Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Nana


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάρτιος 2008 - 09:39

Έχουμε και λέμε. Nana ένα manga για τι ζωη 2 20χρονων κοριτσιών που η μοίρα τα φέρνει κοντά. Κανένα κοινο στοιχείο στον χαρακτήρα τους το μόνο κοινό στοιχείο είναι το όνομα τους. Η μια Nana είναι ατίθαση γεμάτη ενέργεια και το όνειρό της είναι να γίνει rock star(ή καλύτερα punk star). Η άλλη Nana είναι χαμηλών τόνων και το όνειρό της είναι να βρεί την ευτυχία με αυτόν που θα αγαπήσει τρελά. Η ερωτική ζωή της όμως είναι χάλια είναι ο χαρακτήρας ο αφελής καλός (ο οποίος είναι δίκοπο μαχαίρι).

Το manga είναι στο είδος shoujo, romance, slice of life, drama

Υ.Γ. μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τον όρο slice of life?
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#2 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1.875 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάρτιος 2008 - 09:46

νομιζω κατι που διχνει και στοιχεια απο τη ζωη , συναισθηματα , προβληματισμους κτλ, ενα μερος απο τη ζωη , αυτο πανω -κατω

#3 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2.051 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάρτιος 2008 - 11:18

Slice of life story - Wikipedia, the free encyclopedia

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#4 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάρτιος 2008 - 12:26

Ευχαριστώ melkor όλο ξεχνάω το wikipedia:)

αντε ρε παιδιά δεν θα το σχολιάσει κανείς?
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#5 Crazy_Devil

Crazy_Devil

    Akuma

  • Members
  • 104 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάρτιος 2008 - 17:12

Το manga δεν ξέρω αλά το anime είναι καλό σε γενικές γραμμές!

#6 stean_202

stean_202

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάρτιος 2008 - 19:51

Το Nana ήταν το πρώτο manga που επιχείρησα να διαβάσω στην κατηγορία josei/slice of life (to be honest τα σνόμπαρα) και μου άρεσε αρκετά. Ορισμένες στιγμές γίνεται μελό για τα μέτρα μου still έιναι ένα πολύ καλό manga . Είμαι περίεργος που τα πάει με τα συνεχόμενα flashback/flashforward.

#7 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάρτιος 2008 - 22:36

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Μόλις τελείωσα το 73 κεφάλαιο

Spoiler:

You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#8 videl

videl

    Anime Fan

  • Members
  • 147 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Μάιος 2008 - 18:20

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Μόλις τελείωσα το 73 κεφάλαιο

Spoiler:



κιαααααα Takumi
Διάβασες το καινούριο???????? Εγώ πάντως τον Takumi θέλω να τον κάνω αγγαλιτσες……
Αχ είναι τελιο.το λατρεύω.

#9 koukouroukou

koukouroukou

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Μάιος 2008 - 19:11

Παιδιά εγώ είδα τη σειρά αλλά δεν έχω διαβάσει καθόλου το μάνγκα. Περιμένω με πολλή μεγάλη ανυπομονησία τη συνέχεια του anime. Η Νάνα είναι από τα πιο αγαπημένα μου anime.

Μου άρεσαν πάρα πολλά σε αυτή τη σειρά. Μου έβγαλε πάρα πολλά συναισθήματα. Ακόμα και τα τραγούδια τα λάτρεψα τα οποία τα ακούω κάθε μέρα!

#10 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Μάιος 2008 - 19:16

Το anime σε σχέση με το manga δεν έχει και πολύ σχέση!
Το manga πιστέυω ότι δίνει πολύ βαθιά νοήματα! Βγήκε και το 74
Έχει δει κανένας τις δύο live action movies?

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα
Click the hatchlings and save them!!!




#11 koukouroukou

koukouroukou

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Μάιος 2008 - 23:45

Το anime σε σχέση με το manga δεν έχει και πολύ σχέση!
Το manga πιστέυω ότι δίνει πολύ βαθιά νοήματα! Βγήκε και το 74
Έχει δει κανένας τις δύο live action movies?


Ναι τις έχω δει αλλά με απογοήτευσαν οικτρά... (σε σχέση με το anime)
Οι ηθοποιοί δεν μου άρεσαν καθόλου. Όπως ήταν λογικό δεν θύμιζαν καθόλου τα σκίτσα. Όλη η μαγεία είχε χαθεί.

Γενικότερα προτιμώ τα anime από τα μάνγκα οπότε γιαυτό δεν διαβάζω και τη συνέχεια γιατί περιμένω τη συνέχεια σε anime. Αλλά είναι αλήθεια ότι τα μάνγκα σου παρέχουν πολύ περισσότερες πληροφορίες για τους ήρωες απ' ότι το anime. Είναι συνηθισμένο φαινόμενο απ' ότι έχω ακούσει.

#12 sas

sas

    ++Otaku-chan++

  • Members
  • 398 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Μάιος 2008 - 07:50

Ναι τις έχω δει αλλά με απογοήτευσαν οικτρά... (σε σχέση με το anime)
Οι ηθοποιοί δεν μου άρεσαν καθόλου. Όπως ήταν λογικό δεν θύμιζαν καθόλου τα σκίτσα. Όλη η μαγεία είχε χαθεί.

Γενικότερα προτιμώ τα anime από τα μάνγκα οπότε γιαυτό δεν διαβάζω και τη συνέχεια γιατί περιμένω τη συνέχεια σε anime. Αλλά είναι αλήθεια ότι τα μάνγκα σου παρέχουν πολύ περισσότερες πληροφορίες για τους ήρωες απ' ότι το anime. Είναι συνηθισμένο φαινόμενο απ' ότι έχω ακούσει.

και μόνο το γεγονός ότι αλλάξανε ηθοποιο στον ρόλο της hachi....αστα να πάνε! στις ταινείες μου άρεσαν πάρα πολύ τα τραγούδια που τραγουδούσε και η nana και η reira...!!
εικόνες της hachi στην 1η movie και στην 2η αλλά με άλλη ηθοποιο! προσωπικά προτιμώ την πρώτη!!
Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα
Click the hatchlings and save them!!!




#13 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Μάιος 2008 - 01:18

κιαααααα Takumi
Διάβασες το καινούριο???????? Εγώ πάντως τον Takumi θέλω να τον κάνω αγγαλιτσες……
Αχ είναι τελιο.το λατρεύω.


WTF???
Ρε ψυχή μου θές να περνάς με ευκολία τις πόρτες ή όχι.Αν όχι πήγαινε στον Takumi.

αλλά ρε παιδιά αυτά τα flashback και forward που κάνει χάνεις την μπάλα κάπου.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#14 Loba E. VonWahnsinn

Loba E. VonWahnsinn

    The Mineral Soul Bottle

  • Members
  • 16 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Μάιος 2008 - 15:32

Μα γιατι?!?!?! Εμενα με τρελενουν τα fastforward/flashback thingies!!! Συνεχεια εχουμε την εντυπωση οτι ξερουμε τι θα συμβει με τη μια φλασια, και ξαφνικα με την επομενη χανουμε καθε ιδεα!
Ειναι αληθεια βεβαια το οτι ολο αυτο το πραγμα ειναι λιγακι περιεργο. Περιμενοντας μισο μηνα να βγει το επομενο κεφαλαιο εχεις ξεχασει τα μισα απο αυτα που διαβασες. Προσωπικα παντα διαβαζω το προηγουμενο κεφαλαιο ξανα πριν πιασω το καινουργιο. Η περιμενω να βγουνε πεντε-εξι κεφαλαια και τοτε βουταω ξανα.
Heaven can't help a teenage witch, from sinking deeper down into the ditch.
Eels man.

#15 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Ιούνιος 2008 - 15:13

Κ εμένα μου αρέσεουν τα flashforward ^^!

Spoiler:


Μηνιαίο manga είναι?