Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gyo


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 22 October 2009 - 16:47

~Gyo~
ギョ

Posted Image


Author & Artist :
Ιto Junji
Genre : Drama, Horror, Mature, Seinen
Year : 2001
Status : Completed


Πρόκειται για άλλο ένα horror manga από τον - βραβευμένο με Eisner- δημιουργό του Uzumaki και Tomie Ιto Junji.

Ένα νεαρό ζευγάρι ο Tadashi και η Kaori απολαμβάνουν τις διακοπές τους στην Okinawa μέχρι την στιγμή που η μυρωδιά του θανάτου αρχίζει να μεταδίδεται στο νησί. Πηγή της φαίνεται να είναι κάποια περίεργα ψάρια με πόδια τα οποία σκορπούν τον τρόμο. Σταδιακά τα πλάσματα αυτά (μαζί με την δυσωδία που τα συνοδεύει) εξαπλώνονται παντού προκαλόντας χάος. Και φαίνεται πως αυτή είναι μόνο η αρχή. Σύντομα νέες παρενέργειες από την εμφάνισή τους αρχίζουν να εμφανίζονται και οι οποίες ανεβάζουν τις απώλειες κατακόρυφα. Το μυστήριο γύρω από την φύση των πλασμάτων αυτών και την προέλευσή τους μοιάζει να πυκνώνει...



Aν και ομολογουμένως δεν κινείται στα επίπεδα του Uzumaki, oύτε σαν σχέδιο ούτε στην αρτιότητα της υπόθεσης, το Gyo είναι ένα έργο το αξίζει να διαβάσει κανείς. Και αυτό γιατί αν και ο σχεδιαστικός τομέας δεν έχει την ανατριχιαστική λεπτομέρεια του Uzumaki εξακολουθεί να κινείται σε πολύ υψηλό επίπεδο, απεικονίζοντας παραστατικότατα τον τρόμο και την παράνοια που κυριαρχούν στην σειρά.

Ένα από τα μεγαλύτερα υπέρ του είναι η ατμόσφαιρα του η οποία μεταδίδει ένα αίσθημα απόγνωσης αδιέξοδου και απελπισίας. Αν και κάποια ερωτήματα παραμένουν αναπάντητα είναι τέτοια η ατμόσφαιρα της σειράς που σχεδόν δεν τον προσέχει κανείς.

Ενα περίεργο κράμα Resident Evil και Undersea World of Jacques Cousteau σίγουρα δεν είναι από τα manga τα οποία συστήνονται σε ανθρώπους με αδύναμα νεύρα και στομάχι. Προσωπικά έκανα αρκετό καιρό να ξαναπλησιάσω ψάρι μετά από αυτό τη σειρά. Αλλά μεγάλο μέρος του τρόμου οφείλεται όχι μόνο στα μεταλλαγμένα πλάσματα από τα βάθη της θάλασσας, ούτε στις χίλιες δυο πληγές του Φαραώ που έφεραν μαζί τους. Οφείλεται στο ότι σε ακραίες καταστασεις η ανθρώπινη φύση αλλοιώνεται και οι άνθρωποι καταλήγουν να γίνονται ακόμη χειρότερα τέρατα από αυτά από τα οποία προσπαθούν να γλιτώσουν.



Mπορείτε να το διαβάσετε on line από εδώ και να το κατεβάσετε από εδώ.

Posted Image




#2 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 22 October 2009 - 17:58

Τςςςςς... φεύγει νερό. Πέντε chapter σε ένα δεκάλεπτο. Δεν έχω διαβάσει το Uzumaki (αν και είναι στη λίστα) αλλά πολύ παράνοια έπεσε εδώ...! Ψάρια με πόδια;;;:oo: Μήτε ο Steven King τέτοια φαντασία! :hahaha:

Posted Image


#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 22 October 2009 - 18:03

Διάβαζε διάβαζε. Ειδικά εσύ ως φάν του gore είμαι σίγουρη ότι θα το λατρέψεις. Και όπως ανέφερα και στην εισαγωγή κρύβονται πολύ περισσότερα πισω από τα ψάρια που απλά περπατάνε. (και μετά τρέχεις για το Uzumaki).

Spoiler:


#4 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 22 October 2009 - 18:52

Διάβαζε διάβαζε. Ειδικά εσύ ως φάν του gore είμαι σίγουρη ότι θα το λατρέψεις.

Πάει, μου βγήκε το όνομα!:hahaha:

Spoiler:


Spoiler:



Και... έφυγε!:tensai:

Spoiler:


Εδώ να πω ότι πάντα συχαινόμουν το ψάρι. Τώρα απλά βρήκα κι άλλο λόγο να το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι!:hahaha:

*πάει για το Uzumaki*:bike:

Edited by Tea-chan, 22 October 2009 - 19:16.

Posted Image


#5 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 30 October 2009 - 18:42

chap 7 so far (Ολλα μονοκοπανια)

Μεχρι στιγμης θελω να ξεριζωσω τη γλωσσα της kaori και να την πεταξω στα ψαρια.

Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο.

qzMHWHd.png


#6 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 05 December 2009 - 16:43

Κατα τη γνώμη μου το Gyo είναι ενα ανατριχιαστικό και σιχαμερό έργο. Τα chapters είναι ολιγοσέλιδα και περιεκτικά. Πουθενά δεν βρήκα κάποια περιττή σκηνή ή κάποιον χαρακτήρα να φλυαρεί. Τα πάντα είναι στις σωστές δόσεις και ο ρυθμός είναι καταιγιστικός. Οι εξελίξεις δεν σταματάνε ποτέ, χωρίς ομως το pacing να είναι υπερβολικά γρήγορο.
Το μόνο σίγουρο είναι πως το manga δεν απευθύνεται σε αναγνώστες με αδύναμο στομάχι. Εδώ οπως και στο Uzumaki , δεν θα βρείτε λογοκριμένες ή ωραιοποιημένες σκηνές. Τα πάντα παρουσιάζονται με ιδιαίτερη ομώτητα και αυτό, σε συνδυασμό με την ζωηρή(δεν ξέρω πώς αλλιώς να την χαρακτηρίσω) φαντασία του κυρίου Itou δίνει ενα θαυμάσιο αποτέλεσμα.





Edited by Nikos1451, 05 December 2009 - 17:52.
Αφαίρεσα τα περιττά κομμάτια


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 05 December 2009 - 16:59

Τhreads merged καθότι υπήρχε ήδη thread για το Gyo (by yours truly :3)

Τα πάντα παρουσιάζονται με ιδιαίτερη ομώτητα και αυτό, σε συνδυασμό με την ζωηρή(δεν ξέρω πώς αλλιώς να την χαρακτηρίσω) αρρωστημένη φαντασία του κυρίου Itou δίνει ενα θαυμάσιο αποτέλεσμα.



Ι fixed that for ya. ^w^

Edited by iristella, 05 December 2009 - 17:06.


#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 05 December 2009 - 17:50

Ζητώ συγγνώμη αλλα έκανα advanced search και δεν μου το έβγαζε :frozen:

Spoiler: Bonus chapter


#9 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 08 December 2009 - 12:10

Έχοντας διαβάσει πρώτα το Uzumaki, απογοητεύτηκα λιγάκι όταν τελείωσα το Gyo, καθώς περίμενα κάτι εξίσου καλό ή καλύτερο. Τη δεύτερη φορά, όμως, που το διάβασα, αποφασισμένος να το δω με ανοιχτό μυαλό ξεχνώντας το Uzumaki, κατάλαβα την πραγματική του αξία.

Ο συγκεκριμένος mangaka είναι πραγματικά ανώμαλος, δεν εξηγείται αλλιώς που φτιάχνει τόσο καταπληκτικές αηδιαστικές ιστορίες! :wooi2: Μου αρέσει!

Το WTF moment του Manga είναι που, εκεί που περιμένεις πως το θέμα είναι τεχνολογικό, το γυρίζει στο υπερφυσικό, για να το καταλήξει τελικά στο βιολογικό. :dazed: Ό,τι να'ναι!

Καταπληκτική, πάντως, ήταν η ιστοριούλα στο τέλος με το σεισμό και τις τρύπες με ανθρώπινο σχήμα! Από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει!

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#10 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 09 December 2009 - 00:19

Είμαι στο 9..... Μου αρέσει αρκετά καθώς συνδυάζει ωραίο στόρυ με αηδιαστικές λεπτομέρειες. Θα το τελειώσω και μετά θα πάω στο uzumaki που όλοι το έχετε επαινέσει.....
Posted Image

#11 inkynebula

inkynebula

    is in the Dark Side

  • Members
  • 41 posts

Posted 09 December 2009 - 10:52

αυτα ειναι! με το που ξυπνησα βρηκα το θρεντ και διαβασα ολο το Gyo! Σηψη και ξερο ψωμι! χιχιχι

Δυστυχως σημερα εχω να φαω σουσι... ελπιζω να μου εχει περασει μεχρι τοτε..

-μιας και ξεκινησε ετσι η μερα μου, παω να χωθω στο guro mix που κατεβασα τις προαλλες... ολος ο καλος ο κοσμος εκει ειναι.. vip ο Shintarουλης! :drink:

#12 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 10 December 2009 - 00:53

To τέλειωσα..... Φοβερά τα τελευταία chapters και το τέλος ακόμη καλύτερο.
Spoiler:

Ο mangaka παίρνει ένα εντελώς προτότυπο σχέδιο που στην αρχή δεν μου έλεγε και πολλά (ψάρια με μεταλλικά πόδια;;;; Πως στο βεελζεβούλ θα δημιουργήσει δυσάρεστη ατμόσφαιρα;; ) ωστόσο τα κατάφερε με μεγάλη επιτυχία.

Επίσης πολύ καλό το σχέδιο ειδικά αυτές οι τρεις pics

http://www.onemanga.com/Gyo/15/15/ (:nod:)

http://www.onemanga.com/Gyo/16/02/

http://www.onemanga.com/Gyo/16/03/ (για μένα η ποιο τρομακτικη)

Πάμε για το uzumaki τώρα.....

Edited by iristella, 10 December 2009 - 01:24.
spoiler tag inserted

Posted Image

#13 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 10 December 2009 - 09:42

Spoiler:


#14 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 02 January 2010 - 23:24

καλη σειρουλα...
νταξ... δεν μπορω να μην το πω... ηταν πολυλιγο ηλιθια... XD

νοσηρη φαντασια, ακυρα και προκλητικα σκηνικα...

...αχρωμοι και ανοστοι χαρακτηρες και τοσο γελοια σκηνοθεσια που αρχιζω να ανησυχω αν εχω εγω το προβλημα...

μπορω να πω πως το βρηκα λιγοτερο αστειο απο το Uzumaki αλλα το βρηκα πολυ πιο καμμενο και βλαμμενο...

Spoiler:


μεχ... πλακα ειχε...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 March 2011 - 19:44

ufotable To Animate Horror Manga 'Gyo'

According to Big Comic Spirits, Ito Junji's horror manga Gyo was announced to get an OVA adaptation. The production studio is ufotable.

ufotable will also announce their original anime at Anime Contents Expo.


:joyful: