Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Denpa Teki na Kanojo /Electromagnetic Girlfriend


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάρτιος 2009 - 16:51

Δημοσιευμένη  εικόνα Δημοσιευμένη  εικόνα

Ova τριών επεισοδίων που αναμένεται να κυκλοφορήσουν μέσα στο 2009 .
Το πρώτο Ova θα κυκλοφορήσει τις 01/05/09 ,ωστόσο έχει γίνει streamed από το κανάλι της bandai ήδη από τις 04/02 .
Είδος σύμφωνα με το anidb : Action , school life , Violence

Το άνιμε ξεκινά δείχνοντάς μας σκηνές βίαιων εγκλημάτων ενώ ταυτόχρονα διάφορα μηνύματα περί εσωτερικού εαυτού και ανακάλυψής του περνούν από την οθόνη . Έπειτα προβάλλει μια σκηνή σεξ όπου κατά την διάρκειά της ένας τύπος με αίμα στο πρόσωπο μουρμουρίζει κάτι ακατάληπτα περί εισβολής όντων από άλλες διαστάσεις και πως αυτός είναι κυβερνητικός πράκτορας που έχει ο σκοπό να εξοντώσει αυτά τα όντα , ενώ ταυτόχρονα δέρνει την σύντροφό του ( την οποία δεν βλέπουμε )

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στην συνέχεια η δραση μεταφέρεται σε ένα σχολείο όπου η επιμελήτρια της τάξης ( αυτή η ηλίθια που μας έβαζε απουσίες όταν κάναμε κοπάνα για να παίξουμε "μπάλα ") κάνει παρατήρηση σε έναν ξανθό νεαρό για την αμφίεση του λέγοντας του ότι δεν είναι αρμόζουσα για σχολείο.... Ύστερα βλέπουμε μια άλλη κοπέλα να πλησιάζει τον εν λόγω ξανθό και να του λέει ότι είναι η υπηρέτρια και ιππότης του και ότι ο ίδιος ήταν κάποτε βασιλιάς και αυτή τον προστάτευε απο τους εχθρούς του. Αργότερα βλέπουμε την επιμελήτρια στραγγαλισμένη με φρικτό τρόπο (για να μάθει να μας βάζει απουσίες) και την κοπέλα που έλεγε τις ασυναρτησίες περί ιππότη να βρίσκεται εκεί κρατώντας ένα ματωμένο ρόπαλο του baseball και να ισχυρίζεται ότι ο δολοφόνος βρισκόταν πριν από λίγο εκεί.

Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά ; Και ποιά είναι η κοπέλα με τις φαντασιώσεις περί ιππότη ; Όντως υπάρχει κάτι μυστηριακό στο όλο σκηνικό ή μήπως κάτι κρύβεται πίσω από όλα αυτά ;Και τι ρόλο παίζει η βροχή και ο ηλεκτρομαγνητισμός σε όλα αυτά ;

Αυτά τα ερωτήματα γενώνται στον ανυποψίαστο θεατή κατά την πρακολούθηση του πρώτου 10λέπτου ,
Spoiler:


Η πλοκή κάπου χωλαίνει και δεν εξηγεί αρκετά πράγματα , ενώ τα λογικά λάθη είναι πάρα πολλά . Ωστόσο το έχει πάρα πολύ καλό κλίμα μυστηρίου ενώ η ατμόσφαιρα του είναι αρκετά προσεγμένη . Επίσης παρόλο που η έκδοση που είδα είναι από τις ποιό άθλιες που έχω δει σε θέμα ποιότητας εικόνας ( για να καταλάβετε περίπου τι εννοώ , η ποιότητα είναι ίδια με τα shitty upscales των a-kraze ) είναι ευδιάκριτο το ότι έχει πολύ καλό animation λογικό μιας και πρόκειται για Ova ,χωρίς ωστόσο να είναι κάτι ιδιαίτερο ή μοναδικό όπως ήταν πχ το Kaiba .

Μιας και ανέφερα το release , να πω ότι τα δύο υπάρχοντα έχουν ποιότητα TV RIP και αν δεν με έτρωγε η αγωνία να το δω άμεσα θα περίμενα μέχρι να κυκλοφορήσουν DVD RIPS. Εάν βιάζεστε πολύ να το δείτε η καλύτερη δυνατη έκδοση είναι αυτή των Baka-Konbi που έχει Αγγλικούς και ρώσικους υποτίτλους. .Όπως ανέφερα η ποιότητα εικόνας δεν είναι καλή η μετάφραησ ωστόσο δίνει ρέστα και έχει ένα σωρό επεξηγηματικές σημειώσεις που χωρίς αυτές μερικοί διάλογοι θα ήταν ακατανόητοι . Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ .

Αναμένω την συνέχεια όπου ελπίζω να ξεκαθαριστούν ορσιμένα θολά σημεία και να δοθούν εξηγήσεις πάνω σε θέματα που έμειναν ανοικτά στο πρώτο Ova .

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Δημοσιευμένη  εικόνα
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#2 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Μάιος 2009 - 20:56

ειδα το 1ο OVA και πρεπει να πω οτι μου αρεσε
δεν το ξερα οτι θα ναι 3 τα μερη, μου εδεινε την εντυπωση οτι η ιστορια ολοκληρωνεται στο τελος...
τεσπα ακομα καλυτερα, θα χουμε να δουμε κι αλλα στο μελλον^^

#3 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Μάιος 2009 - 14:17

Εχει βγει με υποτιτλους και απο πιο γρουπ εγω δυστηχως δεν εχω βρει κατι?

#4 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1.385 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Μάιος 2009 - 14:42

Here it is
Το βρήκα από τους Ena.
Kαλά που μου το θύμισες γιατί το'χα ξεχάσει αυτο το ΟVA.

#5 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Μάιος 2009 - 21:44

Here it is
Το βρήκα από τους Ena.
Kαλά που μου το θύμισες γιατί το'χα ξεχάσει αυτο το ΟVA.

Arigato τρεχω να το κατεβασω.

#6 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Μάιος 2009 - 19:05

Το είδα, μου άρεσε. Wants moar. Γενικά το όλο psycho στυλάκι και η παράνοια ήταν εντελώς η φάση που μου άρεσε.:wooi2:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#7 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Μάιος 2009 - 22:35

Το ειδα σημερα(να καλα ο aboumonkey)νταξει καλο ηταν αλλα τιποτα φοβερο το δυνατο του σημειο ηταν η πολλη καλη ατμοσφαιρα μυστηριου που εχει ως ενα σημειο καθως και το twist στο τελος αν και δεν το περιμενα δεν σοκριστικα κιολας ενω ειχε και ενα δυο σημεια που δεν ηταν αληθοφανη
Spoiler:


#8 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Ιούνιος 2009 - 10:32

H καλύτερη έκδοση τελικά είδε κανένας ποια είναι ;

Επίσης , ξέρουμε πότε έρχεται το νέο ΟΒΑ ;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Δημοσιευμένη  εικόνα
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#9 sicada

sicada

    Organized Chaos

  • Members
  • 121 Δημοσιεύσεις:
  • LocationBeyond the Wall

Καταχωρήθηκε 22 Φεβρουάριος 2011 - 18:43

To είδα μιας και είναι στις υποψηφιότητες , ήταν πολύ ατμοσφαιρικό και βλέπεται ευχάριστα.

2:
Spoiler:

Sleep with the devil and then you must pay
Sleep with the devil, the devil will take you away


#10 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Φεβρουάριος 2011 - 19:23

Τον καιρό που το παρακολουθούσα μου άρεσε αρκετά. Τώρα που έχουν περάσει κάμποσοι μήνες έχω ξεχάσει το σενάριο εντελώς.

#11 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Φεβρουάριος 2011 - 23:49

Ούτε καν θυμόμουν ότι είχα αρχίσει αυτό το τόπικ. Τελικά η σειρά τι λέει; Παλεύεται;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Δημοσιευμένη  εικόνα
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2011 - 00:44

Είναι δύο easy to watch επεισόδια με καλή ατμόσφαιρα, αρκετά καλό story, fucked up καταστάσεις και αρκετά προσεγμένα στον τεχνικό τομέα. Έχει κάποιες αδυναμίες αλλα το μήκος του και τα γενικότερα χαρακτηριστικά του είναι τέτοια που σου μένουν κυρίως τα καλά.

#13 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 23 Φεβρουάριος 2011 - 08:19

Τον καιρό που το παρακολουθούσα μου άρεσε αρκετά. Τώρα που έχουν περάσει κάμποσοι μήνες έχω ξεχάσει το σενάριο εντελώς.

Το αυτό.
Θυμάμαι ότι ήταν καλό με κάποια μελανά στοιχεία. Δεν θυμάμαι σχεδόν καθόλου την υπόθεση, αλλά μου είχε αφήσει την αίσθηση ότι αν ήταν κανονική σειρά θα την έβλεπα ευχαρίστως.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#14 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Μάρτιος 2011 - 20:54

Ωραίος τιτλος.

Εννοώ κατα λέξη το παραπάνω: Ο τίτλος είναι το μόνο που μου άρεσε. ΟΚ, ενταξει ήταν και σαν anime αλλά η υπόθεση ήταν για μένα επιεικώς άθλια. Και επιπλέον, όσο πήγαινε να μου το γυρίσει σε φιλοσοφικά ζητήματα τόσο δε με έπειθε και με σύγχυζε. Ίσως να περίμενα πολλά πριν το δω, δεν ξέρω. Ξαναγυρνάμε στον τίτλο πάλι όμως τότε: Αυτός φταίει για όλα.:P Όπως επίσης και η αρχή του πρώτου ova που ήταν πολύ εντυπωσιακό μέχρι τη μέση και μετα το έχεσε εντελώς.

--Αυτό το πράγμα ήταν πριν βιβλία;:nosey: Καλά λένε ότι οι Ιαπωνες μπορούν να πουλήσουν τα πάντα.--

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα


#15 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Μάρτιος 2011 - 13:49

Καλούτσικο μου φάνηκε, αλλά τίποτα παραπάνω.

Ναι, σχέδιο/animation ωραίο, κάποιες σκηνές ήταν creepy, αλλά γενικά βασιζόταν πάρα πολύ σε φτηνά/over the top κόλπα για να εντυπωσιάσει. Και οι ίδιοι οι χαρακτήρες μου φάνηκαν πολύ πιο υστερικοί παρά τραυματισμένοι ψυχολογικά. Όσο για την υπόθεση, ήταν ένα κλασικό horror του σωρού, με μια τρελή-τρελή πόλη και ανθρώπους που πεθαίνουν, μέχρι να γίνει ένα twist, να βρεθεί ο δολοφόνος, να πει την πονεμένη του ιστορία και να τον ξεχάσουμε.

Κατεβάστε το για να περάσετε ένα ευχάριστο 2ωρο αλλά μην περιμένετε να σας μείνει σαν κάτι φοβερό.

15fkk04.jpg