Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Formula 1


  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1 M.T.G.

M.T.G.

    Incognito

  • Members
  • 29 posts

Posted 26 March 2008 - 04:27

Παιδιά ξεκίνησε πρωτάθλημα και απ'ότι βλέπω θα γίνει σκοτωμός. Έχουν γίνει δύο αγώνες μόνο και έχουν έρθει τα πάνω κάτω. Υπάρχει κανείς που να θέλει να σχολιάσει τα όσα έχουν γίνει ως τώρα. Γίνονται δεκτές και προβλέψεις για το μέλλον...:orly:
Posted Image

Η ζωή είναι ωραία, αλλά τα'χει μ'άλλον!!! :unlucky:

#2 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 26 March 2008 - 05:38

Γίνονται δεκτές και προβλέψεις για το μέλλον...:orly:

μεγαλο δρομο θα διαβεις.

Posted Image


#3 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 26 March 2008 - 12:09

Ως Ferrariκος, για τον πρωτο αγωνα δεν υπαρχουν πολλα να σχολιαστουν... Και οι δυο οδηγοι μας εκαναν λαθη και τελικα εγκατελειψαν απο κινητηρα. Τοσο απογοητευτικο ξεκινημα δεν το περιμεναμε...

Ευτυχως στη Μαλαισια δειξαμε οτι εχουμε την ταχυτητα, και μαλιστα σε πιστα που περυσι οι McLaren επαιζαν μονες τους. Το μονο που ηθελα να ηξερα ειναι γιατι στην ευχη εγκατελειψε ο Massa... τζαμπα χασαμε ποντους, και μερικοι απο αυτους πηγαν και στη McLaren...

Οσο για προβλεψεις, στον επομενο αγωνα προβλεπω παλι κυριαρχια της Ferrari δεδομενου οτι εκαναν πολλες δοκιμες στο Bahrain κατα τη διαρκεια του χειμωνα (αν και σε διαφορετικες συνθηκες) , ενω στην Ισπανια οπως καθε χρονο θα μαθουμε ποια ειναι η πραγματικη δυναμικη των αμαξιων (και πολυ θελω να ξερω που βοσκει τελικα η Williams!). Παντως ολα δειχνουν οτι θα εχουμε μια κατασταση σαν την περσινη οπου μια υπερισχυει η μια ομαδα, μια η αλλη. Ελπιζω να εχει και την ιδια καταληξη (Raikkonen Champion! :D ).



Απο αλλες ομαδες, η Toyota με εντυπωσιασε επιτελους θετικα ιδιαιτερα στα δοκιμαστικα αλλα και με την εξαισια εμφανιση του Trulli (ο αγαπημενος μου οδηγος) στη Μαλαισια. Αντε και εις ανωτερα ρε παιδες! Το οτι η BMW Sauber χτυπαει τις δυο μεγαλες ομαδες κανει επισης πιο ενδιαφεροντα τα πραγματα!

Η Honda υπαρχει απλα για να υπαρχει για αλλη μια φορα, αν και μαλλον η παρουσια του Ross Brawn θα αλλαξει τα πραγματα απο του χρονου, ενω η Force India ευτυχως ανεβηκε και λιγο σχετικα με περυσι, αν και περιμενα περισσοτερα απο τον Fisichella.

Ο Vettel συνεχιζει να με εντυπωσιαζει, ιδιαιτερα αν σκεφτεις οτι ουσιαστικα ακομα rookie ειναι. Ο Coulthard εχει αρχισει να μου τη δινει, ειδικα αφου χτυπησε τον Massa και εκανε απαραδεκτες δηλωσεις αργοτερα (και ειχε κανει το ιδιο στον Button στην Ισπανια το 2003!).

O Bourdais με απογοητευσε ειδικα στη Μαλαισια, αλλα παντως ειναι και πολυ γκαντεμης βρε παιδακι μου... Τελος οσον αφορα τον Nakajima... συγχαρητηρια μας παιδια, βρηκαμε τον νεο Takuma "Crasher" Sato!
Posted Image

#4 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 26 March 2008 - 12:44

και ελεγα; να ανοιχω ενα θρεντ για Φορμουλα...

εγω λοιπον να πω σαν κλασσικος Μακλαρενιστης, οτι στην Αυστραλια, ευνοηθηκε η ομαδα απο το σπασιμο των κινητηρων της Φερραρι ( και δεν σπασανε μονο οι 2 της " Κοκκινης" αλλα και οι κινητηρες που δινει στις αλλες ομαδες ), αν και ο "Νεος" ειναι αστερι, ετσι και αλλιως μονος του ηταν μπροστα. αν καποιος ευνοηθηκε ισως, ειναι ο Κοβαλαινεν.

στη Μαλαισια δεν ειδα ουτε τα δοκιμαστικα ουτε τον κυριως αγωνα παρα 10 γυρους πριν το τελος. το τσαμπουκαλεμενο παιδι ( Ραικοννεν)τα εβγαλε περα μια χαρα ομως απο οτι ειδα χωρις πολλα πολλα οποτε του αξιζε κα ιμε το παραπανω η νικη

τωρα, προβλεψεις για παρακατω. αφενος το καλο με τη φορμουλα ( απο τοτε που εφυγε ο Shumi , γιατι μεχρι τοτε τα πραγματα ηταν σαν βολτα σε καρτ, γνωστα ) ειναι οτι δνε μπορεις να προβλεψεις.
συμφωνω με τον προλαλλησαντα φιλο οτι προβλεπεται χαμος με κυριαρχια ανα αγωνα εκατερρωθεν αλλα αυτο ειαν ιπου αξιζε3ι να παρακουλουθεις.
overall, δεν ξερω ποιος θα βγει πρωταθλητης ακομα και ειαν ινωρις πιστευω να παουμε, μετα τους πρωτους 6 αγωνες ισως εχουμε μαι πιο καλοσχηματισμενη εικονα ( οπως εγινε αλλωστε κα ιπερυσι οταν η Φερραρι αρχισε να ξαναπαιρνει τα πανω της ). ελποιζω βεβαια να το παρει ο Lewis, γτ ειναι μεγαλος οδηγος. πιστευω απο τωρα βεβαια οτι αν δεν γινει καμια στραβη οπως περυσι το κατασκευαστων ειναι δικο μας

για τους υπολοιπους οδηγους με καλυψε ο Adventurer. θα επανελθουμε αργοτερα για περεταιρω σχολια.

τελος, πραγματικα κριμα για τις Φερραρι που φαινετα ινα αντιμετωπιζουν τα μηχανικα προβληματα που αντιμετωπιζε μεχρι προτινος η Μακλαρεν. και κριμα τ εχουν παραδοση στην αριστη αποδοση του μηχανικου τμηματος του αυτοκινητου.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#5 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 26 March 2008 - 12:59

Εγώ είμαι Ferrari.Από οδηγούς μου άρεσε ο Schumi.Τώρα δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση.Αν έπρεπε να διαλέξω θα έλεγα μάλλον Raikonnen μόνο και μόνο επειδή είναι στη Ferrari.Αντιπαθώ όμως τον Alonso(ο οποίος θα πατώσει φέτος:wooi2:)Όσον αφορά για προβλέψεις.Πιστεύω των οδηγών μάλλον θα το πάρει ο Raikonnen αλλά των κατασκευαστών το βλέπω για McLaren:emptyonexg1:Δεν εμπιστεύομαι καθόλου τον Massa.

Posted Image


#6 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 26 March 2008 - 13:17

Και εγω Ferrari ειμαι.
Αλλα η αγαπη μου με την F1 ξεκινησε πριν πολλα χρονια και συγκεκριμενα απο αυτον τον οδηγο:
Posted Image
Ayrton Senna:respect:

Posted Image



#7 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 26 March 2008 - 18:57

A ρε Άυρτον . Νωρις μας αφησες. Εγω Φερραρικος δεν ειμαι (σαν τον Σεϊτανίδη και τον Πουρναράκη ) αλλα μου αρεσει πολλυ το στυλ του Κιμι. Παροτι εχει την πιο φλωρικη φατσα που εχω δει στην ζωη μου ,ειναι αρκετα καλος οδηγος .Οσον αφορα τις προβλεψεις τωρα ,μηπως ειναι λιγο νωρις ρε παιδια ; Μονο δυο αγωνες ειδαμε ,πως μπορουμε να προβλεψουμε απο τωρα;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#8 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 26 March 2008 - 20:59

Η δική μου μεγάλη αγάπη της Formula 1 ήταν ο Nikki Lauda, μετά ο Mikael Schumacher. Φέτος τους δύο πρώτους αγώνες δεν κατάφερα να τους δώ, θα δώ σίγουρα τον αγώνα της Κυριακής. Και φυσικά, σαν μισή ιταλίδα: FERRARI!

#9 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 26 March 2008 - 22:09

Η δική μου μεγάλη αγάπη της Formula 1 ήταν ο Nikki Lauda, μετά ο Mikael Schumacher. Φέτος τους δύο πρώτους αγώνες δεν κατάφερα να τους δώ, θα δώ σίγουρα τον αγώνα της Κυριακής. Και φυσικά, σαν μισή ιταλίδα: FERRARI!


Nikki Lauda ε; εχω δει κατι παλιους αγωνες του και μια συνεντευξη του προσφατα .Αυτος δεν ειναι που ειχε χασει ενα ατυι σε μια πιστα στην Γερμανία;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#10 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 27 March 2008 - 12:12

εγω λοιπον να πω σαν κλασσικος Μακλαρενιστης, οτι στην Αυστραλια, ευνοηθηκε η ομαδα απο το σπασιμο των κινητηρων της Φερραρι ( και δεν σπασανε μονο οι 2 της " Κοκκινης" αλλα και οι κινητηρες που δινει στις αλλες ομαδες ), αν και ο "Νεος" ειναι αστερι, ετσι και αλλιως μονος του ηταν μπροστα. αν καποιος ευνοηθηκε ισως, ειναι ο Κοβαλαινεν.

Αρχικα εισαι οντως καλος φιλαθλος, Melkor! Ο Kovalainen παντως καλος σας εχει βγει, ειδικα αν σκεφτεις οτι δεν ξερει το αμαξι τοσο καλα οσο ο Χαμιλτον. Οσο για τους κινητηρες μας στην Αυστραλια ασ'τα να πανε, δεν ηξερα που να κρυφτω μετα τον αγωνα!

Παντως αν χανεις καποιον αγωνα μπορεις να τον κατεβασεις 1-2 μερες μετα απο το Ιντερνετ.

τελος, πραγματικα κριμα για τις Φερραρι που φαινετα ινα αντιμετωπιζουν τα μηχανικα προβληματα που αντιμετωπιζε μεχρι προτινος η Μακλαρεν. και κριμα τ εχουν παραδοση στην αριστη αποδοση του μηχανικου τμηματος του αυτοκινητου.

Ναι ρε, τοσα χρονια ηταν η Φεραρι αξιοπιστη και η McLaren οχι και ξαφνικα απο περυσι τα πραγματα αντιστραφηκαν τελειως. Αν μη τι αλλο, αξιζετε πραγματικα τα ευσημα για τετοιο κατορθωμα!

Αντιπαθώ όμως τον Alonso(ο οποίος θα πατώσει φέτος:wooi2:)

Καλο θα του κανει να κατσει λιγο στις πισω θεσεις και να θυμαται οτι ο εγωισμος του ηταν το μονο που του στερησε το θεση του στη McLaren:congrats:

Όσον αφορά για προβλέψεις.Πιστεύω των οδηγών μάλλον θα το πάρει ο Raikonnen αλλά των κατασκευαστών το βλέπω για McLaren:emptyonexg1:Δεν εμπιστεύομαι καθόλου τον Massa.

H αληθεια ειναι οτι δεν ξεκινησε καλα ο Μασσα, αλλα ελπιζω να ξαναπαρει τα πανω του οπως περυσι που αρκετες στιγμες εδειχνε οτι αυτος θα ηταν που θα ξεπερνουσε τις δυο McLaren στη βαθμολογια πριν την εγκαταλειψη του απο κινητηρα στη Μονζα.

Εγω Φερραρικος δεν ειμαι (σαν τον Σεϊτανίδη και τον Πουρναράκη )

Πολυ καιρο προσπαθουσα να καταλαβω γιατι πολλοι Φεραρικοι λενε τον Πουρναρακη ΑντιΦεραρικο και πολλοι ΑντιΦεραρικοι τον λενε Φεραρικο. Μετα καταλαβα : Επειδη γενικα ο Πουρναρακης δεν εχει ιδεα απο Formula1 και πεταει οτι του κατεβει στο κεφαλι, μερικες φορες λεει απιθανα πραγματα υπερ της Φεραρι (που εξοργιζουν τους ΑντιΦεραρικους και τον λενε Φεραρικο), αλλες υπερ της McLaren (που εξοργιζουν τους Φεραρικους και τον λενε ΑντιΦεραρικο) κτλ. Αν τον παρατηρησετε λιγο θα δειτε οτι δεν υποστηριζει καποιον, απλα δεν ξερει τι του γινεται. Και ηθελα να'ξερα τι τον κρατανε τον ανθρωπο τοσα χρονια (απο την ΕΡΤ ακομα) αφου οποιοσδηποτε ξερει καλυτερα Formula1 απο αυτον (βλεπε που καθε φορα που καποιος κανει καποιο οδηγικο λαθος που κοστιζει 2-3 δεκατα, ο Πουρναρακης αναλυει μιση ωρα σεναρια για το που εχει μηχανολογικο προβλημα το αμαξι του!!!!).

Nikki Lauda ε; εχω δει κατι παλιους αγωνες του και μια συνεντευξη του προσφατα .Αυτος δεν ειναι που ειχε χασει ενα ατυι σε μια πιστα στην Γερμανία;

Ναι, στο Nurburgring to 1976 ειχε πιασει φωτια στο μονοθεσιο του μεσα (τα μετρα ασφαλειας τοτε ηταν ΠΟΛΥ χαμηλοτερα) και επαθε σοβαρα εγκαυματα και νομιζω εχασε και το αυτι του. Αρκετα τρομακτικο ατυχημα.
Posted Image

#11 neo^

neo^

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 27 March 2008 - 12:42

Απο την στιγμη που εφυγε ο Σουμι επαψε να με ενδιαφερει ακετα η F1.Για φετος πιστευω οτι θα το παρει ο Χαμιλτον και με διαφορα κι ολας.
Posted Image

#12 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 27 March 2008 - 13:31

Ακόμα δεν έχω σχηματίσει γνώμη για το αν μ'αρέσει ο Hamilton. πειρμένω να δώ μερικούς αγώνες του ακόμα, και να δουμε πως θα πάει και τι θα κάνει φέτος και μετά. Συμπαθητικός είναι, ταλέντο φαίνεται να έχει, είναι άπειρος ακόμα βέβαια.

Ευτυχώς έφυγε ο Αμερικάνος ο Speedman. Δεν είναι για τέτοιους αγώνες οι Αμερικάνοι μιας και τα θέλουν όλα γρήγορα και άμεσα, και δεν έχουν υπομονή, και πάσχουν στην στρατηγική.

#13 M.T.G.

M.T.G.

    Incognito

  • Members
  • 29 posts

Posted 28 March 2008 - 02:17

Για όποιον δεν είδε τον αγώνα:

Grand Prix Μαλαισίας:

1. Kimi Raikkonen
2. Robert Kubica
3. Heikki Kovalainen
4. Jarno Trulli
5. Lewis Hamilton
6. Nick Heidfeld
7. Mark Webber
8. Fernando Alonso
9. David Coulthard
10. Jenson Button
11. Nelsinho Piquet
12. Giancarlo Fisichella
13. Rubens Barrichello
14. Nico Rosberg
15. Anthony Davidson
16. Takuma Sato
17. Kazuki Nakajima

Δεν τερμάτησαν:

Sebastian Vettel (πρόβλημα στα υδραυλικά)
Felipe Massa (οδηγικό λάθος)
Adrian Sutil (πρόβλημα στα υδραυλικά)
Timo Glock (ατύχημα)
Sebastien Bourdais (οδηγικό λάθος)

-----------------------------------------------------------

Πάντως εγώ παιδιά υποστηρίζω Ferrari. Αν και είμαι κλασσικός fan του Schumi
δεν μπορώ να πω ότι και ο Raikkonen ή ο Massa δεν με εκφράζουν. Πολύ καλοί οδηγοί και οι δύο. Ο Massa βέβαια είναι πιο ασταθής, μία τα πάει καλά και μία τα πάει χάλια. Σέρνει και μιά γκατεμιά τώρα τελευταία (και ο Raikkonen σ'αυτό το θέμα δεν πάει πίσω, αν θυμηθούμε μερικές φορες όσο ήταν στη MacLaren που του έσπασε ο κινητήρας λίγα μέτρα πριν το τέρμα). Παρ'όλα αυτά ο Kimi παρουσιάζει μια πιο σταθερή συμπεριφορά ως οδηγός. Αν το αυτοκίνητο είναι καλό θα τα πάει και ο ίδιος καλά.

Επίσης αξιοπρόσεκτη είναι φέτος η BMW η οποία έχει κάνει μια αλματώδη βελτίωση και μην απορήσεται αν χτυπήσει και πρωτιά φέτος, ειδικά με τον Kubica, ο οποίος παρουσιάζει τσαμπουκά a la Raikkonen.

Και γενικότερα πολλοί οδηγοί φέτος θα έχουν την ευκαιρία να αναδειχθούν γιατί όλες οι ομάδες έχουν ανέβει πολύ.

Ο μόνος χαμένος της υπόθεσης είναι ο Alonso. Τι να κάνουμε; Ότι ανεβαίνει κατεβαίνει. Δεν μπορούν να είναι όλοι Schumacher!
Posted Image

Η ζωή είναι ωραία, αλλά τα'χει μ'άλλον!!! :unlucky:

#14 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 28 March 2008 - 09:18

Posted Image

μονο ο θεος ο Hakkinen (o υπταμενος Φιλανδος) αξιζε αχ οι ενδοξες μερες της McLaren και δεξια ο Montoya αλλος θεος
για τον Schumi δεν μιλαω τον μισω ακομα περισσοτερο απο τον προδοτη τον Raikkonen

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#15 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 28 March 2008 - 09:52

συμμεριζομαι τις αποψεις σου για τον Hakkinen αλλα νομιζω οτι στην φωτογραφια δεξια ειναι ο Coulthard και οχι ο Montoya.
οσο για τον Montoya προκειται για εναν απο τους μεγαλυτερους τσογλανους ολων των εποχων, φαντασμενος και υπερφιαλος, μετριοτατος οδηγος που την ειχε δει καπως γιαυτο τον διωξαμε νωρις νωρις κα ισυνεχισε ο πολυ καλυτερος De la Rossa ( που πιστευω του αξιζει κατι παραπανω απο δοκιμαστης )

Ο Coulthard ειναι θεος για λλους λογους...δεν εχει αφησει ουτε θηλυκια γατα...

προδοτης ξεπροδοτης ο Raikkonen, ειχε μια ταση να σπαει τα παιχνιδια του οποτε good riddance I say.

τελος, τον Schumi. πολλλοι τον εμισησαν ( μεταξυ αυτων και εγω), και γιατι δεν σταυρωσαμε πρωταθλημα αφοτου εφυγε ο Hakkinen αλλα κυριως γιατιτα τελευταια χροναι της βασιλειας του η Φορμουλα 1 ειχε χασει τη μαγεια της. απο την αρχη του αγωνα ξεραμε ποιος θα κερδισει και δεν υπηρχε θεαμα. αυτο που δεν μπορει ομως κανεις να αμφισβητησει ειναι οτι ηταν μεγαλος οδηγος, και εγινε ακομα καλυτερος λογω της ασταμτητης δουλειας του με το μονοθεσιο

1345977285497_zps066ae44a.jpg