Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Buroku to Yuki- onna no Misa-sama no monogatari.


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 28 October 2007 - 22:17

Με την πολύτιμη βοήθεια των παιδιών εδώ, να οι πρώτες 4 σελίδες από την εικονογραφημένη ιστορία που γράφω. Η ιστορία είναι βασισμένη τόσο στο κόμικ σουπερηρωικής επιστ. φαντασίας Legion of Super-Heroes όσο και στον Ιαπωνικό μύθο της Yuki-onna από το Kwaidan του Lafcadio Hearn.

Eλπίζω να σας αρέσει. Η ιστορία θα ολοκληρωθεί στις 11-12 σελίδες περίπου και είναι γραμμένη στα Αγγλικά μια που αφορμή γι'αυτή στάθηκε ένα fan project στο φορουμ Legion World αφιερωμένο στο κόμικ που προανέφερα.
Ξέρω πως σχεδιαστικά πάσχει από κάποιες απόψεις αλλά έχει φάση να το κάνω, ειδικά στην προσπάθεια να του δώσω Γιαπωνέζικο "feel" και βάζω τις πρώτες σελίδες εδώ ελπίζοντας πως δεν έχω κάνει λάθη στις Γιαπωνέζικες φράσεις που "διακοσμούν" την ιστορία, αλλά που είναι και μέρος του κειμένου με Romaji.
Tα σχόλια είναι κάτι περισσότερο από επιθυμητά!! :D

Λόγω του μεγέθους τις βάζω σε spoiler tags.

#2 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 28 October 2007 - 22:19

Σελίδα 1

Spoiler:


#3 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 28 October 2007 - 22:19

Σελίδα 2

Spoiler:


#4 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 28 October 2007 - 22:20

Σελίδα 3

Spoiler:


#5 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 28 October 2007 - 22:20

Σελίδα 4

Spoiler:


#6 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 28 October 2007 - 23:47

Πολυ καλη δουλεια πραγματικα, συγχαρητηρια
Θελω να σε ρωτησω αν χρησιμοποιεις καθολου pc ή ειναι τελιως στο χερι

Posted Image


#7 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 28 October 2007 - 23:57

Σ'ευχαριστώ πολύ.
Πρώτα κάνω κάποια προσχέδια στο χέρι, κυρίως όταν πρόκειται για κοστούμια αφού βέβαια κάνω κάποια μελέτη αν κάποιο κοστούμι έχει ιστορικά στοιχεία. Μετά σχεδιάζω με μολύβι το βασικό σχέδιο, χωρίς πολλές λεπτομέρειες όμως, το σκανάρω και μετά κάνω οτιδήποτε άλλο στο Photoshop δηλαδή τελειοποίηση του σχεδίου, μελάνι αν χρειάζεται, χρώματα, enhancements κλπ κλπ.

Οι δύο πρώτες σελίδες βέβαια που δεν περιέχουν φιγούρες έγιναν ολοκληρωτικά στον υπολογιστή αλλά προυπήρξε κάποια έρευνα για διακοσμητικά στοιχεία της Ιαπωνικής τέχνης και ειδικά του ukiyo-e, κάτι που θα φανεί και αργότερα.

#8 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 29 October 2007 - 12:27

Dain πραγματικά όμορφη δουλειά. Περιμένω και την συνέχεια.

#9 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 29 October 2007 - 14:53

Αρκετα καλη δουλεια :) για μενα η 4η σελιδα ειναι καπως καλυτερη απο τις προηγουμενες. Επισης αν εχεις ακομα τα psd αρχεια θα ηταν πιο ωραιο το χιονι στις προηγουμενες σελιδες να ειναι σαν κ αυτο στη 4η,απλα εμενα μαρεσε περισσοτερο στη 4η :emptyonexg1: περιμενω να δω τις υπολοιπες σελιδες!! Kanbatte!!:congrats:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#10 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 29 October 2007 - 19:10

Μπραβο Dain, εξαιρετικη δουλεια!

:riiight::riiight:

Τα αγγλικα στην πρωτη σελιδα ειναι λιγο απλοικα, αλλα στις υπολοιπες εφτιαξαν. Τα kanji φανταζομαι ειναι αυτα που σου υπεδειξαν τα παιδια στο japan forum. Παντως αμα εχεις καμμια ερωτηση για την ιστορικη ορθοτητα καποιων κουστουμιων, θα μπορουσα να βοηθησω γιατι εχω καλα βιβλια πανω στο θεμα.
Posted Image

#11 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 29 October 2007 - 22:03

Hey, ευχαριστώ πολύ όλους.
Τα Αγγλικά είναι απλοικά γιατί πρόκειται για παραμύθι, οπότε επέλεξα να χρησιμοποιήσω μια τέτοια γραφή (σαν καθηγητής Αγγλικών και επίδοξος συγγραφέας συνήθως τείνω να γράφω πολύ πιο περίπλοκα και ακαταλαβίστικα :P ).
Πράγματι τα Kanji/hiragana/katakana είναι αυτά βέβαια που μου πρότειναν τα παιδιά. Επειδή είναι ιστορία φαντασίας η απόλυτη ιστορική ακρίβεια των κοστουμιών δεν είναι απαραίτητη αλλά ομολογουμένως σ'ευχαριστώ Mr. Ayu-Mania και για το σχόλιο (αναρωτιόμουν πως θα φαινόταν η αισθητική της ιστορίας σε σας τους ειδήμονες της Ιαπωνικής κουλτούρας) και για την πρόταση, και ήδη έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με τα κοστούμια.
Τι είδους παπούτσια θα φορούσε μια Γιαπωνέζα πριγκίπισα?
Τι είδους καπέλο θα φόρουσε μια γριά χωρική, αν και μάγισσα στην περίπτωση αυτή? Υπάρχει κάποιο είδος καπέλου που να μοιάζει έστω και αμυδρά με καπέλο δυτικής μάγισσας (σε σχήμα κώνου έστω αν και όχι καπέλο ενός coolie).

Kαι πάλι ευχαριστώ για τα σχόλια. :)

#12 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 30 October 2007 - 17:13

πολυ ωραια προχωραει η ιστορια και οντως εχει japanese feeling.
το font των kanji μου φαινεται λιγο ακαμπτο ομως, νομιζω mincho/mingliu ειναι πιο ομορφες γραμματοσειρες απο την gothic. ολες αυτες περιλαμβανονται στο photoshop.

για τα παπουτσια θα προτεινα τα okobo της γκεισας (καμμια ιστορικη ακριβεια :wis:αλλα μοιαζουν πιο εντυπωσιακα απο τα ψαθινα πεδιλακια)

για καπελο μπορεις να βαλεις το μεγαλο ψαθινο που εχει το γεισο στρογγυλεμενο προς τα κατω για να κρυβει το μισο προσωπο.


#13 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 31 October 2007 - 01:50

A, σ'ευχαριστώ JigokuNeko! (Όχι πως θα φτάσω ποτέ το δικό σου ταλέντο βέβαια). ;)
Για το καπέλο προς τα κει προσανατολιζόμουν και γω. Δεν πειράζει να μην έχει μεγάλη ιστορική ακρίβεια αφού πρόκειται για fantasy work.
Για το font τώρα θα προσπαθήσω να κάνω κάτι καλύτερο αλλά δεν είναι καν font. Eίναι εικόνες που με διάφορα blending modes έβαλα στην κεντρική εικόνα παίρνοντας screen caps από το τόπικ που μου γράψατε τις Γιαπωνέζικες λέξεις.
Και καλά τα Hiragana και Katakana θα μπορούσα να τα γράψω μόνος μου με κάποιο ωραίο Γιαπωνέζικο font αλλά από Kanji δεν έχω ιδέα.
Πάντως έχω στο νου μου μερικά κολπάκια που θα "μαλακώσουν" αν μη τι άλλο τα Ιαπωνικά στο κείμενο.

#14 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 31 October 2007 - 14:01

ρεεεεεεεεεεεε είναι πάρα πολύ όμορφααααααα!!!!:lovulovu::lovulovu:
ειλικρινά έχεις ένα τελείως ξεχωριστό στυλ...και όσο πας βελτιώνεσαι:thatsit: να τα δούμε εκδομένα και δεμένα ΑΣΑΠ!!!!!!!:mador2:

Posted Image


#15 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 01 November 2007 - 04:12

Heheheh. Ευχαριστώ, Glastenen. Συνήθως κάνω σκίτσα από δικούς μου χαρακτήρες στις δικές μου ιστορίες, ή και άλλο στυλ Legion fan art, αλλά αυτό το project ήθελα πολύ καιρό να το δοκιμάσω.
Όχι μόνο μ'αρέσει και με χαλαρώνει να σχεδιάζω αλλά μέρος της απόλαυσης είναι και η έρευνα της Ιαπωνικής τέχνης (όχι δε λέω πως κάνω Ιαπωνική τέχνη), κάτι που με ενδιαφέρει πολύ. :)