Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Sailor moon


  • Please log in to reply
352 replies to this topic

Poll: Ποιός είναι ο αγαπημένος σας χαρακτήρας στη σειρά? (152 member(s) have cast votes)

Ποιός είναι ο αγαπημένος σας χαρακτήρας στη σειρά?

  1. Usagi Tsukino(sailor moon) (43 votes [28.29%] - View)

    Percentage of vote: 28.29%

  2. Mamoru Chiba(Tuxedo Mask) (19 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  3. Ami Mizuno(Sailor Mercury) (13 votes [8.55%] - View)

    Percentage of vote: 8.55%

  4. Rei Hino(Sailor Mars) (21 votes [13.82%] - View)

    Percentage of vote: 13.82%

  5. Makoto Kino(Sailor Jupiter) (7 votes [4.61%] - View)

    Percentage of vote: 4.61%

  6. Minako Aino(Sailor Venus) (10 votes [6.58%] - View)

    Percentage of vote: 6.58%

  7. Chibiusa(Sailor Chibi Moon) (6 votes [3.95%] - View)

    Percentage of vote: 3.95%

  8. Setsuna Meioh(Sailor Pluto) (9 votes [5.92%] - View)

    Percentage of vote: 5.92%

  9. Michiru Kaioh(Sailor Neptune) (7 votes [4.61%] - View)

    Percentage of vote: 4.61%

  10. Haruka Tenoh(Sailor Uranus) (10 votes [6.58%] - View)

    Percentage of vote: 6.58%

  11. Hotaru Tomoe(Sailor Saturn) (7 votes [4.61%] - View)

    Percentage of vote: 4.61%

Vote Guests cannot vote

#1 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 23 May 2008 - 16:41

Εντάξη, όλοι γνωρίζετε αυτή την σειρά η οποία είχε έρθει και στην Ελλάδα!Σίγουρα το sailor moon είναι ένα anime το οποίο δεν έχει εκπληκτικές μάχες όπως τα shonen anime και σίγουρα σε κάποιους θα φανεί βαρετό και δικαιολογιμένα πολλύ κοριτσίστικο και παιδικό!Συμφωνώ όμως η σειρά θεωρώ πως ήταν σταθμός για τα anime καθώς είχε αξιομνημόνευτους χαρακτήρες,ωραία μουσική αλλά και κάποιες προχοριμένες ιδέες για την εποχή του που δεν το κάνουν και τόσο αθώο!Όσοι έχουν δει την σειρά στα Ιαπονικά θα καταλάβουν
τι εννοώ!
Ενά thread προς τιμήν αυτού του anime παρά τους όχι και τόσο πολλούς Έλληνες fans καλό είναι να υπάρχει!
Posted Image

#2 Eze

Eze

    Anime Freak

  • Members
  • 495 posts

Posted 23 May 2008 - 16:45

Ναι ηταν το πρωτο ανιμε με NUDITY kai αυτο προκαλεσε τη λογοκρισια του τελευταιοου επισοδειου.
Signature Removed

#3 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 23 May 2008 - 16:48

Ναι ηταν το πρωτο ανιμε με NUDITY kai αυτο προκαλεσε τη λογοκρισια του τελευταιοου επισοδειου.

Καλά αυτό δεν είναι δεν είανι τίποτα!Εγώ μιλάω 1)για την σχέση της Usagi με τον Mamoru(Σχετικά μεγάλη διαφορά ηλικίας) αλλά και την εμφανή λεσβιακή σχέση της Michiru με την Haruka,οι οποίες κιόλας είχαν υιοθετήσει ένα κοριτσάκι!
Posted Image

#4 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 23 May 2008 - 19:55

Τη λάτρευα τη σειρά όταν ήμουν μικρό κοριτσάκι. Βέβαια μετά τη σταματήσανε και μου είχε μείνει απωθημένο. Τη ξαναβρήκα όταν ήμουν 16-17 που τη ξαναέβαλε η τηλεόραση και γεμάτη χαρά είπα να τη δω για να δω τη συνέχεια...Έλα που στην Ελλάδα έχουν φέρει μόνο κάποιες σεζόν!! Και με άφησε πάλι στο ίδιο σημείο!!!:congrats:

#5 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 23 May 2008 - 20:07

Τη λάτρευα τη σειρά όταν ήμουν μικρό κοριτσάκι. Βέβαια μετά τη σταματήσανε και μου είχε μείνει απωθημένο. Τη ξαναβρήκα όταν ήμουν 16-17 που τη ξαναέβαλε η τηλεόραση και γεμάτη χαρά είπα να τη δω για να δω τη συνέχεια...Έλα που στην Ελλάδα έχουν φέρει μόνο κάποιες σεζόν!! Και με άφησε πάλι στο ίδιο σημείο!!!:congrats:

Στην Ελλάδα το είχαν δείξει όλο και τις 5 σεζον!Το τελευται επισόδειο μάλιστα είχε προβληθεί στις 00:00 τα μεσάνυχτλόγω κάποιων ακατάλληλων σκηνών!
Posted Image

#6 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 23 May 2008 - 20:12

:oo::oo::oo:

Και πως δε το είχα πάρει εγώ χαμπάρι...

Και τις δύο φορές που το είδα..κάπου το είχανε κόψει. Δεν είχανε εμφανιστεί όλες οι Sailor ακόμα..

#7 Gaia

Gaia

    マザーアース

  • Members
  • 182 posts

Posted 23 May 2008 - 20:15

Τη λάτρευα τη σειρά όταν ήμουν μικρό κοριτσάκι. Βέβαια μετά τη σταματήσανε και μου είχε μείνει απωθημένο. Τη ξαναβρήκα όταν ήμουν 16-17 που τη ξαναέβαλε η τηλεόραση και γεμάτη χαρά είπα να τη δω για να δω τη συνέχεια...Έλα που στην Ελλάδα έχουν φέρει μόνο κάποιες σεζόν!! Και με άφησε πάλι στο ίδιο σημείο!!!:congrats:


Και ευλογημενο το Internet που μου εδωσε ολες τις σεζον......:nod2:
SailorMoon. Παντα απο καποιο ανιμε αρχιζουμε, ειτε ειναι ποκεμον, ειτε dragonball....
Η σειρα αυτη ειναι το πρωτο μου ανιμε κι αν δεν υπηρχε, δεν νομιζω να εβλεπα ποτε μου τα υπολοιπα....
Χαρη σε αυτην απεκτησα ενα ωραιο κι ενδιαφερον χομπι.
Γι'αυτο θα ειναι παντα μια αναμνηση ωραια και ιερη.
Κι ας ειναι παιδικη σειρα, δεν παυει ομως να πεταει υποννοουμενα, ενηλικα στοιχεια οπως ειπε κι ο φιλος ichigo13 στο αρχικο ποστ...



#8 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 23 May 2008 - 20:17

:oo::oo::oo:

Και πως δε το είχα πάρει εγώ χαμπάρι...

Και τις δύο φορές που το είδα..κάπου το είχανε κόψει. Δεν είχανε εμφανιστεί όλες οι Sailor ακόμα..

Κοίτα στην Ελλάδα το είχαν δείξει 2 κανάλια,o ΑΝΤ1 και το STAR!O ANT1 σίγουρα τα είχε δείξει όλα!Τώρα για το star δεν ξέρω!Μην νομίζεις εγώ να σου την αλήθεια κανένα δεν έχω δει ολόκληρο στην ελληνική tv!Την σειρά την βλέπω στα Ιαπονικά με αγγλικούς Υπότιτλους!
Posted Image

#9 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 23 May 2008 - 20:19

σειλορ μουν...
ποτε δεν την εχω δει ολη τη σειρα (καποτε θα τη δω ) , πολυ πετυχημενη θεωρω τη φωνη της Ουσαγκι-Μπαννυ , πολυ γελιο .
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#10 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 23 May 2008 - 20:31

σειλορ μουν...
ποτε δεν την εχω δει ολη τη σειρα (καποτε θα τη δω ) , πολυ πετυχημενη θεωρω τη φωνη της Ουσαγκι-Μπαννυ , πολυ γελιο .


Όντως laraska1 η φωνή της Usagi στα ελληνικά ήταν πολλύ επιτηχημένη καθώς την έκανε η Ματίνα Καρρά,ομολογουμένως η καλύτερη ελληνίδα voice actor!
Posted Image

#11 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 23 May 2008 - 20:42

Αχ...ανάθεμα το Star Channel!!!:if:
Καλά, και εγώ αμα είναι να τη δώ κάποτε, στα γιαπωνέζικα θα τη δώ.

Βέβαια, έχω ωραίες αναμνήσεις απο το ελληνικό cast :wooi2:
Αν και τώρα φαντάζομαι, θα μου φαίνεται εκνευριστικό.

#12 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 23 May 2008 - 21:07

Το τελευταιο επισοδειο με τις επιμαχες σκηνες ...


Youtube Video



Youtube Video



Youtube Video

Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#13 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 23 May 2008 - 21:19

Πω πω....τι σημαντική τελικά που είναι η παιδική ηλικία...

21 χρονών γαιδάρα και έγινα πάλι παιδάκι βλέποντας τα βίντεο...Δάκρυσα παιδιά....

Το πρώτο άνιμε που είδα ποτέ....

#14 Orion

Orion

    Anime Amateur

  • Members
  • 79 posts

Posted 23 May 2008 - 21:23

Αχ! Τι μου θυμίσατε:blingeye2:Ήταν ενα απο τα αγαπημένα μου anime! Παλια ξυπνούσα 7 το πρωί καθε σαββατοκυριακο για να δώ σαιλορμουν! Ωραίες εποχές εκεινες:awww:! (Αχ Μαμορου)

:head: THE IS ONE RULE OF METAL....PLAY IT FUCKING LOUD :head:


Οποιος ειναι fan του DBZ θα πρεπει να δει και το TFS Dragon Ball Z: Abridged series


#15 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 23 May 2008 - 21:35

Πο ποοο που το θυμήθηκες Ichigo13? Χρόνια έχω να την δω την σειρά... πλακά πλακά αν και είναι μάλλον περισσότερο για κορίτσια είναι ένα από τα πρώτα anime που είδα μαζί με το dragonballz! Αν και ποτέ δεν είδα όλα τα επεισόδια και στα δυο και μάλλον θα το κάνω το καλοκαίρι.
Posted Image