Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Utada Hikaru ~10th Anniversary~ [Αφιέρωμα]


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 03 December 2008 - 18:11

Posted Image



Η Hikaru Utada, γνωστη και ως Hikki για τους θαυμαστες της, γεννηθηκε 19 Ιανουαριου το 1983 στην Νεα Υορκη. Ειναι αρκετα γνωστη παγκοσμιως για τα 2 τραγουδια της απο τη σειρα Kingdom Hearts (video game) το Simple and Clean & to Sanctuary. Οι γονεις της εχουν επισης σχεση με το μουσικο χωρο,καθως ο πατερας της,Teruzane Utada, ηταν μουσικος πραγωγος, και η μητερα της, Junko Utada, ήταν τραγουδιστρια enka. Εκανε την πρωτη της ηχογραφηση στην ηλικια των 12 μαζι με την μητερα της με το ονομα U3. Το 1996 εκανε την πρωτη της προσωπικη δουλεια με τιτλο "I'll be Stronger." ως Cubic U.


Posted Image



Only Hits!!!



To πρώτο της αλμπουμ First Love βγηκε το αλμπουμ με τις περισσοτερες πωλησεις στην Ιαπωνια, με 7,65 εκατομμυρια πωλησεις. Με την κυκλοφορια των επομενων τραγουδιων της καταφερε να κυριαρχισει ως μια απο τις καλυτερες τραγουδιστριες στην ιαπωνια,με 3 απο τα αλμπουμ της να ειναι στην λιστα με τα 10 best-selling album που κυκλοφορησαν (#1, #4, #8 ). Εχει 12 #1 hits μεχρι σημερα στο Oricon singles Chart, με δύο αξιοσημείωτα ρεκόρ για μια σόλο τραγουδιστρια ή γκρουπ: 5 απο τα σινγκλ της εχουν πουλησει εκατομμυρια αντιτυπα και 4 ειναι στο ΤΟΠ 100 All-Time Best-selling Singles.


Ακομα,η Utada εχει κερδισει το Nihon Golden Disk "Song of the Year" για 14 απο τα σινγκλ της απο το 2000 και εχει κερδισει επισης το Golden Disc "Pop/Rock Album of the Year" για τα 4 ιαπωνικα αλμπουμ της . Το 2003 ψηφιστηκε ως η 24η διασημοτερη Ιαπωνεζα τραγουδιστρια/στοιχουργος στο "Top 100 Japanese Pop Artists of All Time" απο το HMV,και 10η στο "Top 30 Best Japanese Singers of All Time" το 2006 απο το HMV και παλυ.

Το 2007, το σινγκλ της "Flavor of Life" εφτασε την δευτερη θεση στο worldwide digital download yearly single chart με πανω απο 7.2 εκατομμυρια downloads.


ΥΓ: Θα προσθεσω αργοτερα περισσοτερα σε χρονολογικες περιοδους :uhh: Ελπιζω να σας αρεσει! Come and check later for more info :3

Edited by Seraphimon-T.K., 03 December 2008 - 18:22.

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#2 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 03 December 2008 - 18:39

Good going! We love Hikki! Ελπίζω να βγάλει κάτι καινούργιο μόλις μπει η νέα χρονιά!

#3 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 04 December 2008 - 00:46

Good going! We love Hikki! Ελπίζω να βγάλει κάτι καινούργιο μόλις μπει η νέα χρονιά!


Ευχαριστω,αλλα ειναι far from complete το αφιερωμα...Στο παλιο υπολογιστη ειχα γραψει περισσοτερες πληροφοριες αλλα ο υπολογιστης μου χαλασε,οποτε εχασα και τα αρχεια μου...

Όσο για το αν θα βγαλει κατι καινουριο,να ενημερωσω οτι εχει ηδη ξεκινησει η παραγωγη του νεου της αγγλικου αλμπουμ! Οποτε πιστευω θα μαθουμε νέα της συντομα:wooi2:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#4 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 04 December 2008 - 03:32

αντε επιτελους, ειχαμε thread για την Ayumi και οχι για την Utada... >>


ας fangirl-ίσω κι εγώ τη Hikki-chan λοιπον.. :wooi2: *fan spotted*:congrats:
απ τις 3 "ντίβες" της jpop (Utada Hikaru - Koda Kumi - Ayumi Hamasaki), ειναι η πιο αγαπημενη μου..
κατι που εκτιμω πολυ σ εκεινη ειναι οτι she's more talent than anything else...
γραφει τραγουδια και μονη της και αν και ειναι τεραστιο ονομα, she remains pretty low-key with a modest attitude... +1 from me!
υπεροχη φωνη, εντυπωσιακη (πλην λιτη) σκηνικη παρουσια, και χαιρομαι να ανακαλυπτω συνεχως ωραια κομματια στη δισκογραφια της που δεν ειχα προσεξει πριν..
yup, she's really grown on me! >w</

και btw, έχει πολύ περισσότερα βραβεία απ ο,τι νόμιζα τελικα... ο__Ο


waaay to go Seraphimon! keep going!! o(=w=)b

Posted Image

Spoiler: &#33909


#5 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 04 December 2008 - 12:35

απ τις 3 "ντίβες" της jpop (Utada Hikaru - Koda Kumi - Ayumi Hamasaki), ειναι η πιο αγαπημενη μου..

4 ειναι οι ντιβες... Ξεχασες την Namie
Posted Image

#6 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 04 December 2008 - 20:34

4 ειναι οι ντιβες... Ξεχασες την Namie


*facepalm*
indeed... oO
ισως επειδη δεν την ακουω και τοσο...
οχι οτι ακουω την Ayumi βεβαια, but that's irrelevant.. :P

Posted Image

Spoiler: &#33909


#7 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 December 2008 - 21:39

Μπραβο! Καποιος επρεπε να πει για αυτη τη θεα!

Οταν πρωτοακουσα δεν μου αρεσε ειναι αληθεια. Βεβαια ηταν οταν πρωτοξεκινουσα να ακουω jmusic οποτε ημουν αρκετα short minded ως προς τις επιλογες μου.

Μετα απο καποιο διαστημα ειπα να ξανοδοκιμασω και τοτε διαπιστωσα.... ποσο μεγαλο λαθος ειχα κανει...

p.s.1. Εχω complete discography της Hikki σε lossless! nyappy!

p.s.2. Ειμαι μεγαλυτερος της κατα 15 μερες.... lol... didnt know that!
Posted Image

#8 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 05 December 2008 - 14:21

Μπραβο! Καποιος επρεπε να πει για αυτη τη θεα!

Οταν πρωτοακουσα δεν μου αρεσε ειναι αληθεια. Βεβαια ηταν οταν πρωτοξεκινουσα να ακουω jmusic οποτε ημουν αρκετα short minded ως προς τις επιλογες μου.

Μετα απο καποιο διαστημα ειπα να ξανοδοκιμασω και τοτε διαπιστωσα.... ποσο μεγαλο λαθος ειχα κανει...

p.s.1. Εχω complete discography της Hikki σε lossless! nyappy!

p.s.2. Ειμαι μεγαλυτερος της κατα 15 μερες.... lol... didnt know that!


Bakayarouu~!:bike:
You should buy those stuff XD Dont download them only XD:wooi2: So her some love:erk:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#9 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 December 2008 - 16:06

Bakayarouu~!:bike:
You should buy those stuff XD Dont download them only XD:wooi2: So her some love:erk:



i love only myself.... XD

ps. οικονομικη κριση εχουμε, βουλιαζουν τα χρηματηστηρια, οι μετοχες, δυσκολοι καιροι!
Posted Image

#10 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 06 December 2008 - 13:24

Bakayarouu~!:bike:
You should buy those stuff XD Dont download them only XD:wooi2: So her some love:erk:


Συμφωνώ! Αν είσαι fan τον δίνεις τον οβολό σου! Εγώ πχ αγοράζω Koda Kumi και ayaka που είναι οι 2 αγαπημένες μου γυναίκες τραγουδίστριες. Τα άλλα πάνε στους Johnnys και στους Κορεάτες. Έχω γεμίσει ασιατικά cd! :P

#11 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 03 January 2009 - 18:15

Και ανακοινωθηκε το νεο αγγλικο αλμπουμ!!! 10 Φεβρουαριου θα αρχισει το promotion μεσω των ραδιοφωνικων σταθμων και λιγο αργοτερα θα κυκλοφορησει το CD...I cant wait. Ο τιτλος ειναι "Come Back To Me". 1st day Buy from me!!! Ελπιζω να ειναι κλασσικη Utada,και να μην ειναι πολυ "αμερικανια"...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#12 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 04 January 2009 - 00:32

Ελπιζω να ειναι κλασσικη Utada,και να μην ειναι πολυ "αμερικανια"...


Απο οσο θυμαμαι και αν δεν κανω λαθος το τελευταιο αλμπουμ θα το ηχογραφουσε σε συνεργασια με την DefJam, Timbaland etc. Μπορει να κανω λαθος αλλα νομιζω αυτο εγραφε σε καποιο απο τα σαιτ της (νομιζω εχει δυο).

Παντως ειναι αρκετα διασημη και στην Αμερικη και οχι μονο των τραγουδιων απο Kingdom. Απο τα αγαπημενα μου: Stay Gold, Kiss and Cry, Passion/My sanctuary

#13 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 07 January 2009 - 06:57

Check the new song!
Come back to me

Αρχιζει πολυ ωραια αλλα νομιζω μετα ειναι απλα καλο...Τα λογια εινα πολυ ωραια παντως!!!
Σιγουρη αγορα απο μενα ΧΡ

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#14 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 11 January 2009 - 23:15

To youtube εκλεισε τον ηχο λογω copyright.

#15 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 12 January 2009 - 03:58

To youtube εκλεισε τον ηχο λογω copyright.


Ναι το ξερω,σε ολα τα βιντεο του τραγουδιου τον εχει κλεισει...Παρ'ολα αυτα στο παραπανω λινκ σου δεινει το λινκ για το σαϊτ της για να το ακουσεις εκει :)

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ