Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Code Geass


  • Please log in to reply
1367 replies to this topic

#1 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 02 March 2007 - 17:02

Posted Image
Story

On August 10th, 2010, a.t.b., the Holy Britannia Empire overpowered Japanese forces and conquered the country with their robotic weapons, the Knightmare Frames. Japan lost its freedom and rights and was renamed to Area 11, under the complete control of the Britannia Empire. The Japanese people, stripped of their identity and now referred to as "Elevens", are now forced to survive in ghettos, while Britannians live in first-class settlements. Yet rebel elements exist, as pockets of Japanese nationalists continue the fight for their independence.
A young boy named Lelouch made a pledge to destroy the Britannia Empire after his father, the Emperor of Britannia did nothing to pursue the terrorists who murdered his mother and crippled his sister. Seven years later, he stumbles upon a group of rebel Elevens who have stolen a military secret. With the weapon of Geass that he obtains from the secret, he finally has the tool he needs to face the Britannian empire and take his revenge.

Director: Goro Taniguchi
Original Character Design: CLAMP
Genres: Adventure, Drama, Mecha, Military, Science Fiction, Supernatural
Manga Adaptions: Code Geass - Lelouch of the Rebellion, Code Geass - Suzaku of the Counterattack, Code Geass - Nightmare of Nunnally



Αν και αρχικά ξεγελάστικα από το άθλιο promotional banner, και δεν έδωσα σημασία στο Anime, πρόσφατα κατέβασα μερικά επισόδεια και ενθουσιάστικα! Η σειρά είναι διαμάντι! Όμορφα σχέδια, ελκιστική πλοκή, σωστή μουσική! Είμαι στο επισόδειο 13 αυτή τη στιγμή, και σήμερα θα δω όσο κατεβάζω αυτή τη στιγμή! :bleh:


oR4yYRl.gif


#2 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 09 March 2007 - 00:33

New Season of Code Geass
The latest issue of Newtype Romance, confirms long standing rumors that a new season of Code Geass: Lelouche of the Rebellion will be released in Japan. Although rumored to be due for the fall 2007 season, Newtype Romance makes no mention of when the new season will be released. Source: Anime Online.


from ANN

:respect: new season BANZAI!
αρα η ''πρωτη'' που παιζεται ακομα,μαλλον θα εχει cliffhanger(i hooope :) τελος ή κατι τετοιο..

#3 Gkatzos

Gkatzos

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 09 March 2007 - 01:22

Παιδιά όντως αξίζει το anime; Μου το έχουν πει πολλοί αλλά βλέποντας το πρώτο δεν ενθουσιάστηκα και έχω φάει και την πίκρα
Spoiler:
και έχω τις επιφυλάξεις μου.
Ίσως να περιμένω να τελειώσει πρώτα...

EDIT: Έβαλα το spoiler tag αν και δεν βλέπω το λόγο. Thanks θα δω λίγα ακόμα episodes.


#4 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 09 March 2007 - 16:10

from ANN

:respect: new season BANZAI!
αρα η ''πρωτη'' που παιζεται ακομα,μαλλον θα εχει cliffhanger(i hooope :) τελος ή κατι τετοιο..

ΠΩΠΩ ΕΦΤΙΑΞΕ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παιδιά όντως αξίζει το anime; Μου το έχουν πει πολλοί αλλά βλέποντας το πρώτο δεν ενθουσιάστηκα.
Eureka seveN Spoiler:

Spoiler:

Ίσως να περιμένω να τελειώσει πρώτα...

Έφαγες πίκρα απο το τέλος του Eureka seveN; Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο τέλος που έχω δει σε Άνιμε, και είναι μια σειρά που δεν με έκανε ούτε για μισό επισόδειο να βαρεθώ... :P
Παρεμπιπτώντως, ρίξε ένα spoiler στο μηνυμά σου! :bleh:
Αν και δεν έχει κάποια σχέση με το Eureka seveN, δεν ξέρω αν θα σου αρέσει και αυτό το Code Geas :P Τουλάχιστον εμένα μου άρεσε το πρώτο επισόδειο... :
Πάντως δες 2-3 ακόμα ;)

Πάντως, το Επισόδειο 19 δεν κατάλαβα πότε τελείωσε! :
Κρίμα που οι GG είναι αργοί, πάντως και οι #Your-Mom δεν είναι καθόλου κακοί, παρόλες τις άσχημες κριτικές...
Περιμένω με ανοιπομονησία το 20 τώρα! ΒΙΑΣΤΗΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!! :cry: :bleh:

oR4yYRl.gif


#5 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 09 March 2007 - 20:12

Έφαγες πίκρα απο το τέλος του Eureka seveN; Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο τέλος που έχω δει σε Άνιμε, και είναι μια σειρά που δεν με έκανε ούτε για μισό επισόδειο να βαρεθώ... :P

Εμένα το Eureka seveN αν και μου άρεσε πάρα πολύ στην αρχή, μετά από κάποια στιγμή δεν ξέρω γιατί, αλλά έγινε κάπως βαρετό. Και το τέλος δεν λέω ωραίο ήταν, αλλά σίγουρα δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Βασικά ίσως το πρόβλημα ήταν ότι οι χαρακτήρες δεν ήταν και τόσο προσεγμένοι όσο θα έπρεπε, με αποτέλεσμα να φαίνεται υπερβολικό σε κάποια σημεία.

Τέλος πάντων, για να μην ξεφύγουμε τελείως offtopic από το Code Geass είδα το trailer και ίσως και το op δεν θυμάμαι... Αν και φαίνεται να έχει τον δικό του χαρακτήρα, είπα να μην το αρχίσω, γιατί τελευταία εγώ έχω φάει γενικότερα πίκρα με τα anime μιας και τα περισσότερα που είδα τελευταία τα βαρέθηκε η ψυχή μου... Δεν ξέρω αν φταίνε αυτά ή εγώ, αλλά πλέον πριν αρχίσω να βλέπω μια νέα σειρά, κοιτάω να δω πόσο πιθανόν είναι να μου αρέσει... Και επειδή δεν τα πάω και πολύ τα mecha είπα να αποφύγω το Code Geass :

#6 Foucault

Foucault

    Planetouched

  • Members
  • 43 posts

Posted 10 March 2007 - 14:17

Μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Ωστόσο θα περιμένω να ολοκληρωθεί για να το κατεβάσω.
Alas for the human race,
alas for the kings of separation
My Listεδώ)

#7 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 10 March 2007 - 15:11

Όντως είναι πολύ σπαστικό να βλέπεις ongoing αυτού του τύπου τα anime που σε αφηνουν με ην απορία για το τι θα γίνει μετά καθως και την αναγκη να το μαθεις εδω και ώρα!!!
Υποφέρω που δεν εχει μεταφραστει ακόμη το επεισόδιο 20!!!:bye2: :ill:
Καλυτερα να περιμενει καποιος να ολοκληρωθεί μιας και πλησιαζει αυτή η στιγμη σε ένα μήνα περιπου.

Παντως το συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ !8)
Πραγματικα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ο ενδοιασμος καποιων να το δουν οφείλεται στο ότι μπορει να είναι βαρετό!!!>< >< << (βεβαια και εγω εκανα το ίδιο λαθος στην αρχη και νομιζα ότι θα είναι ένα ακομη βαρετο mecha anime επικεντρωμενο σε βαρετους πολεμοχαρεις και απρόσιτους ανθρωπους,αλλα δεν ισχύει με καμια δυναμη αυτο)
Το άκρως αντιθετο!Είναι ένα anime που ΔΕΝ σε αφηνει να βαρεθεις με τπτ.
Και φυσικα να προσθέσω ότι προκειται για ένα ανιμε με πολυ καλοσχεδιασμενους χαρακτηρες. ^^

#8 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 10 March 2007 - 19:30

EPISODE 20 OUT BY #YOUR-MOM!! 8)

oR4yYRl.gif


#9 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 20 March 2007 - 21:12

Βασικά, είδαμε αυτό το άνιμε λόγω CLAMP. ^^; Αλλά τελικά αποδεικνύεται ένα από τα καλύτερα της σαιζόν. Μερικοί μάλιστα στα αγγλικά φόρουμς λένε ότι έχει αρχίσει να γίνεται κάτι σαν Χάρουχι (Ξέρετε για τι λέω....). Και για όσους βαριούνται τα mecha, το Code Geass έχει τα πάντα. ;)

#10 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 24 March 2007 - 19:29

Μόλις είδα το 22 από Your-Mom!
Spoiler:

oR4yYRl.gif


#11 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 25 March 2007 - 00:49

Μετά το επεισόδιο 22...
Spoiler:


#12 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 25 March 2007 - 01:06

just read a review on CG 22....omg O_O!

btw
Spoiler: orenji-kun ftw!


#13 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 25 March 2007 - 10:43

just read a review on CG 22....omg O_O!

btw

Spoiler: orenji-kun ftw!


Spoiler:


#14 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 28 March 2007 - 18:57

boo-hoo T__T
i want these ~_~
Spoiler:


#15 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 29 March 2007 - 19:48

Να πω το παράπονό μου;

Spoiler:


Καλύτερα να μην το συνεχίσω όμως...

~ Storm ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together