Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Crying Freeman


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 06 November 2007 - 20:23

Πρόκειται για ένα αρκετά παλιό μάνγκα στο οποίο έχει βάλει το χεράκι του ο δημιουργός του Lone wolf and cub , το στυλ στο σχέδιο είναι παλιομοδίτικο, σεναριακά είναι συμπαθητικο. Έχουν κυκλοφορήσει 5 (αρκετά μεγάλα) τεύχη.Έχει κυκλοφορήσει και σε ταινία...Παραθέτω την υπόθεση και μερικές εικόνες:

Om Thai Yeung was kidnapped and brainwashed to be the perfect assassin. He is the protector and current leader of a Japanese clan called the "108 Dragons". He is called Crying Freeman because his regret was the one thing his brainwashers could not erase. After killing someone, tears roll down his cheeks. Crying Freeman is irresistable to all women, but has a wife he truly loves, Fu Ching Lan.

Posted Image

Posted Image

Posted Image
υπογραφή εκτός κανονισμών

#2 Nishizono

Nishizono

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 06 November 2007 - 20:49

Προσωπικά το θεωρώ ένα από τα πιό υπερεκτιμημένα μανγκα! Κρίμα γιατί από μια τέτοια συνεργασία περίμενα κάτι καλύτερο... Εκεί που τα πάει καλά με όλη την φολκλορ παρουσίαση της μαφίας και τα ξεκαθαρίσματα λογαριασμών, ως μέγιστο όπλο το Φρίμαν αποδεικνύεται το .... σεξ! Έλεος, ένα κόμικ που μου καλλιέργησε αρχικά μεγάλες προσδοκίες εξελίχθηκε απλώς σε χεντάι. Κρίμα...

#3 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 06 November 2007 - 21:20

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι σε χαλάει τόσο πολύ το σκηνικό με το σεξ?Είναι σαφές οτι απευθύνεται σε ενήλικους γι αυτό και αν θυμαμαί καλά είναι σε ζελατίνα...άλλωστε είναι και cencored οι σκηνές με το σεξ.Σίγουρα το παρακάνει λίγο ο δημιουργός αλλά σε τελική ανάλυση δεν είναι και άσχημο...
Α και για να ξέρεις γιατί απ' ότι φαίνεται σου διαφεύγουν μερικά πράγματα , hentai στα ιαπωνικά σημαίνει ανωμαλός και είναι αυτά με πλοκάμια κτλ...η λέξη που ψάχνεις είναι echii
υπογραφή εκτός κανονισμών

#4 Nishizono

Nishizono

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 06 November 2007 - 21:26

Η λεξη που ψαχνω ειναι hentai!Ανωμαλο!Αυτο ακριβώς είναι το Crying Freeman! Μια αδιάφορη σειρά (που θεωρήθηκε και κλασσικό αριστούργημα...απορώ...) που έγινε αδιάγορη ταινία και ακόμα πιο αδιάφορο anime! Απορώ και γιατί έκανες post για αυτο! Ας το να χαθεί στην αδιαφορία του!!!

#5 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 06 November 2007 - 21:31

To anime πραγματικά είναι πολύ αδιάφορο, την ταινία δεν την έχω δει... Αλλα πραγματικά τι πιστεύεις οτι γίνεται τόσο χαμός για το τίποτα και για να σε βοηθήσω με την γραφή σου η λέξη που ψάχνεις στο ξαναλέω 1ον δεν είναι hentai (αυτό αναφέρεται στα ανιμε με τα πλοκάμια) και 2ον είναι αδιάφορη (αντί για αδιάγορη) και είναι απο τα κλασσικότερα μανγκα και αφού είναι τόσο κοινά αποδεκτό παρόλο που εσύ το σνομπάρεις έχει θέση στο forum αυτό
υπογραφή εκτός κανονισμών

#6 Sanosuke

Sanosuke

    Anime Fan

  • Members
  • 245 posts

Posted 06 November 2007 - 21:58

Δεν συμφωνω καθολου.:oo::oo::oo:εχω τα μανκα και το ανιμε.Ειναι ενα απο καλυτερα ανιμε και manga(Για μενα) .To σεξ εδω εχει μεγαλυτερο νοημα...και δεν νομιζω με τιποτα οτι ειναι hentai.....Ποσο λατρευω την σκηνη στο ανιμε που μενει γυμνη με το καταραμενο σπαθι και χορευει η γυναικα του :wooi2::wooi2::wooi2::wooi2::wooi2::wooi2::wooi2::wooi2::wooi2:.

#7 Nishizono

Nishizono

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 06 November 2007 - 22:00

Πρώτον η λέξη που ψάχνω είναι hentai και δεύτερον το μάνγκα είναι όντως "αδιάγορο". Τι κι αν είναι κλασσικό! Παντα θα παραμένει μια μετριότητα (έστω και κλασσική...)! Και εδώ είναι forum ανταλλαγης απόψεών και όχι τσακωμών, γι αυτό χαλάρωσε και μην απαντάς με υφάκι κολλώντας στα λάθη της πληκτρολόγησης!

#8 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 06 November 2007 - 22:05

Α και για να ξέρεις γιατί απ' ότι φαίνεται σου διαφεύγουν μερικά πράγματα , hentai στα ιαπωνικά σημαίνει ανωμαλός και είναι αυτά με πλοκάμια κτλ...η λέξη που ψάχνεις είναι echii

Χμμμ... fail. Κάθε πορνογραφικό anime, είτε έχει πλοκάμια/δαίμονες/whatnot είτε όχι, hentai λέγεται.

Ο όρος ecchi χρησιμοποιείται για anime που ναι μεν εστιάζουν πάλι στο ανδρικό κοινό, αλλά είναι σαφώς πιο family-friendly (έλλειψη ερωτικών σκηνών, no nipples/genitalia exposed κτλ).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#9 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 06 November 2007 - 22:20

kenny το freeman ΔΕΝ εστιάζει στο πορνογραφικό στοιχείο οπότε ΔΕΝ είναι hentai
και nishizono αν δεν σου αρέσει το ύφος μου μπορείς να μη διαβάζεις το ποστ μου. Α και πίστεψε με δεν έχω όρεξη να τσακώνομαι μαζί σου διότι μου είσαι αδιάγορος ..χεχ!!Όπως είπες έχει ο καθένας τις απόψεις του δεν είμαι εγώ ο εριστικός της υπόθεσεις πάντως. ;)
υπογραφή εκτός κανονισμών

#10 Nishizono

Nishizono

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 06 November 2007 - 22:42

Δεν ειμαι εγώ "αδιάγορος" αλλα το Φριμαν και αφού δεν είσαι εσύ ο εριστικός της "υπόθεσεις" δεν είμαι ούτε κι εγώ!

Και το Φριμαν κατά βάσει δεν εστιάζει στο πορνογραφικό στοιχείο αλλά η πλοκή προωθείται αποκλειστικά μέσω αυτού! Άρα ειναι κρυφο-hentai!

#11 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 06 November 2007 - 22:54

νομίζω οτι είσαι τόσο αρνητικά προκατειλημμένος που δεν μπορεί να μιλήσει κανείς μαζί σου...Εννοείται οτι η πλοκή δεν προοθείται μέσα απο το σεξ αλλα το σέξ συμπληρώνει τη πλοκή και όχι το αντίθετο...τεσπα γουστα είναι αυτά
υπογραφή εκτός κανονισμών

#12 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 07 November 2007 - 14:24

Έχω διαβάσει κάποια τεύχη του Crying freeman, έχω δεί τα πρώτα 7-8 επεισόδια (δεν θυμάμαι ίσως και παραπάνω, ήταν σε βιντεοκασσέτες δανεισμένες από γνωστούς). Είδα και την Live Action ταινία. (Καλή ήτανε αλλά καλύτερο το anime/manga)

Προσωπικά δεν το θεωρώ hentai και δεν προωθεί την ιστορία μέσω του σεξ. Απλά είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα για μένα. Το σεξ είναι μέρος της ζωής μας και της βιολογίας μας. Εδώ δεν παρουσιάζει καμμία ανωμαλία, ή οτιδήποτε τέτοιο. Όπως είπε ο steliospal "το σεξ συμπληρώνει την πλοκή", δεν βασίζεται η πλοκή σε αυτό.
Εαν κάποια αγοράκια/κοριτσάκια έχουν προκαταλήψεις και ταμπού, τότε απλά μην το δούνε μέχρι να τα ξεπεράσουνε.

P.S. Είμαι θυληκού γένους, και με έχουν γνωρίσει μερικά παιδιά από εδώ μέσα.

#13 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 07 November 2007 - 14:35

Tα OVA και η ταινία ήταν μπαρούφες, όμως το manga είναι κορυφαίο. Μπορεί να σοκάρει με κάποιες ερωτικές σκηνές αλλά εννοείται πως αυτές οι σκηνές δεν είναι αυτοσκοπός , αλλά ενσωματωμένες στη πλοκή. Το άσχημο θα ήταν να υπήρχαν σκηνές χωρίς κανένα λόγο , αποκλειστικά για Fanservice , εδώ έχουν λόγο ύπαρξης και δεν είναι μόνο για να ικανοποιήσουν ξαναμμένα σχολιαρόπαιδα. Και φυσικά εννοείται πως το manga δεν είναι Hentai, είναι σα να αποκαλείς πορνογραφική όποια ταινία δείχνει κάποιες σκηνές sex.

#14 Nishizono

Nishizono

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 07 November 2007 - 20:05

ΟΚ παιδια, ίσως να ήμουν λίγο υπερβολικός στο χαρακτηρισμό Hentai απλώς αυτό που μου τη βάρεσε με αυτό το manga είναι ότι περίμενα περισσότερα από την εν λόγω συνεργασία! Και δεν έχω πρόβλημα με το σεξ στα comic, αλλά όταν αυτό επαναλαμβάνεται συνεχώς και με τρόπο ώστε να λύνει πάντα τα προβλήματα της πλοκής, τότε πρόκειται για σεναριακή αδυναμία και προσωπικά δεν με ικανοποίησε! Και αυτό που εννοώ είναι ότι το θεωρώ ένα από τα πλέον υπερεκτιμημένα manga (δεδομένων των φοβερών σχολίων που είχα ακούσει πριν το διαβάσω) και ότι δεν προκειται και για κανένα αριστούργημα...

Εντάξει γούστα είναι αυτά...

#15 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 10 November 2007 - 01:16

Έχω διαβάσει κάποια τεύχη του Crying freeman, έχω δεί τα πρώτα 7-8 επεισόδια (δεν θυμάμαι ίσως και παραπάνω, ήταν σε βιντεοκασσέτες δανεισμένες από γνωστούς). Είδα και την Live Action ταινία. (Καλή ήτανε αλλά καλύτερο το anime/manga)

Προσωπικά δεν το θεωρώ hentai και δεν προωθεί την ιστορία μέσω του σεξ. Απλά είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα για μένα. Το σεξ είναι μέρος της ζωής μας και της βιολογίας μας. Εδώ δεν παρουσιάζει καμμία ανωμαλία, ή οτιδήποτε τέτοιο. Όπως είπε ο steliospal "το σεξ συμπληρώνει την πλοκή", δεν βασίζεται η πλοκή σε αυτό.
Εαν κάποια αγοράκια/κοριτσάκια έχουν προκαταλήψεις και ταμπού, τότε απλά μην το δούνε μέχρι να τα ξεπεράσουνε.

P.S. Είμαι θυληκού γένους, και με έχουν γνωρίσει μερικά παιδιά από εδώ μέσα.

Πες τα χρυσόστομη...
δεν χρειάζεται να απεχθανόμαστε και να δείχνουμε ταμπού σε ορισμένες εκφράσεις τις ζωής μας ειδικά αν σκεφτείς οτι αφορούν την καθημερινότητά μας..
Μπράβο για σένα και όλους που δεν έχετε ταμπού αντίθετα με μερικούς....
υπογραφή εκτός κανονισμών