Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Nagareboshi


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 holly

holly

    Anime Newbie

  • Members
  • 50 posts

Posted 10 March 2009 - 16:35

Εδώ και λίγο καιρό έχω φτιάξει ένα fansub group (που μόνο group δεν είναι αφου είμαι μόνη μου...:nanana:).
Δεν έχει πολλά ακομη αλλά η πρώτη μου δουλειά είναι αυτή:
Natsume Yuujinchou (1-2)
Natsume Yuujinchou (3-4)

ευχαριστώ πολύ τους Ace D. Portgas και Age aka Babba για την βοήθεα που μου πρόσφεραν :blingeye2:
Θα ήθελα την γνώμη σας..:gotit:
και αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί με fansubbing εδώ είμαστε κι εμείς :try:

Edited by holly, 23 May 2009 - 22:49.


#2 ssj2sanji

ssj2sanji

    This is suicide season!

  • Members
  • 723 posts

Posted 10 March 2009 - 17:45

θα ηθελα να δω την προσπαθεια σου αλλα δεν εχει seeds,so..no speed,no...download:bye2:

#3 SouLSLayeR

SouLSLayeR

    Anime Freak

  • Members
  • 312 posts
  • LocationAthens

Posted 10 March 2009 - 18:20

Παιδιά καλύτερα ανεβάστε το σε τίποτα rapidshare/megaupload για να γίνει γρηγορότερα η δουλειά!:congrats:

#4 holly

holly

    Anime Newbie

  • Members
  • 50 posts

Posted 10 March 2009 - 19:07

Παιδιά καλύτερα ανεβάστε το σε τίποτα rapidshare/megaupload για να γίνει γρηγορότερα η δουλειά!:congrats:


προσπάθησα να το ανεβάσω και στα δύο αλλά δεν γινεται τπτ :nanteee:

#5 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 10 March 2009 - 20:00

ισως δεν γινεται επειδη ειναι μεγαλο το αρχειο δοκιμασε να το διασπασεις σε rar parts

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#6 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 12 March 2009 - 00:06

Πάντως εγώ προσπαθώ να το κατεβάσω το αρχείο από χθες πρίπου και έχω κολλήσει στο 35% . Θα περιμένω να κατέβει και θα σου πω εντυπώσεις .

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#7 holly

holly

    Anime Newbie

  • Members
  • 50 posts

Posted 13 March 2009 - 17:10

Πάντως εγώ προσπαθώ να το κατεβάσω το αρχείο από χθες πρίπου και έχω κολλήσει στο 35% . Θα περιμένω να κατέβει και θα σου πω εντυπώσεις .


κι εγώ προσπαθω να το κατεβάσω απο το desktop και προχωράει αργά αργα... O_O
επιπλέον προσπαθώ και να το seedαρω απο το laptop...

#8 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 13 March 2009 - 23:36

Ώπα ώπα . Δηλαδή seedάρεις στον εαυτό σου και το ξανακατεβάζεις για πάρτη σου νεώ εσύ το ανέβασες ; WTF ?

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#9 Shikamaru

Shikamaru

    So Troublesome

  • Members
  • 912 posts

Posted 13 March 2009 - 23:48

^:hahaha::hahaha::hahaha::kakaka::kakaka::kakaka:^
:lol::P:clap::rofl::rofl::rofl:

εσκασα στα γελια
Posted Image
Posted Image

#10 holly

holly

    Anime Newbie

  • Members
  • 50 posts

Posted 14 March 2009 - 00:08

Ώπα ώπα . Δηλαδή seedάρεις στον εαυτό σου και το ξανακατεβάζεις για πάρτη σου νεώ εσύ το ανέβασες ; WTF ?


:hihi2:
το έβαλα να κατεβαίνει για να δω τι γίνεται και να το seedαρω κι απ'το desktop :canthelp:

#11 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 14 March 2009 - 16:08

To κατέβασα και έριξα μια γρήγορη ματιά.
Φαίνεται αξιοπρεπής δουλειά.
Μερικά types είναι ελάχιστα off, φαντάζομαι ότι οφείλεται στην διαφορά του raw με τους χρονισμούς των... (bss ή ainex αλήθεια; )

Μερικά πράγματα που πρόσεξα:
Τα ονόματα Reiko, Natsume κτλ και λέξεις όπως youkai,ayakashi κτλ είναι με λατινικούς χαρακτήρες, κάτι που φαντάζομαι αποτελεί επιλογή, αν και εγώ δεν τα προτιμώ έτσι.
Δεν αφήνεις κενό στις αποστρόφους, πχ Γι'αυτό Σ'έπιασα κ.α.
Δεν τονίζεις τις λέξεις από και ότι/ό,τι.
Υπάρχουν κάμποσοι τόνοι και λίγα σχετικά ορθογραφικά λάθη τα οποία σου στέλνω με pm, για την περίπτωση που θελήσεις να κάνεις ένα v2.
Για συντακτικά ή νοηματικά δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν σκοπεύω να ξαναδώ το anime.
Για τον ίδιο λόγο δεν μπορώ να σχολιάσω γενικά την απόδοση στα ελληνικά.
Φαίνεται πάντως ότι υπάρχουν οι βάσεις για να γίνει καλή δουλειά και το επεισόδιο είναι απόλυτα watchable.

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς από εδώ και πέρα τον Ορθογραφικό έλεγχο στο Aegisub.
Θα σε βοηθήσει να αποφεύγεις τα περισσότερα και θα μειώσει δραματικά τον χρόνο που απαιτείται σε διορθώσεις.

Καλή συνέχεια.

Edited by Babba, 14 March 2009 - 17:27.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#12 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 14 March 2009 - 17:10

Καλό κουράγιο Holly, αν αισθανθείς πως θέλεις βοήθεια μη διστάσεις να απευθυνθείς στο forum κάποιου από τα γνωστά ελληνικά groups.

Προς Babba (και όσους έχουν βρει λάθη και θέλουν να βοηθήσουν). Τα λάθη επισημαίνετέ τα από εδώ και πέρα μέσω ΠΜ ;)

E5VV38U.jpg


#13 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 14 March 2009 - 17:19

Ναι, έχεις δίκιο, θα κάνω έκανα edit.

Edited by Babba, 14 March 2009 - 17:29.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#14 Kallia

Kallia

    漢字を勉強しなが

  • Members
  • 85 posts

Posted 14 March 2009 - 18:40

Το κατέβασα επιτέλους κι εγώ και θα seedάρω όσο μπορώ και για τους υπόλοιπους! Μου άρεσε πολύ το styling και η ποιότητα της εικόνας!
Spoiler:

Πάντως, γενικά μου άρεσε πολύ σαν προσπάθεια! Αν ετοιμαστούν κι άλλα, let us know!
Japanese fiction books, here I come! :burningbe3:

#15 holly

holly

    Anime Newbie

  • Members
  • 50 posts

Posted 14 March 2009 - 18:49

To κατέβασα και έριξα μια γρήγορη ματιά.
Φαίνεται αξιοπρεπής δουλειά.
Μερικά types είναι ελάχιστα off, φαντάζομαι ότι οφείλεται στην διαφορά του raw με τους χρονισμούς των... (bss ή ainex αλήθεια; )

Μερικά πράγματα που πρόσεξα:
Τα ονόματα Reiko, Natsume κτλ και λέξεις όπως youkai,ayakashi κτλ είναι με λατινικούς χαρακτήρες, κάτι που φαντάζομαι αποτελεί επιλογή, αν και εγώ δεν τα προτιμώ έτσι.
Δεν αφήνεις κενό στις αποστρόφους, πχ Γι'αυτό Σ'έπιασα κ.α.
Δεν τονίζεις τις λέξεις από και ότι/ό,τι.
Υπάρχουν κάμποσοι τόνοι και λίγα σχετικά ορθογραφικά λάθη τα οποία σου στέλνω με pm, για την περίπτωση που θελήσεις να κάνεις ένα v2.
Για συντακτικά ή νοηματικά δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν σκοπεύω να ξαναδώ το anime.
Για τον ίδιο λόγο δεν μπορώ να σχολιάσω γενικά την απόδοση στα ελληνικά.
Φαίνεται πάντως ότι υπάρχουν οι βάσεις για να γίνει καλή δουλειά και το επεισόδιο είναι απόλυτα watchable.

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς από εδώ και πέρα τον Ορθογραφικό έλεγχο στο Aegisub.
Θα σε βοηθήσει να αποφεύγεις τα περισσότερα και θα μειώσει δραματικά τον χρόνο που απαιτείται σε διορθώσεις.

Καλή συνέχεια.


Καλό κουράγιο Holly, αν αισθανθείς πως θέλεις βοήθεια μη διστάσεις να απευθυνθείς στο forum κάποιου από τα γνωστά ελληνικά groups.

Προς Babba (και όσους έχουν βρει λάθη και θέλουν να βοηθήσουν). Τα λάθη επισημαίνετέ τα από εδώ και πέρα μέσω ΠΜ ;)


Το κατέβασα επιτέλους κι εγώ και θα seedάρω όσο μπορώ και για τους υπόλοιπους! Μου άρεσε πολύ το styling και η ποιότητα της εικόνας! Spoiler:
Υπήρχαν όντως ορθογραφικά λαθάκια, αλλά υποθέτω τα έχει επισημάνει ήδη ο Babba. Επίσης για να είμαι ειλικρινής σε κάποια σημεία απείχε αρκετά η ελληνική απόδοση από το original στα ιαπωνικά, αλλά μάλλον φταίει το Ιαπωνικά->Αγγλικά->Ελληνικά.



Πάντως, γενικά μου άρεσε πολύ σαν προσπάθεια! Αν ετοιμαστούν κι άλλα, let us know!


Σας ευχαριστώ! :gotit: