Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πάμε όπως παλια


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 gilbertus

gilbertus

    Starting...

  • Members
  • 12 posts

Posted 30 May 2008 - 22:27

Λοιπόν στις αρχές του 1990 οι τηλεοπτικές παραγωγές είχαν την αθωότητα του ερασιτεχνισμού.
Αυτό έδινε την ποιητική άδεια της ανωριμότητας στους ηθοποιούς και μιας ελευθερίας από άποψης χρημάτων δηλαδή…
Ας κάνουμε το κέφι μας ρε αδερφέ χωρίς χρονοδιαγράμματα και budgets.
Το αποτέλεσμα, απίστευτες μεταγλωττίσεις στα Άνιμε και στα καρτούν με τρομερό χαβαλέ, και μια τεραστία(για τα δεδομένα εκείνα) συλλογή στα τοπικά βιντεοκλάμπ αφού ότι ερχότανε στην Ελλάδα το μεταφράζανε και το ρίχνανε στην αγορά χωρίς απαραίτητα να σκέφτονται το κέρδος

Αν σε αυτό βάλουμε και το jr TV (φοβερό κανάλι αλλά το φάγανε τα συμφέροντα)που μας κράταγε συντροφιά με καμπαμαρου και περιοχή 88 κ.α., μπορώ να πω ότι έβλεπα <<φοβερά καρτούν>>

Μετά σιωπή…η ψηφιοποίηση, ο αυστηρότερος επαγγελματισμός και η νομοθεσία ανέβασε το κόστος…έτσι το star πήρε πασίγνωστες παραγωγές (αλλά όχι πολλή ακριβές και προπάντων ελάχιστες) τις κοσκίνισε με την ίδια άχρωμη μεταγλώττιση σε ότι και αν έπαιζε, και έτσι έμεινα στα σκοτάδια δεν έβλεπα σχεδόν τίποτα.

Και τώρα με το adsl εντελώς κατά τύχη πριν 3 χρόνια είδα στο you tube ένα videο για το περιοχή 88 στο SNES και ετσι διαπιστωσα ότι ειχε όλα τα επεισόδια της σειράς (2004)…τελικά σκέφτηκα τι άλλο μπορει να υπαρχει στο youtube από σείρες και εκανα search γραφωντας episode 1 και το πρωτο αποτελεσμα NARUTO….

Που θέλω να καταλήξω.. απλώς…η ζωή κάνει κύκλους…είτε λέγεται καμπαμαρου είτε ναρούτο εγώ θα γυρίζω σπίτι…θα πετάω την τσάντα μου θα παταω το play και θα βλεπω ανιμε με ένα ζεστο πιάτο ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ.

Εσείς από πού και πως τσιμπάγατε τα ανιμε?

και κάτι τελευταίο στην ελληνική έκδοση της περιοχής 88 βρε παιδια o shin είναι ο θεωχαρης από το καλημερα ζωη (οποιος τωρα είναι και βουλευτης)????
αααα ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΑ

#2 Nightwalker

Nightwalker

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 30 May 2008 - 22:40

Εγώ αν θυμάμαι καλά, την εποχή που δεν είχα καν internet και τα μόνα anime που έβλεπα ήταν Dragonball, Pokemon κτλ. στην TV, είχα πάει στο σπίτι ενός φίλου μου και μου είχε βάλει ένα AMV (δεν ήξερα τότε τι είναι) του Neon Genesis Evangelion (ούτε αυτό ήξερα τι είναι) με το τραγούδι των Europe, Final Countdown (λόγο τραγουδιού μου το έβαλε). Μου άρεσε πολύ το video και αργότερα (μετά από μερικά χρόνια :P), όταν πια είχα internet και είχα αρχίσει να ψάχνω πρώτη φορά anime έτυχε να δω τους χαρακτήρες του NGE σε ένα site. Έμαθα το όνομα της σειράς και ήταν το 1ο anime που κατέβασα (μέσω Limewire τότε). Από εκεί ξεκίνησαν όλα...:if:

#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 May 2008 - 22:44

Δεν κούρασες, αλλά δεν κατάλαβα ποιο είναι το θέμα της συζήτησης. Ο ποιοτικός ξεπεσμός των anime στην ελληνική TV, ή το ποια anime είδαμε μικροί;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 gilbertus

gilbertus

    Starting...

  • Members
  • 12 posts

Posted 30 May 2008 - 23:19

Δεν κούρασες, αλλά δεν κατάλαβα ποιο είναι το θέμα της συζήτησης. Ο ποιοτικός ξεπεσμός των anime στην ελληνική TV, ή το ποια anime είδαμε μικροί;


όχι απλως αναφερα το break που αναγκαστηκα να ανεχτω λόγω τρίτων

ρωταω πως βλεπατε ανιμε παλια και οτι στην ουσια κανω το ιδιο πραγμα που καναμε πιτσιρικας...

(σορυ τους τονους αλλα στο καπακι δινω την acces αυριο και κανω practise πριν με παρει ο υπνος)

#5 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 May 2008 - 23:39

δεν προλαβες τη δημοσια τηλεοραση εσυ. Μιλαμε αρχες του 80 οταν τα πρωτα ανιμε αρχισαν να φτανουν και στην Ελλαδα, μετα την επιτυχια που γνωριζαν τη δεκαετια του 70 στην Ευρωπη. Τα βιντεοκλαμπ ηταν ηδη γεματα απο τοτε. Τοτε να δεις τι ωραια ανιμε (και αλλα καρτουν) υπηρχαν για τις μαζες και οχι μονο στην Ελλαδα. Τα βλεπανε ολοι. Και μετα μου λενε πως με το Dragon Ball γιναν γνωστα τα ανιμε. Μετα στα τελη του 80 ηρθε η κριση στη δημοσια τηλεοραση μιας και το σοσιαλιστικο μοντελο και στις αλλες ευρωπαικες χωρες αρχισε να καταρρεει, ηρθανε τα ιδιωτικα που ενω ηταν καλα στην αρχη, μετα φανερωσαν το πραγματικο τους προσωπο και φτασαμε εκει που φτασαμε. Η πλακα ειναι πως οι ιδιοι που τωρα κατηγορουν τα ιδιωτικα καναλια για τον τηλεοπτικο ξεπεσμο, ειναι οι ιδιοι που ενθαρρυναν την εμφανιση τους πριν 20 χρονια.

#6 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 31 May 2008 - 00:04

δεν προλαβες τη δημοσια τηλεοραση εσυ. Μιλαμε αρχες του 80 οταν τα πρωτα ανιμε αρχισαν να φτανουν και στην Ελλαδα, μετα την επιτυχια που γνωριζαν τη δεκαετια του 70 στην Ευρωπη. Τα βιντεοκλαμπ ηταν ηδη γεματα απο τοτε. Τοτε να δεις τι ωραια ανιμε (και αλλα καρτουν) υπηρχαν για τις μαζες και οχι μονο στην Ελλαδα. Τα βλεπανε ολοι. Και μετα μου λενε πως με το Dragon Ball γιναν γνωστα τα ανιμε.


Με όλο το σεβασμό παππούλη αλλά στα νεότερα άτομα τα άνιμε έγιναν γνωστά χάρη στο Dragonball και στα Pokemon (gotta catch'em aaall!) και σε πιο μικρά παιδιά, χάρη στο Naruto. ...desu ka? :orly: Ο καθένας θα αναπολεί τα δικά του ανάλογα με την ηλικία του. :nosey:

#7 usagi 19

usagi 19

    Didi-chan

  • Members
  • 168 posts

Posted 31 May 2008 - 00:17

Και εγώ μικρή και τριανταφυλλένια είμαι αλλά το πρόλαβα το jtv!!Νομίζω οτι αυτό προτοστατούσε στα anime!(Saber Rider Candy Candy κα.)
εντάξει μπορεί τόε να μη γνωρίζαμε τι είναι αλλά εκει είχαμε πολλοί πιστεύω μια πρ΄ωτη επαφη

Οταν είχε κλείσει μάλιστα εχώ προσπαθούσα να πείσω τη μητέρα μου να μεζέψουμε τις υπογραφές που έλεγε για να μην κλεισει! χαχα!
οι τοίχοι δεν έχουν μόνο αυτία , έχουν και φωνή...

Posted Image

#8 Magnus_Richmoore

Magnus_Richmoore

    ギリシャの富豪の

  • Members
  • 126 posts

Posted 31 May 2008 - 01:08

Εμείς στην Βουλγαρία που δεν είχαμε Jtv βλέπαμε άνιμε απο άλλα κανάλια όπως το αθάνατο Power το Tempo,New,Makedonia TV,και άλλα μικρά καναλάκια που κλείσανε στα 90's
... Εκεί πρωτοείδαμε Kabamaru,Juohmaru,Candy,Area88,Cptn Harlock,saber rider,Locke the superman,Thunderbirds,Υποβρύχιο Κεραυνός,Κίσιφερ(ήταν ανιμέ?) και πολλά άλλα anime και μή όπως SilverHawks,Transformers και GIjoe(που και τα 2 ήταν Αμερικάνικη προπαγάνδα τέρμα αλλά τότε μόνο αυτό δεν κοιτούσα),που μας κρατούσαν συντροφιά τα βαρετά μεσημέρια...
Βέβαια σήμερα αν περιμένεις απο την tv να σου κρατήσει παρέα και είσαι σε τρυφερή ηλικία...Την πάτησες...Μάλλον Υπερκαταναλωτικό fashion victim θα γίνεις απο πιτσιρίκι...
...God bless the Internet...

Edited by Magnus_Richmoore, 31 May 2008 - 01:16.

Posted Image
You cannot travel the path until you have become the path itself

#9 gilbertus

gilbertus

    Starting...

  • Members
  • 12 posts

Posted 31 May 2008 - 01:56

Και εγώ μικρή και τριανταφυλλένια είμαι αλλά το πρόλαβα το jtv!!Νομίζω οτι αυτό προτοστατούσε στα anime!(Saber Rider Candy Candy κα.)
εντάξει μπορεί τόε να μη γνωρίζαμε τι είναι αλλά εκει είχαμε πολλοί πιστεύω μια πρ΄ωτη επαφη

Οταν είχε κλείσει μάλιστα εχώ προσπαθούσα να πείσω τη μητέρα μου να μεζέψουμε τις υπογραφές που έλεγε για να μην κλεισει! χαχα!


και εγώ μιά απο τα ιδία θυμάμαι μια περίοδο που έβγαινε στο junior οτι το star του εκανε παρεμβολές
εεε τους είχα τρελάνει στο ανώνυμο τηλεφωνημα... τους αλήτες...

#10 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 31 May 2008 - 03:59

όχι απλως αναφερα το break που αναγκαστηκα να ανεχτω λόγω τρίτων

ρωταω πως βλεπατε ανιμε παλια και οτι στην ουσια κανω το ιδιο πραγμα που καναμε πιτσιρικας...

(σορυ τους τονους αλλα στο καπακι δινω την acces αυριο και κανω practise πριν με παρει ο υπνος)

http://www.anime.gr/forums/anime-%C3%E5%ED%E9%EA%DC/1640-%D0%EF%E9%EF-%E7%F4%E1%ED-%F4%EF-%F0%F1%F9%F4%EF-anime-%F0%EF%F5-%E5%E9%E4%E1%F4%E5.html ?

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#11 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 May 2008 - 11:20

Με όλο το σεβασμό παππούλη αλλά στα νεότερα άτομα τα άνιμε έγιναν γνωστά χάρη στο Dragonball και στα Pokemon (gotta catch'em aaall!) και σε πιο μικρά παιδιά, χάρη στο Naruto. ...desu ka? :orly: Ο καθένας θα αναπολεί τα δικά του ανάλογα με την ηλικία του. :nosey:


να μην ηταν τα παλιοτερα και θα σου ελεγα εγω. Θα μασταν οπως στην Αμερικη που περα απο Ποκεμον, Dragon Ball, Sailormoon δεν εχουν ιδεα απο ανιμε. Η' μηπως ειμαστε; Ας δουμε λιγο περα απο τη μυτη μας.

Παππουλης εγω;! Αν ειναι ετσι, ελα στον παππου!:hehehe:

Edited by L, 31 May 2008 - 13:44.


#12 gilbertus

gilbertus

    Starting...

  • Members
  • 12 posts

Posted 31 May 2008 - 12:08

http://www.anime.gr/forums/anime-%C3%E5%ED%E9%EA%DC/1640-%D0%EF%E9%EF-%E7%F4%E1%ED-%F4%EF-%F0%F1%F9%F4%EF-anime-%F0%EF%F5-%E5%E9%E4%E1%F4%E5.html ?


δεν θυμάμαι αλλά βάζω το χέρι μου στη ΄φωτία οτι ήταν με ρομποτ...το αθάνατο μαζινγκα

#13 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 31 May 2008 - 13:53

Ο Kenny εννοεί πως υπάρχει ήδη αντίστοιχο thread, δεν σε ρώτησε ποιο ήταν το πρώτο σου anime.

E5VV38U.jpg


#14 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 May 2008 - 14:27

μου φαινεται το θεμα δεν ειναι πιο ειναι το πρωτο ανιμε που βλεπαμε, αλλα οι συνθηκες κατω απο τις οποιες τα βλεπαμε.


για να μην παρεξηγουμαστε, ιδιως με την αξιοσεβαστη κοπελα που με αποκαλεσαι παππου (με τη ζωη στην Ελλαδα γερνας προωρα, το ξερω)


Τα περισσοτερα που δειχναν τα ιδιωτικα τα ειχε δειξει η ΕΡΤ ή υπήρχαν σε βιντεο μερικα χρονια νωριτερα. Για αυτο ανιμε υπηρχαν και πριν το 90. Το λεω σα διευκρινηση. Θυμαμαι το 1985 τα βιντεοκλαμπ ηταν τιγκα στα παιδικα. Εκει πρωτονοικιασα το Getter Robo και Locke the Superman. Και σε οτι αφορα το ανοιγμα του κοινου προς τα ανιμε, απο εκει αρχισαν ολα στην Ελλαδα. Σε αλλες ευρωπαικες χωρες ειχε γινει αυτο 10 χρονια νωριτερα

Θα μου πειτε, ποιος απο εκεινη τη γενια ασχολειται με ανιμε περαν εκεινων των αναμνησεων; Δε γινεται να εισαι 35-40 και να ασχολησαι ακομα, αλλα εδειξε ποσο διαθεσιμος ηταν ο κοσμος να ακολουθησει.


Για να ευδοκιμησει το Dragon Ball και το Pokemon, επρεπε να ανοιχτει ο δρομος πρωτα και αυτο εγινε μονο με τη δημοσια τηλεοραση και τα βιντεοκλαμπ. Ηταν τα πρωτα βηματα της εγχρωμης τηλεορασης και του VHS και ο κοσμος ενθουσιαστηκε.

Εδω υπαρχει αυτο το χασμα μεταξυ των γενεων, ιδιως στην Ευρωπη, για τα παιδικα. Το περασμα στα τελη του 80 απο την δημοσια στην ιδιωτικη τηλεοραση έγινε με αποτομους ρυθμους. Δευτερο κυμα ενθουσιασμου. Κατι αναλογο εγινε και στις πρωην σοσιαλιστικες χωρες (οχι οτι στην Ελλαδα απεχαμε και πολυ απο τον σοσιαλισμο/κρατικισμο). Ο κοσμος απο τον ενθουσιασμο για τα καινουργια καναλια, δεν εδινε πλεον σημασια στο ποιοτικο προγραμμα αλλα σε αυτο που ειναι προσωρινο, ευπεπτο και δημοφιλες. Κατι αναλογο και με τα παιδικά. Δεν εκανε η κοτα το αυγο αλλα το αυγο την κοτα. Ισως το προγραμμα της ΕΡΤ παρα την ποιοτητα (που ωφειλε να εχει ως κρατικο) ηταν ιδιαιτερα εξεζητημενο για τα γουστα της πλειοψηφιας

Αυτο μονο οσοι εχουν ζησει την ΕΡΤ μπορουν να το καταλαβουν αλλα και παλι προσπαθω να το κανω πιο κατανοητο.

Σειρες οπως η Mysterious Cities of Gold προβληθηκαν στην κρατικη και ομως ελαχιστοι τη θυμουνται. Η σειρα Σαγκμα επισης. Δεν ειναι θεμα νοσταλγιας της παιδικης ηλικιας. Αυτες οι σειρες αντικειμενικα θεωρουνται απο τις καλυτερες που εχουν γινει και δεν το λενε μονο οι σκληροτραχηλοι fans.

Αν και στο BBC κλονισανε πολλα παιδια με τη MCOG με το να βαζουν διαφημισεις για 15 λεπτα στη μεση καθε επεισοδιου, ενω το τελευταιο επεισοδιο δε μεταδοθηκε ποτε (λογω αγωνων κρικετ) και μαλιστα αυτο εγινε 2 φορες. Εκανε τα μυαλα πολλων μικρων βρεττανων σαλατα.

Δεν θα μπω στη συζητηση "παλια ηταν καλα και σημερα οχι", απλα θελω να περιγραψω τις συνθηκες.

Τοτε γνωριζες τα ανιμε μεσω προσεκτικα επιλεγμενου προγραμματος απο την κρατικη που το αντεγραψαν τα ιδιωτικα στη δεκαετια του 90. Απλα επειδη χρειαζοταν και χρηματα, βαζαν πιο εμπορικα ανιμε και πολλες φορες χαμηλης ποιοτητας, μπολικες διαφημισεις ωστε να εχει και λιγο το προλεταριατο να βλεπει απο τα φιλευσπλαχνα και κοντα στο λαουτζικο καναλια.

Τωρα εχουμε το Internet, DVD και βλεπουμε οσο και οτι θελουμε. Αυτο ειναι πραγματικα ιδανικο. Μπορεις να δεις σειρες που εγιναν γνωστες σε Ευρωπη ή Αμερικη, να δεις τι βλεπαν τα παιδια πριν 20 ή 30 χρονια και να νιωσεις λιγο το πως αισθανονταν.

Απλα ελλοχευει κινδυνος να χασουμε το μπουσουλα

#15 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 31 May 2008 - 14:51

για να μην παρεξηγουμαστε, ιδιως με την αξιοσεβαστη κοπελα που με αποκαλεσαι παππου (με τη ζωη στην Ελλαδα γερνας προωρα, το ξερω)

Για να μαι ειλικρινής δεν ξέρω άν αυτά που λές πιο κάτω ισχύουν γιατί είμαι πολύ μικρότερή σου (lol) ^^

Θα μου πειτε, ποιος απο εκεινη τη γενια ασχολειται με ανιμε περαν εκεινων των αναμνησεων; Δε γινεται να εισαι 35-40 και να ασχολησαι ακομα, αλλα εδειξε ποσο διαθεσιμος ηταν ο κοσμος να ακολουθησει.

Εδώ όμως διαφωνώ. Ξέρω κόσμο 35-40 που ασχολείται με άνιμε. Μερικοί άνθρωποι δε μεγαλώνουν ποτέ:stubborn:

Ο κοσμος απο τον ενθουσιασμο για τα καινουργια καναλια, δεν εδινε πλεον σημασια στο ποιοτικο προγραμμα αλλα σε αυτο που ειναι προσωρινο, ευπεπτο και δημοφιλες.

Οχι. Ο κόσμος όσο υπήρχε κρατική δεν είχε επιλογές να δεί τίποτα άλλο κι έτσι έβλεπε μόνο κρατική. Ο κόσμος πάντα προτιμάει το προσωρινό, έυπεπτο και δημοφιλές στην πλειοψηφία του. Είναι στοιχείο της φύσης μας να τείνουμε προς το ευκολότερο. Έτσι μόλις μας το φεραν τα ιδιωτικά στο πιάτο, το φάγαμε.