Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πορνογραφία μόνο για ενήλικες; Γιατί;


  • Please log in to reply
206 replies to this topic

Poll: Σε πια ηλικία πιστεύεται ότι θα πρέπει να μπορεί κάποιος να δει πορνο; (160 member(s) have cast votes)

Σε πια ηλικία πιστεύεται ότι θα πρέπει να μπορεί κάποιος να δει πορνο;

  1. 18 και άνω (28 votes [17.50%])

    Percentage of vote: 17.50%

  2. 15 και άνω (68 votes [42.50%])

    Percentage of vote: 42.50%

  3. 12 και άνω (26 votes [16.25%])

    Percentage of vote: 16.25%

  4. να μην υπάρχει περιορισμός (23 votes [14.37%])

    Percentage of vote: 14.37%

  5. να μην επιτρέπεται γενικώς, είναι του σατανά! (15 votes [9.38%])

    Percentage of vote: 9.38%

Vote Guests cannot vote

#1 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 13 May 2009 - 23:27

Αν και δίσταζα μέχρι τώρα να κάνω αυτό το θέμα γιατί θεωρείται ότι είναι θέμα taboo είπα να το κάνω τελικά.

Το ερώτημα είναι απλό: Γιατί η πορνογραφία θα πρέπει να απαγορεύεται σε άτομα κάτω των 18; Προσοχή, δεν εννοώ αν άτομα κάτω των 18 να εμφανίζονται σε πορνοταινίες, αλλά άτομα κάτω των 18 ετών να βλέπουν πορνό.

Προσωπικά πιστεύω πως αυτή η απαγόρευση αντικατοπτρίζει την υποκρισία της κοινωνίας μας. Ειδικά για τα αγόρια, είναι κοινό μυστικό ότι το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών βλέπουν πορνό από πολύ νωρίτερα και για μαντέψτε, δεν πάθανε και τίποτα.

Και μάλιστα όχι μόνο αυτό, το να δει κάποιο άτομο πχ στα 16 μια ταινία με μεγάλη δόση βίας και όλα τα σχετικά θεωρείται αποδεκτό. Το να δει όμως πορνοταινίες, όχι εκεί είναι έγκλημα!

Επίσης πιστεύω ότι ο λόγος που έμεινε να συμβαίνει αυτό είναι λόγο της σεμνοτυφίας που υπήρχε σε παλιότερες εποχές και όχι γιατί πραγματικά είναι κάτι κακό.

Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας γνώμη και παρακαλώ αν γίνεται να μην πέσει flamming.
phmava.php

#2 Batman D

Batman D

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 posts

Posted 13 May 2009 - 23:41

Ωραιο θεμα, ευχομαι να συνεχιστει με πολιτισμεη συζητηση και να μη φαει λουκετο.

Η πορνογραφια ειναι ενα ευαισθητο θεμα και θα ελεγα πως μονο στους τυπους απαγορευεται πια, βασικα πιστευω πως οι γονεις με το τροπο τους καθοριζουν το ποτε το παιδι θα πρεπει να μαθει για το σεξ μεσα απο την ελευθερια που θα το δωσουν (λες και δε ξερουν αν βλεπουν τα παιδια τοσντα και ποτε...λολ)

Πιστευω πως υπαρχει μια λεπτη γραμμη στην αναπτυξη του παιδιου κατα την οποια περνα απο τη παιδικοτητα στην εφηβια και βλεπει το αλλο φυλο με αλλο ματι... εκεινη τη στιγμη ( καπου στο γυμνασιο θα το προσδιοριζα...) καλο θα ηταν να εχει προσβαση σε ελεγχομενο πορνογραφικο υλικο, να παρει σωστε καταβολες πανω στο τι ειναι το σεξ πως γινεται αλλα και γιατι γινεται.

Ειναι πολυ ασχημο να μαθει ενα παιδι κατι λαθος και να αναρωτιεται καθως ετσι μπορει να πεσει θυμα αθελα του απο καποιοο αλλο ατομο ισως και ανωμαλο...

Σωστη ενημερωση απο μικρη ηλικια και απολαυση καλου πορνο ειναι πιστευω κατι που οι γονεις θα πρεπει να φροντισουν να εχει το παιδι τους.
HARD WORK SURPASS TALENT :chigau:

#3 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 May 2009 - 23:41

οι τσόντες είναι η αυτούσια εμπορευματοποίηση της μη ρεαλιστικής απόδοσης του σεξ,και αν και ναι πιστεύω ότι πλέον είναι υποκριτικό σε παιδιά άνω των 14ων να απαγορεύουμε το να τις βλέπουν, στις μικρότερες ηλικίες μόνο και μόνο για την διάπλαση της άποψής τους για το σεξ κ ό,τι σχετίζεται με αυτό πιστεύω ότι δε θα έπρεπε να διαμορφώνεται από τις τσόντες

τώρα σε παιδιά άνω των 14άρων οι λόγοι δεν έχουν τις ρίζες τους μόνο στην κοινωνική υποκρισία αλλά στα συμφέροντα (κυρίως οικονομικά) και ίσως σε μικρότερο ποσοστό και στην συνήθεια

στο poll είμαι μεταξύ 14~13 αλλά επειδή δεν υπάρχει βάζω 15 και όχι 12 γιατί θυμάμαι μερικούς συμμαθητές μου τότε που ήτανε πολύ παιδάκια (αν και έχω δει ότι έχουν αγριέψει πολύ τα μικρά τώρα τελευταία)

Posted Image


#4 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 13 May 2009 - 23:42

εγω οταν ημουν 6 χρονον και εβλεπα στην tv τσοντες ερχοντουσαν οι γονεις μου και με μαλωνανε.....και μου παιρναν και το τηλε κουμαντο για να μην το ξανα βαλω σε κεινο το καναλι....

τι ειναι αυτα....

εγω τα παιδια μου λεω να τα μεγαλωσω με hentai και bondage...ελευθερια θελουμε να λεμε οτι εχουμε...
σταδιαλα

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#5 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 13 May 2009 - 23:44

Αν και δίσταζα μέχρι τώρα να κάνω αυτό το θέμα γιατί θεωρείται ότι είναι θέμα taboo είπα να το κάνω τελικά.

Το ερώτημα είναι απλό: Γιατί η πορνογραφία θα πρέπει να απαγορεύεται σε άτομα κάτω των 18; Προσοχή, δεν εννοώ αν άτομα κάτω των 18 να εμφανίζονται σε πορνοταινίες, αλλά άτομα κάτω των 18 ετών να βλέπουν πορνό.

Προσωπικά πιστεύω πως αυτή η απαγόρευση αντικατοπτρίζει την υποκρισία της κοινωνίας μας. Ειδικά για τα αγόρια, είναι κοινό μυστικό ότι το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών βλέπουν πορνό από πολύ νωρίτερα και για μαντέψτε, δεν πάθανε και τίποτα.

μην το λες, μην το λες. εχεις παει σε κανα ανιμεμητινγκου, να δεις τι γινεται? δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι που μαζευομαστε ειμαστε αρρενες.

Και μάλιστα όχι μόνο αυτό, το να δει κάποιο άτομο πχ στα 16 μια ταινία με μεγάλη δόση βίας και όλα τα σχετικά θεωρείται αποδεκτό. Το να δει όμως πορνοταινίες, όχι εκεί είναι έγκλημα!

Επίσης πιστεύω ότι ο λόγος που έμεινε να συμβαίνει αυτό είναι λόγο της σεμνοτυφίας που υπήρχε σε παλιότερες εποχές και όχι γιατί πραγματικά είναι κάτι κακό.

σοβαρα τωρα, αν αυτο που θελεις να πεις, ειναι οτι καλο θα ηταν να μπορουν βλεπουν οι ανηλικοι ταινιες με πορνογραφικο υλικο, ως μερος της σεξουαλικης τους διαπαιδαγωγησης, διαφωνω. ας κρατησουμε και λιγο ρομαντισμο, και ας τους αφησουμε να ανακαλυψουν καποια πραγματα δια της δυσκολης οδου ( the hard way , που λενε και οι αμερικανοι φιλοι μας ). καλυτερα, η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση να γινεται με καποιο οπτικοακουστικο υλικο, καταληλλα φτιαγμενο για αυτο το λογο.
στην τελικη, θα χαθει η μαγεια.
και οχι μονο αυτη που υπαρχει οταν ενα αγορακι και ενα κοριτσακι, ζουζουνιαζουν για πρωτη φορα,
αλλα και αυτη που μαζευονται 5-6 πεινασμενοι μογγολοι ηλικιας 12-13 χρονων στο σπιτι ενος εξ αυτων, καθως αυτο το σαββατοκυριακο οι γονεις του Δημητρακη φυγανε να πανε επισκεψη στην τριτη ξαδερφη του θειου του αδελφου της συζηγου του αδελφου του πατερα του Δημητρακη ( ας ελπισουμε να γυρισουν με το καλο οι ανθρωποι ), και με τα σαλια να τρεχουνε καθονται για πρωτη φορα να δουνε τσοντα, και κανουν ανοητα αστεια, και το παιζουν εξυπνοι, και προφανως φαντασιωνονται διαφορα σκηνικα, με την Ελενιτσα απο το Α-2 και την Αννουλα απο το Β-5.
ωραιες εποχες...

Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας γνώμη και παρακαλώ αν γίνεται να μην πέσει flamming.

μαντεψε τι εχει να γινει... οχι, μαντεψε:gotit:

Edit:
Posted Image

Edited by Melkor, 14 May 2009 - 00:51.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#6 Batman D

Batman D

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 posts

Posted 13 May 2009 - 23:44

εγω στα παιδια μου λεω να τα μεγαλωσω με hentai και bondage...ελευθερια θελουμε να λεμε οτι εχουμε...
σταδιαλα


εμ.... ελευθερια δεν ειναι να τα αφησεις να επιλεξουν αυτα με τι θα φτιαχνονται...?
HARD WORK SURPASS TALENT :chigau:

#7 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 May 2009 - 23:46

εγώ πάλι αντί να πέφτω σε αυτά τα κανάλια θα προτιμούσα όταν ήμουν 6 να μου είχαν δείξει οι γονείς μου κάποιο εκπαιδευτικό ντοκιμαντέρ, ακόμα και με κανονική πράξη του σεξ παρά να νομίζω ότι το ομαδικό bukake μπορεί να οδηγήσει στο γυναικείο οργασμό (κοριτσάκι ετών 5 ήμουνα)

Posted Image


#8 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 13 May 2009 - 23:53

Όχι Melkor δεν λέω να χρησιμοποιήσουμε την πορνογραφία για διαπαιδαγώγηση. Λέω να μην την απαγορεύουμε. Θα ήταν πολύ καλύτερο κατά την γνώμη μου αν αντί οι γονείς να λέγανε στα παιδιά, είναι ΚΑΚΟ να το βλέπεις αυτό και να τα δημιουργούμε τύψεις που δεν θα έπρεπε, να τα λέμε, καλές οι τσόντες, αλλά καλύτερα να κάνεις και κάτι στην πραγματική σου ζωή.


Και το ότι είμαστε αρρένες δεν φταίει το πορνό, ίσα ίσα, οι στατιστικές λένε πως αν δεν την βγάλεις με πορνό, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να καταλήξεις να είσαι βιαστής.
phmava.php

#9 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 13 May 2009 - 23:53

σας μύρισε κάτι...?
εμένα μου μυρίζει fail...

#10 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 May 2009 - 00:02

Ερώτηση : Γιατί στο anime.gr πρέπει να συζητήσουμε για τσόντες? δηλαδή ρε παιδιά ας μου λύσει κάποιος αυτήν την απορία:nanana:

xbJ3b2w.jpeg


#11 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 14 May 2009 - 00:03

να μην επιτρέπεται γενικώς, είναι του σατανά!
To ψηφισα αυτο, γτ ειμαι χριστιανος και αυτα ειναι εναντια στη θρησκεια μας
Εγω ειμαι καλο παιδι παω καθε κυριακη στην εκκλησια, κοινοναω παιρνω το αντιδωρο μ. αγοραζω figures την παναγιας και του χριστου, δν βριζω ποτε....
OMG i answered that because it was the funniest answer



#12 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 14 May 2009 - 00:06

Ερώτηση : Γιατί στο anime.gr δεν θα επρέπε να συζητήσουμε για τσόντες? δηλαδή ρε παιδιά ας μου λύσει κάποιος αυτήν την απορία:nanana:


fixed :tensai:
phmava.php

#13 Batman D

Batman D

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 posts

Posted 14 May 2009 - 00:09

σας μύρισε κάτι...?
εμένα μου μυρίζει fail...


πρωτοκλαστης πρωτομυριστης... σε οποιον δεν αρεσει καποιο θεμα ας το προσεπρασει **** το σπαμ μου σε αυτο το φορουμ με τους εξυπνάκηδες ολους...γκρρρρρρρ
HARD WORK SURPASS TALENT :chigau:

#14 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 14 May 2009 - 00:11

Εγώ πάλι ψήφησα με γνώμονα την δικιά μου εμπειρία και από όσο ξέρω, ούτε καν με επηρέασε η ηλικία που είδα πορνό στην μετέπειτα ζωή μου.
Posted Image

#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 May 2009 - 00:30

Το θέμα με τα παιδιά και τους εφήβους είναι ότι καλώς ή κακώς πολλές φορές δεν έχουν την απαιτούμενη ωριμότητα να διαχειριστούν τις ευθύνες και τους κινδύνους τους οποίους κρύβει μια ενεργή σεξουαλική ζωή. Στις νεαρές ηλικίες τα περισσότερα παιδιά κινούνται περισσότερο από την τάση για μίμηση και όχι από την ώριμη σκέψη (όχι ότι στα 18 όλοι είναι εντελώς ώριμοι αλλά είναι η γενικά αναγνωρισμένη βάση για την ενηλικη ζωη). Αυτό σε συνδυασμό με το ότι στην συντριπτική πλειοψηφία αυτού του είδους οι συμπεριφορές είναι αρκετά υποτιμητικές και για τα δύο φύλα, νομίζω δεν καλλιεργεί και τα καλύτερα πρότυπα και εντυπώσεις για τα άτομα του αντίθετου φύλου όπως και για το πως θα πρέπει να είναι οι σχέσεις μεταξύ τους.

Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο ταινίες με έντονο το στοιχείο της βίας και του ερωτισμού δεν συστήνονται σε πολύ νεαρά άτομα. Το κατά πόσο αυτό τηρείται ή είναι υποχρεωτικό είναι άλλη υπόθεση αλλά πιστεύω η ενδεικτική σήμανση σε τέτοιου είδους ταινίες βοηθά τους γονείς αλλά και τους ίδιους τους εφήβους να είναι προετοιμασμένοι για το περιεχομενο της κάθε ταινίας.