Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Vinland Saga


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 01 March 2008 - 20:48

Με αφορμή το release του 5ου τόμου της σειράς και το επικό cliffhanger με το οποίο αυτός τελειώνει ανοίγω το topic για να εκφραστούν γνώμες για το manga και τον ενδιαφέροντα τρόπο που μπλέκει μύθους, ιστορικά γεγονότα και φυσικά ένοπλες αναμετρήσεις σε μια συναρπαστική ιστορία.

Προσωπικά δεν μπορώ να περιμένω το επόμενο release, καθώς και μια αναφορά για μεταφορά του σε anime.

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#2 stean_202

stean_202

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 04 March 2008 - 21:09

Καμμιά περιγραφή, link πριν ψάξω περί τίνος πρόκειται ;:emptyonexg1:

#3 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 08 June 2008 - 11:12

Posted Image

Baka-Updates Manga - Vinland Saga
Πάνω στο καλύτερο μας άφησαν με το τελευτείο chapter.

Με αφορμή το release του 5ου τόμου της σειράς και το επικό cliffhanger με το οποίο αυτός τελειώνει ανοίγω το topic για να εκφραστούν γνώμες για το manga και τον ενδιαφέροντα τρόπο που μπλέκει μύθους, ιστορικά γεγονότα και φυσικά ένοπλες αναμετρήσεις σε μια συναρπαστική ιστορία.

Προσωπικά δεν μπορώ να περιμένω το επόμενο release, καθώς και μια αναφορά για μεταφορά του σε anime.

Από τα λίγα manga που μπορούν να συγκριθούν με δυτικά comics.Πιστεύω ότι με το που θα τεειώσει θα γίνει anime αν και θα αργήσει αυτό ακόμα.Καλύτερα πιστεύω για να μην δούμε πάλι καμιά περίπτωση claymore.

Ο τύπος ο Yukimura έχει ρίξει τρελή έρευνα γύρω από τους Vikings και τα τελευταία chapters με τον Prince Canute ήταν πολύ επιβλητικά.Γενικά το manga αξίζει ακόμη και να το διαβάσεις στο pc ακόμη και αν κουράζονται τα μάτια σου.

Όποιος ψάχνει κάτι σε medieval φάση,με δράση,με αρκετό ρεαλίσμο,με δυνατούς και μυστήριους χαρακτήρες και storyline που φαίνεται αρκετά επικό
Spoiler:
αξίζει να του ρίξει μία ματιά.

Για download http://mangadownload.net/manga/.

#4 DuKe

DuKe

    Starting...

  • Members
  • 16 posts

Posted 26 August 2008 - 18:10

Παιδία βγήκαν νέα chapter !!!

#5 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 07 September 2008 - 20:01

Όντως και τι chapter... Η εξέλιξη του Canute συνεχίζεται εκπληκτικά μέχρι να γίνει αυτό για το οποίο θα τον θυμάται η ιστορία... Όσοι δε θέλουν μεγάλα spoilers μην κοιτάξουν, αλλά αξίζει για να δείτε ότι ο Yukimura εμπνεύστηκε από την πραγματικότητα:

Canute the Great - Wikipedia, the free encyclopedia

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#6 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 04 July 2009 - 17:41

Τρομερο manga και ακομα πιο τρομερη ιστορια...

Οι κυριοι χαρακτηρες ειναι ολοι τους τρομεροι,ειδικα ο Askeladd,απ'τους αγαπημενους μου,μετα ο Thorffin son of Thors(καλα ο Thors τι imba που ητανε,true warrior indeed)!

Φυσικα τεραστιο Jawdrop
Spoiler: huge latest chapter spoiler


Που ειναι τα καινουργια chapter οεοο..

Berserk___Gatsu.jpg


#7 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 10 December 2009 - 16:14

Το διαβάζει κανείς;
Μάλλον σιγά σιγά ο Thorfinn βγαίνει από την emo φάση. Bρήκε και κάποιον που είναι καλύτερος στο σπαθί από τον Askellad.
Πάνω στο καλύτερο σημείο μας άφησε με το προηγούμενο timeskip.

#8 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 03 March 2010 - 19:15

THIS MANGA IS EPIC.

Λοιπον λοιπον πριν το διαβασω πιστευα οτι θα ηταν shonen like με cool emo πρωταγωνιστη, stupid girlfriend wannabe female chars και save the world from the bad guy crap.

HOW WRONG I WAS.

Πραγματικα απο τα σοβαρα πολεμικα manga.Σου εξηγει απο αληθινα ιστορικα γεγονοτα μεχρι και τις κινησεις,ταχυτητες στρατων, πολεμικες τακτικες κλπ, Ιδεολογιες των viking vs χριστιανισμος, Σκηνες αρκετα βιαιες απο μαχες, βασανηστηρια, σκλαβοπαζαρα και αλλα τετοια ωραια.
Charachter development αψογο σε δευτερευοντες χαρακτηρες (η μαλλον καλυτερα σε αυτους που δεν εχουν σημαντικο ρολο στη πλοκη) οπως το slave girl απο τα πρωτα chapters η το κοριτσι με το δαχτυλιδι, χωρις υπερβολες και παπαριες.
Και ερχομαστε στους 2 χαρακτηρες που ξεχωριζουν πολυ πιο πανω απο ολλους.Askelladd και Canute (:respect:).Cunning,strong, clever as hell και με σωστη αναπτυξη,αιτια, σκοπους ο πρωτος και με τρομαχτικη εξελιξη ο 2ος.I bow down.

Μονο σημειο που ψηλοχαλαει ειναι ο επιπεδος και αδιαφορος (για μενα παντα) πρωταγωνιστης.Isnt that guy talking revenge a bit too far?Παντως οχι σε σημειο που να χαλαει, η να κανει κουραστικο το manga.Απο ενα σημειο και μετα παντως μου φαινοταν οτι ο askelladd και ο Canute εγιναν οι πρωταγωνιστες, μεχρι που ηρθαν τα τελευταια 4 chapter και μου αλλαξαν γνωμη.

Spoiler:



Αυτο που μου αρεσει παντως περισσοτερο ειναι οτι ποτε δε μπορω να μαντεψω τι θα γινει μετα.To ενα Jawdrop μετα το αλλο, οσσες προβλεψεις εκανα βγηκαν λαθος...

Ξερουμε ποτε θα βγει το επομενο?Καθε ποτε βγαινει?

Και κυριοτερο
Διαβαστε το.

qzMHWHd.png


#9 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 03 March 2010 - 20:10

Spoiler:


Spoiler:


Έκτος από το GARness overdose, το story και το character development το manga αυτό σε βάζει και σε αρκετή σχέψη. Οι φράσεις που λέει ο Canute όταν αποφασίζει να γίνει άντρας και να πάρει την τύχη της Αγγλίας στα χέρια του, θα μου μείνουν αξέχαστες πραγματικά όχι μόνο για το epicness αλλά γιατί κάποιες φορές έχω σκεφτεί τα ίδια πράγματα...

Από τον Makoto Yukimura δε μπορείς να περιμένεις τίποτα λιγότερο. (Και δεν έχω διαβάσει ακόμα το manga του Planetes ο άθλιος...)

Ξερουμε ποτε θα βγει το επομενο?Καθε ποτε βγαινει?

Δε ξέρω αν τα scanlations είναι up to date, καν με την ιαπωνική έκδοση, αλλά νομίζω είναι μηνιαίο. Όποτε κοντά στις 20 κάθε μήνα τσεκάρω το onemanga.

#10 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 03 March 2010 - 22:31

^
Spoiler:

qzMHWHd.png


#11 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 03 March 2010 - 22:49

Spoiler:


#12 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 03 March 2010 - 23:25

Spoiler:

qzMHWHd.png


#13 kelborn3

kelborn3

    Toki

  • Members
  • 2,054 posts

Posted 10 March 2010 - 15:21

Tην τελειωσα και εγω σημερα.Πραγματικα επικη σειρα.Να σαι καλα ρινακο που μου την συστησες.

Spoiler:

Posted Image


#14 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 10 March 2010 - 19:45

Spoiler:

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#15 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 10 March 2010 - 20:55

Spoiler: