Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Pokemon Special


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 24 June 2006 - 17:35

Pocket Monsters ☆ SPECIAL

"This is the comic that most resembles the world I was trying to convey."
-Satoshi Tajiri, creator of Pokemon

Posted Image

Το Pokémon Special (ポケットモンスター☆SPECIAL Pocket Monsters ☆ SPECIAL), γνωστό και ως Pokémon Adventures, είναι το βασικό Manga του Pokémon. Αυτό ακολουθεί κατά βάση την πλοκή της βασικής σειράς των παιχνιδιών Pokémon. Χαρακτήρες, του είναι οι αντίστοιχοι των εκδόσεων, επωνομαζόμενοι σύμφωνα με το παιχνίδι το οποίο εκπροσωπούν.
Βασισμένο κατά βάση, και μη περιορισμένο, στην πλοκή των παιχνιδιών Pokémon, το Pokémon Special ακολουθεί τους ήρωες στις περιπέτειές τους στις περιοχές για τις οποίες κάνουν λόγο και τα παιχνίδια. Θρυλικά Pokémon, επικές μάχες, ώριμοι χαρακτήρες, και μην-προβλέψημη καλογραμμένη ιστορία είναι πράγματα που προσφέρει το Pokémon Special, σε αντίθεση με το αντίστοιχο Anime. Οι χαρακτήρες, έχουν πραγματική προσωπικότητα και όχι ανακυκλωμένες αντιδράσεις, ενώ ο κόσμος δεν είναι τόσο βαρετός, και σίγουρα τόσο ήρεμος ή υπερβολικό, όπως στο Anime. Τα arcs του είναι αυτά:
  • Red/Green/Blue
  • Yellow
  • Gold/Silver/Crystal
  • Ruby/Sapphire
  • FireRed/LeafGreen
  • Emerald
  • Diamond/Pearl
Τα δύο τελευταία είναι ongoing σε 3-4 μηνιαία περιοδικά. Grade 2-6 νομίζω. Οπότε γίνονται release 3-4 chapters το μήνα.

Σεναριογράφος του είναι ο Hidenori Kusaka ενώ η εικονογράφηση γίνεται από τον Satoshi Yamamoto, από τον Τόμο 10, μέχρι τώρα. Μέχρι και τον Τόμο 9, η MATO ήταν υπεύθυνη manga-ka.
Τα 15 πρώτα κεφάλαια του Pokemon Special, κυκλοφόρησαν από την Modern Times στην Ελλάδα, με το όνομα Πόκεμον Περιπέτειες. Στις Ηνωμένες Πολιτείες, η VIZ Media είχε αναλάβει την έκδοσή του, μέχρι και τον Τόμο 7, όποτε και σταμάτησε να το εκδίδει. Σήμερα, το Pokémon Special εκδίδεται στα αγγλικά στην Σιγκαπούρη, από την εταιρία Chuang Yi.

Αν κάποιος θέλει να το προμιθευθεί, μπορεί εύκολα να το κάνει από το eBay, ή ακόμα και με money order από την Grimsg, την οποία μπορείτε να βρείτε σχεδόν σε κάθε εμφανές Pokemon Forum.

Μπορείτε παρόλ' αυτά να το κατεβάσετε, από τα παρακάτω links, χάρη στην Nicoleb από το PokeCommunity, η οποία τα σκάναρε. Σύντομα θα ανανεώσω το post παραθέτοντας links και για τα νεότερα volumes.

Για να τα κατεβάσετε, μπορείτε να ακολουθήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο.
The PokeCommunity Manga Download Mirror Archive - The PokéCommunity Forums

oR4yYRl.gif


#2 mihalakis21

mihalakis21

    Natsu Dragonil

  • Members
  • 280 posts

Posted 29 March 2008 - 00:32

αν και δν τα εχω διαβασει τυχαινει να εχω μερικα τευχη που τα ειχε κυκλοφορησει η modern times. ωντος καμια μα καμια σχεση με το anime που ειναι πολυ παιδικο και βλεπουμε συνεχως τους μ@#$%@#ς της ομαδας πυραυλος.εδω τα pokemon οταν ερθει η ωρα εξελισονται. δν μενουν μικρα χαριτομενα μουλικα για να χερονται τα παιδακια και ουτε υπαρχει ο ash αλλα ο red που δεν μοιαζει καθολου με τον ash. επισης δεν ξεκιναει με τα κλασικα pokemon ο red αλλα με ενα poliwhirl.
Posted Image

#3 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 29 March 2008 - 01:43

Είναι πραγματικά καταπληκτική σειρά.
Την έχω και έχω διαβάσει τα πρώτα vols.

Πώς και δεν υπήρξε καμία απάντηση από τις 24/06/2006, όμως; :|
Ούτε ένα σχόλιο, τίποτα; :unsure:

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#4 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 29 March 2008 - 12:47

Τρελό φτυάρι. :P

Πάντως είναι κλάσσεις ανώτερο από το ανόητο anime και αξίζει μια ματιά απ'όλους. ;)
1

#5 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 29 March 2008 - 13:38

Εγώ πάντως που διάβασα τα πρώτα chapter μ@λ@κί@ μου φάνηκε:hahaha:

Posted Image


#6 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 29 March 2008 - 17:09

Εγώ πάντως που διάβασα τα πρώτα chapter μ@λ@κί@ μου φάνηκε:hahaha:


Αν δε σου άρεσε η ιστορία του game, λογικό είναι. :orly:

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#7 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 30 March 2008 - 15:07

Εγώ πάντως που διάβασα τα πρώτα chapter μ@λ@κί@ μου φάνηκε:hahaha:

Ε, κι εσύ. Διάβασε ένα volume και μετά πες. :hahaha:

Αν δε σου άρεσε η ιστορία του game, λογικό είναι. :orly:


Δεν είναι κι ακριβώς έτσι. :
Απλώς, αν είσαι προκατελειμένος με τα Pokemon, βλέπεις και το PokeSpe παρομοίως. :P Στην πραγματικότητα είναι ένα πολύ ωραίο manga, και κυρίως ΠΟΛΥ οργανωμένο. Έχει plot twist, και μία επαρκέστατη ωριμότητα σε σχέση με το Anime. Και φυσικά, έχει αρκετά συντονισμένη πλοκή. Δηλαδή δεν βασίζεται στο "Έτσι, γιατί έτσι το λέω 'γω". Γενικά, είναι hyper και hyping manga, που δίνει χρώμα στην πλοκή του παιχνιδιού! :wooi2:

Είμαι στο Volume 23, και σύντομα θα πάρω 24-26. Περιμένω να βγαίνουν 3+ volumes πριν αγοράσω νέα. :drink:

oR4yYRl.gif


#8 SetAbominae

SetAbominae

    Manga Καμενος

  • Members
  • 68 posts

Posted 30 March 2008 - 17:04

τωρα το προσεξα, αλλα ειχα καποτε διαβασει ενα volume οταν ειμουν μικρουλης (για μονοψηφια ηλικια μιλαμε)
ακομα θυμαμαι την αθωα αντιδραση μου...
Spoiler:

(τελικα εχω προϊστορια με τα manga)

γιατι game και anime ειχαν υποθεση?
το ενα ηταν τοσο γραμμικο που δεν καταλαβαινες αν ειχε υποθεση και το αλλο απλα τριγυριζαν λεγοντας "Yeah! Θα τα πιασω ολα!" και βοηθοντας κανεναν ασχετο που και που (τουλαχιστον απο οτι θυμαμαι απο οταν ημουν μικρουλης και το εβλαπα στο τιβι οποτε αν κανω λαθος μη βαρατε :emptyonexg1:)

αντιθετως το manga εχει δυναμικη υποθεση με συνεχεις εξελιξεις

#9 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 30 March 2008 - 20:58

[ot]

Ρε Ash_Pokemaster, μην κάνεις edit το πρώτο σου post, ρε.
Πολλή πλάκα είχε.
Greeklish stuff κι έτσι.
Αυτά είναι που θα μείνουν στην ιστορία. Όχι αυτά τα τυποποιημένα ελληνικά με CenturyGothic font που γράφεις.

:(


[/ot]

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#10 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 30 March 2008 - 21:11

[ot]

Ρε Ash_Pokemaster, μην κάνεις edit το πρώτο σου post, ρε.
Πολλή πλάκα είχε.
Greeklish stuff κι έτσι.
Αυτά είναι που θα μείνουν στην ιστορία. Όχι αυτά τα τυποποιημένα ελληνικά με CenturyGothic font που γράφεις.

:(


[/ot]


Για αυτό και σου έκανα copy/paste το παλιό μου ποστ στο msn. ;) Άμα το ανοίξεις, θα το δεις. :

oR4yYRl.gif


#11 alexsteven

alexsteven

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 26 April 2008 - 16:52

Ρε παιδιά τα παιχνίδια ποκεμον είναι πολύ καλύτερα απ' το ποκεμον Anime!

#12 neeTHREE

neeTHREE

    Anime Freak

  • Members
  • 360 posts

Posted 29 April 2008 - 20:00

Γ@μ@το το μάνγκα,όντως καμία σχέση με το άνιμε!

Εδω και 2 βδομάδες περιμένω να σκαναρουν το vol.19 για να μπορέσω να συνεχίσω αλλα δεν το βλέπω πριν τα τέλη του Μάη:emptyonexg1:
We want more Sapphire :zetsubou:
Posted Image

#13 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 03 May 2008 - 14:18

Παίδες, επειδή τα links που έχω δώσει είναι μάλλον dead, όποιος θέλει να κατεβάσει ας ακολουθήσει τον παρακάτω σύνδεσμο.

gia pokemon manga --> pokecommunity

oR4yYRl.gif


#14 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 07 July 2011 - 01:26

πρώτο μεγάλο ξεθάψιμο...:kakaka:

το έχω ανακαλύψει εδώ και καιρό και σήμερα στη βαρεμάρα το ξεκίνησα και διάβασα όλο το Green/Blue/Red και λίγο από το Yellow ...
το έχω ψήσει να τα αγοράσω όλα ...έχει τη φάση του και είναι και ενδιαφέρον ..το μόνο κακό είναι ότι κάποιες μάχες όπως
Spoiler:
διαρκούν λίγο

Edited by Kenobi-sensei, 07 July 2011 - 01:34.


#15 SupG18

SupG18

    BibleThump

  • Members
  • 471 posts

Posted 08 July 2011 - 00:28

φιλε αν μπορουσες να βαλεις καποιο link για διαβασμα Online η download για τα πρωτα 3 θα με διευκολινες αφανταστα (ναι βαριεμαι να ψαξω :kakaka:)

Posted Image