Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Kirihito Sanka


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 20 March 2010 - 01:52

Posted Image

Original Title: きりひと讃歌, Kirihito Sanka
Original Run: April 1970 - December 1971
Volumes: 1 (20 chapters, 823 p.)
Genres: Drama, Mystery, Psychological, Seinen
Mangaka: TEZUKA Osamu (手塚 治虫)

ANN ~ WIKI


Posted Image

Ode to Kirihito tells the story of the passionate and well-liked young doctor Osanai Kirihito and his ambitious and ruthless rival Tatsugaura who are both investigating a rare incurable disease called ‘Monmow,’ found only in the remote village of Inugamisawa (here translated as Doggodale), which makes the bones of the body shrink and enlarge in strange proportions, making the body of the sufferer twist into a doglike shape before death.

Osanai, caught between the allure of his urban medical world and the rural peace offered by the remote village, does his best to help the victims retain their humanity in the face of a medical establishment which views them only as guinea pigs and oddities. Meanwhile, Tatsugaura schemes against Osanai and tries to infect his rival with the disease in order to gain fame from researching the results.

The story focuses on Osanai’s sufferings and journey of self-discovery, and his romantic relationships with his original fiancée Izumi and the Inugamisawa village girl Tazu. Its primary themes are medical corruption, the contrast between modern urban life and the rural, traditional world, and the transformation of the individual through suffering. The second half of the story focuses more on wandering and travel.


Posted Image

Καταπληκτική δουλειά από τον παππούλη Tezuka, αξίζει σίγουρα ένα πέρασμα. Αν δεν το έχετε συναντήσει ως τώρα, ρίχτε του μια ματιά...θυμίζει αρκετά το black jack ως θεματολογία, αν και κατά την γνώμη μου είναι πιο raw, ενήλικο και δυναμικό...:thatsit:

Τσιμπάτε ελεύθερα, courtesy of BakaBT...

Edited by Kenny, 21 March 2010 - 12:24.
fixed torrent link

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#2 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 20 March 2010 - 01:55

Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον σαν ιστορία. Thank you!!

#3 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 20 March 2010 - 10:20

Έχει καθόλου μάχες, όπου τα τερατόμορφα ανοσιουργήματα σκίζουν τις σάρκες ανυποψίαστων ανθρώπων; Ή επικεντρώνεται στην ανάλυση του εσωτερικού κόσμου των ηρώων;

#4 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 20 March 2010 - 16:15

Φίλε Νίκο, θα έλεγα πως είναι περισσότερο εσωτερική δουλειά (χωρίς να λείπει η δράση εντελώς φυσικά)...:smokingg:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#5 elitr

elitr

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 22 March 2010 - 15:54

Ψυχολογικό θρίλερ με έντονα στοιχεία αστυνομικής περιπέτειας και λίγη μεταφυσικη. Πολύ καλό!

το παραπάνω σχόλιο αναφερόταν στο MW του Tezuka. Tα είχα διαβάσει σε πολύ κοντινά χρονικά διαστήματα και έφαγα κόλλημα ότι πρόκειται για το άλλο... :unlucky: και για το manga στο οποίο αναφέρεται το θρεντ, έχω να πω ότι είναι πολύ ευκολοδιάβαστο (όπως κι οτιδήποτε΄άλλο έχω διαβάσει από Tezuka, όσοι γουστάρουν ιατρικά μυστηρίου θα τους αρέσει και επειδή τα κεφάλαια είναι ουσιαστικά αυτοτελή, μπορεί να διαβαστεί και σε δόσεις. Το στόρυ μου άρεσε λίγο λιγότερο από black jack, MW, apollo's song, όμως αξίζει να διαβαστει

Edited by elitr, 24 March 2010 - 12:05.


#6 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 September 2010 - 10:27

BUMP to this epic epic epic manga!

Μακάρι να διαβαζανε περισσότεροι τέτοιου είδους σειρές! Μόλις το ξεκίνησα, δεν το έχω τελειώσει ακόμα, και έχω ξετρελαθεί!
Γενικά ο Tezuka ήτανε πολύ μπροστά όχι μόνο για την εποχή του, αλλά ακόμα και σήμερα. Ιδίως οι μη mainstream σειρές του σε αφήνουν μ@λάκα!

also 2 robins in a row ftw!

Will edit later όταν τελειώσω το μάνγκα για περισσότερη fangirlίαση...

Posted Image


#7 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 09 October 2010 - 21:26

Πραγματικα ειναι εξαιρετικη σειρα. Υπαρχει κόσμος που λογο σχεδιου κυριως θεωρει τον Tezuka παιδικο -.- Ο ανθρωπος εγραφε αριστουργήματα.

Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι ισως το απότομο τέλος που ειχε. Δηλαδη περίμενα να δίξει κάτι παραπάνω. Αλλα υποθέτω πως αυτο το αφήνει στην φαντασία του αναγνώστη ή σε πιθανη συνέχεια που σχεδίαζε να γράψει.
Well ισως είναι καλυτερα ετσι.

#8 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 28 March 2012 - 22:54

Recital σαδισμού του Tezuka προς τους χαρακτήρες του επί 2 ολόκληρα volumes, αλλά πάντα σαφέστατος και ανθρώπινος στα μυνήματα του. Επιβεβαίωσα και ότι σκεφτόμουν από το adolf για το χειρισμό του θανάτου από αυτόν, δηλαδή αιφνίδιος και χωρίς τη συνηθισμένη κορύφωση/αγωνία, αλλά με νόημα και συγκίνηση.

Για όσσους δεν αποτελεί ακόμα το όνομα Tezuke εγγύηση ας πω και εγώ ένα διαβάστε το αλλά να είστε προτετιμασμένοι (έγω δεν ήμουν, και κατηγορώ έναν συγκεκριμένο κόπανο για αυτό!).

Next stop, phoenix

qzMHWHd.png