στελέχη και κλαδάκια του. Έχει μια αρκετά κρεμώδη και ευχάριστα γλυκεία γεύση. Προσωπικά είναι από τα αγαπημένα που αλλά δυστυχώς είναι δυσεύρετο.

Matcha
Το μάτσα είναι από τα λίγα τσάγια που πίνεται σε σκόνη , από ότι ξέρω και διεθνώς. Έχει μια αρκετά παλιά ιστορία, θεωρείται από τους πρώτους τρόπους κατανάλωσης τσαγιού, είναι και ο τύπος που χρησιμοποιείται στην τελετή τσαγιού, ακολουθεί ειδικό ποστ για αυτήν. Σε αυτήν σε γενικές γραμμές τοποθετείται μια μικρή ποσότητα του σε ένα μπολ με νερό, και με ένα σκεύος που λέγεται chasen, κάτι σαν μικρή βούρτσα από μπαμπού, ανακατεύεται. Λόγο αυτού του τρόπου που πίνεται, λαμβάνονται όλα τα θρεπτικά συστατικά του φύλλου, καθώς πίνεις το ίδιο το φύλλο. Έχει μια αρκετά ιδιαίτερη γεύση και πολύ πλούσιο άρωμα, ειδικά όταν είναι φρέσκο. Συνοδεύεται τέλεια με γλυκά.

Genmaicha
Η αλλιώς popcorn tea, είναι απλό τσάι μόνο που έχει και ψημένους κόκκους ρυζιού. Αυτή η τεχνική ήταν αρχικά ένα τέχνασμα για να αυξάνεται ο όγκος του τσαγιού αλλά τελικά άρεσε και πλέον είναι αρκετά δημοφιλής. Το άρωμα των καβουρδισμένων κόκκων ταιριάζει ασυνήθιστα ωραία με το τσάι. Συχνά προσθέτεται και μάτσα μέσα δίνοντας και μια πιο γλυκεία και ψαγμένη γευση.

Hojicha
Το χότζιτσα είναι τσάι καβουρδισμένο μέσα σε πορσελάνινο σκεύος πάνω από κάρβουνα. Αυτή η κατεργασία του δίνει μία αρωματική, καραμελέ γεύση και του μειώνει αρκετά τα επίπεδα καφεΐνης, γιαυτό και προτιμάται για τα παιδιά και τους ηλικιωμένους. Είναι τέλειο για τις κρύες νύχτες του χειμώνα:drink:.

Ακολουθούν ποστ ειδικά γα τα διάφορα σκευή(τσαγιέρες κτλπ),brewing tips,τον συμβολισμό/παράδοση/φιλοσοφία(όπως πρότεινε και η Anelis-san), καθώς και για την τελετή τσαγιού.

Edited by unagi, 23 September 2010 - 09:08.


#2 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 September 2010 - 08:59

Χεχ, φάση έχει αυτό το θρεντ. Εγώ είμαι φανατική του τσαγιού αλλά εντελώς άσχετη με τα πάντα γύρω από αυτό.

Nομίζω θα ήταν πολύ ωραίο και ενδιαφέρον αν ενσωμάτωνες σε αυτό το θρεντ και πληροφορίες όχι μόνο γενικά για τις τελετές τσαγιού, αλλά και σε σχέση με το συμβολισμό, την παράδοση και τη φιλοσοφία τους γενικότερα.

Είχα διαβάσει όταν ήμουν πιό μικρή το φιλοσοφικό βιβλίο " Το βιβλίο του τσαγιού" του Οκακουρα Κακουζο, και αν και κατάλαβα λίγα γιατί μου είχε φανεί πολύ δυσνόητο ήταν απίστευτα ενδιαφέρον και ήταν σαν μια μικρή αλλά γερή εισαγωγή στην κλασσική Ιαπωνική κουλτούρα. Οπότε όταν κάνεις το ποστ για τις τελετές θα γίνω θαμώνας του θρεντ, προς το παρόν δεν μπορώ να πω τίποτα για τα Ιαπωνικά τσάγια (Twinings English Breakfast Tea ftw λέμε! :P )

Also, ακούγεται γιαγιαδίστικο εντελώς αλλά αναμένω το ποστ με τα τσαγιερά!

..αχ που είσαι ρε Queen of Hearts!!

Posted Image


#3 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 23 September 2010 - 09:08

Nομίζω θα ήταν πολύ ωραίο και ενδιαφέρον αν ενσωμάτωνες σε αυτό το θρεντ και πληροφορίες όχι μόνο γενικά για τις τελετές τσαγιού, αλλά και σε σχέση με το συμβολισμό, την παράδοση και τη φιλοσοφία τους γενικότερα.


Αναμείνατε στους δέκτες σας:hihi2:

Twinings English Breakfast Tea ftw λέμε!


+1

#4 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 23 September 2010 - 09:23

hokago tea time approves thread
Posted Image

ειχα διαβασει και καποια πραγματα στο japanese food and drinks
αλλα πιστευω οτι χανονται αναμεσα σε αρκετα ενδιαφεροντα για την Ιαπωνικη κουζινα και διαφορα τρολ ποστς!

θελω να μαθω οσα περισσοτερα μπορειτε να μοιραστειτε οσοι γνωριζετε αλλα ...που θα
βρω και να τα γευτω κιολας?
θυμαμαι οτι η σενσει στα Ιαπωνικα παραγγελνει για να της φερουν απο Ιαπωνια για να
ευχαριστηθει τσαι!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#5 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 23 September 2010 - 09:30

Αν και γενικώς δεν είμαι του τσαγιού, έχει το ενδιαφέρον του. Καταρχήν ένα πράγμα που έχω ως περιέργια είναι πια η διαφορά των διάφωρων ειδών τσαγιού που ανέφερες στην αρχή (μαύρο,πράσινο,λευκό,σέντσα κ.α). Η μύπως αυτά που ανέφερες είναι αυτά απλά με το ιαπωνικό τους όνομα;

Τέλος αυτά τα τσάγια τα βρίσκει κανείς στην Ελλάδα;
phmava.php

#6 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 23 September 2010 - 09:53

@Acid λογο K-on μπηκα εδω βασικα xD

@Phm μερικα απο αυτα τα τσαγια μπορεις να τα βρει στο Soya-Japan αλλα αυτο ειναι μονο για Αθηνα

Παντως θα ηθελα και εγω να δοκιμασω καποια απο τα τσαγια αυτα
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#7 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 23 September 2010 - 10:14

Λατρεύω το τσάι. Όχι μόνο το Ιαπωνικό αλλά σχεδόν κάθε διαφορετική ποικιλία. Waay to go! Δεν ήξερα τόσα για τα Ιαπωνικά τσάγια. Εγώ μόνο matcha έχω το οποίο το είχα πάρει (από το soya shop κι εγώ, το οποίο μπορεί να είναι ακριβό μαγαζί αλλά έχει σχετικά φτηνό matcha) κυρίως για να κάνω την πράσινη σοκολάτα, δεν ξέρω πως να το πιω.:emptyonexg1:

EDIT:

Καταρχήν ένα πράγμα που έχω ως περιέργια είναι πια η διαφορά των διάφωρων ειδών τσαγιού που ανέφερες στην αρχή (μαύρο,πράσινο,λευκό,σέντσα κ.α). Η μύπως αυτά που ανέφερες είναι αυτά απλά με το ιαπωνικό τους όνομα;


Όχι αυτά που ανέφερε δεν είναι τα μαύρο, άσπρο, πράσινο κτλ με διαφορετικό όνομα. Από ότι ξέρω τα περισσότερα εάν όχι όλα από αυτά που ανέφερε είναι διαφορετικές ποικιλίες πράσινου τσαγιού ^_^

Edited by Wabbit, 23 September 2010 - 10:21.

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#8 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 23 September 2010 - 10:51

Είμαι μεγάλος λάτρης του τσαγιού, με μελάκι πάντα. Τη ζάχαρη τη σιχαίνομαι!

Αν και έχω πιει πολλά "τσάγια" μου άρεσε πολύ το τσάι στο Μαρόκο.
Κι εκεί έχουν πολύ ωραίο τσάι. Σορυ αν βγαίνω εκτός συζήτησης.

Πολύ ωραίο το θρεντ. Ούτε εγώ γνώριζα τόσα για τα Ιαπωνικά tea!!

Tiger-stock-blog-header.jpg


#9 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 23 September 2010 - 11:04

παντως απο τσαγια αυτο που εμενα μου αρεσει περισσοτερο (και δεν βαζω μεσα τα
Ιαπωνικα που δεν εχω πιει αλλα αυτα που γενικως βρισκει κανεις σε sm και στα coffeeway)
ειναι το κοκκινο τσαι (Rooibos) που ειναι πικαντικο με γευση που δεν βαραινει οσο μενει
το φακελακι στην κουπα και εχει υπεροχο αρωμα

Red Rooibos Tea

στην πραγματικοτητα λοιπον το Νοτιοαφρικανικο Rooibos ειναι ενα βοτανο που μαζι με καποια μπαχαρικα και
μαυρο τσαι αναμιγνυονται για να δημιουργησουν το λεγομενο κοκκινο τσαι!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#10 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 23 September 2010 - 11:29

παντως απο τσαγια αυτο που εμενα μου αρεσει περισσοτερο (και δεν βαζω μεσα τα
Ιαπωνικα που δεν εχω πιει αλλα αυτα που γενικως βρισκει κανεις σε sm και στα coffeeway)
ειναι το κοκκινο τσαι (Rooibos) που ειναι πικαντικο με γευση που δεν βαραινει οσο μενει
το φακελακι στην κουπα και εχει υπεροχο αρωμα

Red Rooibos Tea

στην πραγματικοτητα λοιπον το Νοτιοαφρικανικο Rooibos ειναι ενα βοτανο που μαζι με καποια μπαχαρικα και
μαυρο τσαι αναμιγνυονται για να δημιουργησουν το λεγομενο κοκκινο τσαι!


Αχ το rooibos είναι από τα αγαπημένα μου. Συγκεκριμένα ένα blend rooibos, φράουλας και βανίλιας. Plus, το τσάι αυτό έχει 0% καφεΐνη.

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#11 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 23 September 2010 - 14:02

θελω να μαθω οσα περισσοτερα μπορειτε να μοιραστειτε οσοι γνωριζετε αλλα ...που θα
βρω και να τα γευτω κιολας?
θυμαμαι οτι η σενσει στα Ιαπωνικα παραγγελνει για να της φερουν απο Ιαπωνια για να
ευχαριστηθει τσαι!

Τέλος αυτά τα τσάγια τα βρίσκει κανείς στην Ελλάδα;


Όπως είπε και ο alxdjo μπορείς να τα βρείς στο Soya-Japan, ακόμα και σε αρκετά καταστήματα για τσάι μπορείς να τα βρεις όπως στο Δρόμο του Τσαγιού εκεί έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία από ιαπωνικό τσάι, για εκτός Αθήνας δεν ξέρω.
Πάντως αρκετά μαγαζιά που πουλάνε καφέ και τσάι μερικές φορές έχουν και Ιαπωνικό τσάι(συνήθος σέντσα και Genmaicha) , για παράδειγμα ακόμα και το coffeeway έχει σέντσα, μάλλον όχι ιαπωνικό αλλά είναι αρκετά καλό. Επιπλέον αρκετά μαγαζιά με βιολογικά τρόφιμα έχουν κυρίως σέντσα.


Αν και γενικώς δεν είμαι του τσαγιού, έχει το ενδιαφέρον του. Καταρχήν ένα πράγμα που έχω ως περιέργια είναι πια η διαφορά των διάφωρων ειδών τσαγιού που ανέφερες στην αρχή (μαύρο,πράσινο,λευκό,σέντσα κ.α). Η μύπως αυτά που ανέφερες είναι αυτά απλά με το ιαπωνικό τους όνομα;

Συνοπτικά το μαύρο τσάι είναι το πιο οξειδωμένο από τους υπόλοιπους τύπους, το πράσινο όπως και το άσπρο δεν έχουν οξειδωθεί με την διαφορά ότι το άσπρο αποτελείται από τα πιο φρέσκα φύλλα του θάμνου γιαυτό και είναι και πιο ανοικτό το χρώμα του.
Όπως είπε και η Wabbit αυτά που ανέφερα είναι όλοι τύποι Ιαπωνικού πράσινοι τσαγιού, να τονίσω κιόλας ότι οι Ιάπωνες παραδοσιακά μόνο πράσινο τσάι παράγουν, απλώς ανάλογα με την διαδικασία παραγωγής τους παίρνουν ιδιαίτερη γεύση και άρωμα, ώς εκ τούτου οι διαφορετικές ονομασίες.

Εγώ μόνο matcha έχω το οποίο το είχα πάρει (από το soya shop κι εγώ, το οποίο μπορεί να είναι ακριβό μαγαζί αλλά έχει σχετικά φτηνό matcha) κυρίως για να κάνω την πράσινη σοκολάτα, δεν ξέρω πως να το πιω.:emptyonexg1:


Το έχω κάνει και εγώ αυτό:P είναι πολύ θεϊκή η πράσινη σοκολάτα με matcha. Το έχω χρησιμοποιήσει για να κάνω και πράσινα dango

#12 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 23 September 2010 - 14:12

Το έχω κάνει και εγώ αυτό:P είναι πολύ θεϊκή η πράσινη σοκολάτα με matcha. Το έχω χρησιμοποιήσει για να κάνω και πράσινα dango


Χμμ εγώ την βρίσκω ενδιαφέρουσα αλλά έχει πολύ ιδιαίτερη γεύση για έμενα και μπορώ να φάω μόνο ελάχιστη ποσότητά κάθε φορά... εκτός εάν είμαι τελείως απαράδεκτη στην μαγειρική και γι'αυτό μου βγαίνει έτσι...


Ιαπωνικό τσάι για online παραγγελίες υπάρχει και στο tsai.gr αν και δεν έχω παρει ποτέ οπότε δεν ξέρω κατα πόσο λέει, καθώς και στο αγγλικο Wittard of Chelsea που είναι ένα από τα αγαπημένα μου και έχει πολλά υπέροχα τσάγια.

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#13 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 23 September 2010 - 14:18

Ιαπωνικό τσάι για online παραγγελίες υπάρχει και στο tsai.gr αν και δεν έχω παρει ποτέ οπότε δεν ξέρω κατα πόσο λέει, καθώς και στο αγγλικο Wittard of Chelsea που είναι ένα από τα αγαπημένα μου και έχει πολλά υπέροχα τσάγια.


Δεν ξέρω αν το είχες προλάβει αλλά κάποτε υπήρχε και εδώ στην Ελλάδα μαγαζί Wittard, από εκεί είχα πάρει ένα καταπληκτικό σέντσα και κάτι τέλεια ροφήματα σοκολάτας με τσίλι... ακόμα θυμάμαι την τελευταία μέρα που πήγα, ήταν η μέρα που έκλεισε:sigh2:

#14 Wabbit

Wabbit

    Candy addict

  • Members
  • 339 posts

Posted 23 September 2010 - 14:49

:cry5:

Όχιιι δεν το πέτυχα, χριστέ μου τι κρίμα :(
Τουλάχιστον έχουν online service... :sigh2:

Posted Image


I Will Follow You into the Dark


http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=7809

#15 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 23 September 2010 - 15:29

Τέλος αυτά τα τσάγια τα βρίσκει κανείς στην Ελλάδα;

"Ο Δρομος του Τσαγιου" ειναι σαλονικιωτικο μαγαζι και το κεντρικο του παραρτημα βρισκεται στην πολη μας. Η διευθυνση του ειναι Χρυσοστομου Σμυρνης 12. Ειναι ενα απο τα στενα που ειναι καθετα στη Μητροπολεως. Εχει απιστευτη πικοιλια απο ιαπωνικα, κινεζικα, ινδικα τσαγια και παραδοσιακα σκευη. Με καθε τσαι που σου πουλανε σου δινουν και οδηγιες για το βρασιμο του. Ξεκινησε απο κανα κινεζικο ομως γιατι τα ιαπωνικα θα σου πεσουν λιγο βαρια για αρχη.
Posted Image