Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Gantz


  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#1 Aldarion

Aldarion

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 13 November 2007 - 19:25

Ένα καταπληκτικό manga με πολύ καλό σχέδιο, καθώς χρησιμοποιεί μία τεχνική συγχωνευμένης απεικόνισης 3d και κλασικής σχεδίασης manga (ή κάνω λάθος?) και με μια ιστορία που με την εξέλιξη της σε κάνει να ανυπομονείς για τη συνέχεια... Διάβασα 260 chapter (από τα 261 που έχουν βγει) μέσα σε 2 μέρες
Είναι μερικά chapter που στο τέλος τους σε αφήνουν κάπως έτσι:oo:

Πραγματικά ένα πολύ καλό manga, πολύ καλύτερο από το anime (όπως τα περισσότερα manga σε σχέση με τις anime εκδόσεις τους).
Posted Image

#2 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 23 November 2007 - 06:18

Σαφώς ανώτερο απο το anime παρόλο που και το anime ήταν φοβερο...Το πρώτο manga που διάβασα και ο λογος συνέχισα να διαβάζω manga!Και παρόλο που δεν ξέρω τι τεχνική απεικόνισης έχει, μπορώ να πω οτι είναι εκπληκτικό το αποτέλεσμα! Απλά κορυφαίο manga!!!
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#3 Renji

Renji

    Talk to the hand

  • Members
  • 28 posts

Posted 23 November 2007 - 12:30

Θα συμφωνήσω, παρ' όλο που δεν είμαι manga person, το Gantz το ξεκοκκάλισα, αφού το anime δε μου έφτασε. Φοβερό στόρυ :wooi2:

#4 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 23 November 2007 - 13:37

Το Gantz είναι η μόνη περίπτωση που κάθισα και διάβασα στην οθόνη του υπολογιστή περίπου 20 τόμους. Δηλώνω ένθερμος fan :nod:

Πρέπει να το έχω ξαναπει, αλλά για όσους ενδιαφέρονται, η Dark Horse πήρε τα δικαιώματα και θα αρχίσει να το εκδίδει από το καλοκαίρι News > Press Releases > The Deadliest Ball since Phantasm! GANTZ Brings Its Hardboiled Universe of Ultra-stylish Violence, Pathos, and Sexiness to Dark Horse 8/8/07

E5VV38U.jpg


#5 Aldarion

Aldarion

    Anime Fan

  • Members
  • 157 posts

Posted 23 November 2007 - 15:59

Ξέρετε κάθε πότε βγαίνει καινούριο chapter? Είναι μηνιαίο ή εβδομαδιαίο?
Posted Image

#6 netel

netel

    Last Episode Bad Guy

  • Members
  • 38 posts

Posted 25 November 2007 - 06:02

To Gantz ειναι οντως Παρα πολυ καλο manga :) Προσωπικα το εχω ξεσκησει... Δηλαδη... ειναι καπως διεστραμενο αλλα το γουσταρω αρκετα...
No 1 Greek/Australian Mangaka....

Το πρωτο manga ερχετε πολυ συντομα....:congrats:

#7 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 13 December 2007 - 23:49

Καινουργιο chapter βγαινει περιπου καθε 3 βδομαδες,αντε 2...Εγω εχω αραξει τωρα μεχρι το 254 για να τα δω ολα μαζεμενα....20 σελιδουλες τη φορα δε μου φτανουν!(σε ποιον φτανουν αλλωστε XD)
Και αντε να δουμε και το για το release του το 2008...
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#8 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 14 December 2007 - 00:03

Έχω διαβάσει μέχρι το τέλος της πρώτης σειράς. Δηλαδή μέχρι εκεί που
Spoiler:


Η συνέχεια έχω ακούσει πως είναι πολύ βαρετή. Δεν τα έχω διαβάσει επειδή περιμένω να μαζευτούν πολλά chapters για να τα διαβάσω μαζεμένα. Όσοι παρακολουθείτε τα τελευταία chapters πως σας φαίνοναι ? Είναι αντάξια των προηγούμενων ή όχι ?

E5VV38U.jpg


#9 Kelldorain

Kelldorain

    Starting...

  • Members
  • 27 posts

Posted 14 December 2007 - 19:54

Χμμ προσωπικα δεν νομιζω πως η ποιότητα πέφτει σε κάποιο σημείο. Αν είσαι εκεί που κατάλαβα (γυρω στο 240 δλδ) μετά η σειρά έχει ως τώρα ένα μόνο arc που όμως είναι για μένα το πιο ενδιαφέρον μέχρι στιγμής. Γενικά είναι ένα αρκετά προσεγμένο (και πρωτότυπο) manga αν και απευθύνεται σε ψιλοπεριορισμένο κοινό

#10 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 24 December 2007 - 19:47

Gantz και ξερό ψωμί. Τρώει λάχανο σχεδόν όλα τα άλλα.

Έχω ακούσει έναν να μου λέει ότι δεν του άρεσε γιατί ήταν όλο άσκοπη και υπέρμετρη βία. Όλα γίνονται για να παραμείνουνε οι συμετέχοντες ζωντανοι, τι άλλο λόγο να χρειάζεσαι; Άσκοπη και υπέρμετρη βία είχε το Elfen Lied.

Μη ακούς που λένε ότι είναι βαρετό μετά Phantom Duck. Γίνεται πολύ πιο action και η πλοκή πιο αργή, αλλά μόνο γιατί προετοιμάζει να χοντρύνει την σπουδαιότητα των αποστολών. Ως τώρα, όλες οι αποστολές ήταν εκπαιδευτικές, τώρα ξεκινάει "το ψητό" που εμφανίζονται οι βετεράνοι που επιβιώσανε τόσα χρόνια για το "πραγματικό" αιματοκύλισμα.

#11 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 05 April 2008 - 12:43

Το είχα ξεκινήσει πιο παλιά αλλά τώρα που το κατέβασα από εδώ πωρώθηκα πάλι.
Μπράβο σε όποιον το έβαλε:nod: Πάντως αυτό είναι που με πώρωσε και με έκανε να διαβάσω και αλλά manga.

#12 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 10 April 2008 - 17:41

πραγματικά φοβερό manga!!! καταπληκτικό !
αιώνες καλύτερο από το anime (καθώς το έκαναν λίγο βιαστικά :P ,γι'αυτό έχει διαφορές (εκτός απ'το σενάριο σε κάποιες φάσεις) στην σχεδίαση.....)

ΠΟΛΥ graphic περιεχόμενο! πραγματικά χορταστικό. ομή πραγματικότητα, σκέψεις και συλλογισμοι που ανατρέπονται, δράμα, όρια αντοχής, extreme καταστάσεις, sex, blood, brains and rock & roll!!!
περιμένω απελπισμένα να βγεί το 270....

#13 stean_202

stean_202

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 10 April 2008 - 19:20

Ωραίο manga,αλλά πολύ action oriented τώρα τελευταία , το έχει κουράσει.Ελπίζω στα επόμενα chapter...

Spoiler:


#14 zweistein

zweistein

    ¢razÿ supεR Sнøø†εR

  • Members
  • 528 posts

Posted 10 April 2008 - 20:00

εμένα δεν με χαλάει ιδιαίτερα μπορώ να πω... έχω ξαναδιαβάσει comics με σχετικά υπερβολικά action & graphics και έχω γίνει fan του είδους :P

η δουλειά που έχει πέσει είναι φοβερή!
το γεγονός ότι στα περισσότερα καρέ έφτιαξαν τους χαρακτηρες βάση 3D μοντέλων φτιαγμένων σε cg για έχουν σωστή κίνηση και αναλογίες είναι " \(Oo)/ WOW!"


Spoiler:


πάντως το μεγαλύτερο ποσοστό των γεγονότων στην διάρκεια της εξέλιξης της πλοκής είναι τόσο unexpected!!

#15 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 11 April 2008 - 02:15

πάντως το μεγαλύτερο ποσοστό των γεγονότων στην διάρκεια της εξέλιξης της πλοκής είναι τόσο unexpected!!


Spoiler: