Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

Movie Pictures Trivia!


  • Please log in to reply
4772 replies to this topic

#1 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 03 April 2008 - 13:56

Όντας σχετικά λίγο καιρό στο site έχω να παραδεχτώ ότι, αν και είμαι anime fan, δεν είμαι καμένος anime fan (ακόμη)!

Είδα κάποια πραγματικά ιερά "τέρατα" κατά την περιοδεία μου στο site, άτομα που έχουν δει τουλάχιστον τα μισά από τα όλα υπάρχοντα anime στον κόσμο ή anime που βγήκαν από το 1950 και μετά και δεν τα γνωρίζει ούτε ο δημιουργός τους (ίσως υπερβάλλοντας λίγο XD)! Ο λόγος που προσωπικά έγινα anime fan ήταν ίσα για μερικές σειρές (οι οποίες τελευταία αυξήθηκαν σημαντικά από τις αρχικές που είχα στο μυαλό μου) που άκουσα καλά λόγια και μου κίνησαν το ενδιαφέρον να δω, αλλά από κει και πέρα δεν ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω πολλές παραπάνω.

Η πραγματική μου αγάπη, αυτή με την οποία ξεκίνησα την πόρωση ενασχόλησή μου πριν μερικά χρόνια, ήταν πάντα οι ταινίες. Βλέποντας το Anime Pictures Trivia λοιπόν σκέφτηκα, πέραν του ότι δεν είχα πολλές πιθανότητες να βρίσκω τις εικόνες εκεί, να δημιουργήσω το αντίστοιχο thread με εικόνες ταινιών!

Κανόνες:

(τους παίρνω από τον Ash_Pokemaster, που δημιούργησε το Anime Pictures Trivia και κάνω μερικές αλλαγές :thumbup:)

Posted Image


Μην κάνετε άσχετα post που δεν έχουν σχέση με το παιχνίδι.

Μην βάζετε εικόνες πολύ συνηθισμένες, που δεν έχουν κάποια υπόδειξη απ' την συγκεκριμένη ταινία την οποία χρησιμοποιείτε (πχ εικόνες τοπίων, άσχετων ζώων, τυχαίων ανθρώπων κλπ).

Αποφεύγετε τη χρησιμοποίηση spoilers στις εικόνες.

Μην βάζετε υπερβολικά χαρακτηριστικές/αυτονόητες εικόνες από πολύ διάσημες ταινίες.
(αν δεν θέλετε να βρίσκονται πολύ γρήγορα)

Δεν επιτρέπονται εικόνες από τηλεοπτικές σειρές, μόνο ταινίες.

Ο πρώτος που θα βρει το όνομα της ταινίας της προηγούμενης εικόνας, είναι ο επόμενος που θα βάλει εικόνα.

Ο ίδιος έχει δικαίωμα 24 ωρών να ποστάρει καινούρια εικόνα αφού του δοθεί επιβεβαίωση από τον προηγούμενο. Αν συμπληρωθούν 24 ώρες ο πρώτος που θα προλάβει μπορεί να βάλει την επόμενη εικόνα.

Σε περίπτωση παραπάνω από 3 λαθών από διαφορετικά μέλη, αυτός που έβαλε την εικόνα πρέπει να δώσει μια υπόδειξη (και νωρίτερα αν θέλει όμως). Εάν αυτό δεν γίνει εντός 24 ωρών ο πρώτος που θα προλάβει μπορεί να βάλει την επόμενη εικόνα.

Σε περίπτωση που περάσουν 48 ώρες από το ποστάρισμα μιας εικόνας και παρ' όλες τις προσπάθειες των παικτών (κι ας είναι μία ή καμία προσπάθεια), ακόμα και με υποδείξεις δεν καταφέρουν να βρουν το όνομα της ταινίας, ο πρώτος που θα προλάβει μπορεί να βάλει την επόμενη εικόνα και πάλι.
(με λίγα λόγια, μετά από 48 ώρες κάθε εικόνα μπορεί να "φεύγει" γενικά)

Κάθε παίκτης έχει δικαίωμα να δώσει από 1 μέχρι και 2 το πολύ ονόματα ταινιών στο ίδιο post ή από ένα όνομα σε δύο διαφορετικά post. Μετά, μόνο αφού ποστάρει αυτός που έβαλε την εικόνα (και επιβεβαιώσει ότι κανένα δεν είναι σωστό) έχει δικαίωμα ο ίδιος παίκτης να δώσει ξανά απάντηση.
(παραπάνω ονόματα στο ίδιο post ή σε διαφορετικά post πριν πάρει απάντηση από αυτόν που έβαλε την εικόνα δεν θα μετρήσουν)

Τελευταίος και σημαντικότερος κανόνας: Διασκεδάστε! :D

GO!! :joyful:

Edited by Zoro, 06 July 2009 - 16:13.


#2 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 03 April 2008 - 13:58

Για 1η εικόνα θα βάλω μία (σχετικά) εύκολη, για να μαζέψω παίκτες:
Posted Image

Edited by Zoro, 05 July 2009 - 13:13.


#3 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 03 April 2008 - 14:05

Old Boy

Posted Image


#4 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 03 April 2008 - 14:07

Old Boy


Hai! :riiight:

(όσο πιο σύντομα μπορείς βάλε άλλη εικόνα για να συνεχιστεί το παιχνίδι, μιας και είναι ακόμη καινούριο)

Συνεχίζεις Κυριακουλα!

Edited by Zoro, 05 July 2009 - 13:11.


#5 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 03 April 2008 - 14:17

Ελπίζω να είναι Κυριάκουλα το παραπάνω, ανήρ γαρ.
Μια επίσης γνωστή από μένα.
Posted Image

Posted Image


#6 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 03 April 2008 - 14:20

έχουμε γεμίσει trivia games :P
Άντε καλή μας αρχή και με αυτό λοιπόν ^^


Για την pic μήπως είναι το infernal affairs ??

rrmr.png


#7 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 03 April 2008 - 14:23

Γιεπ γιεπ!

Posted Image


#8 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 04 April 2008 - 09:51

Λοιπόν επειδή αυτή την στιγμή στο σκληρό μου κυριαρχούν τα anime,τα manga και 2-3σειρές Live Action. Τέσπα ταινία έχω μόνο μια μέσα στον σκληρό μου και αυτή την στιγμή για άλλη βαριέμαι να ψάχνω :P Οπότε πάρτε pic από εκεί και ελπίζω να μην πειράζει που και εκείνη είναι από Live Action.Αλλα είπαμε ταινία είναι και αυτή :bike:

Posted Image

rrmr.png


#9 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 04 April 2008 - 14:21

Το prince of tennis ειναι?

Posted Image



#10 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 04 April 2008 - 15:44

Το prince of tennis ειναι?

Ναι το prince of tennis είναι.
lordofblues βάζεις την επόμενη pic, η συνέχεια είναι δίκια σου :joyful:

rrmr.png


#11 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 04 April 2008 - 16:13

Κλασσικη ταινια με τον "King of cool" Steve Mcqueen

Posted Image

Posted Image



#12 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 04 April 2008 - 16:16

Κλασσικη ταινια με τον "King of cool" Steve Mcqueen


Eaaasyyy!

The Great Escape (την είδα πέρισυ)!

Πάντως γενικά να αποφεύγεις να δίνεις hint από το 1ο post, εκτός κι αν είναι ταινία που δεν την ξέρει και η μάνα του δημιουργού!

Περιμένω επιβεβαίωση...

Edited by Zoro, 05 July 2009 - 13:32.


#13 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 04 April 2008 - 16:19

Γαμωτο. το 'χασα. και το χω καημο να πω τπτ σε trivia game, και στα αλλα (anime/manga) θα μου παρει λιγο καιρο...

Posted Image


#14 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 04 April 2008 - 16:19

Κι εγώ δεν το πρόλαβα... Ακόμα θυμάμαι την σκηνή μέσα στην απομόνωση που παίζει με το μπαλάκι.

#15 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 04 April 2008 - 16:20

Ζορο εισαι σωστος.

Posted Image