Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Macross Zero


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 09 September 2009 - 14:17

Δημοσιευμένη  εικόνα


Σεναριο
Βρισκομαστε στο ετος 2008, στον Νοτιο Ειρηνικο.. Ο Shin Kudο με τον συγκυβερνητη του παιρνουν μερος σε μια ασκηση, οταν τους επιτιθεται ενα μαχητικο αεροσκαφος το οποιο μεταμορφωνετια σε ρομποτ. Η μαχη που ακολουθει, ανηκει στους Ενοποιητικους Πολεμους ( U.N. Wars ) μεταξυ των δυναμεων U.N.Spacey και Anti-U.N., και κατα την οποια ολοκληρο το σμηνος καταρριπτεται. Ο Shin την γλυτωνει μετα βιας , και καταληγει σε ενα νησι, που οι ειρηνικοι αυτοχθονες εινια απογονοι των Ινδιανων Μαγια. Περναει χρονο εκει προσπαθωντας να επικοινωνησει με τη βαση του, και ετσι μαθαινει για τον πολιτισμο τους που περιστρεφετια γυρω απο την παγανιστικη λατρεια τεχνουργηματων που, υποψιαζεται, εχουν εξωγηινη προελευση.

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα



Οταν καταφερνει και γυριζει στο αεροπλανοφορ, γινεται μελος του νεοσυστατου Skull Squadron, στο οποιο εχουν δοθει τα νεας τεχνολογιας μαχητικα τυπου VF-0 Phoenix. Πρωτη αποστολη του σμηνους, ειναι να αποτρεψει τον εχθρο να παρει στα χερια του τα τεχνουργηματα αυτα ( ναι, αυτα που λατρευουν οι ιθαγενεις ) καθως οι επιστημονες πιστευουν οτι κρυβουν πολλα μυστικα και δυναμη. βεβαια, ο Shin, πιο πολυ στο νου του εχει να προστατεψει την νεαρη ιερεια των ινδιανων, αλλα αυτα ειναι αλληλενδετα. Κατα τη μαχη που ακολουθει, ο ουρανος και η γη παιρνουν κυριολεκτικα φωτια.




Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα



Παραγωγη
Η σειρα αποτελειται απο 5 OVAs που ξεκινησαν να διανεμονται το Δεκεμβρη του 2002, προς εορτασμο της 20ης επετειου απο το την αρχικη σειρα SDF Macross.
Η αρχικη ιδεα και σκηνοθεσια ειναι του Kawamori Shouji (σημαντικα ποστα σε ολες τις δουλειες Macross, εκτος απο το Lovers Again, με πιο σημαντικο τον σχεδιασμο του mecha στοιχειου, συμμετοχη στα Eureka 7, GITS, Escafllowne, Ulysses 31, MSG 0083-Stardust Memory, το φετινο Basquash, κ.α. ). Το στουντιο που ανελαβε ειναι το Satelight ( Noein, Hellsing Ultimate, Macross Frontier και τα φετινα Basquash, Fairy Tail ), ενω η παραγωγη ειναι της Bandai Visual.

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα


Συνδεση με το Macross Saga
Οπως αναφερθηκε και πιο πανω, στην σειρα βλεπουμε μια απο τις τελευταιες μαχες των U.N. Wars. Στα γεγονοτα αυτα, αναφερεται το επισοδειο 10 του αρχικου SDF Macross, δινοντας ετσι το υποβαθρο για εκεινη τη σειρα. Εχουμε την πρωτη εφαρμογη της Macross Τεχνολογιας, και τα πρωτα Valkyries. Ταυτοχρονα βλεπουμε την ιδρυση του θρυλικου Σμηνους Skull, και τον διοικητη του, Roy Focker. Επισης εμφανιζονται οι Sara & Mao Nome. Εγγονη της δευτερης ειναι (υπαρχει ενα μπερδεμα εδω, περισσοτερες πληροφοριες στο αντιστοιχο thread, μην πεταξω spoiler) η Sheryl Nome (λεγε με Galactic Fairy), μια πο τις πρωταγωνιστριες του Macross Frontier. Τελος, η Claudia LaSalle, λογικα εχει μια συγγενικη σχεση με τον Edgar LaSalle, συγκυβερνητη του Shin (αδελφη του imo).



Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα



Σχολια
Τι θα δειτε οσοι τη δειτε; η σειρα ακολουθει το μονοπατι της αρχικης σειρας, λιγος πολεμος, λιγο τραγουδι, λιγο ερωτικο τριγωνο, και γαια πυρι μειχθειτω. Σε αυτη την περιπτωση ομως τα δενει με εξαιρετικο τροπο. Το επιπεδο animation, φτανει στο διαστημα. Οι κλειστες αερομαχιες ( dogfights ) ειναι πραγματικα οι καλυτερες που ειχα δει( μεχρι που προεκυψε το Sky Crawlers ). Η δραση καταιγιστικη, οι λατρεις του mecha θα γουσταρουν απειρα με τα πρωτοτυπα Valkyries. Σκηνοθεσια απαιχτη, το ρομαντζο παντα εκει, αλλα οχι κατι πολυ τραγικο ωστε να κουραζει.


Αnidb
THORA





Δημοσιευμένη  εικόνα





PS.
Spoiler: 19-11-2008

Edited by Melkor, 09 September 2009 - 15:14.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 09 September 2009 - 14:45

Gratz για την ωραία παρουσίαση! (Και ναι, όντως με έβγαλες από τον κόπο. :nanana::deadga6:)

Μιλάμε για ένα από τα πιο captivating anime που έχω δει ποτέ. Το animation είναι σε επίπεδα Sky Crawlers, κι ας προηγήθηκε κατά 6 χρόνια. Η ιστορία είναι απλή και όμορφη, και αποδίδεται αβίαστα μέσα στα 5 επεισόδια. Όσοι φοβούνται ότι θα τους ξενίσει το στοιχείο του τραγουδιού, have no fear, παρουσιάζεται με τρόπο που δεν ενοχλεί (διάβαζε: δεν διακόπτει την υπόθεση).

All in all, an absolute must watch για τον καθένα, είτε σας αρέσουν τα mecha anime είτε όχι. Το γεγονός δε ότι αποτελεί prequel του SDF Macross είναι η καλύτερη αφορμή για να ξεκινήσετε το Macross Saga. Πιο "λουκούμι " εισαγωγή δεν θα μπορούσατε να ζητήσετε. :nod:

(Which reminds me: Έχω αφήσει το SDF στο 30-κάτι. Gotta catch up. :Crying2:)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 09 September 2009 - 15:07

Οντως ωραια παρουσιαση, για μια πολυ ωραια σειρα.

Το animation και οι αερομαχιες ηταν απιαστες, οι χαρακτηρες συμπαθητικοι, το σεναριο σωστο,καλο romance και οτι πρεπει για να σε μπασει στον χωρο των macross.


Πρωτεινεται σε ολους, τα σπαει η σειρα.

qzMHWHd.png


#4 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 09 September 2009 - 17:37

αυτό τι πάει να πει([720p,BluRay,x264])?πρέπει να έχω bluray για να το δω λοιπόν?μια και το macross είναι ένα από τα αγαπημένα ,μου θα το κατεβάσω οπωσδήποτε.

#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 09 September 2009 - 21:44

Σημαίνει απλά ότι είναι bluray rip. Παίζει σε οποιοδήποτε αρκετά δυνατό pc, όπως και κάθε άλλο fansub.

Βουρ στον πατσά, και μετά πέρνα πάλι από δω για να μας πεις τη γνώμη σου. :riiight:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 super sayian

super sayian

    Anime Fan

  • Members
  • 183 posts

Posted 10 September 2009 - 12:33

οντως ειναι must για καθε φαν της σειρας
εχει δει καποιος το μακρος 7?

#7 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 10 September 2009 - 13:28

το ειχα προσπερασει πολες φορες (δεν μου αρεσανε τα υπολοιπα macross) νομιζω οτι με επεισες να το δω:thatsit:

#8 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 14 February 2010 - 18:34

Πιστεύω πως είναι "must" να το δουν όλοι. Η μικρή του διάρκεια είναι πολύ θετικό και τα γραφικά χάρμα ειδέσθαι! Φοβερός ήχος, εκπληκτικές μάχες και πολύ όμορφη ιστορία! Τι άλλο μπορεί να θέλει κάποιος; Τώρα που υπάρχει και σε Blue Ray, δείτε το οπωσδήποτε!
Posted Image

Posted Image

#9 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 February 2010 - 02:11

Το τελείωσα πρόσφατα και τολμώ να πώ ότι έχω θετικότατες εντυπώσεις. Ωραία ιστορία η οποία είχε και πολύ καλούς χαρακτήρες και συνδύαζε με έναν κάπως περίεργο τρόπο το fantasy στοιχείο με το sci-fi.

Moναδική μου ένσταση ίσως ο τρόπος με τον οποίο περνάμε από το 4ο στο 5ο επεισόδιο που μου φάνηκε κομματάκι απότομος και μου έδωσε την εντύπωση σαν να έλειπε ένα κομμάτι.

H μουσική του ήταν απλά φανταστική και οπτικά η ταινία ήταν χαρμα οφθαλμών.

Τολμώ να πω ότι ήταν κάτι παραπάνω από αρκετή αυτή η σειρά για να με πείσει να δώ και τα υπόλοιπα Macross.

Συστήνεται σε όλους ανεπιφύλακτα. ^^

#10 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 25 February 2010 - 11:54

Και εμένα μου άρεσε αρκετά αν και δεν είμαι mecha fan οπότε υποθέτω ότι είναι μια σειρά για όλους...Το animation είναι φανταστικό και η μουσική έδενε πολύ με τη σειρά αλλά η όλη υπόθεση με τα οικολογικά μηνύματα ολίγον τετριμμένη και κάπου με κούραζε...

xbJ3b2w.jpeg


#11 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 25 February 2010 - 16:33

True, αν κι εδώ που τα λέμε, στα οικολογικά μηνύματα μας έχει φλομώσει κυρίως ο Miyazaki... ε ας το κάνει και ο Kawamori μια φορά. :hihi2:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#12 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 25 February 2010 - 17:04

True, αν κι εδώ που τα λέμε, στα οικολογικά μηνύματα μας έχει φλομώσει κυρίως ο Miyazaki... ε ας το κάνει και ο Kawamori μια φορά. :hihi2:



Χαχαχαχαχαχα........ Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό!!!:kakaka:
Posted Image

Posted Image

#13 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 February 2010 - 14:47

δεν έχω δει όλα τα Ova...ή μήπως τα έχω δει...
θυμάμαι ότι το έχω δει στο 2006 αλλά δεν μου άρεσε...
φυσικά εντυπωσιάστηκα με το στόρη, την τεχνοτροπία
και όλα...αλλά ήθελα να δω τους χαρακτήρες που αγάπησα
όχι αυτούς και γι αυτό μάλλον δεν μου άρεσε
ήμουν και είμαι κολημένο με το αρχικό κάστ.

#14 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 26 February 2010 - 16:41

Από το cast του SDF πάντως εμφανίζεται ο Roy Focker (:respect:), σε μικρότερη ηλικία.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#15 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 February 2010 - 14:14

δεν είναι το ίδιο :P:P baaaaaaaaaaaka