Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

Beelzebub (Beelze Babe) by Tamura Ryuhei


  • Please log in to reply
608 replies to this topic

#1 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 25 February 2009 - 15:51

Posted ImagePosted Image

The story follows the "strongest juvenile delinquent" as he watches over the devil king's son (and future devil king) with the destruction of the world hanging in the balance. (The manga's title is a wordplay on the Japanese pronunciation of Belzebub/Beelzebub.)
A one-shot version of the manga, which won the magazine's 4th Kin-Mirai-Hai (Gold Future Cup) prize, ran in last year's combined 37th/38th issue.


Ένα νέα ongoing manga που ξεκίνησε αυτήν την εβδομάδα στο Weekly Shounen Jump.


Όπως διαβάσατε πρόκειται για ένα action/comedy shounen που έχει ως κεντρικό χαρακτήρα τον Oga, έναν δαιμονικό (κατά κάποιους φουκαράδες) μάγκα της περιοχής που σε μια από τις συμπλοκές του βρήκε ( με έναν γενικά κωμικοτραγικό τρόπο) ένα μωρό το οποίο θα του αλλάξει την ζωή...

Το πρώτο chapter ξεκινάει με την περιγραφή του ήρωα για το πως βρέθηκε το μωρό και συνεχίζει με τις μεγάλες αποκαλύψεις. Υπήρξαν πολλά σημεία που γέλασα ανοιχτά...
Spoiler:

Ο ήρωας είναι λίγο καμένος, ο φίλος του φουκαράς και το μωρό total cute. Υπάρχει και μια ωραία νταντά, οπότε...

Το σχέδιο μου άρεσε πάρα πολύ αλλά λάτρεψα ιδιαίτερα το μωρό και τις γκριμάτσες του Oga.
Ο mangaka υπήρξε βοηθός του Iwashiro Toshiaki (Psyren) οπότε το σχέδιο μπορεί να φανεί γνώριμο (δεν διαβάζω Psyren αλλά υποθέτω :P)


Ένα γενικά ευχάριστο έως αρκετά διασκεδαστικό manga που με τράβηξε ώστε να το συνεχίσω (περιμένω ch 2 αυτήν την εβδομάδα).



Τσακώστε εδώ το πρώτο chapter ( 57 σελίδες):
Scanlation1 (33mb)
Scanlation2 (20mb)

Edited by RiDeLub, 28 February 2009 - 14:19.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#2 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 25 February 2009 - 19:36

Πραγματικά πολύ καλό το πρώτο chapter.Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο.:oo:Δεν είχε μόνο μερικές πολύ καλές σκηνές αλλά καθ'όλη τη διάρκειά του δεν με έκανε να βαρεθώ ούτε σελίδα:congrats:

Να'σαι καλά ρε Ridelub :gotit:


Spoiler:


#3 MrV

MrV

    -can't think of any-

  • Members
  • 31 posts

Posted 25 February 2009 - 22:13

Μόλις το τελείωσα και μου άρεσε αρκέτα. Θα το συνεχίσω σίγουρα. Κάθε πότε θα βγαίνει στο mangahelpers ή οπουδήποτε;;
To kill the spider with the axe...

#4 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 25 February 2009 - 22:27

Μόλις το τελείωσα και μου άρεσε αρκέτα. Θα το συνεχίσω σίγουρα. Κάθε πότε θα βγαίνει στο mangahelpers ή οπουδήποτε;;


Είναι shounen jump σειρά οπότε καινούριο chapter θα βγαίνει κάθε βδομάδα.Το θέμα είναι αν θα το μεταφράζουνε και κάθε βδομάδα...

#5 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 25 February 2009 - 22:51

Posted Image


Το σχέδιο μου άρεσε πάρα πολύ αλλά λάτρεψα ιδιαίτερα το μωρό και τις γκριμάτσες του Oga.
Ο mangaka υπήρξε βοηθός του Iwashiro Toshiaki (Psyren) οπότε το σχέδιο μπορεί να φανεί γνώριμο (δεν διαβάζω Psyren αλλά υποθέτω :P)



και ελεγα τι μου θυμιζει.... απαισιο το Ψυρεν μπδγ... δεν το αντεξα...

διαβασα λιγο απο την νεα αυτη σειρα και περιμενω κανα καλυτερο scanlation και βλεπουμε...
καλο μοιαζει...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#6 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 01 March 2009 - 13:47

οταν με το καλο εχου μαζευτει αρκετα τσαπτερ , θα του ριξω κανα φρυδι .
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#7 MrV

MrV

    -can't think of any-

  • Members
  • 31 posts

Posted 02 March 2009 - 19:11

Έχει βγει από χθες το 2ο chapter.
Beelzebub Chapters - MangaHelpers
To kill the spider with the axe...

#8 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 02 March 2009 - 22:15

Έχει πλάκα,δεν είναι κάτι το εξαιρετικό αλλά το chapter φεύγει νεράκι.

#9 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 24 June 2009 - 20:37

Με 17 εβδομαδιαία chapter έχει φτάσει στο Νο26 στο onemanga και πλέον θεωρείται πως θα αποτελέσει το επόμενο top shonen της νέας γενιάς. Θα το τσεκάρω σίγουρα.
Posted Image

#10 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 17 July 2009 - 15:22

Το διαβάζει κανένας τα chapter τα σπάνε, συνδυάζουν γέλιο με μάχες και θέλω να δω πως θα προχωρήσει η πλοκή...

Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν δεύτερο στο rank WSJ.

1 Naruto
2 Beelzebub
3 Gintama
4 Reborn
5 Inumaru
6 Bleach
7 Sket Dance
8 Toriko
9 Mago
10 ToLoveRu
11 Medaka
12 Bakuman
13 Akaboshi
14 Kuroko
Posted Image

#11 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 17 July 2009 - 17:17

Χαχα, το διαβασα ολο ειναι πολυ γαματο, ειδικα οι γκριματσες εχουν πολυ γελιο. Απο δραση δν ειναι ειναι ικανοποιητικο αλλα αυτο μπορει να αλλαξει στα μελλοντικα chapters

#12 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 19 July 2009 - 19:20

Έκανα ένα catch up εψες.

Εξακολουθεί να κρατάει τον ρυθμό του με ένα ευχάριστο τρόπο. Το κακό είναι ότι δεν μου φτάνει.

Πάντως έχω πλέον ελπίδες για anime σε καμιά 2-ετία με την προυπόθεση οτι θα κρατήσει τουλάχιστον τόσο.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#13 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 25 July 2009 - 17:54

Δεν μπορώ να πω, το chapter τα σπασε, ειδικά το να βλέπεις τον
Spoiler:

Posted Image

#14 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 03 August 2009 - 19:53

Μπορεί το τελευταίο να μην έλεγε και πολλά σαν chapter,
Spoiler:

Posted Image

#15 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 16 September 2009 - 02:23

chapters 27-28

Ωραία φάση ήταν η μάχη. Μου άρεσαν πολύ οι σπόντες στο 27 και γενικά το 28. Γέλασα αρκετά (ακόμα και με τo πολλά υποσχόμενo τελευταίο panel toy 28).

To story παίρνει μια shounen ρότα στον τομέα του training. Οι νέοι χαρακτήρες βέβαια θα του δώσουν όπως φαίνεται μια ευχάριστη απόχρωση.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image