Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

προβλημα με restart


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 31 October 2006 - 23:39

μιας κ ειχε ανταποκριση ειπα να κανω ξεχωριστο τοπικ
λοιπον εχουμε κ λεμε. το προβλημα ξεκινησε απο μια φορα που πηγα να μου κανουν κατι αναβαθμισεις στο πσ (δε θυμαμαι πλεον τι) κ μου αλλαξαν κ ραμ.
απο τοτε το εχω παει αλλες 2 φορες κ δε μου βρισκουνε ποτε τι προβλημα εχει κ κανει restart.
εγω αυτο που ξερω, ειναι οτι οταν τρεχω προγραμμα που μου τρωει πολυ cpu, τοτε ο υπολογιστης δε κολαει (πχ memtest)
επισης, μερικες φορες κολαει κ η οθονη. δλδ οχι η οθονη. ο υπολογιστης κολαει κ δε κουνιεται τπτ στην οθονη.
καθε βοηθεια παραπανω απο επιθυμητη
:clap:
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#2 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 01 November 2006 - 07:48

Η καλύτερη λύση είναι το format. Αλλά αν θες να την αποφύγεις δοκίμασε για αρχή κάποιο Anti-spyware

#3 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 01 November 2006 - 10:36

μα το προβλημα ξεκινησε υστερα απο format
:?
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#4 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 01 November 2006 - 10:56

Αφού άλλαξες hardware μπορεί να φταίει αυτό.
Κάνε καλλού κακού έναν υπολογισμό να δεις αν σου φτάνει το τροφοδοτικό ή εάν έχεις φτηνό τροφοδοτικό τότε υπάρχει πιθανότητα να ζορίζετε και να μην σε καλύπτει.
Επίσης αν έχεις 2 είδη ram (2 διαφορετικές μάρκες) δοκίμασε την κάθε μάρκα μόνη της. Βάλε κάθε dim να τρέξει ξεχωριστά. Ακόμα κοίταξε αν έχουν και την ίδια ταχύτητα διαύλου.
Ρήξε και μια ματιά στον επεξεργαστή μπας και υπερθερμαίνετε.
Τέλος όχι κάθε format και εγκατάσταση είναι επιτυχημένη (πίστεψε με το έχω πάθει). Κατά την γνώμη μου βάλε XP Pro English και όχι Ελληνικά (αν και κάπιοι θα διαφονίσουν).
Αααα, ξέχασα μπας και η RAM έχει μεγαλύτερη ταχήτυτα διαύλου απο' τι υποστιρίζει η motherboard σου :? :? ή μπας και η ram θέλει voltage που δεν υποστιρίζει και πάλι η motherboard :? :? .
Όπως βλέπεις οι υπολογιστέ είναι μόνο για να μας τυρρανάνε :bleh: :bleh: .
Hate the sin, love the sinner.
My List
Posted ImagePosted Image
Για όσους κομιξάδες Comicworld

#5 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 01 November 2006 - 11:05

βασικα....
δε καταλαβα τπτ :P
μπορεις να τα περιγραψεις για ενα ατομο που δε ξερει την γλωσσα τον υπολογιστων;
βασικα, καταλαβα τι λες. πως το κανω δε ξερω (με την καλη εννοια)
:@
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#6 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 01 November 2006 - 11:34

Λοιπον:

1. Το Τροφοδοτικό δεν φτάνει
-----------------------------------
Εαν άλλαξες hardware (Καρτες γραφικών, μνημες, κτλ) υπάρχει πιθανότητα να χρειάζονται περισοτερα watt για να λειτουργήσουν. Ας πούμε οτι έχεις τροφοδοτικό 350 watt και με το καιούργιο σύστημα θες παραπάνω ή ακόμαο και 330 (ποτέ τα τροφοδοτικά δεν βγάζουν 100% της ονομαστικής ισχύς. Βγάζουν 60% με μέγιστο 80% [τα ακριβα]) watt τότε το σύστημα "πεινάει" για ισχύ και κολλάει όταν ζωρίζετε. Επίσης τα φτηνά τροφοδοτικά ζορίζονται ακόμα και αν φτάνουν να καλύψουν το σύστημα.

2. Διαφορετικές μάρκες RAM/διαφορετικές ταχύτητες διαύλων/περισσοτερα volt
----------------------------------------------------------------------------------------
-Οι διαφορετικές μάρκες RAM δεν είναι πάντα συμβατές μεταξύ τους ακόμη και αν έχεουν τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά. Αν έχεις δυο διαφορετικές βάλε κάθε μία χωριστά και χρησιμοποιήσε τον υπολοιστη σου για μεγάλο χρονικό διάστημε για να δεις αν φταίει αυτο
-Η ταχύτητα διαύλου είναι τα MHz που τρέχει η κάρτα μνήμης σου. Κάθε RAM έχει την δικιά της και κάθε μητρική έχει το μέγιστο MHz που μπορει να τέξει την RAM. Εαν η RAM τρέχει στα 800 MHz και η μητρική υποστιρίζει 400 MHz μέγιστο τότε το σύστημα κολλάει. Αν και αυτό δεν είναι πάντα λόγος για κολλήματα συστήματος μιας και το κύριο θέμα που προκύπτει είναι η RAm απλά να μην τρέχει στο μέγιστο δυνατόν.
-Περισσοτερα volt. Το ίδιο που συμβαίνει με τα MHz συμβαίνει και με τα volt. Πχ. μια RAM θέλει 1 volt για να λειτουργίσει και η μητρική προσφέρει 0.8 τότε το σύστημα crasha -ρει.

3. Υπερθαίρμανση του επεξεργαστη
----------------------------------------
Απλά κοίταξε μετά απο κάποιες ώρες λειτουργίας αν ο επεξεργαστή έχει υψιλή θερμοκρασία. Αν είναι πάνω απο 70 C έχεις πρόβλημα. ¶λλαξε την ψύκτα σου. Για να δεις την θερμοκρασία μπορείς να πας είτε στα bios πατώντας DEL την στιγμή που ξεκνάει ο υπολογιστής είτε με ειδικά έυκολα προγραμματάκια που βλεπουν την θερμοκρασία από τα Windows.

Για να δεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μνήμης σου και μητρικής πήγαινε στο site του κατασκευαστή και δες τι υποστιρίζει το κάθε ένα.
Για τα watt έχουμε πιο πάνω post για να τα υπολογίσεις εύολα.
Hate the sin, love the sinner.
My List
Posted ImagePosted Image
Για όσους κομιξάδες Comicworld

#7 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 01 November 2006 - 12:18

χμμμμμ
ευχαριστω για τη βοηθεια, αλλα για να ειμαι ειλικρινης απο αυτα που ειπες ελαχιστα ξερω να κανω. δλδ ξερω μονο πως να βλεπω τη θερμοκρασια του επεξεργαστη.
αλλα λογικα, αμα τα προβληματα ηταν απλα δε θα τα ειχαν εντωπισει; (βεβαια μπορει πολυ απλα να ειναι βλακες)
anw, αμα μπορεις κ ΔΕ βαριεσαι (επειδη παιζει να σε εχω πριξει) μπορεις να μ πεις πως να τα δω αυτα;
πχ πως να δω την ταχυτητα διαυλου κ της μητρικης (η ραμ δεν ειναι αυτη π βλεπω οταν κανω δεξι κλικ ιδιοτητες στον υπολογιστη μ; )
οπως κ πως να δω κ τα βολτ κτλ κτλ
αλλα μονο αμα δε βαριεσαι.
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#8 gerund_infinitive

gerund_infinitive

    ουαρέβα

  • Members
  • 12 posts

Posted 01 November 2006 - 12:43

Πρέπει να ανοίξεις το tower του υπολογιστή σου για κάποια πράγματα. Μη φοβάσαι, δεν είναι κακό. Βρές το manual της μητρικής που έχεις πεταμένο κάπου, θα σε βοηθήσει απεριόριστα.
Posted Image

#9 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 01 November 2006 - 12:51

ΟΧΙ καλε τι πρήξιμο (Γιώργο φέρε το μαχαίρι να κόψω κάτι μου μου έχει μεγαλώσει 8D 8D ΠΛΑΚΙΤΣΑ).
Λοιπόν μώλις ξεκινήσει ο ΗΥ πατάς DEL (Delete) (στο 95% τω περιπτόσεων είναι αυτό το κουμπι, εκτώς και αν λέει άλλο κατα την εκινηση ο υπολογιστης) στην εικόνα ή στα γράμματα που σου βγάζει (ανάλογα με την μητρικη). Τότε θα σε βγάλει στα επονομαζόμενα BIOS. Στη λίστα εκεί έχει ένα μέρος που λέει "PC Health". Πας ακεί και πατάς Enter. Μώλις μπεις σου δείχνει "System Temperature" και "CPU Temperature" (Θερμ. Επεξεργα.).
Για να βγείς πατάς ESC και θα βρεθείς στο αρχικο μενού. Στο αρχικό μενού υπάρχει επιλογή "Leave Without Saving" ή κάτι παρόμοιο. Στο μύνημα που θα σου βγει πατάς το γράμμα "Υ" για "Υes" και "Enter" για να επαννεκινηση ο ΗΥ και να μπει κανονικά στα Windows. Επίσης εαν δεν υπάρχει η επιλόγη "Leave Without Saving" (λίγο χλομό) ξαναπάτα "ESC" και στο μύνημα που θα σου βγει "Leave Without Saving?" πάτα το "Υ" για "Yes" και "Enter".
Για να δεις ταχύτητες διαύλων και voltage ο πιο εύκολος τρόπος είναι να μπεις στο site της εταιρίας της μητρική και μνήμης αντίστοιχα.
Πάντως να θυμάσε οτι αυτά είναι όλες εικασίες για το τι μπΟρεί να φαίει. Κοίταξε πρώτα τροφοδοτικό, πάρε απο έναν φίλο σου και δοκίμασε. Δεύτερον κοίταξε για υπερθέρμανση του CPU. Τρίτων ένα άλλο Format δεν θα έβλαπτε. Τελευταία άσε τα θέματα περί RAM ( μιας και' συ είπες ότι σου την άλλαξαν).

ΠΡΟΣΟΧΗ EDITED (ΠΡΑΣΙΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ)

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ BIOS ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΛΕΠΤΟ ΑΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΜΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΣ ΜΕ ΔΙΩΡΘΩΣΕΙ

ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΕ ΟΤΙ ΣΤΑ BIOS ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΜΑ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΥΘΗΝΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΝΤΑΡΑ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ "ΚΑΤΣΕΙ ΟΛΙΓΟΝ" ΒΑΘΙΑ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΘΥΜΗΣΟΥ ΟΤΑΝ ΜΠΕΙΣ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΔΕΣ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΒΓΕΣ ΕΞΩ.

Μη φοβάσαι, δεν είναι κακό. Βρές το manual της μητρικής που έχεις πεταμένο κάπου, θα σε βοηθήσει απεριόριστα. :kakashithumbup: :kakashithumbup: :kakashithumbup:


Αν το βρεις δεν χρειάζεται να μπαινεις σε site για να δεις τα χαρακτηριστικά της μητρικής.
Hate the sin, love the sinner.
My List
Posted ImagePosted Image
Για όσους κομιξάδες Comicworld

#10 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 01 November 2006 - 18:11

Μια χαρά τα λές ο Uruz 7. :)

Και εγώ υποθέτω ότι είναι είτε πρόβλημα με το τροφοδοτικό, είτε με την θερμοκρασία της cpu.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#11 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 01 November 2006 - 18:49

Βασικά τα εχετε μπερδέψει λίγο guys.
Στις μνημές αν υπάρχει διαφορετικη συχνότητα πχ. 333 η μια μνήμη και 400 η αλλη
αυτόματα κατεβαινει η συχνότητα στα 333.Επίσης οταν μιλάμε για
συχνότητες ανω των 400MHz τοτε μιλάμε για DDR2 για διαφορετικα pins.
Επίσης προβλημα με τα volt των μνημων το θεωρω απίθανο.
Ασυμβατοτητα να έχουνε οι μνήμες μεταξυ τους πάλι δεν παίζει
εκτος και αν μιλάμε για dual channel.Ασυμβατοτητα με mobo
πάλι απίθανη ,εκτος αν λέμε για DFI :bleh: (lol)
Αφου όπως λές ετρεξες memtest και δεν συναντησες καποιο προβλημα
αποκλειουμε προσωρινα τις μνήμες.
Επισης οταν κοιτας θερμοκρασίες στο bios ειναι για idle κατασταση
και οχι για full load οποτε ειναι τελίως άσκοπο.
Η δικια μου πρόταση ειναι να τρεξεις διπλο prime ή διπλο superpi στα 32Μ
αμα τότε σβησει σημαίνει οτι δεν εισαι stable.(αμα εχεις διπυρηνο)
αμα εχεις single core δεν τα τρέχεις διπλά.

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#12 Uruz 7

Uruz 7

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 01 November 2006 - 19:09

Δεν είπαμε οτι οι 2 RAΜ έχουν διαφορετικές συχνοτητες εταξύ τους. Δεν νομίζω ούτε και' γω να είναι DFI. Έχω συναντήσει RAM που θα έπρεπε
να τρέχει σε μητρική και δεν έτρεχε λόγο Voltage. Αν τρεξεις τον υπολογιτστή κανένα 2 ωρο και πας στα BIOS είμαι αρκετά σίγουρος οτι θα βγάλει μια πολύ σωστή θερμοκρασία.
Τεσπα, η RAM τσάμπα μπίκε στην κουβέντα.
Εχώ δει και πιο απίθανα από αυτά που λες απίθανα :P
Πάντα με σεβασμό προς τον GaARa :dry:

#13 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 01 November 2006 - 19:14

Σε πραγματικό πρόβλημα θερμοκρασίας δε χρειάζονται ούτε 2 ώρες. Θέλετε μήπως να δοκιμάσετε να τρέξετε χωρίς καθόλου ψύκτρα το μηχάνημα να δούμε σε πόση ώρα θα κάνει πουφ? :bleh:
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#14 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 01 November 2006 - 19:21

Σαφώς τα πάντα εινα πιθανα :happy2:
Αυτο που λες με το bios ,ωσπου να πάς στο bios θα εχει πέσει η θερμοκρασία
τουλάχιστον 8-10 βαθμους.Μπορεις να μετρησεις θερμοκρασία
μέσω windows με το Motherboard monitor 5 αλλα αναλογα την mobo
μπορει να έχεις αποκλειση στην θερμοκρασία.(συνηθως Asrock και ASUS μητρικές έχουν τέτοια προβλήματα) :bye:


Σε πραγματικό πρόβλημα θερμοκρασίας δε χρειάζονται ούτε 2 ώρες.


Για αυτο λέω να τρέξει ενα prime και βλέπουμε

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#15 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 01 November 2006 - 23:40

Βρε gaara, ωραία τα αναφέρεις, πέτα και κανένα link, καμιά επεξήγηση. Τυχαία βρήκα το εξής.
http://www.benchmarkhq.ru/english.html?/be_cpu.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Super_PI
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image