Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Working / Living in Japan 2


  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1 zanat0s

zanat0s

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 22 August 2007 - 19:14

Γεια σας Κυρίες και Κύριοι,

Πολλοί μπορεί να μην με ξέρετε, άλλοι να μην με θυμάστε. Εγώ ας αρχίσω δίνοντας χαιρετίσματα στους αξιαγάπητους Γκέττα Ρόμπο, Αγιανάμι Ρέι και άλλους που μάλλον θα ξεχάσω.

Αυτή την περίοδο γύρισα Ελλάδα για να βγάλω την άδεια εργασίας στην ιαπωνία για την εταιρία που θα πάω στην Shibuya Τόκυο. Το συμβόλαιο μου είναι για 1 χρόνο με επιλόγη +1. Δυστυχώς πίστευα ότι η Ελληνική γραφειόκρατία είναι τραγική. Αφήστε με να σας ενημερώσω ότι και η ιαπωνική γραφειοκρατεία είναι παρόμοια.

Να προσθέσω ότι οι ιάπωνες είναι αφάνταστα ξενοφοβικοί(είναι η μόνη πλούσια χώρα στο ΟECD πού δεν έχει φθηνό εργατίκο από τρίτες χώρες).
Ας πάω πίσω στο θέμα μας.

Επειδή γνωρίζω αρκετοί από εδώ μέσα έχουν πόρωση ή ενδιαφέρονται για την ιαπωνία, ευχαρίστως να του δώσω πληροφορίες σχετικά με την πόλη το εργασιακό περιβάλλον και άλλες διαστάσεις της κανονικής ζωής εκεί.

Θα εργάστω σε μια αρκετά μεγάλη εταιρία του Τόκυο σαν director και θα σπάσω 2 ρεκόρ¨ 1ό είμαι ο πρώτος ευρωπαίος στην εταιρία των 15.000 ατόμων και 2ό θα είμαι ο νεότερος σε αυτό το διοικητικό επίπεδο.

Με την ευκαρία θα γράψω ένα κεφάλαιο για ένα βιβλίο ενός καθηγητή πανεπιστημίου και 2 case studies μαζί με 2 άλλους.

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε μαζί μου ευχαριστώς. Οι γνωριμίες είναι αρκετά σημαντικέςκαι πρέπει να αξιοποίουνται.

το msn is : i_matraks@hotmail.com
private email : stefanos@inart.gr
another one only for random stuff: zanatos@otenet.gr

θα χαρώ πολύ να ακούσω απορίες και γενικώς να συνομιλώ με άτομα όταν θα βρίσκομαι εκεί

Φιλικά
Ζανάτος

#2 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 August 2007 - 19:53

Mπραβο ρε φιλε show us the way!
Posted Image

#3 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 23 August 2007 - 01:58

Θα ήθελα να γίνω αγενής αλλά οι κανόνες του φόρουμ δε μου το επιτρέπουν.
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#4 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 23 August 2007 - 07:20

Και εγω ημουν χθες μιση ωρα στο τηλεφωνο με τον Bill Gates. Με παρακαλουσε σαν παιδακι να αναλαβω την Microsoft, αλλα εγω ημουν ανενδοτος...

Θα εργάστω σε μια αρκετά μεγάλη εταιρία του Τόκυο σαν director και θα σπάσω 2 ρεκόρ¨ 1ό είμαι ο πρώτος ευρωπαίος στην εταιρία των 15.000 ατόμων και 2ό θα είμαι ο νεότερος σε αυτό το διοικητικό επίπεδο.

Ξερω και εγω καποια πραγματα για τα ιαπωνικα business ethics και σου λεω οτι αν ισχυε το παραπανω, οι μισοι εργαζομενοι της εταιριας θα κανανε seppuku σε ενδειξη διαμαρτυριας...

:wis:

Μια καθαρα ιαπωνικη εταιρια του μεγεθους που λες, δεν θα εβαζε τον πρωτο ξενο υπαλληλο της κατευθειαν σε θεση director και μαλιστα οταν ειναι τοσο νεος σε ηλικια...

Για να γινοταν κατι τετοιο, θα πρεπει να εισαι το χρυσο παιδι του corporate world με αναλογες περγαμηνες σε γνωστη εταιρια του εξωτερικου... Eχεις γραψει αρκετες φορες στο animeplanet οτι ησουν Σιγκαπουρη και εχεις παει Ιαπωνια, αλλα δεν εχεις δωσει την εντυπωση οτι ησουν στελεχος πολυεθνικης...

Οποτε, επετρεψε μας να ειμαστε σκεπτικοι... :byejg9:

Οπως εχεις και εσυ πει, τετοια θεση απαιτει ανωτερα language skills στην ιαπωνικη με πλουσια γνωση σε business ορολογια. Για κανε post το thread αυτο που ανοιξες σε kanji και υπαρχουν αρκετα ατομα εδω που μπορουν να του ριξουν μια ματια...
Posted Image

#5 jaken23

jaken23

    邪剣23

  • Members
  • 125 posts

Posted 23 August 2007 - 11:23

就職おめでとう!有道出人にでも伝えとけば?知ったらさぞ喜ぶだろうなぁ、きっと。外人が部長に就く確立は低いからな~っ。 (^ω^)b

#6 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 31 August 2007 - 23:43

βασικά μόλις έλυσα το συμβόλαιο μου με την Toyota ήταν πολύ ενοχλητικοί εκει πέρα.

εντάξει ρε ζανατος.. οκ respect, μη δείχνεις τόσο έντονα όμως ότι εισαι σαλονικιός και δίνεις βάσεις για σχόλια στους Αθηναίους να μας λένε ψώνια.

#7 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 02 September 2007 - 08:01

χμμμ, :nosey:
προσωπικα γνωριζω 2 ατομα που ζουνε και εργαζονται στην Ιαπωνια και καμια τους δεν ειναι στελεχος εταιριας. ισα-ισα που τα βγαζουν δυσκολα περα.

Η Ν. κανει το διδακτορικο της στο Τοκιο με υποτροφια απο την ιαπωνικη πρεσβεια, μενει σε ενα μικροσκοπικο δωματιακι στην εστια, εχει τσακιστει να τρεχει με την ερευνα που κανει και για να συμπληρωσει εισοδημα κανει μαθηματα ελληνικων σε ιαπωνες.

Η Ε. ηταν πορωμενη με το κεντο και πηγε και αυτη με υποτροφια για να κανει μαθηματα για 1 χρονο σε ενα πανεπιστημιο στην επαρχια, της αρεσε τρελα η Ιαπωνια και τωρα δουλευει σε ενα ελληνικο εστιατοριο στο Τοκιο σαν σερβιτορα.


#8 jaken23

jaken23

    邪剣23

  • Members
  • 125 posts

Posted 02 September 2007 - 13:06

Η Ε. ηταν πορωμενη με το κεντο και πηγε και αυτη με υποτροφια για να κανει μαθηματα για 1 χρονο σε ενα πανεπιστημιο στην επαρχια, της αρεσε τρελα η Ιαπωνια και τωρα δουλευει σε ενα ελληνικο εστιατοριο στο Τοκιο σαν σερβιτορα.



Aυτή η επαρχία μήπως αρχίζει από "Ka"?

#9 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 02 September 2007 - 13:48

ごめん、忘れちゃった。:emptyonexg1: με τη συγκεκριμενη δεν κρατησα επαφη και εχω τρια χρονακια να τη δω. αλλα θυμαμαι οτι ηταν παραθαλασσιο.


#10 jaken23

jaken23

    邪剣23

  • Members
  • 125 posts

Posted 02 September 2007 - 13:52

Τεσπά, δε νομίζω να τη stalkάρει κανείς αφού δε μένει πια εκεί...Στην Katsuura έμενε, だろ?

#11 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 September 2007 - 15:15

για 1 χρονο σε ενα πανεπιστημιο στην επαρχια, της αρεσε τρελα η Ιαπωνια και τωρα δουλευει σε ενα ελληνικο εστιατοριο στο Τοκιο σαν σερβιτορα.


εννοείς στο μοναδικό ελληνικό εστιατόριο του Τοκιο. Στανταρντ θα έχει εξυπηρετήσει τον Athanasiosu λολ

#12 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 03 September 2007 - 17:05

ουπς, την καρφωσα μου φαινεται...:uhh:
παει περιπατο η ανωνυμια. *γκουχου* *γκουχου*

οσο για την επαρχια που εμενε, εστυψα το μυαλο μου αλλα παλι δεν θυμαμαι. θα ρωτησω κατι αλλους φιλους μου και θα επανελθω.


#13 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 03 September 2007 - 17:07

Ενα μονο ελληνικο εστιατοριο σε μια πολη 13,000,000 κατοικων?

I see a business potential here....

Ποιοι ξερουν εδω μεσα να μαγειρευουν καλα? :wis:
Posted Image

#14 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 03 September 2007 - 19:04

Έλα έλα πιό είναι??????? :wooi2:


| Yorgos Greek restaurant |

Spyro's: Harajuku - bento.com review

Argo: Hanzomon - bento.com review

Sparta: Yokohama Kannai - bento.com review

:hahaha::terror2:
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#15 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 03 September 2007 - 19:15

Ενα μονο ελληνικο εστιατοριο σε μια πολη 13,000,000 κατοικων?

I see a business potential here....

Ποιοι ξερουν εδω μεσα να μαγειρευουν καλα? :wis:


Ρε Mr Ayu λες να πάμε εκεί να ανοίξουμε κανένα σουβλατζίδικο να χεστούμε στο τάληρο;:hahaha:

Posted Image