Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cosplay GROUPS: Όλοι στο θέμα!


  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 05 September 2008 - 00:03

Cosplay Groups: ομάδες cosplayers που διαλέγουν ένα άνιμε και ντύνονται όπως οι χαρακτήρες του. Το cosplay ως ομαδική προσπάθεια.

Δηλαδή, κάτι σαν αυτό:

Posted Image

Posted Image

Spoiler:


Σ' αυτό το topic θα συζητήσουμε για cosplay groups, cosplay σε ζευγάρια, θα πουμε τη γνωμη μας επάνω στο cosplay ως team work, θα παρουσιάζουμε και θα σχολιάζουμε προσπάθειες ξένων cosplay groups και ίσως προκύψει και κάποιο ελληνικό cosplay group...!

Eπίσης, από εδώ θα δίνονται ιδέες για ομαδικά cosplay και cosplay σε ζευγάρια.....

#2 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 05 September 2008 - 00:23

Spoiler:

Spoiler:


Πολύ όμορφο και αυτό το θέμα! Έχουμε ήδη αναφέρει 2-3 cosplays που γίνονται καλύτερα σε group όπως το Love Hina, Genshiken kai Nodame Cantabile τα οποία είναι και σχετικά εύκολα αφού οι χαρακτήρες φοράνε απλά και καθημερινά ρούχα! http://www.anime.gr/forums/cosplay/5455-easy-cosplay.html

Ένα ακόμα cosplay που γίνεται πολύ όμορφα σε group είναι το Ouran Highschool Host Club! Πρόκειτε για ένα cosplay με πολλές εναλλακτικές αφού εκτός από τα καθημερινά ρούχα και τις στολές τους, τα παιδιά κάνουν και πολλά δικά τους cosplay!
Posted Image

#3 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 05 September 2008 - 01:13

Spoiler:


Spoiler:


Αλλη μια ιδέα, για cosplay από 2 κοπέλες...

Noir (Kirika & Mirelle)

Posted Image

Πανευκολο ως προς τα ρούχα. Ιδιεταιρη προσοχή πρεπει να δοθεί στις πόζες. Για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα, καλό θα ήταν η κοπέλα που θα κάνει Kirika να είναι αρκετά πιο μικρόσωμη σε σχέση με τη Mirelle.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#4 dimitorisu

dimitorisu

    Three Days Grace fan

  • Members
  • 102 posts

Posted 05 September 2008 - 23:32

hehehe. Εγω κανω cosplay! Εγω με τους φιλους μου ειμαστε οι ILCOSPLAYERS και κανουμε Resident evil Cosplay. Εχουμε βγαλει και βιδεο. Plus μερικα trailer που καναμε upload στο youtube!

Ειμαι ο william στα trailer και στο επομενο video θα εχει να κανει με Resident Evil: Code Veronica οπου θα κανω τον Wesker v^^v
Resident Evil Cosplay- bhterror.web.fc2.com
Posted Image

#5 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 06 September 2008 - 00:02

Πάρα πολύ ωραία! :congrats:

Θα θέλαμε να δουμε τι έχετε ετοιμασει ήδη (φωτό ή βίντεο),
και τι σκοπεύετε να ετοιμάσετε στο μέλλον...

#6 dimitorisu

dimitorisu

    Three Days Grace fan

  • Members
  • 102 posts

Posted 06 September 2008 - 03:26

Στο youtube:

Resident Evil 1 trailer: YouTube - Resident Evil 1 Cosplay Trailer

Resident Evil 2 trailer YouTube - Resident Evil 2 Cosplay Trailer ειμαι ο william στο trailer

και στο bhterror.web.fc2.com φωτο

Για το κοντινο μελλον προγραμματιζουμε τις περιπετειες του Chris Redfield και Barry Burton μετα την καταστροφη της Raccoon City σε συναντηση με Albert Wesker.

Θα κανουμε cosplay και αυτην την σκηνη YouTube - Resident Evil Code Veronica - Wesker vs Alexia

Εγω που θα παιξω τον Wesker φιλος μου μου λεει οτι θα μου δανισει μποτες απ'τον στρατο lol

Τωρα φαντασου τι λενε εδω στην Ελλαδα οταν μας βλεπουν ντυμενους στα 20 μας να τριγυρναμε απο δω και εκει για να βγαλουμε βιντεο.

Οταν κανεις cosplay με φιλους και επιπλεον παιζεις τους χαρακτηρες εχει πολυ πλακα.

Πάρα πολύ ωραία! :congrats:

Θα θέλαμε να δουμε τι έχετε ετοιμασει ήδη (φωτό ή βίντεο),
και τι σκοπεύετε να ετοιμάσετε στο μέλλον...


Resident Evil Cosplay- bhterror.web.fc2.com
Posted Image

#7 neste

neste

    anbu_xousou _ANBU Squad

  • Members
  • 88 posts

Posted 06 September 2008 - 22:45

βασικα ειθελα να κανω cosplay απο ενα game ειθελα ντυνομουν karskin (40k) αλλα για weapon και το κρανος μου ειταν πολλα τα λεφτα και ετσι μου εφυγε η τρελα .........

chidori nagashi:hahaha::hahaha:
Posted Image



#8 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 07 September 2008 - 19:52

Λοιπον,το ξερεις οτι θελω να κανουμε ομαδικο cosplay...Πρεπει να συμφωνισουμε στο anime και να βρουμε τα μελη που θα συμετασχουν για αρχη....Μετα πρεπει να αρχισουμε τις διαδικασιες Φτιαξηματος των κοστουμιων και τον τροπο βαψιματος...Επιπλεον Πρεπει αναλογα και με το anime να εχουμε και τον καταληλο Ανθρωπο στην καταληλη Θεση...
Spoiler:

Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#9 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 September 2008 - 06:09

Sayonara Zetsubou Sensei

Posted Image

素敵!


2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#10 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 09 September 2008 - 08:18

Πάρα πολύ ωραία! :congrats:

Θα θέλαμε να δουμε τι έχετε ετοιμασει ήδη (φωτό ή βίντεο),
και τι σκοπεύετε να ετοιμάσετε στο μέλλον...


To be honest,εγώ,my twin sis και η κολλητή μου κάναμε ένα cosplay από KH(organization XIII)kai συγκεκριμένα,ντυθήκαμε Marluxia:The Graceful Assasin :D
To ανέβασα στο youtube,σε slideshow...και πιστεύω έχει μια θέση εδώ μέσα
δεν ήταν κανονισμένο να κάνουμε κοσπλει,απλά μας χτύπισε η ιδέα και αυτοσχεδιάσαμε με ο,τι είχαμε ;D

YouTube - Marluxia's Cosplay-Boten Anna
Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope

#11 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 09 September 2008 - 18:07

Yotsuba&!

Posted Image


2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#12 Kurosaki_Angellust

Kurosaki_Angellust

    Achieved Bankai

  • Members
  • 254 posts

Posted 09 September 2008 - 22:29

Cosplay Groups: ομάδες cosplayers που διαλέγουν ένα άνιμε και ντύνονται όπως οι χαρακτήρες του. Το cosplay ως ομαδική προσπάθεια.

Δηλαδή, κάτι σαν αυτό:

Posted Image

Posted Image

Spoiler:


Σ' αυτό το topic θα συζητήσουμε για cosplay groups, cosplay σε ζευγάρια, θα πουμε τη γνωμη μας επάνω στο cosplay ως team work, θα παρουσιάζουμε και θα σχολιάζουμε προσπάθειες ξένων cosplay groups και ίσως προκύψει και κάποιο ελληνικό cosplay group...!

Eπίσης, από εδώ θα δίνονται ιδέες για ομαδικά cosplay και cosplay σε ζευγάρια.....


Η rukia ειναι : :nbleed::nbleed::nbleed::nbleed::nbleed::nbleed::nbleed::nbleed:

i orihime χρειοζοταν λιγο παραπανω .... :P

μα φυσικα ομως ειναι και **** τις προσπαθειες.

η ιδεα παντος δημιουργιας cosplay grp δεν ειναι και ασχημι:P
Posted Image
Posted Image

#13 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 10 September 2008 - 17:47

Στο end of season-τελευταίο πάρτυ-ΚΑΒΑΤΖΑ-μεριά, κουβεντιάσαμε καμπόσο το ενδεχόμενο ενός group cosplay.

Και προέκυψε (μάλλον) ως ιδέα, ενα cosplay-ζευγάρι....

"Μάνα & Νονά του cosplayer" είχαμε πιάσει και μπουμπουνίζαμε τον Zauk[Lain] να κάνει

Ootani (από Lovely Complex)

Posted Image

Posted Image


O Zauk[Lain] στο σουλούπι & στο φυζίκ τον έχει τον Ootani...ταμάμ! :nanana:

Μένει να ψήσουμε και μια υποψήφια Koizumi που 'χουμε υπόψη! :smokingg:

Το cosplay αυτό είναι πανέυκολο. Χρειάζεται μόνο: Το φυζίκ να είναι κοντινό (οπωσδήποτε κοντός Ootani και ψηλή Koizumi), οποιαδήποτε ρούχα σε cazual σχολικό στυλ, ο Ootani να κρατά μια μπάλα του μπάσκετ και η Koizumi να ειναι χτενισμένη με τον κλασσικό, χαρακτηριστικό της κότσο.

#14 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 10 September 2008 - 18:13

Thats right...i am Ootani...:Dwhere is my Girl??:hmmm:
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#15 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 30 September 2008 - 14:42

Κατά καιρούς γίνονται ομαδικά cosplay από One Piece. Σε κάποιο άλλο πάρτυ, αν μαζευτούμε εγώ μπορώ να ντυθώ και πάλι Ζόρο, η κάτι άλλο...



Με αφορμή αυτό...

Σε όλα τα cosplay parties που εχουν γίνει κατά καιρούς, εχουνε εμφανιστεί τουλάχιστον 2-3 χαρακτήρες από Bleach, Naruto, Final Fantasy, One Piece, Hellsing και διαφορά υπερ-δημοφιλή ή current season top anime.
Πανω σ' αυτό το γεγονός, μπορεί να "στηθει" μια cosplay group action κυριολεκτικά από το πουθενά! Αρκει τα ατομα που εχουν κανει cosplay από το ίδιο anime να γνωριστούν και να βγάλουνε φωτό. Εχουμε ξαναπεί πως τα cosplay parties ενθαρρυνουν και τις γνωριμίες :thatsit:


Όμως τα cosplay groups ειναι μια υπόθεση διαφορετική από το παραπάνω.....
......