Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η επιθεση μου εχει ονομα!


  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 14 February 2008 - 16:23

Τα ανιμε ειναι πολυ ωραια και εμεις που τα εχουμε αναγνρισει τα χαιρομαστε δεοντως.
Ετσι αποφασισα κιολας να θεσω ενα θεμα που αφορα ενα φετιχ στα κεινουμενα αυτα : τα ονομαα τα οποια πρεπει να ειναι τετοια που να προκαλαουν την εντυπωση στους αλλους
Spoiler: One Piece Spoiler
.
Το θεμα ομως δεν ειναι μονο τ ονοματα ων ανθρωπων αλλα αι η υπαρξη αυτων ακομα και στις επιθεσεις (βλεπε π.χ bleach).
Ποια η γνωμη σας περι αυτου αλλα και ποιο ειναι τα ονοματα που σας αρσουν πιο πολυ απο αυτα που χρισημοποιουν?:blingeye2:

#2 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 14 February 2008 - 16:46

και η μαλ@κια εχει ορια.

Posted Image


#3 PreToRiaN

PreToRiaN

    Make love, NOT warcraft

  • Members
  • 81 posts

Posted 14 February 2008 - 16:48

απιστευτα τραγικο ειδικα σε σπορ anime οπου ο αλλος κλοτσαει την μπαλα και επονομαζει την κλοτια του (ελεος δηλαδη). Αλλα αυτα ειναι τα ανιμε και τα αγαπαμε οπως ειναι.
Spoiler:
Αυτή η υπογραφή δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 250 pixels ύψος.( who am i kidding : :. my beautiful and intelligent sign is ruined ).

#4 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 14 February 2008 - 17:38

Ναι , πραγματι ειναι τραγικο και γελοιο.
pastor of muppets τι εννοεις?

#5 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 14 February 2008 - 18:04

φαντασου να εκει που δερνεις κοσμο να λες καθε φορα που ριχνεις μπουνια : Barbasss metal Puntch:oo: :puke:

εκανα απλα ενα παραδειγμα....

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#6 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 14 February 2008 - 18:17

xaxaxaΓελοιο φενεται!!!

#7 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 14 February 2008 - 18:47

OMG, σχεδόν όλοι όσοι postαραν το βρήκαν αρνητικό. Ε όχι δα, το να βάζεις όνομα σε κινήσεις είναι άλλο πράγμα :Blissfull:

Είναι ένα χαρακτηριστικό πολλών anime τόσο κυρίως των shounen, όσο και άλλων κατηγοριών (βλέπε mahou shoujo κλπ). Εμένα προσωπικά μου αρέσει. Βέβαια στο real life όντως θα φαίνονταν κάπως αν το έκανες, αλλά αν το κάνεις για πλάκα έχει φάση :hahaha:

Καλά εγώ είμαι και καμένος θα μου πείτε, εδώ θυμάμαι σκεφτόμουνα, αν οι καθηγητές μου ήταν captains από το bleach τι bankai θα είχαν ανάλογα με τα βίτσια τους :hihi2:
phmava.php

#8 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 14 February 2008 - 19:18

Υπάρχει ένας πολύ πρακτικός λόγος που δίνονται ονομασίες σε όλα αυτά. Εξυπηρέτηση των fans. Δίνουν ονόματα σ' όλες αυτές τις flashy κινήσεις έτσι ώστε να μπορούν οι fans να αναφέρονται σ' αυτές με ευκολία. Αν δεν είχαν δωθεί ονόματα, θα έπρεπε ο κάθε fan να περιγράφει την κίνηση στην οποία θέλει να αναφερθεί (φανταστείτε κάποιον να περιγράφει το kamehame :lol:).

Είναι κι αυτό ένα από τα πολλά cliché του χώρου, και δεν μπορώ να πω ότι με διασκεδάζει. Μου άρεσε πάντως η διακωμώδηση του φαινομένου στο Tengen Toppa Gurren Lagann. Posted Image

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#9 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 14 February 2008 - 20:25

Βασικά όταν κάποιος μάθει ή απλά χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά μια ειδική κίνηση μπορεί μετά να πει πως λέγεται η γενικά να γίνεται μια αναφορά στο ποιά κίνηση είναι αυτή, αλλά κάθε φορά να λέει και να ξαναλέει το ίδιο πράγμα εν ώρα μάχης είναι όντως γελοίο.

Ας πούμε τώρα τελευταία βλέπω το Tekkaman Blade και όλη την ώρα ο τύπος φωνάζει "Tek Setter !!!" και "Vol Tekka !!" και έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα, άσε αυτό το γελοίο παρατσούκλι "D-Boy" που του έχουν δώσει. Συχνά οι Γιαπωνέζοι χρησιμοποιούν τα αγγλικά για να κάνουν τα ονόματα πιο cool και να πουλήσουν και στη δύση , αλλά πολλές φορές αποτυγχάνουν παταγωδώς.

#10 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 14 February 2008 - 21:10

Ομολογώ πάντως οτι κάθε αλλο παρα γελείο το βλέπω ρε παιδια.
Για την ακρίβεια είμαι μέγας φαν της ονοματολογιας των επιθέσεων.

Μου αρέσει όχι απλώς να έχει η επιθεση μεγάλο σφαχτηκο και φανταχτερο όνομα αλλα όταν ο χαρακτήρας την κάνει γουστάρω να παγώνει η εικόνα και να εμφανίζετε και ή λεζάντα με το όνομα της επίθεσης:bike:
Posted Image


#11 bleach2black

bleach2black

    playing the angel

  • Members
  • 140 posts

Posted 14 February 2008 - 21:18

Ο άπον του θέματος είναι ο Luffy. Δεν θα κουνήσει ούτε το πόδι του αν δεν ονομάσει την κίνηση.
Πάντως προσωπικά μου αρέσει που βάζουν ονομασίες στις κινήσεις, αλλά απ'την άλλη έχω και τον αδερφό μου που παίζει όλη μέρα τον Luffy και δεν αντέχω άλλο τα Gomu Gomu no ...
Posted Image

#12 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 14 February 2008 - 21:27

αχχαχααχαχααχαχ κτλ
και στο αλλο ερωτημα: ποια ονοματα σας αρεσουν απο αυτα που χρισημοποιουνται στα ανιμε ? οσον αφορα ανθρωπων και επιθεσεων.

#13 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 14 February 2008 - 21:45

Εμενα στο Naruto και στο Shaman King μ'αρεσε παντως, που εχουν ονομα οι κινησεις

Posted Image


#14 Megemele

Megemele

    Anime Amateur

  • Members
  • 74 posts

Posted 14 February 2008 - 22:42

Ομολογώ πάντως οτι κάθε αλλο παρα γελείο το βλέπω ρε παιδια.
Για την ακρίβεια είμαι μέγας φαν της ονοματολογιας των επιθέσεων.

Μου αρέσει όχι απλώς να έχει η επιθεση μεγάλο σφαχτηκο και φανταχτερο όνομα αλλα όταν ο χαρακτήρας την κάνει γουστάρω να παγώνει η εικόνα και να εμφανίζετε και ή λεζάντα με το όνομα της επίθεσης:bike:


Μήπως παίζεις πολύ στριτ φαιτερ και άλλου τέτοιου είδους φαιτινγκ ??

#15 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 14 February 2008 - 23:08

Δηλαδή θα σας άρεζε απλά να φωνάζανε ΓΙΑ! και ΧΑ! και άλλες μονοσύλλαβες κραυγές όλη την ώρα; Και δηλαδή πως θα περιγράφατε την κίνηση κάποιου; Η κλοτσιά του Λούφη; Η σπαθιά του Κένσιν; Ο πυροβολισμός του Βας; Αν είναι ξενέρωτο να έχουνε όνομα, είναι πιο ξενέρωτο να μην έχουν.

Ας πούμε ότι όλες οι κινήσεις στα ανιμέ είναι voice activated, δεν γίνονται cast χωρίς phonetic components, η εκφώνιση είναι ζωτικό μέρος της εκτέλεσης.

Οκ, θα μου άρεζε κι εμένα να αναφέρεται η ειδική επίθεση σαν κείμενο στο μπακ-γκράουντ ή να την αναφέρανε σαν περιγραφή πριν την μάχη. Αλλά ας μη ζητάμε και πολύ αληθοφάνια από τα shonen. Η εκφώνιση γίνεται καθαρά για να καταλαβαίνουνε τα παιδάκια τι κίνηση κάνει ο χαρακτήρας για να τους βιδώνεται στο μυαλό και να τους μένει η σειρά αλησμόνητη.