Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

C06FINAL: "Death Note" vs "Suzumiya Haruhi no Yuuutsu"


  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#1 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 27 December 2006 - 00:28

Μετά από τέσσερεις συγγλονιστικούς γύρους, ο διαγωνισμός μας
φτάνει στο τέλος του. Εύχομαι όλη να διασκεδάσατε κατα την διάρκεεια του
διαγωνισμού. Παρακαλώ ψηφίστε στον τελικό!


Posted Image

Death Note vs The Melancholy of Haruhi Suzumiya

Τα δύο μεγαλύτερα Anime φαινόμενα του 2006 φαίνεται ότι φτάνουν στον
τελικό λοιπόν. Πολύ πιστεύουν ότι θα είναι μονοδιάστατο, όμως κανείς δεν
ξέρει τι μπορεί να γίνει σε αυτόν τον διαγωνισμό, πράγμα που αποδεικνύει ο
προϊγούμενος γύρος.

Πιστεύω ότι παραπάνω λόγια θα ήταν περιτά.

Και για να έχουμε κάτι πιο σοβαρό, δεν υπάρχουν πολς.

Και ξεκινάμε!

#2 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 27 December 2006 - 00:38

Death Note
Spoiler:

oR4yYRl.gif


#3 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 27 December 2006 - 00:52

Ok ψοφίζω Death Note.Βεβαια δεν πιστεύω οτι ήταν το καλύτερο ανιμε του 2006,υπήρχαν και καλύτερα.
Όμως προσωπικα σιχαίνομαι το Suzumiya Haruhi no Yuutsu,so δεν εχω και αλλη επιλογη.Ή εγω είμαι πολύ ηλιθια ή όντως δεν υπήρχε κανενα βάθος σε αυτό το πολυσυζητημένο anime...Δεν καταλαβαίνω γιατί αν λέει ένας ότι είναι βαθύ κατι πρέπει να ακολουθήσουν και οι αλλοι.

Τελικα περισσότερο θεωρώ αποπροσανατολιστικη τη φασαρία με το SHNY παρα με το Death Note. -_-

#4 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 27 December 2006 - 01:02

και εγω death note χαλαρα:clap:...τι να πει κανεις?..απο σεναριο...πλοκη..σασπενς..μουσικη..αγωνια..ολα τα εχει....:kakashithumbup:

                                                                       


#5 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 27 December 2006 - 01:52

Λοιπόν ψηφίζω The Melancholy of Haruhi Suzumiya γιατί μου άρεσε σαν anime και δεν θέλω να είναι μονοδιάστατος τελικός. :calm:
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#6 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 27 December 2006 - 05:27

:cry:To mushishi έχασε!.....:ill:

Οκ, Τελικός λοιπόν...έχουμε δύο πραγματικά δυνατά anime, το καθένα με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, αρετές και..προβλήματα.

Απο την μία το HSNY κατάφερνει να συνδυάσει καταπληκτικό σενάριο και σκηνοθεσία με animation και ήχο αντάξιο μεγαλύτερου production απο απλή τηλεοπτική σειρά. Kαι περιμένουμε με χαρά άμα τε αγωνία την S2....

Και απο την άλλη έχουμε ένα anime που περίμενε πολυυυύς κόσμος (και εγώ μαζί) για πολυυυύ καιρό!....Βασισμένο πάνω σε ένα απο τα γνωστότερα manga παγκοσμίως, το DN καταφέρνει να διατηρήσει το θεϊκό scripting του πρωτοτύπου, ώντας ταυτόχρονα τεχνικά τέλειο...

Το δίλημμα μας σε αυτή την περίπτωση επιτείνεται από το γεγονός πως η μια από τις δύο σειρές είναι ακόμα ongoing, και μάλιστα πριν την μέση της...Πως μπορεί κάποιος να δώσει ως καλύτερη σειρά του 2006 μια σειρά που δεν ξέρει ακόμα τι θα γίνει/βγει? (ή που αν ξέρει σαν και μένα, ελπίζει να δει κάποιες αλλαγές πάνω στο σενάριο?)...

....μπορεί και παραμπορεί!!...:P

Death Note for me το λοιπόν, πραγματικά πιστεύω πως είναι κατά τι αξιότερο του αντιπάλου του.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#7 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 27 December 2006 - 06:23

Ρε παιδιά το poll που είναι;

#8 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 27 December 2006 - 06:33

Στη τελική κατάφεραν να επιβιώσουν τα 2 super duper hyped anime της χρονιάς.:bleh:

Οngoing ξεongoing τα επισώδια dn που εχουμε να κρινουμε είναι 11


Και αυτά τα 11 επισώδια λειπών έχουν ξεπεράσει κατα πολύ ολλα οσα η Ηuaruhi ήταν αλλα και οσα μπορουσε να γίνει.:nerd:

Και σαβούρα να γινεί το Dn απο δω κε πέρα η κρίση θα λερθει στο 2007 :bye:
Posted Image


#9 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 27 December 2006 - 08:53

Ρε παιδιά το poll που είναι;


Αντί να κάνεις αυτό το ποστ δεν θα μπορούσες απλά να πείς τι ψηφίζεις? :P
Δεν υπάρχει πολλ, το λέω και στο πρώτο πόστ.

oR4yYRl.gif


#10 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 27 December 2006 - 09:17

DEATH NOTE *fanboy* *fanboy* :head:

το haruhi απλά δεν μου έκανε μεγάλη εντύποση σαν anime (εκτός του animation και των opening/ending) και το humor του δεν με άγγιξε παρά μόνο για μερικά δεπτερόλεπτα, βέβαια δεν μπορώ να εκφέρω σφαιρική άποψη γιατί έχω δει περίπου μέχρι το 9 αλλά πλέον έχω ξενερώσει για να συνεχίσω :/

το death note πάλι είναι τόσο καλό που αξίζει πραγματικά να βλέπω ακόμα και ένα επισόδειο κάθε μήνα χωρίς να χάνει την μαγεία του :bleh:

#11 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 27 December 2006 - 09:48

Posted Image

(Βασικά δεν ξέρω γιατί έχω θάψει το Death Note τόσο πολύ στα συγκεκριμένα polls αφού με έχει τρελάνει και με έχει στείλει σε άλλο πλανήτη, αλλά τέλος πάντων, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση να βγει το Haruhi επειδή όλοι το θεωρούν overrated αλλά όχι εγώ, και γι'αυτό το ψηφίζω επειδή στις προτιμήσεις μου βρίσκεται στην ίδια θέση με το DN)

#12 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 27 December 2006 - 11:11

Ψηφίζω Haruhi. Με άγγιξε. Το Death Note είναι πολύ καλό μέχρι στιγμής αλλά περιμένω σε λίγο να γίνει σούπα όπως έγινε και το manga. Αλλά και να μη γινόταν... μάλλον πάλι για Haruhi πήγαινα. Το μόνο anime που έχω δει 2 φορές μαζί με το Evangelion και θα μπορούσα άνετα και τρίτη... και τέταρτη... (κι έχω διαβάσει και το πρώτο volume :P)

#13 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 27 December 2006 - 11:48

Haruhi με ολοκληρη καρδια.
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#14 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 27 December 2006 - 12:05

Δεν μπορώ να ξεχάσω τον καιρό που πέρασα περιμένοντας να βγει το επόμενο επεισόδιο του SHnY και να βγάλω για anime της χρονιάς κάποιο που έχει βγάλει 10 και κάτι επεισόδια. Μπορεί να είναι και πολύ ανώτερο, δε με νοιάζει, και ας βγει Anime Of The Year 2007 με το δίκιο του, αλλά 2006 με τίποτα.
1

#15 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 27 December 2006 - 14:03

Χο Χο Χo! Παίδες ή αλήθεια να λέγεται, το Death Note είναι το καλύτερο(υ?) Anime όλων των εποχών. Ούτως ή άλλως θα νικήσει! ... :D

PS: Eλπίζω να με πιάσατε :PPosted Image :

oR4yYRl.gif