Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Modern Japan - Decora Girls


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 23 October 2007 - 12:08

Μια που εγινε η αρχη με τις Ganguro, ας παρουσιασω εγω ενα αλλο japanese fashion trend, το οποιο λεγεται Decora η Decorer.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ειναι ενα απο τα διαφορα Harajuku trends το οποιο παρουσιαζει μια εξαρση τα τελευταια χρονια. Χαρακτηριζεται απο τα εντονα χρωματα και την παντελη απουσια κανονων. Everything goes...

Το Decora προερχεται απο την λεξη decoration και αυτο ειναι μαλλον φανερο, εφοσον ενας απο τους βασικους σκοπους αυτου του trend ειναι να στολισεις τον εαυτο σου σαν χριστουγενιατικο δεντρο με πολυχρωμα στολιδια. Τα αντικειμενα Hello Kitty, και τα διαφορα αρκουδακια εχουν μεγαλη περαση και χρησιμοποιουνται πολυ. Αλλο χαρακτηριστικο ειναι οι πολυχρωμες καλτσες που συνηθως δεν ταιριαζουν μεταξυ τους, και τα κολλητα πουκαμισα. Γενικα, οπως ειπα δεν υπαρχουν κανονες.

Δεν ειναι μονο για κοριτσια, αφου και αγορια μπορουν να στολιστουν ετσι, και συνηθως αυτος ειναι ο βασικος ορος για να τα φτιαξεις με μια απο αυτες τις κοπελες.

Μερικα παραδειγματα..

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Η μοδα αυτη εγινε παγκοσμιου φημης εν μερη λογω καποιων τραγουδιων της Gwen Stefani που ειχαν θεμα τα Harajuku girls, και κυριως λογω του Ιαπωνικου street fashion photo περιοδικου Fruits.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Τσιμπηστε και ενα βιντεακι..

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=M8xXodpzdr0[/YOUTUBE]

Τις προτιματε απο τις Ganguro? :wooi2:
Posted Image

#2 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 23 October 2007 - 12:16

όχι. Νομίζω οι Ganguro είναι πιο καλές, αυτές απλά φοράνε ότι βρουνε πάνω τους αρκεί να έχει χρώμα.
και αυτός ο τύπος πολύ καμένος ρε παιδάκι μου.

#3 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 23 October 2007 - 12:16

Βασικά και οι δύο είναι :terror2:

Posted Image


#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 October 2007 - 14:55

Ε αυτό κι αν είναι... :puke:

What's wrong with them?

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 23 October 2007 - 16:50

ας εριχναν την βομβα οχι στο Ναγκασακι το 1945 αλλα στην σημερινη ιαπωνια.

Posted Image


#6 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 23 October 2007 - 18:38

Ρε παιδιά πολύ αρνητικούς σας βλέπω...:nosey:Εμένα πάντως μου φάνηκε ενδιαφέρον:wooi2: (Αν και ομολογώ ότι δεν θα ντυνόμουν έτσι:emptyonexg1:)
phmava.php

#7 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 23 October 2007 - 19:04

Ρε παιδιά πολύ αρνητικούς σας βλέπω...:nosey:Εμένα πάντως μου φάνηκε ενδιαφέρον:wooi2: (Αν και ομολογώ ότι δεν θα ντυνόμουν έτσι:emptyonexg1:)

Θες να πεις δηλαδη, οτι αν η γκομενα σου εσκαγε ετσι στο ραντεβου, θα ησουν πανευτυχης που θα την εβλεπες, εσυ και ολος ο κοσμος γυρω σου...και οτι θα εβρισκες το ντυσιμο της ενδιαφερον..?:terror2:...το μονο θετικο σε αυτο το ντυσιμο ειναι οτι εκει τουλαχιστον, ειναι συνηθισμενοι να βλεπουν τετοια σουργελα, ωστε το να βγεις καταλαθος με μια καλτσα μαυρη και μια καφε, δε θα τους κανει εντυπωση, ουτε θα το κοροιδεψουν...οπως στη γαλλια...τυπισσα στο σουπερ μαρκετ, με το παντελονι της πιτζαμας, παντοφλα και απο πανω μπλουζακι με παγιετες και το παλτο της, το μαλλι κατσιασμενο σαν να τη γλυφαν αγελαδες...τραγικο...εμεις οι ελληνες κοροιδευαμε, αλλα εκει τους ηταν πολυ νορμαλ...:nosey:
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#8 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 23 October 2007 - 19:21

Θες να πεις δηλαδη, οτι αν η γκομενα σου εσκαγε ετσι στο ραντεβου, θα ησουν πανευτυχης που θα την εβλεπες, εσυ και ολος ο κοσμος γυρω σου...και οτι θα εβρισκες το ντυσιμο της ενδιαφερον..?:terror2:...το μονο θετικο σε αυτο το ντυσιμο ειναι οτι εκει τουλαχιστον, ειναι συνηθισμενοι να βλεπουν τετοια σουργελα, ωστε το να βγεις καταλαθος με μια καλτσα μαυρη και μια καφε, δε θα τους κανει εντυπωση, ουτε θα το κοροιδεψουν...οπως στη γαλλια...τυπισσα στο σουπερ μαρκετ, με το παντελονι της πιτζαμας, παντοφλα και απο πανω μπλουζακι με παγιετες και το παλτο της, το μαλλι κατσιασμενο σαν να τη γλυφαν αγελαδες...τραγικο...εμεις οι ελληνες κοροιδευαμε, αλλα εκει τους ηταν πολυ νορμαλ...:nosey:

Κοίτα αυτό είναι λίγο διαφορετική ιστορία. Όντως αν ντύνεσαι έτσι στην Ελλάδα τότε μάλλον θα γίνεις ρεζίλι. Σε τελική το πως ντυνόμαστε επηρεάζεται πολύ από την τοπική μόδα και το πως θα το βλέπουν οι άλλοι. Αλλά το θέμα είναι, πως σου φαίνεται εσένα στο μάτι; Διότι η ιδέα είναι να μην κολλάμε τόσο σε ότι πρέπει να φοράμε, I guess:yawn2:
phmava.php

#9 Shiba

Shiba

    Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 23 October 2007 - 19:53

Απλα ειναι τρελοι αφτοι οι Ιαπωνες (sounds familiar???)

#10 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 23 October 2007 - 20:03

Κοίτα αυτό είναι λίγο διαφορετική ιστορία. Όντως αν ντύνεσαι έτσι στην Ελλάδα τότε μάλλον θα γίνεις ρεζίλι. Σε τελική το πως ντυνόμαστε επηρεάζεται πολύ από την τοπική μόδα και το πως θα το βλέπουν οι άλλοι. Αλλά το θέμα είναι, πως σου φαίνεται εσένα στο μάτι; Διότι η ιδέα είναι να μην κολλάμε τόσο σε ότι πρέπει να φοράμε, I guess:yawn2:

Κοιτα...δεν ειναι το ΤΙ πρεπει να φοραμε, αλλα τι ειναι καλαισθητο να φοραμε...και σιγουρα καλαισθητο δεν ειναι να βγεις στον δρομο σαν αυτο το πραγμα που καιγεται καθε χρονο στην πατρα....πολλα απο τα πραγματα που εχουν περασει σαν μοδα, ακομα και εδω δεν ειναι καλαισθητα...γι αυτο κι εγω δεν ειμαι και ιδιαιτερα υπερ της μοδας...φοραω οτι μου φαινεται οτι μου παει...τωρα αν αυτο ειναι της μοδας, ειναι αλλο θεμα..
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#11 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 23 October 2007 - 20:17

Κοιτα...δεν ειναι το ΤΙ πρεπει να φοραμε, αλλα τι ειναι καλαισθητο να φοραμε...και σιγουρα καλαισθητο δεν ειναι να βγεις στον δρομο σαν αυτο το πραγμα που καιγεται καθε χρονο στην πατρα....πολλα απο τα πραγματα που εχουν περασει σαν μοδα, ακομα και εδω δεν ειναι καλαισθητα...γι αυτο κι εγω δεν ειμαι και ιδιαιτερα υπερ της μοδας...φοραω οτι μου φαινεται οτι μου παει...τωρα αν αυτο ειναι της μοδας, ειναι αλλο θεμα..

Ε μα κι εγώ αυτό λέω, το ερώτημα είναι τι σου φαίνεται εσένα καλαίσθητο. Αλλά κατά τα άλλα, υπάρχει κάτι που καθορίζει αν κάτι είναι καλαίσθητο ή όχι; Εντάξει ίσως πχ κάποια χρώματα να ταιριάζουν θεωρητικά καλύτερα λόγο της ανθρώπινης φύσης, αλλά άμα ήταν έτσι θα υπήρχε μόνο μια μόδα, η ιδανική.

Αν και για να πω την αλήθεια, η σχέση μου με την μόδα είναι μάλλον πολύ κακή, αλλά παρόλα αυτά πιστεύω πως σε γενικές γραμμές, το τι θεωρείται καλαίσθητο, είναι απλά τι έχει συνηθίζει ο περισσότερος κόσμος ως καλαίσθητο. Και ο λόγος που η μόδα αλλάζει (και ίσως ανακυκλώνεται) είναι ότι ο κόσμος προφανώς βαριέται να βλέπει πάντα τα ίδια και τα ίδια. Οπότε κάτι που σε εμάς φαίνεται ότι είναι καρναβάλι, σε άλλους είναι πολύ ωραίο...

Υ.Γ. μήπως έπρεπε να γράψεις με CAPS το πρέπει και όχι το τι;:hahaha:
phmava.php

#12 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 23 October 2007 - 20:44

Ναι βρε παιδι μου...στο τι θεωρει κανενας καλαισθητο, εχεις δικιο οτι εχει περαστει εμμεσως πλην σαφως απο τις τασεις της μοδας,...αλλα επουδενι δεν γινεται να θεωρειται καλαισθητο ενα ατομο που ντυνεται με ολα τα χρωματα που υπαρχουν, και κρεμαει πανω του ολα τα μαγαζια της disneyland...ειναι καθαρα υπερβολη, και ποτε η υπερβολη δεν ειναι καλο πραγμα, και αυτο δεν ειναι κατι που σου εχει περασει το κατεστημενο..ειναι κατι αυτονοητο...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#13 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 23 October 2007 - 21:14

ας εριχναν την βομβα οχι στο Ναγκασακι το 1945 αλλα στην σημερινη ιαπωνια.


Επειδή μόνο στην Ιαπωνία υπάρχουν ηλίθιες μόδες...

YEA RIGHT
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#14 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 23 October 2007 - 22:14

Ναι βρε παιδι μου...στο τι θεωρει κανενας καλαισθητο, εχεις δικιο οτι εχει περαστει εμμεσως πλην σαφως απο τις τασεις της μοδας,...αλλα επουδενι δεν γινεται να θεωρειται καλαισθητο ενα ατομο που ντυνεται με ολα τα χρωματα που υπαρχουν, και κρεμαει πανω του ολα τα μαγαζια της disneyland...ειναι καθαρα υπερβολη, και ποτε η υπερβολη δεν ειναι καλο πραγμα, και αυτο δεν ειναι κατι που σου εχει περασει το κατεστημενο..ειναι κατι αυτονοητο...

Ναι όντως είναι υπερβολή και όντως η υπερβολή δεν είναι καλό πράγμα αν το δεις ρεαλιστικά, αλλά παρόλα αυτά έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινα συναισθήματα εδώ... Η υπερβολή όπως και να έχει γενικά εξάπτει πολλές φορές τους ανθρώπους (πράγμα που μπορεί κανείς να δει πολύ έντονα σε πολλές ταινίες, βιβλία κλπ). Οπότε δεν είναι παράξενο να εκφράζει μια τάση που είναι υπερβολική.

Τώρα το αν θα πρέπει να πιέζουμε τον εαυτό μας να μας εκφράζουν πράγματα που δεν είναι υπερβολικά για να μην ξεφεύγουμε εκτός κόσμου, είναι ένα άλλο θέμα :nod:
phmava.php

#15 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 23 October 2007 - 23:50

Δηλαδη,για να καταλαβω...τις κοπελιες πανωθε σου, τις βλεπεις καταπιεσμενες σε κατι?Αλλο το να εκφραζεις τα συναισθηματα σου μεσω της τεχνης, και αλλο να φορας τα συναισθηματα σου...και αυτα που φορανε αυτες, μονο συναισθηματα LSD θα μπορουσαν να ειναι...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm